Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, για να έχουμε καλό ρώτημα, πως χειριζομαστε τη recovery σε TV box, μιας και δεν έχει οθόνη και δε λειτουργούν τα πληκτρολόγια;

 

Με το ποντικι.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Καλησπερα σε όλους

 

Θέλω να αγοράσω το φθηνότερο αξιόπιστο tv box/stick που υπάρχει. Επειδή φαντάζομαι πως θα χρειαστώ και ένα fly mouce/keyboard, δε θέλω το συνολικό κόστος να υπερβαίνει τα 70ευρώ.

Γύρω στα 50-55 ευρώ έχω βρεί:

το cs918, στα 2gb/8gb αλλά έχω μπερδευτεί γιατί βγαίνει σε 4 διαφορετικές εκδόσεις http://blog.geekbuying.com/index.php/2014/01/25/whats-the-difference-between-t-r42-mk918-cs918-q7-quad-core-tv-box/#.UuoUsIXMpX1

 

και το cx919 http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-CX-919-Android-4-1-1-Mni-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-2G-8G-BT-HDMI-Black-314978.html.

 

Το θέλω για απλό σερφάρισμα και κανα football streaming καμιά φορά. Το μόνο που με απασχολεί είναι να έχει σχετικά καλή custom ρομ περασμένη γιατί δε θέλω να ανακατευτώ με φλασαρίσματα.

 

Έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση φθηνού και αξιόπιστου android box/stick;

Link to comment
Share on other sites

1:όταν τρέξει το video από τις ρυθμίσεις του ήχου μπορείς να το φτιάξεις..

2:υπάρχουν διάφορα addon (αυτά που προσφέρουν iptv ) πχ.. wold tv hunitytalk.com ,pak hind hd,RobinHood-people list (υπάρχουν πολλά )

μπορείς και με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.iptvremote.android.iptv (πολύ μεγάλη ευκολία για iptv ...πολλαπλές λίστες)

σου δίνω την πρώτη σελίδα για iptv ...το πως ...http://www.tvonlinestreams.com/

γενικά να φτιάξεις την ποιότητα δεν μπορείς(αφού τα περισσότερα κάνουν streaming με λίγα kbps (όσα περισσότερα είναι τα kbps τόσο καλύτερη ποιότητα έχεις !!)

γενικα για streaming να προτιμάς AceStream (είναι p2p streaming τέλεια ποιότητα 1000+ kbps ποιότητα 720p,1080p!!) και sopcast

αυτά τα ολίγα ...

Αδερφε σε ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω, ελπιζω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε σε ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω, ελπιζω να καταλαβω

Υπάρχουν πολλά video YouTube ... εάν κολλήσεις κάπου εδώ ήμαστε...

...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά video YouTube ... εάν κολλήσεις κάπου εδώ ήμαστε...

...

 

Έβαλα το Ace, πολύ καλό. Κατέβασα και το iptv, ποιο σημείο όμως προσθέτω στο URL από τα ποστς του tvonlinestreams.com?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Ace, πολύ καλό. Κατέβασα και το iptv, ποιο σημείο όμως προσθέτω στο URL από τα ποστς του tvonlinestreams.com?

φτιάχνεις λίστες με κατάληξη .m3u ..από PC με notepad ...σε android ... ενας εύκολος τρόπος είναι με es Explorer (δες αυτό το video που έφτιαξα )

https://www.dropbox.com/s/rqhoi08u3747g41/%CE%A0%CF%8E%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%20%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20m3u%20%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20.mp4?dl=0

υπάρχει και online converter.. .http://tvtvtv.ru/tools/plc_eng.php ...Υπάρχουν tutorials ...

Δες και αυτό το site http://www.rojadirecta.me/ (αναφέρει σε κάθε αγώνα ..γλώσσα,ποιότητα σε kbps ,και μορφή streaming )

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω α παρω αυτο το εργαλειο minix neo x8-h plus και θελω να μαθω εαν το καλωδιο HDMI το περασω στον ενισχυτή και μετα τηλεόραση θα εχω ηχο 5,1-6,1 φυσικα εαν η ταινια εχει ηχο 5,1 και που ειναι αυτη την στιγμη η καλητερη τιμη
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω το android tv box cs968 και αγορασα το tronsmart TSM-01 air mouse το οποιο ειναι πολυ καλο συνεργαζεται αψογα με το tv-box. Το πηγα σε ενα φιλο που εχει και αυτος tv-box για να το δει και να το παραγγηλει και αυτος το βαλαμε και επαιζε μια χαρα . Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι οταν το ξαναεβαλα στο δικο μου tv-box δεν παιζει. Εκανα την διαδικασια με το pairing γινεται κανονικα οταν ομως παταω οποιοδηποτε κουμπι απο το κοντρολ αναβοσβηνει το λαμπακι και δεν κανει τιποτα σαν μην μπορει να επικοινωνησει με το receiver. Ξερει κανεις κατι να με βοηθησει να το φτιαξω?
Link to comment
Share on other sites

@sokgiorgos είναι φορτισμένο το mouse? Αυτό μου το έκανε και εμένα και ήθελε φορτισμα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα και εγώ ότι μπορεί να θέλει φόρτιση το φόρτισα και δοκίμασα πάλι αλλά τίποτα δυστυχώς Edited by sokgiorgos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα και εγώ ότι μπορεί να θέλει φόρτιση το φόρτισα και δοκίμασα πάλι αλλά τίποτα δυστυχώς

Δοκιμασε αν θες το παρακατω για reset. Μου το ειχαν πει απο το το after sales support του geekbuying οταν ειχα καποιο θεμα με το mouse. Πληροφοριακα, το προβλημα που ειχε δεν λυθηκε με το παρακατω, αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

 

lie down the keyboard on the table to let TSM01 and the receiver in the same line . press the "left arrow" and"enter" at the same time for 5 second until the LED1 shining then release the 2 buttons.and the LED1 will shine long time. at last press"home"buton. the LED1 will turn off, and the resetting is finished.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

φτιάχνεις λίστες με κατάληξη .m3u ..από PC με notepad ...σε android ... ενας εύκολος τρόπος είναι με es Explorer (δες αυτό το video που έφτιαξα )

https://www.dropbox.com/s/rqhoi08u3747g41/%CE%A0%CF%8E%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%20%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20m3u%20%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20.mp4?dl=0

υπάρχει και online converter.. .http://tvtvtv.ru/tools/plc_eng.php ...Υπάρχουν tutorials ...

Δες και αυτό το site http://www.rojadirecta.me/ (αναφέρει σε κάθε αγώνα ..γλώσσα,ποιότητα σε kbps ,και μορφή streaming )

 

Δεν έχω λόγια... Το έκανα ακριβώς όπως το έχεις στο βίντεο και έγινε αμέσως η δουλειά! Να σαι καλά.

 

Υπάρχουν άλλα ανάλογα σαιτς με λίστες.?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@alex222800, DEADMAN:

Τα AceStream και IPTV στα οποία αναφέρεστε είναι προγράμματα για το pc, εφαρμογές για το tv box ή addons για το kodi?

 

Είναι εφαρμογές και τα δύο στο Android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια... Το έκανα ακριβώς όπως το έχεις στο βίντεο και έγινε αμέσως η δουλειά! Να σαι καλά.

 

Υπάρχουν άλλα ανάλογα σαιτς με λίστες.?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είναι εφαρμογές και τα δύο στο Android.

Πολλά... site ..Facebook.. Για PC (ίδιες λίστες....m3u ) το simple tv( πολλές δυνατότητες) ..vlc..

για streaming (pc) sopcast,Ace Stream Media 3.0 (acestreaming ...παραλλαγή του vlc..),streamtorrent...site υπάρχουν..το ποιο πάνω με επιλογή ποιότητας πολύ καλό..

τις λίστες αυτές μπορείς και στο kodi,xbmc (στον ενσωματωμένο iptv που διαθέτει..) για android βάλε και sopcast

υπόψιν... Οι λίστες δεν λειτουργούν για πολλές μέρες (για ευνόητους λόγους..) πρέπει να ξανά ψάξεις..(κάπου κάπου βρίσκεις και κανάλια του ote ) ..Η επιλογή του acestreaming πρέπει να είναι πρώτη επιλογή για διεθνείς αγορές ..

Πάντα βλέπω σε 720p λίγες φορές σε 1080p (μόνο αρνητικό σε άλλη γλώσσα...)

Επιλογές υπάρχουν πολλές και στα pc και στο Android (λίγο ψάξιμο θέλει )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αν θες το παρακατω για reset. Μου το ειχαν πει απο το το after sales support του geekbuying οταν ειχα καποιο θεμα με το mouse. Πληροφοριακα, το προβλημα που ειχε δεν λυθηκε με το παρακατω, αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

 

lie down the keyboard on the table to let TSM01 and the receiver in the same line . press the "left arrow" and"enter" at the same time for 5 second until the LED1 shining then release the 2 buttons.and the LED1 will shine long time. at last press"home"buton. the LED1 will turn off, and the resetting is finished.

 

Το δοκιμασα αλλα δυστυχως δεν εστρωσε. Ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκαν τα unboxings για 2 εργαλεία με DVB-T2 και DVB-S2

off topic:

 

ωραιο καναλι btw :) θα σου προτεινα μονο να κανεις λιγο πιο ξεκουραστο το στυλ των thumbnails.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πιστεύω να μην είμαι offtopic, αν και κανοντας πρωτα ενα search, δεν βρήκα κάτι ποιο κοντινό. (Παντως το topic εχει μεγαλώσει και επεκταθει σε θεματα, που πλεον είναι δυσχρηστο σε καποιον που ψαχνει. Αν νομιζουν καποιοι Mods ισως πρεπει να επιμεληθουν...)

 

Στο θέμα μας λοιπον. Έλαβα σήμερα το Jesurun A19, http://www.dx.com/p/jesurun-a19-android-4-2-2-dual-core-tv-box-media-player-w-hdmi-av-vga-usb-host-black-215514#.VRbxJOFPnbS και άρχισα τις δοκιμές. Ενω είχα πάρει παλιότερα 1-2 tvboxes απο Κινα μεριά, μπορώ να πώ ότι σε σχέση με τ άλλα έμεινα, αρκετά εως πολύ πιο, ικανοποιημένος. Κυρίως για το πολύ καλό και εύχρηστο τηλεχειρηστήριο, σε συνδιασμό με το μενού tvlauncher για τον σκοπό αυτό, το προεγκατεστημένο xbmc, αλλά και για την μεγάλη συνδεσιμότητά του, όπως πχ ότι είναι και 2,5'' hard disk stand, κτλ...

Δυστυχώς όμως η χαρά αυτή μου κόπηκε σύντομα. Σετάροντας τα μενού, στην επόμενη επανεκκίνηση το tvbox αφού έβγάλε αρχικά το logo με φωτο του android, στην συνεχεια έμεινε στο logo με την λέξη "ANDROID" η οποία δείχνει να φορτώνει συνεχώς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Reset μπουτον δεν έχει, και κάποιες μεθόδους με το tvout που μιλάνε στο διαδίκτυο για άλλες συσκευές, δεν έκαναν τίποτα. Δοκίμασα (σαν τεχνικός που έιμαι) να το ανοίξω (και ενοείται χωρις καμιά τάση) να γεφυρώσω το τυπωμένο σε διάφορα σημεία με αλουμινόχαρτο. Πάλι τίποτε, τα ίδια... Η εύκολη λύση είναι να το στείλω πίσω, αλλά άντε να πρειμενω πάλι 1,5 μήνα και βάλε...

-- Δεν ξέρω αν γίνεται factory reset μπαίνοντας σε κάποιο recovery menu όπως στα κινητά με τα πλήκτρα Power και + vol. Στο tvbox όμως τι να βρω να πατήσω?...

-- Γινεται βάζοντας πληκτρολόγιο?

-- Υπάρχoυν κάποια universal αρχεία για boot με sd κάρτα, που θα εμφανίσει recovery μενού?. Απο android ξέρω μόνο κάποια βασικά...

Δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά, για να μην μπλέξω...

Σας ευχαριστώ

Edited by kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να δοκιμάσεις να κάνεις flash κάποιο firmware αλλά η διαδικασία σε κάθε android box είναι διαφορετική, θα πρέπει να το ψάξεις στο internet..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος browser παιζει flash player και αν χρειαζεται να κανω και καμια ρυθμιση σε αυτον, γιατι ενω εχω εγκαταστησει τον flash player , παλι μου τον ζητανε διαφορα sites.
Link to comment
Share on other sites

Dolphin. ο καλυτερος.

 

Θελει καμια ρυθμιση? Γιατι το εβαλα αλλα παλι δεν βλεπω flash player να παιζει.

 

EDIT: ok ηθελε μια απλη ρυθμιση στο μενου του. Ευχαριστω πολυ.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να δοκιμάσεις να κάνεις flash κάποιο firmware αλλά η διαδικασία σε κάθε android box είναι διαφορετική, θα πρέπει να το ψάξεις στο internet..

Thanks

Δύσκολα τα πράγματα ομως... Πρέπει και να βρω, αλλά και να παίζουν όλα... Επισης αν κατι δεν πάει καλά, πάει κι η εγγύηση...

Οπότε..., ή παω σε επαναφορά εργοστασιακών με κάποιο τροπο (ποιον όμως?), ή το στέλνω πίσω...

Αν κάποιος πάλι απο σας ξερει κάτι, ...περιμένω.

Edited by kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Θέλω να πάρω μια συσκευή αλλά επειδή είμαι άσχετος ( δεν ξέρω καν πως δουλεύει ) έχω δυο απορίες για απάντηση

1. Για να δω κάποιο κανάλι πρέπει να κάνω αναζήτηση στο internet για να το βρώ η υπάρχει κάποιο πρόγραμμα και εμφανίζονται τα κανάλια ταξινομημένα π.χ αθλητικά , νέα , ντοκυμαντέρ κλπ ?

2.Η ποιότητα της εικόνας είναι καλή ?

Και τέλος στα 60 ευρώ μαζί με ποντίκι θα βρώ κάτι αξιόλογο ? Έχετε κάτι να μου προτείνετε ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό βράδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

εφτασε σημερα το 808 plus και προσπαθω να του φλασαρω μια CM12.αλλα δε βρισκω μια τρυπουλα που θελει για reset..ποια εννοει?

 

edit...στην τυχη το βρηκα,περιμενα να ειναι καπου στο πλαι..για να δουμε τι λεει η lollipop..τι προτεινουμε για χειρισμο μεσω android Κινητου?

Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...