Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, chriskan22 said:

Την εφαρμογή tvquickactionspro την εχει κανεις? Λεει οτι μπορουμε μεχρι και εντολες adb να τρεχουμε απο το τηλεχειριστήριο του box ?

Εάν έχεις Slimbox rom, την έχει προεγκατεστημένη εκεί...όμως όπως και τις άλλες προεγκατεστημένες δεν τις "βλέπεις" άμεσα αλλά μέσα από τα Settings (στην προκειμένη περίπτωση "Settings-slimBOXtv settings-Button Manager").Δηλαδή στην έχει μετονομάσει ουσιαστικά στο μενού ως "Button Manager"😉

Το ίδιο συμβαίνει και με τον Terminal Emulator που στον έχει προεγκατεστημένο και για να δημιουργήσεις λινκ στην επιφάνεια εργασίας θέλει ολόκληρη διαδικασία 😏....άσε που το χτυπάει το Google Protect και στο απενεργοποιεί μετά από κάποιες ημέρες και μετά θέλει επανεργοποίηση (δεν συμβαίνει αυτό όταν τον εχω εγκαταστήσει εγώ)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

21 ώρες πριν, ath156 said:

Εάν τυχόν έχετε κάποιο H96 max X3 με wifi 6335 ορίστε και "φρέσκο" Slimbox 9_6  (ATV + AOSP)

Slimbox ATV + AOSP 9_6 for H96 max X3 and WiFi 6335

Τελικά πως κάνουμε update τη ρομ

Τη φλασαρουμε με το usb tool και με τον κλασικό τρόπο??

21 ώρες πριν, ath156 said:

 

 

Edited by johnstef33
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, johnstef33 said:

Τελικά πως κάνουμε update τη ρομ

Τη φλασαρουμε με το usb tool και με τον κλασικό τρόπο??

Διευκρίνησε τι έχεις τώρα και για ποιο update μιλάς? Διότι εάν μιλάς για αυτή που αναφέρω πιο πάνω (wifi 6335) ως "πρωτοεμφανιζόμενη" μόνο με clean install. Γενικά καλό είναι να λέτε ποιο κουτί έχετε, ποια έκδοση, με ποιο firmware είναι τώρα και τι θέλετε να κάνετε.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εδω η σε πμ τι υπάρχει σε έτοιμο build για το kodi αυτή την περίοδο?

Άσχετο αλλα ποσο τα μαμαει τα/το firmware (ετσι και αλλιως αναβάθμισης γιοκ) η videostrong .
Βλέπεις φρεσκα σχεδόν άδεια κουτια και δεν πανε όπως μπορουν παρα το hardware.

Τα δε παλιότερα 905d ναι μεν δεν φοράνε android tv αλλα εκει σέρνονται

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, drdedus said:

Να ρωτήσω εδω η σε πμ τι υπάρχει σε έτοιμο build για το kodi αυτή την περίοδο?

Άσχετο αλλα ποσο τα μαμαει τα/το firmware (ετσι και αλλιως αναβάθμισης γιοκ) η videostrong .
Βλέπεις φρεσκα σχεδόν άδεια κουτια και δεν πανε όπως μπορουν παρα το hardware.

Τα δε παλιότερα 905d ναι μεν δεν φοράνε android tv αλλα εκει σέρνονται

Υπάρχει ειδικό νήμα όπου και έχουν συζητηθεί πολλάκις τα διάφορα Ελληνικά μπιλντς.

Link KODI & builds

Στο site grecotm  - κατά σειρά προτίμησής μου (GKobu - Manalab - Technewsology). Εγώ βέβαια έχω και τα 3 ταυτόχρονα σε όλα τα κουτιά μου και επιπλέον κανα 2 ξένα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ath156 said:

Διευκρίνησε τι έχεις τώρα και για ποιο update μιλάς? Διότι εάν μιλάς για αυτή που αναφέρω πιο πάνω (wifi 6335) ως "πρωτοεμφανιζόμενη" μόνο με clean install. Γενικά καλό είναι να λέτε ποιο κουτί έχετε, ποια έκδοση, με ποιο firmware είναι τώρα και τι θέλετε να κάνετε.

A95X F3 box

Slimbox aosp 9.4 είμαι τώρα και θέλω να κάνει αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, johnstef33 said:

A95X F3 box

Slimbox aosp 9.4 είμαι τώρα και θέλω να κάνει αναβάθμιση 

1.   Νομίζω με σχετική "σιγουριά" μπορείς να πας από την έκδοση 9.4 στην έκδοση 9.6, διατηρώντας και όλα τα δεδομένα σου. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και δεν είχα θέματα (παρόλο που η συνηθισμένη σύσταση είναι να κάνεις clean iinstall). Άρα θα χρησιμοποιήσεις το USB Burning Tool και θα βγάλεις το τσεκ από την επιλογή "erase flash".😉

2.   Μετά από αυτό είναι καλό να κάνεις κανα ριμπούτ και μετά να πας "Settings-Device Preferences-Reset options-Clear dalvik cache". Τέλος κανα δυο ριμπούτ.

3. Μετά από αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Patch 9.6.4 (μέσα από τα settings πλέον).

Link to Patch 9.6.4 for Slimbox ATV or AOSP

εικόνα_2023-05-17_190712490.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια έχω φάει όλο το απόγευμα
σε x96 max δεν δουλεύει το play store
ενώ ανοίγει μόλις πατήσω οτιδήποτε βγάζει η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, costasibiza84 said:

μια βοήθεια έχω φάει όλο το απόγευμα
σε x96 max δεν δουλεύει το play store
ενώ ανοίγει μόλις πατήσω οτιδήποτε βγάζει η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται

1. Δοκίμασε να το ενημερώσεις χειροκίνητα από εδώ Playstore

2. ή δοκίμασε πρώτα στα Settings-Apks   να εκκαθαρίσεις την "cache" memory της εφαρμογής Playstore και Reboot.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites



όπου πατάω κρασαρει


το κατέβασα από το πιο πάνω link αλλά δεν τελειώνει την εγκατάσταση e4e5ac8be398863c26ac9b8d7a96075c.jpg

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω αφαίρεσε τα λαστιχάκια και ξεβίδωσε το κάτω καπάκι και ανέβασε μια φωτογραφία με ευκρίνεια να δούμε την μητρική. Και μετά μία φωτογραφία από device info hw με sideload όπου θα φαίνεται το wifi chip και η μνήμη Rom, δηλαδή General στο device info hw να δούμε wifi και Flash.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Από κάτω αφαίρεσε τα λαστιχάκια και ξεβίδωσε το κάτω καπάκι και ανέβασε μια φωτογραφία με ευκρίνεια να δούμε την μητρική. Και μετά μία φωτογραφία από device info hw με sideload όπου θα φαίνεται το wifi chip και η μνήμη Rom, δηλαδή General στο device info hw να δούμε wifi και Flash.
το άνοιξα e0cf8d21c643064bc52301c0c8a61cfa.jpg

X96Max_Plus2_20200901-1005
αυτό είναι το firmware
τα υπόλοιπα που τα βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα κλείσε το πάλι , μπούταρε το στο σύστημα και δείξε μας την eMMC. Υπάρχει μια ασυμβατότητα με την Toshiba 032GE4 που θέλει ξεχωριστό λογισμικό.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα κλείσε το πάλι , μπούταρε το στο σύστημα και δείξε μας την eMMC. Υπάρχει μια ασυμβατότητα με την Toshiba 032GE4 που θέλει ξεχωριστό λογισμικό.
υπάρχει τρόπος να εμφανίσω την eMmc ?
μπαίνω στο πρώτο και δεν τα βγαζει85e643f790e4f61c2109ff22224890ff.jpg
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2023 at 10:39 ΜΜ, ath156 said:

Εάν τυχόν έχετε κάποιο H96 max X3 με wifi 6335 ορίστε και "φρέσκο" Slimbox 9_6  (ATV + AOSP)

Slimbox ATV + AOSP 9_6 for H96 max X3 and WiFi 6335

Καλησπέρα.

Εγώ έχω h96 max x3 με μπλε μητρική.

Τι wifi chipset έχει ... γνωρίζει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες από @gatos814

Θα χρειαστείς καλώδιο USB male to male για όλη την διαδικασία καθώς και υπολογιστή με Windows.

Παμέ λοιπόν...

 

Εγκαταστηστε σωστα το εργαλειο φλασαρισματος (κατα προτιμηση to UBT v2.2.3.3 ) προσεχωντας αναλογως ποια βερσιον windows εχετε να εχουν εγκατασταθει σωστα οι drivers...
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
Κατεβαζετε το λογισμικο που ειναι για το μποξακι σας και αν χρειαστει το ξεζιπαρετε ...
Στο UBT θα πρεπει παντα να φορτωνετε ενα αρχειο που ειναι σε μορφη   .img
Λοιπον...
Ανοιγετε το ubt φορτωνετε το λογισμικο και πατατε ''start''...
Βαζετε το καλωδιο πρωτα στον υπολογιστη και μετα στο μποξακι
στην θυρα USB 2.0 (εκτος απο καποια συγκεκριμενα μποξακια που η διαδικασια για να γινει χρειαζεται την θυρα USB 3.0) (εσύ θα δουλέψεις την USB 3.0 στο x96 max plus 2!!!)
Αν χρησιμοποιειτε σταθερο υπολογιστη χρησιμοποιηστε παντα μια θυρα usb 2.0 απο τις πισω...
Αν χρησιμοποιειτε λαπτοπ ... μολις βαλετε το καλωδιο στο μποξακι βαλτε και το καλωδιο ρευματος (ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ) και περιμενετε να τελειωσει η διαδικασια!
Μολις πρασινισει η μπαρα φορτωματος και φτασει στο 100% ...απλα βγαλτε το καλωδιο USB και συνδεστε το μποξακι σας στην οθονη σας για να δειτε το αποτελεσμα...!
Προσοχη ....!
Δεν ξεχναμε...!
!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΟΞΑΚΙ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ...
ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ HDMI TOY !!!

Καλη επιτυχια!

 

EDIT :

Αν χρειαστει και δεν φορτωνει το λογισμικο (συνηθως σε custom λογισμικα) δοκιμαστε να πατησετε πρωτα το reset κουμπακι και μετα να ξεκινησετε ολη την διαδικασια!

Και εδώ η Rom.

https://disk.yandex.ru/d/mB8YdmPr-QTwvw/sbx_x96max_plus2_aosp_54_8.zip

Όταν ανοίξει με το καλό με το νέο λογισμικό, δοκιμάζεις το Bluetooth, εάν δουλεύει κανονικά , δηλαδή αναγνωρίζει συσκευές Bluetooth και μπορείς να κάνεις σύζευξη, το αφήνεις ως έχει. Εάν ανοίγει και κλείνει το Bluetooth από μόνο του, του περνάς μέσα από το ενσωματωμένο TWRP που θα έχεις το κάτωθι zip file.

https://cloud.mail.ru/public/4UGH/5A5zR12is/sandman888/Hybrid/Patch_WiFi_Bluetooth_Plus2_RTL8822BS(Fn-Link 6222B-SRB).zip

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

makis θέλει όλα αυτά για να ξεκολλήσει?
σε ευχαριστώ για το χρόνο σου ....
το Google play μου δούλευε κανονικά μέχρι πριν κάνα μήνα που το είχα ξαναανοιξει και έκανε όλες τις ενημερώσεις ......

Έχει μηνει το box πίσω σε ενημερώσεις?

θα το παλέψω την Κυριακή και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς, βέβαια πέρα από το ξεκόλλημα θα δεις και εντελώς διαφορετικό μηχάνημα, προς το καλύτερο φυσικά.

Το box έχει μείνει σε ένα λογισμικό όπου ο κατασκευαστής φόρτωσε για να το πουλήσει. Οι περισσότεροι Κινέζο κατασκευαστές έτσι δουλεύουν πλην λίγων εξαιρέσεων. Ενημερώσεις OTA δεν εξελίσσουν. Ούτε τον ενδιαφέρει που εσύ ξαφνικά δεν μπορείς να κατεβάσεις κάτι από Playstore. Εδώ έρχονται ο Slimbox και ο Vortex να καλύψουν το κενό. Πατσάροντας στην ουσία Ugoos λογισμικά για τα μποξάκια μας.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...