Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ήδη φύγει (νοερά), αλλά δεν το ξέρουν:lol: Και όχι τόσο εγώ όσο ο γιος μου περιμένουμε πως και πως τον 10ο μήνα;)

 

Και όσον αφορά τον ρούτερ έχω ακόμα το "φοβερό" ZXHN H108N v.2.3 της πρώην HOL, όπου για το ασύρματο υπάρχει η επιλογή "Mixed 802.11b+801.11g+802.11n" και επιλογή συχνότητας 20 ή 40MHz. That's all !!!. Άρα από Οκτώβριο εάν δεν είναι ικανοποιητικό αυτό που δίνουν οι άλλες 2 εταιρίες, λογικά πάμε και για αναβάθμιση ρούτερ. Εσύ αυτόν που αναφέρεις τον αγόρασες ή στον πρόσφερε ο πάροχος?

 

Και ένα τελευταίο για το H96 max X3 που έχουμε και οι δύο, εξακολουθεί και είναι το δημοφιλέστερο, από τα οικονομικότερα και κατά την γνώμη μου Vfm κουτί:):)

https://www.banggood.com/search/s905x3-tv-box.html

 

Κοίτα, όταν με το καλό βάλεις FTTH αλλάζει όλη η συνδεσμολογία. Η οπτική καταλήγει σε ένα κουτάκι που λέγεται ΟΝΤ και μετατρέπει την οπτική σε ethernet. Το ΟΝΤ παίζει τον ρόλο του μόντεμ. Η ethernet από το ΟΝΤ συνδέεται στο ρούτερ (σκέτο ρούτερ) και από εκεί στο τηλέφωνο και στις συσκευές σου.

ΟΝΤ και ρούτερ τα δίνει ο πάροχος.

Στη δική μου περίπτωση, επειδή το Speedport Plus (ρούτερ της Cosmote) δεν είχε καλό WiFi, αγόρασα το Huawei AX3 Pro (60-65€ από Banggood) και το έβαλα σαν Access Point στο Speedport. Τώρα έχω τέλεια κάλυψη παντού στο σπίτι...

Εσύ όπως είσαι τώρα δεν μπορείς να δεις 4Κ ασύρματα με b/g/n στα 2.4G. Θες ac στα 5G.

Τα ρούτερ που δίνουν σε FTTH είναι όλα dual band, οπότε θα δεις αν σε καλύπτει. Αν όχι παίρνεις το Huawei που είναι κι αυτό ό,τι πιο vfm υπάρχει σε ρούτερ αυτή τη στιγμή.

Υπόψη ότι υποστηρίζει μέχρι ax (WiFi 6) ταχύτητες στα 160 MHz! To H96 Max X3 που έχουμε υποστηρίζει ac στα 80 MHz (στα 5G πάντα), αλλά βλέπω ότι βγαίνουν καινούργια μποξακια που παίζουν και στο ax (όπως αυτό με τον S905X4).

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1779

Κοίτα, όταν με το καλό βάλεις FTTH αλλάζει όλη η συνδεσμολογία. Η οπτική καταλήγει σε ένα κουτάκι που λέγεται ΟΝΤ και μετατρέπει την οπτική σε ethernet. Το ΟΝΤ παίζει τον ρόλο του μόντεμ. Η ethernet από το ΟΝΤ συνδέεται στο ρούτερ (σκέτο ρούτερ) και από εκεί στο τηλέφωνο και στις συσκευές σου.

ΟΝΤ και ρούτερ τα δίνει ο πάροχος.

Στη δική μου περίπτωση, επειδή το Speedport Plus (ρούτερ της Cosmote) δεν είχε καλό WiFi, αγόρασα το Huawei AX3 Pro (60-65€ από Banggood) και το έβαλα σαν Access Point στο Speedport. Τώρα έχω τέλεια κάλυψη παντού στο σπίτι...

Εσύ όπως είσαι τώρα δεν μπορείς να δεις 4Κ ασύρματα με b/g/n στα 2.4G. Θες ac στα 5G.

Τα ρούτερ που δίνουν σε FTTH είναι όλα dual band, οπότε θα δεις αν σε καλύπτει. Αν όχι παίρνεις το Huawei που είναι κι αυτό ό,τι πιο vfm υπάρχει σε ρούτερ αυτή τη στιγμή.

Υπόψη ότι υποστηρίζει μέχρι ax (WiFi 6) ταχύτητες στα 160 MHz! To H96 Max X3 που έχουμε υποστηρίζει ac στα 80 MHz (στα 5G πάντα), αλλά βλέπω ότι βγαίνουν καινούργια μποξακια που παίζουν και στο ax (όπως αυτό με τον S905X4).

Ευχαριστώ για την ανάλυση. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολήθηκα ακόμα εφόσον ο Οκτώβριος απέχει ακόμα.

Επίσης το wifi δεν είναι τόσο χρήσιμο σε εμένα (προς το παρόν τουλάχιστον) εφόσον έχω 4 powerlines για να μοιράζω το ethernet. Επιπλέον σε 2 σημεία με powerlines έχω βάλει παλιά ρούτερ από παρόχους παλιών συνδέσεων δημιουργώντας και καινούργια wifi spots;). Τώρα βέβαια με την οπτική ίνα και τη διαφορετική λογική της, μάλλον πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα................:wacko:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω box έχει ρεύμα αλλά δεν φορτώνει λειτουργικό, απλά μαύρη οθόνη. Υπάρχει περίπτωση να το αναστήσω; Να βάλω κάποιο firmware η κάτι σαν επαναφορά; Ευχαριστώ 97b12a2faf3c7d083ea49f10a037ce41.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω box έχει ρεύμα αλλά δεν φορτώνει λειτουργικό, απλά μαύρη οθόνη. Υπάρχει περίπτωση να το αναστήσω; Να βάλω κάποιο firmware η κάτι σαν επαναφορά; Ευχαριστώ 97b12a2faf3c7d083ea49f10a037ce41.jpg

Ίσως να ξεκινούσες από εδώ (εάν είναι το ίδιο κουτί βέβαια-δεν ξέρω το Plus εάν ισχύει στο δικό σου).https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/645787-h96-pro-plus-short-pin-unbrick-help

Με την μέθοδο "short pins" θα το επαναφέρεις.

Κοίταξε το συγκεκριμένο Ποστ :https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/645787-h96-pro-plus-short-pin-unbrick-help?p=663643#post663643

και το βίντεο :

 

Και από Ρωσία μεριά αυτό:https://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=764777&view=findpost&p=66468620

11383664.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω box έχει ρεύμα αλλά δεν φορτώνει λειτουργικό, απλά μαύρη οθόνη. Υπάρχει περίπτωση να το αναστήσω; Να βάλω κάποιο firmware η κάτι σαν επαναφορά; Ευχαριστώ 97b12a2faf3c7d083ea49f10a037ce41.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πριν ολα αυτα που σου ειπε ο ath δοκιμασες αλλο καλωδιο,αλλη θυρα hdmi,αλλη τηλεοραση

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα.... Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Θα κάνω ότι μπορώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω box έχει ρεύμα αλλά δεν φορτώνει λειτουργικό, απλά μαύρη οθόνη. Υπάρχει περίπτωση να το αναστήσω; Να βάλω κάποιο firmware η κάτι σαν επαναφορά; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Φαινεται αναμμενο το λαμπακι του...

Αν ναι τι χρωμα εχει ;

Ενα μικρο ιστορικο του τι εχει συμβει θα βοηθουσε...

Επισης ισως χρειαστει να ανοιξεις το καπακι απο κατω και να ανεβασεις καπου οπως εδω π.χ : https://postimages.org/

καθαρες φωτο με την πλακετα σου αν γινεται και απο τις 2 πλευρες ...!

Αν δεν εχει γινει καποια ''πατατια'' με το hdmi τοτε ολα (μαλλον) θα γινουν...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μπλε χρώμα. Φαίνεται κανονικά Έτσι μου είχε έρθει από Κίνα. Η αλήθεια είναι ότι κανένα hdmi δεν το διαβάζει. Πάντα λέει δεν υπάρχει σήμα. Κακο αυτό ε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Μπλε χρώμα. Φαίνεται κανονικά Έτσι μου είχε έρθει από Κίνα. Η αλήθεια είναι ότι κανένα hdmi δεν το διαβάζει. Πάντα λέει δεν υπάρχει σήμα. Κακο αυτό ε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το θυμάμαι το συγκεκριμένο TV Box για κοίταξε μήπως έχει από πίσω πλευρά av out Και εάν έχεις av cable δοκίμασε το με την προϋπόθεση να έχει και η τηλεόρασή σου την ανάλογη υποδοχή από πίσω περισσότερα μπορείς να διαβάσεις σε προηγούμενα post λίγο πιο πίσω από τον ath για να αποκλείσεις εντελώς ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα με το firmware γιατί σε περίπτωση που σου βγάλει η εικόνα με αυτό το καλώδιο τότε να πει ότι κάτι παίζει με το HDMI της τηλεόρασης σε περίπτωση που είναι πάνω από πενταετία ή το HDMI to tv box

 

https://ibb.co/ydxx7xL

https://ibb.co/02wfWsR

Edited by xloupas
Προσθήκη εικόνων
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μπλε χρώμα. Φαίνεται κανονικά Έτσι μου είχε έρθει από Κίνα. Η αλήθεια είναι ότι κανένα hdmi δεν το διαβάζει. Πάντα λέει δεν υπάρχει σήμα. Κακο αυτό ε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με μπλε led κανονικα θα επρεπε ολα να ηταν οκ...

Εκτος του hdmi....!

Μηπως δεν θυμασε καλα... ;

Μηπως εβγαλες εβαλες το καλωδιο hdmi ενω το μποξακι ηταν στο ρευμα ;

Τεσπα...

Δοκιμασε αν βρεις ενα καλωδιο AV με καρφακι να παρεις εικονα απο την κιτρινη τρυπουλα του μποξ για να σιγουρευτεις οπως ειπαν και πιο πανω τα παιδια ... τι ακριβως γινεται !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω ναι. Επειδή δεν έχει σήμα υποψιάζομαι για το hdmi. Έχει τέτοια υποδοχή αν βρω καλώδιο καλώς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτος θεματος τωρα αλλα...πήρα το Google Chromecast Google TV (2020 Version, 4K HDR) αυτο εδω στο βιντεακι και ησύχασα αδερφια

 

 

 

...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα είναι 1 ακόμη πιστοποιημένη συσκευή android tv.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά.Μήπως υπάρχει οτιδήποτε (root κλπ) που να μπορώ να κάνω ώστε να ρυθμισω το Bluetooth latency στο Vorke Z6 με slimbox rom;Ο ήχος σε σχέση με την εικόνα αργεί περίπου 1 sec.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτος θεματος τωρα αλλα...πήρα το Google Chromecast Google TV (2020 Version, 4K HDR) αυτο εδω στο βιντεακι και ησύχασα αδερφια

 

 

 

Καθόλου εκτός θέματος.

Μακάρι να άνοιγαν τα μάτια τους και άλλοι και να έπαιρναν τέτοια σταθερά μηχανάκια που είναι και πιστοποιημένα και παίζουν και κατευθείαν από το κουτί, με 40-50€.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου εκτός θέματος.

Μακάρι να άνοιγαν τα μάτια τους και άλλοι και να έπαιρναν τέτοια σταθερά μηχανάκια που είναι και πιστοποιημένα και παίζουν και κατευθείαν από το κουτί, με 40-50€.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Που εχει αυτην την τιμη? Στο σκρουτζ η χαμηλοτερη ειναι 80€ με μεταφορικα.

Υπαρχουν μποξακια πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Που εχει αυτην την τιμη? Στο σκρουτζ η χαμηλοτερη ειναι 80€ με μεταφορικα.

Υπαρχουν μποξακια πολυ καλυτερα.

 

εδώ στα 71 ευρώ

https://www.e-shop.gr/google-chromecast-with-google-tv-white-google-assistant-p-PER.708867

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτος θεματος τωρα αλλα...πήρα το Google Chromecast Google TV (2020 Version, 4K HDR) αυτο εδω στο βιντεακι και ησύχασα αδερφια

 

 

 

Καλοριζικο και καλα εκανες αφου εξυπηρετη τις αναγκες σου.

Καθόλου εκτός θέματος.

Μακάρι να άνοιγαν τα μάτια τους και άλλοι και να έπαιρναν τέτοια σταθερά μηχανάκια που είναι και πιστοποιημένα και παίζουν και κατευθείαν από το κουτί, με 40-50€.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Πολυ καλο για χρηστες οι οποιοι δεν γνωριζουν και δεν θελουν να σχοληθουν παραπανω και πληρωνουν τα 80 ευρω για s905 amlogic με mali 450 για να κανουν cast, χωρις παρεξηγηση εγω θα επιλεξω το Χ88 king & Beelink GT King που εχω με custom rom που ηθελαν απο μεριας μου tweaking (λιγο σκαλισμα).

Αν θελεις αναπτυξε λιγο το σκεπτικο σου στη φραση σου ''παίζουν και κατευθείαν από το κουτί'' τι ακριβως παιζουν;

Που εχει αυτην την τιμη? Στο σκρουτζ η χαμηλοτερη ειναι 80€ με μεταφορικα.

Υπαρχουν μποξακια πολυ καλυτερα.

Ειναι αναλογως το τι θελει ο καθενας απο την συσκευη του φυσικα και υπαρχουν και μποξακια πολυ καλυτερα και φτηνοτερα και ακριβοτερα απλα το συγκεκριμενο δεν ειναι μποξακι, και αν το αγοραζα οσο ο αμερικανος 50usd ναι θα το αγοραζα και ας επρεπε να κανω cast

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Που εχει αυτην την τιμη? Στο σκρουτζ η χαμηλοτερη ειναι 80€ με μεταφορικα.

 

Υπαρχουν μποξακια πολυ καλυτερα.

Δεν ξέρω για τι μιλάς.

Το Amazon fire stick έχει 40€ στο γερμανικό Αμαζον.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τι μιλάς.

Το Amazon fire stick έχει 40€ στο γερμανικό Αμαζον.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Και στο σκρουτζ τόσο έχει, 40€ περίπου με μεταφορικά έχει το απλό και γύρω στα 50+ το 4Κ.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνετε ότι πέρα από το πόσο κοστίζει το κάθε προιόν, είναι άτοπες οι συγκρίσεις;)

Είναι σαν να συγκρίνεις Tablet με Laptop/Notebook και Tower PC.

Κάθε προιόν έχει τα υπέρ/κατά του και φυσικά το κοινό που θα τα προτιμήσει για τους δικούς του λόγους και απαιτήσεις.

Και μην μπερδεύετε την πιστοποίηση με το είδος του μηχανήματος. Διότι πιστοποιημένα TV Boxes υπάρχουν (π.χ. Mi Box S, Mecool κλπ).

Άλλο όμως τα TV sticks και τα παρόμοιά τους.

Άρα ο φίλος που έκανε την αρχική ανάρτηση ήταν πιο συνειδητοποιημένος για το Off the Topic, επειδή την έκανε σε ένα thread με τίτλο "Android TV Box". Παρόλα αυτά κατά την γνώμη μου καλώς την έκανε και ίσως θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό thread με τίτλο "Android TV sticks", όπου θα μπορούσαν να παραπέμπονται όσοι πράγματι θέλουν κάτι τέτοιο (για ενημέρωσή τους και για αυτή την κατηγορία προιόντων).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος, υπάρχει κάποιος browser για Android tv που να κανω log in σε κάποιο site και να το κρατάει στην μνήμη του ; Έτσι ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά που τον ξαναχρησιμοποιω να κάνω log in ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνετε ότι πέρα από το πόσο κοστίζει το κάθε προιόν, είναι άτοπες οι συγκρίσεις;)

 

Είναι σαν να συγκρίνεις Tablet με Laptop/Notebook και Tower PC.

 

Κάθε προιόν έχει τα υπέρ/κατά του και φυσικά το κοινό που θα τα προτιμήσει για τους δικούς του λόγους και απαιτήσεις.

 

Και μην μπερδεύετε την πιστοποίηση με το είδος του μηχανήματος. Διότι πιστοποιημένα TV Boxes υπάρχουν (π.χ. Mi Box S, Mecool κλπ).

 

Άλλο όμως τα TV sticks και τα παρόμοιά τους.

 

Άρα ο φίλος που έκανε την αρχική ανάρτηση ήταν πιο συνειδητοποιημένος για το Off the Topic, επειδή την έκανε σε ένα thread με τίτλο "Android TV Box". Παρόλα αυτά κατά την γνώμη μου καλώς την έκανε και ίσως θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό thread με τίτλο "Android TV sticks", όπου θα μπορούσαν να παραπέμπονται όσοι πράγματι θέλουν κάτι τέτοιο (για ενημέρωσή τους και για αυτή την κατηγορία προιόντων).

 

Θέμα για τα sticks υπάρχει, αλλά όταν ο άλλος ψάχνει media player είναι λογικό να ποστάρει στο θέμα tv box δεδομένου ότι διαφημίζονται και χρησιμοποιούνται κυρίως ως media players. Μην κολλάς στις λέξεις box και stick. Το ζήτημα είναι να τον βοηθήσεις να καλύψει τις απαιτήσεις του και να μην ξοδέψει άσκοπα τα χρήματά του. Όταν ο άλλος ζητάει μηχάνημα για χρηση αποκλειστικά ως media player για streaming services και kodi δεν είναι εκτός θέματος να του προτείνεις stick, αφού υπάρχουν αποκλειστικά γι αυτόν το λόγο. Είναι εκτος θέματος αν ζητάει κάποιος μηχάνημα για παιχνίδια, video calls, streaming κλπ και του προτείνεις stick.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και ένα μικρό τιπ που το έχω αναφέρει ξανά, όμως το έχω επαληθεύσει πλήρως.

Εάν η λειτουργία HDMI CEC σταμάτησε να δουλεύει (ενώ προηγουμένως λειτουργούσε) κάντε το εξής απλό:

 

Αποσυνδέστε πλήρως από το ρεύμα την τηλεόρασή σας για 1/2 λεπτό.

Η ορθή λειτουργία HDMI CEC επανέρχεται πλήρως;)

Τσεκαρισμένο σε 3 διαφορετικές τηλεοράσεις και 3 διαφορετικά μποξάκια !!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...