Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πάρει το παρακάτω tv box https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009922752906.html?wid=1433363.

Παρέλαβα χθες, το έστησα (cinema, kodi, swift, netflix, radio κτλ) και όλα καλά εκτός από κάτι περίεργο.

 

Όταν είναι στην αρχική οθόνη σαν να κάνει διακοπές στο σήμα που στέλνει στη τηλεόραση. Μαυρίζει και επανέρχεται δείχνοντας στην τηλεόραση την ανάλυση της συσκευής (αυτό είναι χαρακτηριστικό της τηλεόρασης - Samsung). Το κάνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Δεν έχει κάποιο χρονικό μοτίβο.

 

Το κάνει και όταν θα μπω σε κάποια εφαρμογή στην αρχή. Όση ώρα και να περάσει δεν το ξανακάνει μέσα στην εφαρμογή (cinema, youtube).

 

Αν βγω στο αρχικό μενού το ξανακάνει. Το ίδιο αν αλλάξω εφαρμογή, αλλά μόνο αφού μπει στην εφαρμογή και μία μόνο φορά.

 

Παρατήρησα ότι το κάνει επαναλαμβανόμενα και όταν σερφάρω με τον chrome.

 

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο σε άλλη θύρα. Άλλαξα αναλύσεις και επειδή δεν άλλαξε κάτι το άφησα στο αυτόματο (1920x1080i 60 Hz).

 

Καμία άλλη ιδέα; Μήπως να ζητήσω αντικατάσταση ή refund;

 

Φίλε και εγώ samsung έχω και τα ίδια με κάνει μερικές φορές με το playstation 3.Νομιζω έχει να κάνει με το hdmi αν και δεν ψαχτηκα στα σίγουρα.Η δικιά μου είναι και 3D και λέω μήπως θέλει κανένα καλό 1.4 και πανω

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1271

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Έχω πάρει το παρακάτω tv box https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009922752906.html?wid=1433363.

Παρέλαβα χθες, το έστησα (cinema, kodi, swift, netflix, radio κτλ) και όλα καλά εκτός από κάτι περίεργο.

 

Όταν είναι στην αρχική οθόνη σαν να κάνει διακοπές στο σήμα που στέλνει στη τηλεόραση. Μαυρίζει και επανέρχεται δείχνοντας στην τηλεόραση την ανάλυση της συσκευής (αυτό είναι χαρακτηριστικό της τηλεόρασης - Samsung). Το κάνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Δεν έχει κάποιο χρονικό μοτίβο.

 

Το κάνει και όταν θα μπω σε κάποια εφαρμογή στην αρχή. Όση ώρα και να περάσει δεν το ξανακάνει μέσα στην εφαρμογή (cinema, youtube).

 

Αν βγω στο αρχικό μενού το ξανακάνει. Το ίδιο αν αλλάξω εφαρμογή, αλλά μόνο αφού μπει στην εφαρμογή και μία μόνο φορά.

 

Παρατήρησα ότι το κάνει επαναλαμβανόμενα και όταν σερφάρω με τον chrome.

 

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο σε άλλη θύρα. Άλλαξα αναλύσεις και επειδή δεν άλλαξε κάτι το άφησα στο αυτόματο (1920x1080i 60 Hz).

 

Καμία άλλη ιδέα; Μήπως να ζητήσω αντικατάσταση ή refund;

Καλού-κακού δοκίμασε και με ένα άλλο τροφοδοτικό (με επαρκές ρεύμα) και αν υποθέσουμε ότι εκεί είναι το πρόβλημα, τράβα ένα video με το προβληματικό και ζήτα μερικό refund.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το παρακάτω tv box https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009922752906.html?wid=1433363.

Παρέλαβα χθες, το έστησα (cinema, kodi, swift, netflix, radio κτλ) και όλα καλά εκτός από κάτι περίεργο.

 

Όταν είναι στην αρχική οθόνη σαν να κάνει διακοπές στο σήμα που στέλνει στη τηλεόραση. Μαυρίζει και επανέρχεται δείχνοντας στην τηλεόραση την ανάλυση της συσκευής (αυτό είναι χαρακτηριστικό της τηλεόρασης - Samsung). Το κάνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Δεν έχει κάποιο χρονικό μοτίβο.

 

Το κάνει και όταν θα μπω σε κάποια εφαρμογή στην αρχή. Όση ώρα και να περάσει δεν το ξανακάνει μέσα στην εφαρμογή (cinema, youtube).

 

Αν βγω στο αρχικό μενού το ξανακάνει. Το ίδιο αν αλλάξω εφαρμογή, αλλά μόνο αφού μπει στην εφαρμογή και μία μόνο φορά.

 

Παρατήρησα ότι το κάνει επαναλαμβανόμενα και όταν σερφάρω με τον chrome.

 

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο σε άλλη θύρα. Άλλαξα αναλύσεις και επειδή δεν άλλαξε κάτι το άφησα στο αυτόματο (1920x1080i 60 Hz).

 

Καμία άλλη ιδέα; Μήπως να ζητήσω αντικατάσταση ή refund;

Τσέκαρε άλλο καλώδιο και hdmi βύσμα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το κανει μερικες φορες στην Samsung

στην LG που το συνδεω, δεν το εκανε ποτε

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το έχει πάρει κάποιος αυτό για Xiaomi Mi Box

UGREEN RJ45 Ethernet Adapter with USB 2.0 Hub USB

 

 

λέει ότι είναι συμβατό. Μήπως έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο δοκιμασμένο ότι δουλεύει;

 

Το έχω πάρει εγώ από το επίσημο κατάστημα της Ugreen στον Aliexpress και δουλεύει άψογα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει εγώ από το επίσημο κατάστημα της Ugreen στον Aliexpress και δουλεύει άψογα

 

Ευχαριστώ το παρήγγειλα και εγώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Xiaomi Mi TV Box υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσουμε κάποιες προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως google play movies κλπ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το κανει μερικες φορες στην Samsung

στην LG που το συνδεω, δεν το εκανε ποτε

Σε tv box σου το κάνει; Το έλυσες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι, στο TvBoX GT1 το κανει, μερικες φορες,τωρα τελευταια δεν το εκανε . Οπως ειπα το κανει μονο στην Samsung 32"

Στην LG 4200 δεν το εκανε ποτε οσο το ειχα συνδεμενο

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το παρακάτω tv box https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009922752906.html?wid=1433363.

Παρέλαβα χθες, το έστησα (cinema, kodi, swift, netflix, radio κτλ) και όλα καλά εκτός από κάτι περίεργο.

 

Όταν είναι στην αρχική οθόνη σαν να κάνει διακοπές στο σήμα που στέλνει στη τηλεόραση. Μαυρίζει και επανέρχεται δείχνοντας στην τηλεόραση την ανάλυση της συσκευής (αυτό είναι χαρακτηριστικό της τηλεόρασης - Samsung). Το κάνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Δεν έχει κάποιο χρονικό μοτίβο.

 

Το κάνει και όταν θα μπω σε κάποια εφαρμογή στην αρχή. Όση ώρα και να περάσει δεν το ξανακάνει μέσα στην εφαρμογή (cinema, youtube).

 

Αν βγω στο αρχικό μενού το ξανακάνει. Το ίδιο αν αλλάξω εφαρμογή, αλλά μόνο αφού μπει στην εφαρμογή και μία μόνο φορά.

 

Παρατήρησα ότι το κάνει επαναλαμβανόμενα και όταν σερφάρω με τον chrome.

 

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο σε άλλη θύρα. Άλλαξα αναλύσεις και επειδή δεν άλλαξε κάτι το άφησα στο αυτόματο (1920x1080i 60 Hz).

 

Καμία άλλη ιδέα; Μήπως να ζητήσω αντικατάσταση ή refund;

Είναι θέμα της τηλεόρασης Samsung (κάποια συγκεκριμέναμ μοντέλα της), δεν φταίει το tvbox. Ξέρω κι εγώ φίλο που του κάνει τα ίδια και έψαξε το μοντέλο της τηλεόρασης και βρήκε πολλές παρόμοιες αναφορές. Σε άλλη τηλεόραση που το δοκίμασε παίζει χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum.

Σκέφτομαι να αγοράσω το mi box από εδώ:https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009941072044.html?wid=1349303&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_black_friday_181122_1542883_r71&eo=D5PMFNP4AEM6YYSFΜε προβληματίζει όμως το γεγονός ότι σε φωτογραφίες που παραθέτουν χρήστες που το αγόρασαν φαίνεται ένα κουτί συσκευασίας με τη φίρμα (?) Telebee κι όχι το κλασσικό πορτοκαλί κουτί του mi box. Ξέρει κανείς τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

ναι, στο TvBoX GT1 το κανει, μερικες φορες,τωρα τελευταια δεν το εκανε . Οπως ειπα το κανει μονο στην Samsung 32"

Στην LG 4200 δεν το εκανε ποτε οσο το ειχα συνδεμενο

 

Είναι θέμα της τηλεόρασης Samsung (κάποια συγκεκριμέναμ μοντέλα της), δεν φταίει το tvbox. Ξέρω κι εγώ φίλο που του κάνει τα ίδια και έψαξε το μοντέλο της τηλεόρασης και βρήκε πολλές παρόμοιες αναφορές. Σε άλλη τηλεόραση που το δοκίμασε παίζει χωρίς πρόβλημα.

 

Λύση βρέθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Λύση βρέθηκε;

 

Δεν ειπα οτι το προβλημα λυθηκε

Αλλα ομως το εκανε λιγες φορες, οχι τοσο συχνα που ανεφερες εσυ.

Τωρα εχει πολυ καιρο να το ξανακανει....

Και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα TV και οχι του TvBox

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά του Kodi, σκέφτομαι να βάλω και το Cinema στο Mi Box που περιμένω από Κίνα. Το συγκεκριμένο app ξέρετε αν υπάρχει στο Playstore ή θα πρέπει να κάνω sideloading??

Εναλλακτικές του Cinema μπορείτε να προτείνετε επίσης για ταινίες/σειρές??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά του Kodi, σκέφτομαι να βάλω και το Cinema στο Mi Box που περιμένω από Κίνα. Το συγκεκριμένο app ξέρετε αν υπάρχει στο Playstore ή θα πρέπει να κάνω sideloading??

Εναλλακτικές του Cinema μπορείτε να προτείνετε επίσης για ταινίες/σειρές??

 

playstore όχι δεν θα βρεις καμία από αυτές (που αξίζουν) ,κλώνοι του Terrarium ->Titanium, (CyberFlix TV,Movie Play Red) άλλες καλές για ταινίες σειρές -> BobbyMovies, FreeFlix HQ, και καλά για Live tv iptv ->TVZion,FreeFlix TV, Swift Streamz. Και όπως είπαμε όλα από γνωστά - άγνωστα μαγαζάκια. Έχει και άλλες καλές εφαρμογές αλλά δεν υποστηρίζουν υπότιτλους

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

playstore όχι δεν θα βρεις καμία από αυτές (που αξίζουν) ,κλώνοι του Terrarium ->Titanium, (CyberFlix TV,Movie Play Red) άλλες καλές για ταινίες σειρές -> BobbyMovies, FreeFlix HQ, και καλά για Live tv iptv ->TVZion,FreeFlix TV, Swift Streamz. Και όπως είπαμε όλα από γνωστά - άγνωστα μαγαζάκια. Έχει και άλλες καλές εφαρμογές αλλά δεν υποστηρίζουν υπότιτλους

 

Αν μπορείτε αναφέρετε πού μπορούμε να βρούμε αυτές τις εφαρμογές, δεκτά και pm :)

Link to comment
Share on other sites

Google it ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Έχουν κλείσει τα σαιτ που ήξερα για κατέβασμα, γι αυτό ζητάω αυτή τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο kodi οταν βάζω να δω ταινία σε 1080p κολλάει στην αναπαραγωγή και πηγαίνει καρέ καρέ. Τι μπορώ να κάνω για να φτιάξει ;

Επίσης οι ταινίες στο Netflix που είναι HD, σε τι ανάλυση είναι ;

Link to comment
Share on other sites

playstore όχι δεν θα βρεις καμία από αυτές (που αξίζουν) ,κλώνοι του Terrarium ->Titanium, (CyberFlix TV,Movie Play Red) άλλες καλές για ταινίες σειρές -> BobbyMovies, FreeFlix HQ, και καλά για Live tv iptv ->TVZion,FreeFlix TV, Swift Streamz. Και όπως είπαμε όλα από γνωστά - άγνωστα μαγαζάκια. Έχει και άλλες καλές εφαρμογές αλλά δεν υποστηρίζουν υπότιτλους

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

Για τον φίλο που ρωτάει για την ανάλυση το HD από όσο ξέρω είναι 720 και είναι πολύ αξιοπρεπής ανάλυση, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Edited by estiakos
Επανάληψη πρότασης
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

Για τον φίλο που ρωτάει για την ανάλυση το HD από όσο ξέρω είναι 720 και είναι πολύς αξιοπρεπής ανάλυση, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

Για τον φίλο που ρωτάει για την ανάλυση το HD από όσο ξέρω είναι 720 και είναι πολύ αξιοπρεπής ανάλυση, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Δηλαδή το netflix παίζει η 720, η 4k? 1080 δεν παίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Το 1080 είχα την εντύπωση ότι είναι FHD, ας απαντήσει κάποιος γνώστης, μην δε μπερδέψω..Εγώ στο κινητό που επιλέγω κάποιες πηγές HD τις παίζει πεντακάθαρα, ενώ ξέρω ότι έχω ανάλυση 720 στο κινητό μου.
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το netflix παίζει η 720, η 4k? 1080 δεν παίζει ;

Εξαρτάται την συσκευή και τον λογαριασμό που έχεις για Netflix....πχ εάν έχεις nvidia shield, Xiaomi Mi Box και έχεις λογαριασμό για 4k θα δεις σε 4k εάν έχεις για 1080p θα δεις στη αντίστοιχη. Στα περισσότερα κινέζικα (δεν έχουν άδειες) θα έχεις ανάλυση 480p (ανεξάρτητα από τη έχεις πληρώσει στο Netflix) . Σε κουτιά με "πειραγμενα" apk του Netflix μπορείς να δεις σε κάποια με max ανάλυση 720p και σε κάποια 1080p

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την συσκευή και τον λογαριασμό που έχεις για Netflix....πχ εάν έχεις nvidia shield, Xiaomi Mi Box και έχεις λογαριασμό για 4k θα δεις σε 4k εάν έχεις για 1080p θα δεις στη αντίστοιχη. Στα περισσότερα κινέζικα (δεν έχουν άδειες) θα έχεις ανάλυση 480p (ανεξάρτητα από τη έχεις πληρώσει στο Netflix) . Σε κουτιά με "πειραγμενα" apk του Netflix μπορείς να δεις σε κάποια με max ανάλυση 720p και σε κάποια 1080p

Εγω έχω το mecool m8s pro l το οποίο παίζει κανονικά 1080p. Το ερώτημα μου είναι το HD του Netflix τι ανάλυσης είναι;

Ο λογαριασμός μου είναι για HD ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το mecool m8s pro l το οποίο παίζει κανονικά 1080p. Το ερώτημα μου είναι το HD του Netflix τι ανάλυσης είναι;

Ο λογαριασμός μου είναι για HD ποιότητα.

 

έχω την εντύπωση ότι παίζει 1080p το netflix ως default, downgrade κάνει μόνο εάν το μηχάνημα δεν μπορεί να ΄΄δει΄΄ 1080p

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το mecool m8s pro l το οποίο παίζει κανονικά 1080p. Το ερώτημα μου είναι το HD του Netflix τι ανάλυσης είναι;

Ο λογαριασμός μου είναι για HD ποιότητα.

Εχεις απαντήσει μόνος σου .. εφόσον έχεις πληρώσει για HD θα βλέπεις σε HD (το HD του Netflix αντίστοιχη σε 1080p,εφόσον έχεις πληρώσει για το δεύτερο πρόγραμμα ) .Δεν μπορείς σε UHD(4k) και ας το υποστηρίζει η συσκευή σού .Πάντα εξαρτάτε και από την γραμμή που έχεις, Υπάρχει και το αντίστοιχο βιντεάκι που μπορείς να δεις την ανάλυση ..

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...