Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα android box ωρίμασαν και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε σε σχέση με τους υπολογιστές μας.

 

Δεν είναι απλά media player αλλά ολοκληρωμένοι υπολογιστές που κάνουν και με το παραπάνω αυτό για το οποίο σχεδιάστηκαν !

 

Είναι τόσο απλό να είσαι στην τηλεόραση μπροστά και με ένα κουμπάκι να έχεις περιήγηση στο internet, email, youtube, facebook να βλέπεις τις φωτογραφίες που τράβηξες, να ακούς τα αγαπημένα σου τραγούδια, να βλέπεις τις αγαπημένες σου σειρές ή ταινίες από το USB ή τον σκληρό σου δίσκο ακόμη και online.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ.......

 

Εύχρηστες και απαλλαγμένες από τα προβλήματα των πρώτων γενεών είναι ικανές να μας προσφέρουν ατέλειωτες ώρες διασκέδασης και ψυχαγωγίας.

 

Είναι δυνατές με σύγχρονους επεξεργαστές αρκετή μνήμη και όλα αυτά σε μικρό μέγεθος.

http://refeel.gr/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%88%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B5-smart-tv-%CE%BC%CE%B5-%CF%84/

 

Πρόσφατα αγόρασα mouse και οθόνη για να το χρησιμοποιήσω σαν κανονικό pc και ας έχει android.

Η αλήθεια είναι ότι κολλάω να χρησιμοποιήσω e-banking σοβαρούς κωδικούς σε υπηρεσίες κλπ.

Αν ήξερα ότι ειναι καθαρό θα ήμουν ευτυχισμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Αυτο που θελεις το κανει απευθειας μονο το Nvidia Shield TV παμε παρακατω χωρις υπολογιστη με video capture δεν μου ερχετε κατι αλλο στο μυαλο εκτος απο καποιες εφαρμογες που κυκλοφορουν στο Playstore αλλα δεν ξερω τι ποιοτητα μπορουν να σου δωσουν δοκιμασε http://www.scr-screen-recorder.com/

λενε οτι ειναι απο τις καλυτερες νομιζω πρεπει να εισαι ρουτ τουλαχιστον ετσι γραφει.

 

Έκανα εγκατάσταση την εφαρμογή SCR Screen Recorder Pro v1.0.5 σε Android box MXIII-G δίνοντάς του root access (LP 5.1.1).

Όταν την προτοανοίγω αφενός μεν δεν μπορώ να μετακινήσω το πινακάκι με τις 3 επιλογές (record, settings, exit) χρησιποποιώντας airmouse, αφετέρου όποια επιλογή και να κλικάρω από αυτές τις 3 δεν γίνεται τίποτα. Καμιά ιδέα κανείς;

Υ.Γ Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μεταφερθεί στην κατηγορία "Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές II".

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση την εφαρμογή Pro v1.0.5 σε Android box MXIII-G δίνοντάς του root access (LP 5.1.1).

Όταν την προτοανοίγω αφενός μεν δεν μπορώ να μετακινήσω το πινακάκι με τις 3 επιλογές (record, settings, exit) χρησιποποιώντας airmouse, αφετέρου όποια επιλογή και να κλικάρω από αυτές τις 3 δεν γίνεται τίποτα. Καμιά ιδέα κανείς;

Υ.Γ Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μεταφερθεί στην κατηγορία "Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές II".

 

Για πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις δηλαδη τη θελεις να κανεις εγγραφη μηπως βρουμε καποιο αλλο τροπο το SCR Screen Recorder πρεπει να εχει και καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις πριν κανεις εγγραφη απο τις ρυθμισεις θα το ψαξεις αυτο, γιατι δεν χρησιμοποιεις ενα απλο ασυρματο ποντικι να δεις αν δουλευει αντι του airmouse

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα mouse και οθόνη για να το χρησιμοποιήσω σαν κανονικό pc και ας έχει android.

Η αλήθεια είναι ότι κολλάω να χρησιμοποιήσω e-banking σοβαρούς κωδικούς σε υπηρεσίες κλπ.

Αν ήξερα ότι ειναι καθαρό θα ήμουν ευτυχισμένος.

Ασφαλεια ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ φιλε μου δυστηχως.Εγω τα δουλειυω και απο τα κντ μου,μεχρι στιγμης ολα καλα.

Βαζεις μια καλη προστασια(antiv+spyware)και κανεις τον σταυρο σου....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν υπάρχει ασφάλεια αλλά στα συγκεκριμένα ένα παραπάνω νομίζω.

Κρίμα γιατί είναι πανίσχυρα και θα έκαναν τέλεια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα αγοράσω το πρώτο μου tv box και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Είμαι ανάμεσα σε 2:

 

1)MXIII-G TV Box

 

2)Beelink GT1 TV Box

 

Ποιο θα μου προτείνατε σαν πιο αξιόπιστη λύση σε αυτά τα χρήματα, περίπου δηλαδή στα 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα αγοράσω το πρώτο μου tv box και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Είμαι ανάμεσα σε 2:

1)MXIII-G TV Box

2)Beelink GT1 TV Box

Ποιο θα μου προτείνατε σαν πιο αξιόπιστη λύση σε αυτά τα χρήματα, περίπου δηλαδή στα 50 ευρώ.

 

To mxiii το έχω εδώ και ένα χρόνο σχεδόν... Του έχω περάσει τη rom της tronsmart, διέγραψα κάτι περίεργες εφαρμογές που είχε και δεν μου έβγαλε ούτε ένα πρόβλημα! Έχω παραγγείλει άλλα 2 για γνωστούς και πάλι κανένα θέμα!

Στη θέση σου βέβαια ίσως αγόραζα το beelink λόγο νεότερου επεξεργαστή! Όποιο και να πάρεις θα είσαι κομπλέ!

Δες και ένα review για το δεύτερο http://www.cnx-software.com/2016/09/09/beelink-gt1-4k-tv-box-review-part-1-unboxing-and-teardown/

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...

 

θέλω να πάρω ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι (ή με ενσωματομένο touchpad που να κάνει τη δουλειά), μικρού μεγέθους για το σαλόνι.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο; Είχα παρει παλιότερα κάτι που ήταν με τις ώρες του. Άλλες φορές ήθελε να είσαι πολύ κοντά για να έχει σήμα, άλλες φορές το touch pad δεν μετακινούσε σωστά τον δείκτη στην οθόνη κτλ

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...

θέλω να πάρω ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι (ή με ενσωματομένο touchpad που να κάνει τη δουλειά), μικρού μεγέθους για το σαλόνι.

Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο; Είχα παρει παλιότερα κάτι που ήταν με τις ώρες του. Άλλες φορές ήθελε να είσαι πολύ κοντά για να έχει σήμα, άλλες φορές το touch pad δεν μετακινούσε σωστά τον δείκτη στην οθόνη κτλ

ευχαριστώ

 

Αν και δεν το έχω το δοκιμάσει, δες το mele f10 deluxe http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_68068.html?wid=21

Link to comment
Share on other sites

To mxiii το έχω εδώ και ένα χρόνο σχεδόν... Του έχω περάσει τη rom της tronsmart, διέγραψα κάτι περίεργες εφαρμογές που είχε και δεν μου έβγαλε ούτε ένα πρόβλημα! Έχω παραγγείλει άλλα 2 για γνωστούς και πάλι κανένα θέμα!

Στη θέση σου βέβαια ίσως αγόραζα το beelink λόγο νεότερου επεξεργαστή! Όποιο και να πάρεις θα είσαι κομπλέ!

Δες και ένα review για το δεύτερο http://www.cnx-software.com/2016/09/09/beelink-gt1-4k-tv-box-review-part-1-unboxing-and-teardown/

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Χθες μίλησα με κάποιον που έχει αγοράσει αυτό και μου το πρότεινε σαν value for money λύση αφού το έχει στα 31 ευρώ από aliexpress. Τι λέτε γι'αυτό το tv box το έχει αγοράσει και κάποιος άλλος να μου πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...

 

θέλω να πάρω ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι (ή με ενσωματομένο touchpad που να κάνει τη δουλειά), μικρού μεγέθους για το σαλόνι.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο; Είχα παρει παλιότερα κάτι που ήταν με τις ώρες του. Άλλες φορές ήθελε να είσαι πολύ κοντά για να έχει σήμα, άλλες φορές το touch pad δεν μετακινούσε σωστά τον δείκτη στην οθόνη κτλ

 

ευχαριστώ

Εχω το mele εχω και το rikomagik αλλά μολις αγόρασα 6 από αυτά μετα απο συζήτηση με φιλο σε διπλανό φορουμ.

Δεν είναι και τα 6 τα ίδια αλλά παρόμοια τηε ίδιας μάρκας

http://m.gearbest.com/air-mouse/pp_400716.html

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις δηλαδη τη θελεις να κανεις εγγραφη μηπως βρουμε καποιο αλλο τροπο το SCR Screen Recorder πρεπει να εχει και καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις πριν κανεις εγγραφη απο τις ρυθμισεις θα το ψαξεις αυτο, γιατι δεν χρησιμοποιεις ενα απλο ασυρματο ποντικι να δεις αν δουλευει αντι του airmouse

Θέλω να κάνω εγγραφή αυτό που βλέπω στην οθόνη από ένα stream π,χ ή ενα τηλεοπτικό πρόγραμμα....σαν να έχω ένα recorder...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mele εχω και το rikomagik αλλά μολις αγόρασα 6 από αυτά μετα απο συζήτηση με φιλο σε διπλανό φορουμ.

Δεν είναι και τα 6 τα ίδια αλλά παρόμοια τηε ίδιας μάρκας

http://m.gearbest.com/air-mouse/pp_400716.html

Με το μοχλάκι δεν σε άρεσε; έχω βαρεθεί να αλλάζω μπαταρίες και δεν το έχω στα υπόψιν μου

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω εγγραφή αυτό που βλέπω στην οθόνη από ένα stream π,χ ή ενα τηλεοπτικό πρόγραμμα....σαν να έχω ένα recorder...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

 

Μια χαρα τωρα καταλαβα, λοιπον θελεις αυτο το addon

https://superrepo.org/kodi/addon/script.module.youtube.dl/

μπορει να το εχεις ηδη, οταν βαζεις κατι να παιξει μια σειρα,ταινια με το back αν πας στην αρχικη οθονη του kodi ενω παιζει και πας στο programs επιλεγεις το youtube-dl θα επιλεξεις download curently playing video και θα αρχισει να κατεβαζει, πριν ολα αυτα θα πας στο configure addon youtube-dl και θα επιλεξεις που θα σωνει το αρχειο π.χ. microsd,usb sick,hdd,internal storage δεν ξερω αν μπορει να γραψει live steaming δεν το εχω δοκιμασει, επισης στο exodus μπορεις επισης να κανεις download αυτο που βλεπεις θελει παλι να μπεις στο exodus tools και εκει εχεις τις απαραιτητες ρυθμισεις.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει κ επαναφορτιζόμενη μπαταρία τι λέει?

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_178154.html?wid=21

 

Με το μοχλάκι δεν σε άρεσε; έχω βαρεθεί να αλλάζω μπαταρίες και δεν το έχω στα υπόψιν μου

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Link to comment
Share on other sites

Με το μοχλάκι δεν σε άρεσε; έχω βαρεθεί να αλλάζω μπαταρίες και δεν το έχω στα υπόψιν μου

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

το x3 λες?

Και εμένα αυτό μου φαίνεται άριστο αλλά αν είδες στο άλλο forum ο sotos λεει οτι ειναι κορυφαίο αλλά ψήνεται για αυτο που δείχνω.

Βέβαια υπάρχει και το s1...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές!!

Για απλή χρήση-kodi-web-youtube-ποιο προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ!

το x3 λες?

Και εμένα αυτό μου φαίνεται άριστο αλλά αν είδες στο άλλο forum ο sotos λεει οτι ειναι κορυφαίο αλλά ψήνεται για αυτο που δείχνω.

Βέβαια υπάρχει και το s1...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές!!

 

Για απλή χρήση-kodi-web-youtube-ποιο προτείνετε?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Λογικο,οπου μπαινουν κινεζοι,αυτο γινεται!!!

Το ξεφτιλιζουν

Link to comment
Share on other sites

Εχτές παράγγειλα και εγώ το Beelink GT1 από το Gearbest στ 50€ μείον 1€ (για τους 50 πόντους που σου δίνει). (Είναι pre-sail ακόμη)

Παραλίγο να είχα παραγγείλει από το Gearbest αυτό ''MECOOL BB2 Android 6.0 Amlogic S912 Octa Core KODI 17.0 Preinstalled TV BOX 2G/16G 802.11AC WIFI Bluetooth 1000M LAN OTA Upgrade'' με ακριβώς την ίδια τιμή (και τα ίδια χαρακτηριστικά). Αλλά το πλεονέκτημα είναι στον διακόπτη (ON-OFF) που έχει το MECOOL BB2. Αλλά δεν γνώριζα την εταιρία αυτή, δηλαδή αν είναι σοβαρή και παράγγειλα τελικά το Beelink GT1 .!!!

Η έλλειψη του διακόπτη (ON-OFF) το έχουν επισημάνει στα τεστ που γίνονται σε άλλα ξένα site όπως:

 

Χαρακτηριστικά που λείπουν:

- Κουμπί στο τηλεχειριστήριο για να το ανοίγετε multitasking.

- Η απομακρυσμένη λετουργία δεν ανταποκρίνεται όσο το MiniMX III.

- Προσοχή κλικ μερικές φορές εάν δεν εγγραφείτε αλλά μπορεί τελικά να εγγραφείτε διπλά. Ας ελπίσουμε ότι αυτό μπορεί να διορθωθεί σε μια νέα ενημέρωση του λογισμικού.

- Does not come pre-rooted. Hopefully root can come as part of an OTA update HDMI CEC

- Ξεκινά το παράθυρο ανοίγματος του TV-Box όταν ανοίγετε την τηλεόραση σας. Θα είναι ένα καλό χαρακτηριστικό γνώρισμα για να to έχει.

 

Ολικός απολογισμός:

- Από τον περιορισμένο μου χρόνο με αυτή τη συσκευή, είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτό το κουτί specs vs απόδοση.

- Αν σας άρεσε το beelink MiniMX III, τότε θα απολαύσετε την αναβάθμιση αυτό το δεδομένο το παρέχει.

- Είναι μια προσφορά από την beelink και αμφιβάλλω αν θα βρείτε ένα άλλο Android κουτί τηλεόρασης με αυτά τα spec / απόδοσης σε αυτή την τιμή.

- Σίγουρα θα το συνιστούσα αυτό για τους πελάτες μου.

Edited by geord211
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τωρα καταλαβα, λοιπον θελεις αυτο το addon

https://superrepo.org/kodi/addon/script.module.youtube.dl/

μπορει να το εχεις ηδη, οταν βαζεις κατι να παιξει μια σειρα,ταινια με το back αν πας στην αρχικη οθονη του kodi ενω παιζει και πας στο programs επιλεγεις το youtube-dl θα επιλεξεις download curently playing video και θα αρχισει να κατεβαζει, πριν ολα αυτα θα πας στο configure addon youtube-dl και θα επιλεξεις που θα σωνει το αρχειο π.χ. microsd,usb sick,hdd,internal storage δεν ξερω αν μπορει να γραψει live steaming δεν το εχω δοκιμασει, επισης στο exodus μπορεις επισης να κανεις download αυτο που βλεπεις θελει παλι να μπεις στο exodus tools και εκει εχεις τις απαραιτητες ρυθμισεις.

Καταρχάς σ' ευχαριστώ. Το δοκίμασα με επιτυχία σε ταινίες...όμως έβγαλε error με το που ξεκίνησε σε live streaming και σε Youtube videos ενώ μου έγραψε ότι ολοκληρώθηκε το κατέβασμά τους, τα αρχεία δεν υπήρχαν πουθενά εκεί που του είχα ορίσει να σώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές παράγγειλα και εγώ το Beelink GT1 από το Gearbest στ 50€ μείον 1€ (για τους 50 πόντους που σου δίνει). (Είναι pre-sail ακόμη)

Παραλίγο να είχα παραγγείλει από το Gearbest αυτό ''MECOOL BB2 Android 6.0 Amlogic S912 Octa Core KODI 17.0 Preinstalled TV BOX 2G/16G 802.11AC WIFI Bluetooth 1000M LAN OTA Upgrade'' με ακριβώς την ίδια τιμή (και τα ίδια χαρακτηριστικά). Αλλά το πλεονέκτημα είναι στον διακόπτη (ON-OFF) που έχει το MECOOL BB2. Αλλά δεν γνώριζα την εταιρία αυτή, δηλαδή αν είναι σοβαρή και παράγγειλα τελικά το Beelink GT1 .!!!

Η έλλειψη του διακόπτη (ON-OFF) το έχουν επισημάνει στα τεστ που γίνονται σε άλλα ξένα site όπως:

 

Χαρακτηριστικά που λείπουν:

- Κουμπί στο τηλεχειριστήριο για να το ανοίγετε multitasking.

- Η απομακρυσμένη λετουργία δεν ανταποκρίνεται όσο το MiniMX III.

- Προσοχή κλικ μερικές φορές εάν δεν εγγραφείτε αλλά μπορεί τελικά να εγγραφείτε διπλά. Ας ελπίσουμε ότι αυτό μπορεί να διορθωθεί σε μια νέα ενημέρωση του λογισμικού.

- Does not come pre-rooted. Hopefully root can come as part of an OTA update HDMI CEC

- Ξεκινά το παράθυρο ανοίγματος του TV-Box όταν ανοίγετε την τηλεόραση σας. Θα είναι ένα καλό χαρακτηριστικό γνώρισμα για να to έχει.

 

Ολικός απολογισμός:

- Από τον περιορισμένο μου χρόνο με αυτή τη συσκευή, είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτό το κουτί specs vs απόδοση.

- Αν σας άρεσε το beelink MiniMX III, τότε θα απολαύσετε την αναβάθμιση αυτό το δεδομένο το παρέχει.

- Είναι μια προσφορά από την beelink και αμφιβάλλω αν θα βρείτε ένα άλλο Android κουτί τηλεόρασης με αυτά τα spec / απόδοσης σε αυτή την τιμή.

- Σίγουρα θα το συνιστούσα αυτό για τους πελάτες μου.

 

Αυτά είναι από το review στο xda. Δεν αναφέρει όμως κάτι για έλλειψη power button. Πάνω στο τηλεκοντρόλ πάντως έχει, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δείξει σε βίντεο, ότι έχει επιλογή για power off, stand by κτλπ

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι ρουτ μας επηρρεάζει σε τίποτα? Λογικά όχι ε? ΟΚ, δεν μπορούμε να βάλουμε adfree κλπ αλλά στη βασική λειτουργία (kodi) δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι ρουτ μας επηρρεάζει σε τίποτα? Λογικά όχι ε? ΟΚ, δεν μπορούμε να βάλουμε adfree κλπ αλλά στη βασική λειτουργία (kodi) δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με κάτι.

Στο kodi Όχι κανένα θέμα αν δεν είσαι ροοτ.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...