Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως φταίει το ρούτερ σου και όχι το TV Box?
Δεν νομίζω γιατί οτιδήποτε άλλο συνδέεται χωρίς πρόβλημα. Μέχρι και το boxee box 10ετίας. Οι κινεζικές μαϊμούδες έχουν θέμα. Τώρα κοιτάζω το mi box σαν μια πιο σοβαρή πρόταση για Netflix

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1779

Δεν νομίζω γιατί οτιδήποτε άλλο συνδέεται χωρίς πρόβλημα. Μέχρι και το boxee box 10ετίας. Οι κινεζικές μαϊμούδες έχουν θέμα. Τώρα κοιτάζω το mi box σαν μια πιο σοβαρή πρόταση για Netflix

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Πόσο μακριά είναι το box από το ρούτερ;

Γιατί έχω αγοράσει 2 boxes και μια χαρά έπαιζαν σε Wi-Fi.

 

Μην περιμένεις θαύματα στα 10 μέτρα μακριά.

Και πες μας και ποια κουτιά πήρες

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω γιατί οτιδήποτε άλλο συνδέεται χωρίς πρόβλημα. Μέχρι και το boxee box 10ετίας. Οι κινεζικές μαϊμούδες έχουν θέμα. Τώρα κοιτάζω το mi box σαν μια πιο σοβαρή πρόταση για Netflix

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Ισως καλυτερα να ειναι αρχικα να επενδυσεις σε ενα repeater

Link to comment
Share on other sites

Με το Netflix το συγκεκριμένο μποξάκι είναι οκ? γιατί διαβάζω διάφορα σε διπλανό forum και είμαι σκεπτικός.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mi tv box 4k με την τελευταία αναβάθμιση σε 8.1 (official rom, οχι root) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία άλλη εφαρμογή εκτος playstore, με καμία sideloading διαδικασία.

Συγκεκριμένα η επιλογή στις ρυθμίσεις ασφαλείας για εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγές ναι μεν υπάρχει ωστόσο ειναι ανενεργει και δε μπορώ να την αλλάξω ώστε να εγκαταστήσω οποία άλλη εφαρμογή θέλω.

Καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει; Συμβαίνει και σε άλλους; Υπάρχει τελικά κάποιος τρόπος για εγκατάσταση εφαρμογών εκτός playstore;

Root δε θα ήθελα να κάνω καθώς μετά θα εχω προβλημα με το Netflix.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Teatv μου βγάζει όλο 360p πηγές τελευταία.

Με Kodi κάνω δουλειά, αλλά έχουμε άλλη καλή δοκιμασμένη πρόταση;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω ένα μποξάκι για Netflix κυρίως και κατά δεύτερο Kodi, terrarium κλπ. Έχω πάρει κάνα δυο από gearbest αλλά το WiFi reception είναι χάλια και έχω όλο αποσυνδέσεις οπότε πήγαν στον κάδο. Τώρα κοιτάω το Xiaomi mi box. Έχει καλό WiFi καθώς θα εγκατασταθεί μακριά από το router?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Το mi box εχει σαφώς καλυτερο σήμα πχ απο το mini m8s που ειχα παλιότερα, αλλα σίγουρα αν είσαι μακριά απο router θα έχεις ένα θέμα και με αυτό. Βέβαια εγω ειχα προσαρμόσει μια κεραία απο παλιό router στο mini m8s και είχε απογειωθεί στο θέμα δέκτη wifi.

Από την άλλη βέβαια το mi box για Netflix και Kodi ειναι άψογο. Το μονο θέμα μου ειναι οτι δε μπορώ να βρω τρόπο να εγκαταστήσω εφαρμογές εκτός playstore, οπως αναφερω στο προηγούμενο post μου.

Μια καλή λύση βέβαια για το κακό σήμα wifi για κάθε tv box ειναι πχ το xiaomi mi wifi repeater που ειναι usb και μπορείς πχ να το βάλεις στη usb θύρα του tv box και να ενεργοποιείται οπότε ανοίγεις το box ώστε να μην μένει ανοιχτό πάντα αν δε θες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mi tv box 4k με την τελευταία αναβάθμιση σε 8.1 (official rom, οχι root) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία άλλη εφαρμογή εκτος playstore, με καμία sideloading διαδικασία.

Συγκεκριμένα η επιλογή στις ρυθμίσεις ασφαλείας για εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγές ναι μεν υπάρχει ωστόσο ειναι ανενεργει και δε μπορώ να την αλλάξω ώστε να εγκαταστήσω οποία άλλη εφαρμογή θέλω.

Καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει; Συμβαίνει και σε άλλους; Υπάρχει τελικά κάποιος τρόπος για εγκατάσταση εφαρμογών εκτός playstore;

Root δε θα ήθελα να κάνω καθώς μετά θα εχω προβλημα με το Netflix.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Όταν πας την εγκαταστησεις από apk,όταν σου βγάζει εγκατάσταση μάλλον είναι αχνο και δεν μπορείς να το πατήσεις,σωστά;

Όπως θα είναι αχνο,κλείνεις με το κουμπάκι το box,το ξανανοιγεις και μπορείς να την κάνεις κανονικά εγκατάσταση

Edit: κράτα αυτό που έγραψα,αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να ενεργοποιησεις τα developer option,δηλαδή να γίνεις developer για να σε αφήσει να το ενεργοποιησεις

http://corochann.com/how-to-enable-developer-mode-in-android-tv-216.html

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by nik1975
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mi tv box 4k με την τελευταία αναβάθμιση σε 8.1 (official rom, οχι root) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία άλλη εφαρμογή εκτος playstore, με καμία sideloading διαδικασία.

Συγκεκριμένα η επιλογή στις ρυθμίσεις ασφαλείας για εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγές ναι μεν υπάρχει ωστόσο ειναι ανενεργει και δε μπορώ να την αλλάξω ώστε να εγκαταστήσω οποία άλλη εφαρμογή θέλω.

Καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει; Συμβαίνει και σε άλλους; Υπάρχει τελικά κάποιος τρόπος για εγκατάσταση εφαρμογών εκτός playstore;

Root δε θα ήθελα να κάνω καθώς μετά θα εχω προβλημα με το Netflix.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατέβασε κάποιον file manager από το playstore, πχ es explorer και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση της εφαρμογής από τον file manager.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας την εγκαταστησεις από apk,όταν σου βγάζει εγκατάσταση μάλλον είναι αχνο και δεν μπορείς να το πατήσεις,σωστά;

Όπως θα είναι αχνο,κλείνεις με το κουμπάκι το box,το ξανανοιγεις και μπορείς να την κάνεις κανονικά εγκατάσταση

Edit: κράτα αυτό που έγραψα,αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να ενεργοποιησεις τα developer option,δηλαδή να γίνεις developer για να σε αφήσει να το ενεργοποιησεις

http://corochann.com/how-to-enable-developer-mode-in-android-tv-216.html

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Πράγματι είναι αχνό, αλλά δε υπάρχει φυσικό κουμπί για να κλείσω το box αρα βγαζω τροφοδοσία.. εκτός αν εννοείς κλεινω απο το remote control.

Το developer option το εχω ενεργοποιημένο αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική επιλογή μέσα απο τις ρυθμίσεις του. Υπάρχει κάποια;

Θα το δοκιμάσω πάντως σαν διαδικασία και ελπίζω να δουλέψει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασε κάποιον file manager από το playstore, πχ es explorer και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση της εφαρμογής από τον file manager.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Το εχω κάνει αυτό αλλά δεν κάνει εγκατάσταση καθώς οπως είπα δε μπορώ να ενεργοποιήσω την επιλογή δυνατοτητας εγκατάστασης εφαρμογων απο το security settings

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από explorer όταν πήγα να κάνω εγκατάσταση apk με έβγαλε μήνυμα να ενεργοποιήσω τις άδειες του explorer π.χ να τι τικάρω από επαφές από αποθηκευτικό χώρο κ.τ.λ.Αφου τα στιβαρά όλα πήγα πίσω για να ξανακάνω εγκατάσταση.Τωρα σκέφτομαι μήπως πας απευθείας απο ρυθμίσεις στις του explorer και τις τικαρεις

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Το Teatv μου βγάζει όλο 360p πηγές τελευταία.

Με Kodi κάνω δουλειά, αλλά έχουμε άλλη καλή δοκιμασμένη πρόταση;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Γιατί δεν βάζεις το modded terrarium που κυκλοφορεί και παίζει κανονικά?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το mi box εχει σαφώς καλυτερο σήμα πχ απο το mini m8s που ειχα παλιότερα, αλλα σίγουρα αν είσαι μακριά απο router θα έχεις ένα θέμα και με αυτό. Βέβαια εγω ειχα προσαρμόσει μια κεραία απο παλιό router στο mini m8s και είχε απογειωθεί στο θέμα δέκτη wifi.

Από την άλλη βέβαια το mi box για Netflix και Kodi ειναι άψογο. Το μονο θέμα μου ειναι οτι δε μπορώ να βρω τρόπο να εγκαταστήσω εφαρμογές εκτός playstore, οπως αναφερω στο προηγούμενο post μου.

Μια καλή λύση βέβαια για το κακό σήμα wifi για κάθε tv box ειναι πχ το xiaomi mi wifi repeater που ειναι usb και μπορείς πχ να το βάλεις στη usb θύρα του tv box και να ενεργοποιείται οπότε ανοίγεις το box ώστε να μην μένει ανοιχτό πάντα αν δε θες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό με το repeater θα το κοιτάξω. Ενδιαφέρον φαίνεται. Ευχαριστώ.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το modded terrarium μου πέταγε συνέχεια μηνύματα περί παρακολούθησης IP, θέσης και προσωπικών δεδομένων. Να υπάρχει θέμα όντως ή όχι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι αχνό, αλλά δε υπάρχει φυσικό κουμπί για να κλείσω το box αρα βγαζω τροφοδοσία.. εκτός αν εννοείς κλεινω απο το remote control.

Το developer option το εχω ενεργοποιημένο αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική επιλογή μέσα απο τις ρυθμίσεις του. Υπάρχει κάποια;

Θα το δοκιμάσω πάντως σαν διαδικασία και ελπίζω να δουλέψει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχω κάνει αυτό αλλά δεν κάνει εγκατάσταση καθώς οπως είπα δε μπορώ να ενεργοποιήσω την επιλογή δυνατοτητας εγκατάστασης εφαρμογων απο το security settings

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Το κλείνεις από το remote

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κλείνεις από το remote

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ok τελικά δούλεψε και μπορεσα να περασω εφαρμογές σε συνδιασμό με το ESexplorer.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το Xiaomi mi box τελικά μετά από μήνα χρήσης όλα καλά.. σήμερα έκανα και συνδρομή στο Netflix αλλά δεν έχω δει πάνω από μια ώρα για να δω αν θα κολλήσει. By the way ψήνεται κανένας για συναινετερικο Netflix? Αν ναι στείλτε p.m

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Με το Xiaomi mi box τελικά μετά από μήνα χρήσης όλα καλά.. σήμερα έκανα και συνδρομή στο Netflix αλλά δεν έχω δει πάνω από μια ώρα για να δω αν θα κολλήσει. By the way ψήνεται κανένας για συναινετερικο Netflix? Αν ναι στείλτε p.m
Εχω το mi box και χρησιμοποιω το Netflix σχεδον καθημερινά και δε θυμάμαι να έχει κολλήσει. Αλλα και αν έχει κολλήσει είναι τόσες λίγες φορές που δεν με προβλημάτισε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mi box και χρησιμοποιω το Netflix σχεδον καθημερινά και δε θυμάμαι να έχει κολλήσει. Αλλα και αν έχει κολλήσει είναι τόσες λίγες φορές που δεν με προβλημάτισε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά το ματιασα, ενώ έπαιξε μια φορά κανονικά, στην συνέχεια ότι και να επιλέξω ξεκινάει για 30 δευτερόλεπτα και βγάζει μνμ ότι δεν είναι διαθέσιμο.

Από την Netflix μου συνέστησαν να κατεβάσω το επίσημο APK από εδώ http://help.netflix.com/el/node/57688 το οποίο και έκανα αλλά δυστυχώς πάλι το ίδιο, παίζει για 30 δευτερόλεπτα και μετά το ίδιο μνμ.

Έχω android 6 δεν έχω προχωρήσει στην αναβάθμιση.

Καμία ιδέα, έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ματιασα, ενώ έπαιξε μια φορά κανονικά, στην συνέχεια ότι και να επιλέξω ξεκινάει για 30 δευτερόλεπτα και βγάζει μνμ ότι δεν είναι διαθέσιμο.

Από την Netflix μου συνέστησαν να κατεβάσω το επίσημο APK από εδώ http://help.netflix.com/el/node/57688 το οποίο και έκανα αλλά δυστυχώς πάλι το ίδιο, παίζει για 30 δευτερόλεπτα και μετά το ίδιο μνμ.

Έχω android 6 δεν έχω προχωρήσει στην αναβάθμιση.

Καμία ιδέα, έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Γιατί δε προχωράς σε αναβάθμιση; Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το netflix, ούτε με με android 6 αλλα ουτε τωρα με την τελευταία ενημέρωση που είμαι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ματιασα, ενώ έπαιξε μια φορά κανονικά, στην συνέχεια ότι και να επιλέξω ξεκινάει για 30 δευτερόλεπτα και βγάζει μνμ ότι δεν είναι διαθέσιμο.

 

Από την Netflix μου συνέστησαν να κατεβάσω το επίσημο APK από εδώ http://help.netflix.com/el/node/57688 το οποίο και έκανα αλλά δυστυχώς πάλι το ίδιο, παίζει για 30 δευτερόλεπτα και μετά το ίδιο μνμ.

 

Έχω android 6 δεν έχω προχωρήσει στην αναβάθμιση.

 

Καμία ιδέα, έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

 

 

Κάνε από σύνδεση από netflix,επανεκκίνηση το box και μετά ξαναμπες

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, επειδή έχω ένα Media Player Mini M8S II και δεν μπορώ να δω σχεδόν τίποτα (έχει πολλά εγκατεστημένα ήδη μέσα, αλλά τα περισσότερα δεν παίζουν, όσα παίζουν δεν βρίσκει ελληνικούς υπότιτλους, βγάζει μερικά μηνύματα κλπ), ένεκα ασχετοσύνης, μήπως υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος που να διαμένει στην πόλη των Σερρών, για να μου το ρυθμίσει στο σπίτι; Κερνάω μπουγάτσα και κακάο....

1a89436754b98f5d942567755f933c91.jpg

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update σε android 8, απεγκατεστησα το Netflix, το ξανα εγκατέστησα, έκανα 2 3 restart αλλά ακριβώς το ίδιο μνμ..

Κάπου διάβασα ότι φταίει η ανάλυση, χαλημωσα λοιπόν και την ανάλυση, τίποτα το ίδιο.. Έχω ξενερώσει.. Μήπως φταίει το box? Να ζητήσω αντικατάσταση αλλά δεν νομίζω να το δεχτούν..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου οι ROMs με τα changelogs τους για τα κουτιά mecool; Κάποιο επίσημο site; Συγκεκριμένα ψάχνω για το mecool ki pro...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, επειδή έχω ένα Media Player Mini M8S II και δεν μπορώ να δω σχεδόν τίποτα (έχει πολλά εγκατεστημένα ήδη μέσα, αλλά τα περισσότερα δεν παίζουν, όσα παίζουν δεν βρίσκει ελληνικούς υπότιτλους, βγάζει μερικά μηνύματα κλπ), ένεκα ασχετοσύνης, μήπως υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος που να διαμένει στην πόλη των Σερρών, για να μου το ρυθμίσει στο σπίτι; Κερνάω μπουγάτσα και κακάο....

1a89436754b98f5d942567755f933c91.jpg

 

Έλα φίλε μου έρχομαι εγώ στην ίδια πόλη ζούμε!Αν έχεις βέβαια αυτό που δείχνεις με το 1 GB Ram μη περιμένεις πολλά πράγματα από Kodi κλπ μόνο με κανένα ελαφρύ build και πάλι θα κολλάει. Εγώ έχω το ίδιο αλλά με τα 2 GB Ram και πάλι που και που ζορίζεται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...