Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσεξα ότι στο beelink mini GT1 όταν βλέπω έργο με mx player pro, δεν ακούω ήχο με dts. Όταν το ίδιο έργο το παίζω με vlc όλα κανονικά. Κάνω κάτι λάθος? Επίσης, πως λέγετε και αν υπάρχει φυσικά, μια θύρα usb 3 να βγάλει περισσότερες θύρες για να συνδέσω κι άλλα πράγματα? Υπάρχει κανένα ανταπτορακι?
Καλημέρα φίλε μου,ένα usb hub χρειάζεται για επέκταση στις θύρες, γνώμη μου πάντα αν βάλεις hdd επάνω να είναι με εξωτερική τροφοδοσία αλλιώς θα γωνατίσεις το μποξακι!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1775

Πρόσεξα ότι στο beelink mini GT1 όταν βλέπω έργο με mx player pro, δεν ακούω ήχο με dts. Όταν το ίδιο έργο το παίζω με vlc όλα κανονικά. Κάνω κάτι λάθος? Επίσης, πως λέγετε και αν υπάρχει φυσικά, μια θύρα usb 3 να βγάλει περισσότερες θύρες για να συνδέσω κι άλλα πράγματα? Υπάρχει κανένα ανταπτορακι?

 

Για να έχεις ήχο DTS στον MX Player πρέπει να περάσεις custom codec που θα βρεις στους xda:

 

https://forum.xda-developers.com/apps/mx-player/mx-player-custom-codec-dts-support-t2156254

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις ήχο DTS στον MX Player πρέπει να περάσεις custom codec που θα βρεις στους xda:

 

https://forum.xda-developers.com/apps/mx-player/mx-player-custom-codec-dts-support-t2156254

Η έτοιμο modarismeno apk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Μια ερωτηση να κανω στην εφαρμογη livenet tv live αγωνες οταν ανοιγες καποιο link πετουσε διαφημιση και εφευγε οταν πατουσες πισω απο το κοντρολ του tv box.Σημερα δεν ξερω αν εκανε καποια αναβαθμιση αλλα πλεον πεταει μια συγκεκριμενη διαφημιση και δεν φευγει με το κουμπι πισω πρεπει να βαλω ποντικι για να πατησω χ για να φυγει.Η ερωτηση μου ειναι υπαρχει τροπος να φευγει χωρις να εχω συνδεδεμενο το ποντικι?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Mecool M8S Pro L και το KM9 θα ήθελα να τα κάνω unroot για να τρέξει η εφαρμογή της Vodafone TV υπάρχει εύκολος τρόπος με κάποια εφαρμογή? και όχι με αλλαγή ROM.
Mi 8 Lite - Mi pad 2 64mb - Mi Drone 4K
Link to comment
Share on other sites

Η έτοιμο modarismeno apk

 

Παρολο που εχω το αγορασμενο, πρεπει να βρω το modarismeno apk, και αν ναι, που το βρισκω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα φίλε μου,ένα usb hub χρειάζεται για επέκταση στις θύρες, γνώμη μου πάντα αν βάλεις hdd επάνω να είναι με εξωτερική τροφοδοσία αλλιώς θα γωνατίσεις το μποξακι!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξωτερικη τροφοδοσια να εχει ο σκληρος δισκος, η το usb hub?

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω το αγορασμενο, πρεπει να βρω το modarismeno apk, και αν ναι, που το βρισκω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εξωτερικη τροφοδοσια να εχει ο σκληρος δισκος, η το usb hub?

 

οποιο θελεις...

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

οποιο θελεις...

 

TP-LINK βρηκα ως αξιοπιστο με εξωτερικη τροφοδοσια κοντα στα 30 ευρω. οκ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω το αγορασμενο, πρεπει να βρω το modarismeno apk, και αν ναι, που το βρισκω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εξωτερικη τροφοδοσια να εχει ο σκληρος δισκος, η το usb hub?

 

Εφόσον έχεις αγορασμένο τον Pro θα σου προτεινα να αποφύγεις το μονταρισμένο γιατι θα χάσεις τα μελλοντικά updates του ΜΧ. Με το custom codec που σου έγραψα δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις αγορασμένο τον Pro θα σου προτεινα να αποφύγεις το μονταρισμένο γιατι θα χάσεις τα μελλοντικά updates του ΜΧ. Με το custom codec που σου έγραψα δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

 

Ωραια τελεια ευχαριστω για την διευκρινηση!

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω το αγορασμενο, πρεπει να βρω το modarismeno apk, και αν ναι, που το βρισκω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εξωτερικη τροφοδοσια να εχει ο σκληρος δισκος, η το usb hub?

Σου έστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιο τροφοδοτικό κάνει για το mecool km9 και από που να το αγοράσω;

 

αν κοιτάξεις σε αυτό που ήδη έχεις λογικά θα αναφέρει τα χαρακτηριστικά του

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο X96 Max και στο mi box s.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποιο είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο X96 Max και στο mi box s.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποιο είναι καλύτερο.

Θεωρώ καλύτερο το xiaomi επειδή το software είναι βελτιστοποιημένο βάσει των specs του. Λειτουργεί απροβληματιστα, χωρίς κολλήματα, επανεκκινήσεις και ασυμβατότητες. Επίσης, έχει πολύ καλό τηλεκοντρόλ με φωνητικές οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ καλύτερο το xiaomi επειδή το software είναι βελτιστοποιημένο βάσει των specs του. Λειτουργεί απροβληματιστα, χωρίς κολλήματα, επανεκκινήσεις και ασυμβατότητες. Επίσης, έχει πολύ καλό τηλεκοντρόλ με φωνητικές οδηγίες.
Εδώ σήμερα ο φίλος αναφέρει για επανεκκινήσεις στο xiaomi και κολλήματα πάντως.

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7774210

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο X96 Max και στο mi box s.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποιο είναι καλύτερο.

Έχω το x96 max σε 4/64 GB έτη φωτός πιο μπροστά τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με το Xiaomi. Πηγαίνει κυριολεκτικά σφαίρα. Αν όμως θες υψηλή ποιότητα σε Netflix δυστυχώς δεν παίζει.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε αναβάθμιση στο kodi και τα add-ons δεν λειτουργουν πλέον.

Θα με αφησει να περασω απο απανω την παλια έκδοση του kodi?

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σήμερα ο φίλος αναφέρει για επανεκκινήσεις στο xiaomi και κολλήματα πάντως.

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7774210

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Πιθανόν να είναι ελαττωματικό.

Γενικά, δεν έχουν ακουστεί πολλά τέτοια περιστατικά αν σκεφτείς ότι το xiaomi έχει πουλήσει εκατομμύρια τεμάχια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το x96 max σε 4/64 GB έτη φωτός πιο μπροστά τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με το Xiaomi. Πηγαίνει κυριολεκτικά σφαίρα. Αν όμως θες υψηλή ποιότητα σε Netflix δυστυχώς δεν παίζει.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δεν παίζουν ρόλο μόνο τα specs αλλά και κατά πόσο αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν απο το software. Το x96 απλά έχει περισσότερη μνήμη και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο. Παρόλα αυτά δεν παίζει 4Κ...

 

Επίσης, νομίζω δεν έχει bluetooth που το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το CINEMA.

 

Υπάρχει τρόπος να επιλέγω τους υπότιτλους κάπως πιο εύκολα, από το να πηγαίνω και να τους ψάχνω χερατα κάθε φορά μέσω του Mx Player;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο X96 Max και στο mi box s.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποιο είναι καλύτερο.

 

Το mi box s έχει θεματάκια αν θέλεις κάτι άλλο εκτός από netflix και τα μαμά προγράμματα (kodi ,cinema hd, titanium tv κλπ) , αν δεν έχεις καλό router τότε θα έχεις και θέματα σύνδεσης διότι το συγκεκριμένο έχει μόνο wi fi σύνδεση (εκτός και να δώσεις κάτι παραπάνω (20-30€) για να πάρεις το USB Hub με lan, αν θέλεις να συνδέσεις παραπάνω από μια συσκευές με usb πάλι θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω για την προηγούμενη συσκευή που είπα. Με θέμα υποστήριξης είναι πιο μπροστά το mi box s σχεδόν από όλες τι άλλες παρόμοιες συσκευές (πάντα μιλάμε για official) για υποστήριξη όμως εκτός μαμάς εταιριας όχι τόσο, Αν θέλεις για βασικό το netflix τότε το mi box s είναι μονόδρομος γιατί υποστηρίζει widevine l1 και μπορεί να παίζει FHD και 4k (μελλοντικά) . Και τέλος αν θέλεις να περάσεις πολλές εφαρμογές τότε το USB Hub μαζί με ένα usb stick είναι μονόδρομος.

 

Το X96 Max σαν χαρακτηριστικά έχει πολύ καλύτερα αλλά από υποστήριξη (updates) υστερεί κατά πολύ σε σχέση με το mi και αν θέλεις netflix δεν θα έχεις καλύτερη ποιότητα από 720

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το CINEMA.

 

Υπάρχει τρόπος να επιλέγω τους υπότιτλους κάπως πιο εύκολα, από το να πηγαίνω και να τους ψάχνω χερατα κάθε φορά μέσω του Mx Player;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

βάλε το μαμά player

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιθανόν να είναι ελαττωματικό.

Γενικά, δεν έχουν ακουστεί πολλά τέτοια περιστατικά αν σκεφτείς ότι το xiaomi έχει πουλήσει εκατομμύρια τεμάχια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν παίζουν ρόλο μόνο τα specs αλλά και κατά πόσο αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν απο το software. Το x96 απλά έχει περισσότερη μνήμη και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο. Παρόλα αυτά δεν παίζει 4Κ...

 

Επίσης, νομίζω δεν έχει bluetooth που το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο.

παίζει 4k άνετα αλλά όχι στο netflix, και παρόμοιες εφαρμογές που χρησιμοποιούν widevine l1

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια . Εψαχνα για κουτακι γυρω στο 30αρι και ειδα αυτο

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009638046896.html?wid=1640583 μαζι με dhl απο ευρωπαικη αποθηκη 35 ευρω.

το θεμα μου ειναι οτι ενω γραφει οτι εχει bluetooth τα reviews λενε το αντιθετο. Ξερει καπιος αν εχει βγει καινουρια εκδση με bluetooth η ειναι μουφα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το mi box s έχει θεματάκια αν θέλεις κάτι άλλο εκτός από netflix και τα μαμά προγράμματα (kodi ,cinema hd, titanium tv κλπ) , αν δεν έχεις καλό router τότε θα έχεις και θέματα σύνδεσης διότι το συγκεκριμένο έχει μόνο wi fi σύνδεση (εκτός και να δώσεις κάτι παραπάνω (20-30€) για να πάρεις το USB Hub με lan, αν θέλεις να συνδέσεις παραπάνω από μια συσκευές με usb πάλι θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω για την προηγούμενη συσκευή που είπα. Με θέμα υποστήριξης είναι πιο μπροστά το mi box s σχεδόν από όλες τι άλλες παρόμοιες συσκευές (πάντα μιλάμε για official) για υποστήριξη όμως εκτός μαμάς εταιριας όχι τόσο, Αν θέλεις για βασικό το netflix τότε το mi box s είναι μονόδρομος γιατί υποστηρίζει widevine l1 και μπορεί να παίζει FHD και 4k (μελλοντικά) . Και τέλος αν θέλεις να περάσεις πολλές εφαρμογές τότε το USB Hub μαζί με ένα usb stick είναι μονόδρομος.

 

Το X96 Max σαν χαρακτηριστικά έχει πολύ καλύτερα αλλά από υποστήριξη (updates) υστερεί κατά πολύ σε σχέση με το mi και αν θέλεις netflix δεν θα έχεις καλύτερη ποιότητα από 720

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

βάλε το μαμά player

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παίζει 4k άνετα αλλά όχι στο netflix, και παρόμοιες εφαρμογές που χρησιμοποιούν widevine l1

 

https://androidpctv.com/review-xiaomi-mi-box-s/

 

In the case of*Netflix*we can see the service at*4K 16000 kbps and 10 bpc*which is the maximum possible quality.

 

DRM: Google Widevine L1 / Microsoft Playready / HDCP 1.x (If we do not have them claim to the store by defective unit)

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]Δεν παίζουν ρόλο μόνο τα specs αλλά και κατά πόσο αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν απο το software. Το x96 απλά έχει περισσότερη μνήμη και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο. Παρόλα αυτά δεν παίζει 4Κ...

 

Επίσης, νομίζω δεν έχει bluetooth που το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο.

 

Παιδιά τι λέτε???? μόνο μνήμη και αποθηκευτικό χώρο??? Η CPU?

Έχει bleutooth κανονικά το οποίο μάλιστα δεν ξέρω αν είναι aptx αλλά στις ταινίες δε μου κάνει καθόλου lag με bluetooth ακουστικά. Έχει και gigabit ethernet έχει και 2.4 και 5 giga WiFi παίζει και 4κ δες παρακάτω video test. ΜΗΝ λέμε ότι θέλουμε στον κόσμο!!! Δεν έχει όμως FHD Netflix.

https://androidpctv.com/review-x96-max/

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε???? μόνο μνήμη και αποθηκευτικό χώρο??? Η CPU?

Έχει bleutooth κανονικά το οποίο μάλιστα δεν ξέρω αν είναι aptx αλλά στις ταινίες δε μου κάνει καθόλου lag με bluetooth ακουστικά. Έχει και gigabit ethernet έχει και 2.4 και 5 giga WiFi παίζει και 4κ δες παρακάτω video test. ΜΗΝ λέμε ότι θέλουμε στον κόσμο!!! Δεν έχει όμως FHD Netflix.

https://androidpctv.com/review-x96-max/

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δες τις συγκρίσεις στο λινκ που παρέθεσες.

 

Παρόλο που το x96 έχει ανώτερα τυπικά specs, η διαφορά στην απόδοση με το mi box δεν είναι αυτή που θα περίμενε κανείς.

 

Το κυριότερο όμως είναι ότι το software στο mibox είναι εξαιρετικά optimized και εκμεταλλεύεται αποδοτικά το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...