Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αισθάνομαι για μια ακόμη φορά την ανάγκη να εκφράσω δημόσια τις ευχαριστίες μου στο μέλος του forum ath156 που με βοήθησε και πάλι για πρόβλημα που αντιμετώπισα.
S.P.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Καλησπέρα σε όλους,θέλω να πέρασω την vortex ugoos port 0.4.0 σε h96 max x3 , μπορώ να την περάσω με ubt και αν ναι χρειάζομαι και license ; Το αρχείο που κατέβασα από telegram έχει μόνο την Ρομ.

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι Β922 εχω , με το κλεισιμο δεν εχει θεμα κλεινει κανονικα σε σχεση με τις νεοτερες που εχω δοκιμασει και δεν κλεινει το μποξακι.

Σαν ρομ σε σχεση με τη μαμα εχει πολυ καλυτερη εικονα . Δεν σου αρεσουν οι atv ρομς. Εσυ με ποια ρομ το εχεις.

 

Την vtx port ugoos 0.4.0 ...

Παει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ... και με 2 κινησεις μεσω ενος εργαλειου του vortex γινεται και πολυ ευκολα ATV !

Οπως ειπα και πιο πανω... 30-40% καλυτερο μποξακι με UGOOS !

Αρα λοιπον απ'οτι καταλαβα και σε αυτην που χρησιμοποιεις εχει η καινουργια τετοια θεματακια με το κλεισιμο...

Και επειδη εκτος της πρωτης βερσιον που ειχε lpddr μνημες και της πρωτης ddr βερσιον (b922) που ειναι η δικια μας ολες οι αλλες εχουν το wake on lan θεωρω οτι αυτο ειναι το προβλημα...

Αν πας στο δικο μας μποξακι να βαλεις οποιοδηποτε απο τα νεα αλλα μαμα λογισμικα θα αντιμετωπισεις ακριβως το ιδιο προβλημα με το ... κλεισιμο !

Προφανως λοιπον σε σενα αυτος ο τυπος που το φτιαχνει χρησιμοποιησε ενα απο τα νεα μαμα λογισμικα τωρα σαν βαση !

Στην δικια μου περιπτωση ομως αυτη η port ugoos 0.4.0 οπως και οι αλλες δικες του port ugoos γι'αυτο το ιδιο μποξακι βασιζονται στα UGOOS AM6 PRO/Plus που επισης εχουν αυτην την λειτουργεια και ισως και την '' ριζα'' του κακου οπως πιστευω εγω και σε αυτην την περιπτωση !

:rolleyes:

 

 

 

Καλησπέρα σε όλους,θέλω να πέρασω την vortex ugoos port 0.4.0 σε h96 max x3 , μπορώ να την περάσω με ubt και αν ναι χρειάζομαι και license ; Το αρχείο που κατέβασα από telegram έχει μόνο την Ρομ.

 

Η 0.4.0 δεν θελει τιποτα!

Κανονικα ολα στο ubt με τα defaults και θα εισαι ok!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Έχω το box1. Γίνεται mirroring η οθόνη του κινητού??

 

Κάποια βοήθεια εδώ?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια εδώ?

 

Μηπως εννοεις tox1 ;

Τεσπα...

Χρησιμοποιησε την εφαρμογη που πρεπει να εχει και ακουει στο ονομα ''Miracast''

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα κι εγώ το tox1 για σύνδεση σε μια παλιά lg

είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με tv box και δε γνωρίζω όσα θα ήθελα.

έχω επίσης το πρόβλημα που δεν ξέρω αγγλικά.

βέβαια για την ώρα τα πήγα καλά, έβαλα και τις εφαρμογές που μου ζήτησαν.

όμως θα ήθελα να μου πει, κάποιος που γνωρίζει αν μπορώ να βρω πληροφορίες για τη χρήση του στα ελληνικά.

επίσης διαπίστωσα πως με πληκτρολόγιο ποντίκι, είναι πολύ πιο εύχρηστο.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα κι εγώ το tox1 για σύνδεση σε μια παλιά lg

είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με tv box και δε γνωρίζω όσα θα ήθελα.

έχω επίσης το πρόβλημα που δεν ξέρω αγγλικά.

βέβαια για την ώρα τα πήγα καλά, έβαλα και τις εφαρμογές που μου ζήτησαν.

όμως θα ήθελα να μου πει, κάποιος που γνωρίζει αν μπορώ να βρω πληροφορίες για τη χρήση του στα ελληνικά.

επίσης διαπίστωσα πως με πληκτρολόγιο ποντίκι, είναι πολύ πιο εύχρηστο.

 

Καλημέρα βρήκα δύο βίντεο τα οποία ίσως σε βοηθήσουνε αλλά αυτά συνήθως όλοι μας εμπειρικά παίζοντας μαζί του και ψάχνοντας το μαθαίνεις όπως και να χει εγώ σου παραθέτω τα δύο βίντεο που βρήκα με το πώς χειρίζεσαι ένα TV Box είναι λίγο παλιά αλλά η γενική ιδέα είναι η ίδια

 

Και ένα pdf από μία ελληνική εταιρεία που βρήκα

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.conceptum.gr/manuals.html%3Fdownload%3D4:android-tv-box%26start%3D20&ved=2ahUKEwjK39L3v_DvAhUM-6QKHVbyBs4QFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw1WEVtdM-NKOM6kn4riJvwo

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια .Επειδή είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι γίνεται. Αν δεν σας κάνει κόπο να μου προτείνεται κάποιο TV box. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις tox1 ;

Τεσπα...

Χρησιμοποιησε την εφαρμογη που πρεπει να εχει και ακουει στο ονομα ''Miracast''

 

Ναι, TOX1 εννοώ.....

Ποια απ' όλες να κατεβάσω?

Πχ αυτή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.studiosoolter.screenmirroring.miracast.apps

Ευχαριστώ για την απάντηση.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια .Επειδή είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι γίνεται. Αν δεν σας κάνει κόπο να μου προτείνεται κάποιο TV box. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Πες μας πρώτα τι μπάτζετ διαθέτεις;

Τι απαιτήσεις εχεις ; θελεις Netflix 4k; Να παίζεις παιχνίδια; κτλ... κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, TOX1 εννοώ.....

Ποια απ' όλες να κατεβάσω?

Πχ αυτή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.studiosoolter.screenmirroring.miracast.apps

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Υπαρχει ηδη μεσα...!

 

miracast.png

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρώτα τι μπάτζετ διαθέτεις;

Τι απαιτήσεις εχεις ; θελεις Netflix 4k; Να παίζεις παιχνίδια; κτλ... κτλ

 

Το μπάτζετ είναι περίπου 60 ευρώ. Τωρα ποιο πολύ για ταινίες σε όσο το δυνατό καλύτερη ανάλυση βέβαια σε συνδυασμό με το μπάτζετ. Να έχει βέβαια και ελληνικό μενού.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για retro games είτε μέσω emuelec είτε μέσω emulators σε TVbox, ορίστε και κάτι τελείως "πρωτόγονο" σε παιχνίδια, για το PC όμως:offtopic: (ακόμα και Windows 10):offtopic:

Σε ένα αρχείο 796 ΚΒ (!!!) 9 κλασσικά Arcade Games (από Space Invanders έως την γνωστή ως τρίλιζα).

https://mega.nz/file/J58EwaiL#3LXLK88mk2bi0zkSMzvniSiUXYvx55NHpqTEPKsGG0A

Ίσως να υπάρχει το αντίστοιχο και για TVbox, εάν κάποιος το έχει.................Έτσι για να θυμόμαστε από που ξεκίνησαν όλα:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ηδη μεσα...!

 

miracast.png

 

Χίλια ευχαριστώ.

Θα το δοκιμάσω. Απλά νόμιζα πως είναι σα τις τηλεοράσεις όπου το συνδέω χωρίς κάποια διαδικασία (εφαρμογές κλπ)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο περιφερειακό από beelink τώρα κατά το ποσο είναι χρήσιμο αυτό είναι κάτι άλλο πάντως μοιάζει σαν κάτι από Samsung DEX που κάνεις το κινητό σου έναν υπολογιστή ή το tablet.

https://www.bee-link.com/products/beelink-expand-x

 

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βρήκα δύο βίντεο τα οποία ίσως σε βοηθήσουνε αλλά αυτά συνήθως όλοι μας εμπειρικά παίζοντας μαζί του και ψάχνοντας το μαθαίνεις όπως και να χει εγώ σου παραθέτω τα δύο βίντεο που βρήκα με το πώς χειρίζεσαι ένα TV Box είναι λίγο παλιά αλλά η γενική ιδέα είναι η ίδια

 

Και ένα pdf από μία ελληνική εταιρεία που βρήκα

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.conceptum.gr/manuals.html%3Fdownload%3D4:android-tv-box%26start%3D20&ved=2ahUKEwjK39L3v_DvAhUM-6QKHVbyBs4QFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw1WEVtdM-NKOM6kn4riJvwo

σ ευχαριστώ πολύ.

Ρε παιδιά μια βοήθεια .Επειδή είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι γίνεται. Αν δεν σας κάνει κόπο να μου προτείνεται κάποιο TV box. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

περισσότερο άσχετος από εμένα δύσκολο να είσαι, μιας και πρώτη φορά ασχολήθηκα με tv box και μάλιστα όχι για μένα.

πήρα με την καθοδήγηση των xloupas και gatos , το TOX1 Amlogic S905X3 το οποίο όμως εξαντλείτε τάχιστα.

το προλαβαίνεις με 50 ευρώ στο banggood με αμερικάνικη πρίζα, δεν πειράζει παίρνεις ένα μετατροπέα, είναι φθηνός. https://www.banggood.com/TOX1-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WiFi-Bluetooth-1000M-LAN-4K-HD-Smart-Android-9_0-TV-Box-Set-top-Box-Support-Youtube-Netflix-p-1725625.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&ID=47757&DCC=GR&currency=EUR

το android μπορείς να το γυρίσεις στα ελληνικά, το μενού όμως της συσκευής όχι.

τα παλληκάρια εδώ μέσα, ειδικά ο gatos και xloupas απλά δεν υπάρχουν τους ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

με βοήθησαν όσο δε μπορούσα να φανταστώ.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ.

Θα το δοκιμάσω. Απλά νόμιζα πως είναι σα τις τηλεοράσεις όπου το συνδέω χωρίς κάποια διαδικασία (εφαρμογές κλπ)

 

Να και ενα παλιο βιντεακι για το πως γινεται!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν συνδέσει ασύρματα το μποξάκι τους στα 5G...

 

To κανάλι στο ρουτερ το έχετε στο Auto;

Εμένα στο αυτόματο έβαζε το κανάλι 149 και το Speed Tester addon στο CoreELEC έδειχνε 60-70Mbps, με αποτέλεσμα να έχω κολλήματα σε 4Κ streaming. Άλλαξα το κανάλι στο τελευταίο το 161 και αμέσως το μποξάκι σχεδόν τερμάτισε στα 97 (έχω FTTH 100/10). Και φυσικά τώρα παίζει τέλεια τα πάντα, είτε απ'το LAΝ είτε απ'το ιντερνετ. Κολλάει μόνο στα test αρχεία άνω των 100Mbps που είναι νομίζω λογικό για WiFi...

 

To box μου είναι το H96 Max X3 και ρουτερ το Huawei AX3 Pro (CN)

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ.

 

περισσότερο άσχετος από εμένα δύσκολο να είσαι, μιας και πρώτη φορά ασχολήθηκα με tv box και μάλιστα όχι για μένα.

πήρα με την καθοδήγηση των xloupas και gatos , το TOX1 Amlogic S905X3 το οποίο όμως εξαντλείτε τάχιστα.

το προλαβαίνεις με 50 ευρώ στο banggood με αμερικάνικη πρίζα, δεν πειράζει παίρνεις ένα μετατροπέα, είναι φθηνός. https://www.banggood.com/TOX1-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WiFi-Bluetooth-1000M-LAN-4K-HD-Smart-Android-9_0-TV-Box-Set-top-Box-Support-Youtube-Netflix-p-1725625.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&ID=47757&DCC=GR&currency=EUR

το android μπορείς να το γυρίσεις στα ελληνικά, το μενού όμως της συσκευής όχι.

τα παλληκάΤρια εδώ μέσα, ειδικά ο gatos και xloupas απλά δεν υπάρχουν τους ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

με βοήθησαν όσο δε μπορούσα να φανταστώ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να το βάλω στο σπίτι των γονιών μου όταν αφήνω την μικρή να περνάει την ώρα της

Γιαυτό θα το ήθελα με ελληνικό μενού.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να το βάλω στο σπίτι των γονιών μου όταν αφήνω την μικρή να περνάει την ώρα της

Γιαυτό θα το ήθελα με ελληνικό μενού.

 

τότε το μενού δεν της χρειάζεται, δε θα μπει πότε εκεί μέσα.

όλες οι λειτουργείες που θέλουν είναι στο περιβάλλον android που είναι στα ελληνικά.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν συνδέσει ασύρματα το μποξάκι τους στα 5G...

 

To κανάλι στο ρουτερ το έχετε στο Auto;

Εμένα στο αυτόματο έβαζε το κανάλι 149 και το Speed Tester addon στο CoreELEC έδειχνε 60-70Mbps, με αποτέλεσμα να έχω κολλήματα σε 4Κ streaming. Άλλαξα το κανάλι στο τελευταίο το 161 και αμέσως το μποξάκι σχεδόν τερμάτισε στα 97 (έχω FTTH 100/10). Και φυσικά τώρα παίζει τέλεια τα πάντα, είτε απ'το LAΝ είτε απ'το ιντερνετ. Κολλάει μόνο στα test αρχεία άνω των 100Mbps που είναι νομίζω λογικό για WiFi...

 

To box μου είναι το H96 Max X3 και ρουτερ το Huawei AX3 Pro (CN)

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω 100άρα σύνδεση, επειδή έχω δέσμευση στην Vodafone μέχρι 10/2021 :(

Και είναι η μόνη που δεν προσφέρει 100άρες (οπτική ίνα) στην περιοχή μου:mad:

Άρα και το H96maxX3 και το HK1 Box και το X88 King είναι με την ταπεινή 24άρα μέχρι τότε.:confused:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω 100άρα σύνδεση, επειδή έχω δέσμευση στην Vodafone μέχρι 10/2021 :(

Και είναι η μόνη που δεν προσφέρει 100άρες (οπτική ίνα) στην περιοχή μου:mad:

Άρα και το H96maxX3 και το HK1 Box και το X88 King είναι με την ταπεινή 24άρα μέχρι τότε.:confused:

 

Ενδεικτικά ανέφερα την ταχύτητα της σύνδεσης στο ιντερνετ.

Εννοώ την ταχύτητα στο LAN, δηλ. επικοινωνία ρουτερ με συσκευή.

Πχ αν έχετε συνδέσει ασύρματα κάποιο από τα μποξάκια με 5G (σε dual band ρουτερ), μπορoύν από το PC/server να παίξουν μια βαριά ματρόσκα 4Κ HDR στο αυτόματο κανάλι (εμένα το ρουτερ με έβαζε στο 149) ή κολλάει;

 

Btw μετά τον Οκτώβρη φύγε τρέχοντας για FTTH με την επιδότηση sfbb!

Link to comment
Share on other sites

Btw μετά τον Οκτώβρη φύγε τρέχοντας για FTTH με την επιδότηση sfbb!

Έχω ήδη φύγει (νοερά), αλλά δεν το ξέρουν:lol: Και όχι τόσο εγώ όσο ο γιος μου περιμένουμε πως και πως τον 10ο μήνα;)

 

Και όσον αφορά τον ρούτερ έχω ακόμα το "φοβερό" ZXHN H108N v.2.3 της πρώην HOL, όπου για το ασύρματο υπάρχει η επιλογή "Mixed 802.11b+801.11g+802.11n" και επιλογή συχνότητας 20 ή 40MHz. That's all !!!. Άρα από Οκτώβριο εάν δεν είναι ικανοποιητικό αυτό που δίνουν οι άλλες 2 εταιρίες, λογικά πάμε και για αναβάθμιση ρούτερ. Εσύ αυτόν που αναφέρεις τον αγόρασες ή στον πρόσφερε ο πάροχος?

 

Και ένα τελευταίο για το H96 max X3 που έχουμε και οι δύο, εξακολουθεί και είναι το δημοφιλέστερο, από τα οικονομικότερα και κατά την γνώμη μου Vfm κουτί:):)

https://www.banggood.com/search/s905x3-tv-box.html

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Θέλω να ρωτήσω ψάχνω να βρω ένα browser για tv box με Android tv για να μπορώ να χειριστώ ένα site με τούρκικες σειρές χωρίς να χρησιμοποιώ ποντίκι. Το site είναι το asostv.gr και έχω κατεβάσει κάποιους browser οπως πχ web bro και puffin αλλά είναι αρκετά δύσχρηστα με τηλεχειριστήριο. Είναι για μία ηλικιωμένη κυρία που δεν μπορεί να χειρίζεται οθόνες αφής και ποντίκια. Μήπως υπάρχει κάποιος browser ειδικά για τέτοια site ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...