Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατσε εχεις ηδη pc και πηρες android box? Γιατι?

Γιατί δεν είναι το ίδιο να συνδέεις το laptop στην tv και να μην μπορείς να το χρησιμοποιείς (με την ίδια άνεση) και για άλλες λειτουργίες (όπως πχ για εκτυπώσεις), σε άλλους χώρους του σπιτιού κλπ. Ενώ μπορείς να έχεις μόνιμα συνδεδεμένο ένα box στην tv και να έχεις ότι σου παρέχει μια smart tv και ΠΟΛΥ περισσότερα με ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα. Και μη μου πείς τώρα πως όσοι έχουν αγοράσει box δεν έχουν pc σπίτι! :X

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1280

  • makis1024

    553

  • ath156

    1784

@firekostas Το εχεις δοκιμάσει ετσι για ωρες να δεις ποση μπαταρία καιει στο smartphone..?

 

Ενώ είμαι μέσα στο σπίτι μου στον καναπέ μου και βλέπω τηλεόραση? Νομίζεις ότι με νοιάζει πόσο θα καίει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια υπαρχουν αλλα κουτια με τον amlogic s812 φτηνοτερα απο το x8 h- plus η παμε τυφλα στο cx - s806? Το ξερει κανεις αν ειναι καλο εστω αυτο? Ειναι το μονο με s812 και καλη τιμη στην αγορα?
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω το πρωτο μου tv box MK808B Plus 1GB RAM Quad-Core Android 4.4 WiFi Bluetooth Mini TV Box 1080P H.265 Amlogic M805 Google TV Player το πηρα με το κουπονι που εδωσαν τα παιδια εδω σε προηγουμενα ποστ :)

Air Mouse περιμενω το TK617 2.4G Wireless Six Axis Gyroscope Full Keyboard Air Mouse Remote Control , τωρα..... το πως συμπεριφερεται δεν ξερω να σου πω.... οταν παραλαβω θα γραψω σχετικα :)

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους Όρους Πρόσβασης Χρήσης η παράθεση direct links συνιστά spam και δεν επιτρέπεται.

Όσοι έχετε παραθέσει στα ποστ σας direct links προκειμένου να περιγράψετε μια συσκευή, παρακαλείστε να τα αφαιρέσετε και να γράψετε το μοντέλο της συσκευής.

Η διόρθωση των ποστ να γίνει άμεσα, διαφορετικά θα ααφαιρεθούν.

Edited by Muck Smith

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

σκέφτομαι να πάρω το minix 8 plus διότι είδα ότι συνεργάζεται με την εφαρμογή google remote tv.

υπάρχει άλλο μηχάνημα που:

1) Να συνεργάζεται με την εφαρμογή, άρα να μην χρειάζεται να αγοράσεις air mouse

2) να έχει καλό wifi διότι έτσι θα βλέπω μέσω xbmc

3) να δέχεται update και να το υποστηρίζουν γενικά

4) να είναι πιο φθηνό

5) να έχει support αν πάθει κάτι!

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το minix 8 plus εχει εγκατεστημένο το xbmc?

Έχει μια παραλλαγή του xbmc αποκλειστικά για τα minix..

Link to comment
Share on other sites

Άχρηστο τελείως, αφού δεν έχει usb.

 

μόνο για portable χρήση το βλέπω να κάνει

 

να το έχεις μαζί σου δηλαδή και να το χειρίζεσαι (και να υπάρχει εκεί το περιεχόμενο) από κινητό ή tablet

 

αλλιώς δεεεεν (ούτε Usb , ούτε ethernet)

Link to comment
Share on other sites

μόνο για portable χρήση το βλέπω να κάνει

 

να το έχεις μαζί σου δηλαδή και να το χειρίζεσαι (και να υπάρχει εκεί το περιεχόμενο) από κινητό ή tablet

 

αλλιώς δεεεεν (ούτε Usb , ούτε ethernet)

 

Άχρηστο τελείως, αφού δεν έχει usb.

Αυτή ακριβώς είναι η χρήση του. Portable, με την λογική ότι το παίρνεις στο σπίτι ενός φίλου για να διαλέξετε ταινία μαζί χωρίς να κουβαλάς το υπόλοιπο τούβλο. Νομίζω στο μέγεθος του (χωράει άνετα στην παλάμη) δεν έχει ανταγωνιστή.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς είναι η χρήση του. Portable, με την λογική ότι το παίρνεις στο σπίτι ενός φίλου για να διαλέξετε ταινία μαζί χωρίς να κουβαλάς το υπόλοιπο τούβλο. Νομίζω στο μέγεθος του (χωράει άνετα στην παλάμη) δεν έχει ανταγωνιστή.

 

υπάρχουν και τόσα usb stick όμως , απλά είναι διαφορετικό σαν σχήμα

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο υποστηρίζει και framerate switching

 

Συντομα θα υποστηριζουν τα ολα τα X8 και το Χ6 framerate switching μεσα και εξω απο το XBMC,για ολα τα βιντεο.Εχει γινει επισιμη ανακοινωση στο φορουμ της ΜΙΝΙΧ για προσθηκη της λειτουργιας σε μελλοντικη αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ουφ, μετά το μαζεμένο διάβασμα όλων των δημοσιεύσεων από τον Αύγουστο μέχρι τώρα, κουράστηκα λίγο.

 

Ψάχνει φίλος να παραγγείλει android tv box μέχρι 70€.

Χρήση απλή, xbmc, ταινίες από εξωτερικό σκληρό, κάνα skype και όσο γίνεται πιο έτοιμο με την αγορά.

Να μην θέλει δηλαδή πολλά πειράγματα και αλλαγές rom κλπ.

 

Από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι υπάρχει ποικιλία στις προτάσεις.

Τον Οκτώβρη γινότανε χαμός με το mxiii, μέχρι που μπήκε ο Νοέμβρης και άρχισαν οι αναφορές για καμμένα μηχανήματα.

Ήταν όλα από το gearbest; Ήταν προβληματική παρτίδα; Ποτέ δεν μάθαμε.

Σίγουρα έκτοτε δεν υπάρχει άλλη αναφορά καψίματος αλλά δεν προτείνεται το ίδιο όπως παλιά.

 

Διάβασα και για άλλες προτάσεις, όπως το Beelink M7B (με 1gb ram βέβαια) ή το CS918II (που ξεφεύγει η τιμή) ή το Q8 RK3288 (που όμως δεν συζητήθηκε επαρκώς) ενώ ακόμα αναφέρθηκε και εγχώρια πρόταση (που μάλλον φαίνεται αξιοπρεπής από hw και έχει τα θετικά της αγοράς από ντόπιο κατάστημα) αλλά δεν είδα αξιολογήσεις.

Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν υπάρχει και κανένα φτηνό και αξιόπιστο minix που μου ξέφυγε, ενώ υπάρχει ακόμα στην αγορά το παλιό πλέον cs968 που μπορεί εμένα να βγήκε προβληματικό αλλά απ'ότι έχω καταλήξει ήμουν η εξαίρεση και γενικά έχει κριθεί σαν αξιόπιστο στον χρόνο.

 

Τελικά τι να προτείνετε για να προτείνω;

 

έντιτινκ:

Να πω ότι εγώ μάλλον κλίνω προς το mxiii αλλά θα προτιμούσα κάτι εξίσου ισχυρό και vfm αλλά χωρίς αναφορές για καψίματα.

Edited by ekkli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό

CX-S806 amlogic s812 τετεαπυρινο στα 2g με μνήμη 2giga.τιμη στα 67! Πιστεύω είναι πολύ καλά καθώς έχει και πολύ καλή συνδεσιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ένα box όπως το mxiii (2gb) ή αυτό δηλαδή γύρω στα 50-70euro για χρήση κυρίως πλοήγησης στο net και προβολή ταινιών ήδη κατευασμένων (torrent) είναι κομπλέ; Θέλω δηλαδή να κατεβάζω τις ταινίες κατ'ευθείαν σε σκληρό συνδεδεμένο στο box και μετά να τις βλέπω. Μόνιμα συνδεδεμένο στην tv το box και η tv μέσω οπτικής ίνας σε home cinema. Και η άλλη χρήση θα είναι μέσω πληκτρολογίου και ποντικιού με bluetooth και σερφάρισμα. Το xbmc προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο pc μου και να δω τα ελληνικά κανάλια μέσω lambda αλλά δεν... Γι'αυτό και δεν το αναφέρω.

Ευχαριστώ.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε το xbmc ειδικά στα Rockchip δοκιμάστε τον SPMC , είναι πιο σβέλτος στο αναπαραγωγή των βίντεο ..Εγώ είδα διάφορα σε rk3288!

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό

CX-S806 amlogic s812 τετεαπυρινο στα 2g με μνήμη 2giga.τιμη στα 67! Πιστεύω είναι πολύ καλά καθώς έχει και πολύ καλή συνδεσιμοτητα.

 

μικρή διείσδυση στην αγορά,

κακές κουβέντες εδώ.

Θενξ πάντως για την συμβολή στην κουβέντα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mini pc/tv box με RK3188 και 4.2.2 και παρουσιαζει το εξης, καπου καπου δεν ανοιγει ο explorer και δε μπορω να δω τον αποθηκευτικο χωρο. Στην αρχη το εκανε μονο με την εξωτερικη SD, δεν την αναγνωριζε και ηθελε restart, μετα δεν ανοιγε καθολου και ηθελε restart και τωρα δεν ανοιγει ποτε. Τι μπορει να γινει; Να το ρωτησω στις γενικες;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε tronsmart vega s89-h εσπασε η βαση του HDMI και το συνεδεσα με AV αλλα οταν συνδεομαι για να δω ταινια στο XBMC την βλεπω μεγενθυμενη

1. Υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?

2. Μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω βαση για hdmi για να την αλλαξω ?

 

Ευχαριστω

 

Καποια βοηθεια ?

Minix Neo X8-H
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...