Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω κι εγώ με τη Finless 1.1 και FTMC και δουλεύει μια χαρά.

 

Έχει βγει και Android 5.0.2 Lollipop ROM για το MK808B Plus:

https://tvtechsite.wordpress.com/tag/mk808b-plus/

 

Εμένα επειδή μου δουλεύει καλά με τη Finless δεν ρίσκαρα να περάσω τη Lollipop μην τυχόν και το μπρικάρω. Αν την δοκιμάσεις ρίξε εδώ μια ενημέρωση να ξέρουμε αν αξίζει.

 

Όντως δύσκολα θα σηκώσει την 5. Αν την δοκιμάσω θα γράψω εντυπώσεις αν και το μηχανάκι είναι για χρήση σε άλλο σπίτι οπότε λίγο δύσκολα να το παρακολουθήσω.

Από περιέργεια ποια έκδοση του ftmc έχεις βάλει? Εννοώ για επεξεργαστή μιας και έχει πάνω τον 805.

 

Και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

Όντως δύσκολα θα σηκώσει την 5. Αν την δοκιμάσω θα γράψω εντυπώσεις αν και το μηχανάκι είναι για χρήση σε άλλο σπίτι οπότε λίγο δύσκολα να το παρακολουθήσω.

Από περιέργεια ποια έκδοση του ftmc έχεις βάλει? Εννοώ για επεξεργαστή μιας και έχει πάνω τον 805.

 

Και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αυτήν έχω:

http://freaktab.org/10abcf3d2deb68b8

 

Εντάξει δεν το έχω λιώσει στη χρήση, το έχω σαν δευτεροτρίτο αλλά από όσο το έχω δουλέψει μέχρι στιγμής πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παλιό αλλά κάλο mk808b plus, το οποίο σταματάει όταν ξεκινάει και φτάνει στο λογότυπο android.

Είχα μέσα την πολύ καλή Finless ROM 1.1.

Λέω να την ξαναπεράσω εκτός αν έχει κάποιος άλλη ιδέα του τι φταίει ή κάποια άλλη ROM που δουλεύει καλά.

Εγώ το έχω με libreelec και πάει μια χαρά, πετάει Μπορείς να το βάλεις σε μια sd να το δοκιμάσεις.

 

Sent from my LEX722 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ειναι και τρελο ζόρι.... βάζεις ενα covenant και στο τσακιρ κεφι και το elysium. Πάνω απο 15 λεπτά δεν νομίζω ότι χρειάζεται

 

Βάζεις και το nemesis και ολοκληρώνεται το πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο τερραριουμ κάνω 10 ώρες να βρω υπότιτλο σωστό. Στο kodi συνήθως ο πρώτος ταιριάζει γάντι.
Εγώ βλέπω το αντίθετο στο Terrarium.

8/10 Ο πρώτος παίζει τέλεια.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω γνώμες λέω να προχωρήσω σε αγορά tv box αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα από όλα να έχει έξοδο SPDIF και να κάνει αποκωδικοποίηση DTS (μου αρεσε και εμφανισιακά) και κατέληξα αυτό Tanix TX3 Mini Amlogic S905W 2G RAM 16G ROM Android7.1 4K

 

Ερωτήσεις:

 

1)Βλεπω έχει SPDIF έξοδο κάνει όμως αποκωδικοποίηση DTS 5.1-6.1;

2)Αξίζει σαν αγορά cpu-ram,Tanix είναι αξιόπιστη γενικά;

 

Ακούω γνώμες η αν κάποιος έχει κάποιο άλλο μοντέλο της Tanix ή άλλες προτάσεις αν υπάρχουν...;;

μακρια απο αυτο το πηρα πριν καμια 15αρια μερες ειναι αχρηστο και exei s905w οτι παρεις να εχει s905x και πανω ο 905w εχει περιορισμους στα hd

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο αυτο το πηρα πριν καμια 15αρια μερες ειναι αχρηστο και exei s905w οτι παρεις να εχει s905x και πανω ο 905w εχει περιορισμους στα hd

 

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή.

 

Ωραία πάμε σε κάτι τέτοιο αξίζει;;;

 

COOLEME® MB3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό (R-TV Box S10 S912 3/32 DDR4) με εκπτωση 20% (κουπονι bb7860) ΜΕ priority από το banggood στα 64$ τελική.

https://m.banggood.com/R-TV-Box-S10-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-32GB-ROM-5_0G-WIFI-1000M-LAN-TV-Box-p-1168908.html

 

Η το beelink gt1 ultimate στα 72$ από gear με Belgium?

https://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html

 

Για να πω την αλήθεια δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του gear λόγο Belgium...

 

Αν και του εξηγώ ότι είναι καλή ιδέα και αυτό στα 76$ επειδή έχει tuner dvb-T2 .. παρά τα θεματάκια που έχει.

Πάλι όμως με Belgium..

https://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_629408.html

(Το έχω ήδη και αν ήταν στα 55€ που το πήρα από banggood δεν θα το συζητουσα)

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή.

 

Ωραία πάμε σε κάτι τέτοιο αξίζει;;;

 

COOLEME® MB3

 

Δεν θα το επερνα δες για mecool η GT1 δυστυχώς όμως το gear Best έγινε απαγορευτικό με τα τελωνεία

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καταλήγω σε αυτό μαζί με Priority Direct Mail και το κουπόνι bb7860 βγαίνει περίπου στα 53 ευρώ τι λέτε να προχωρήσω την αγορά;

 

R-TV Box S10 Amlogic S912 3GB DDR4 RAM 32GB ROM 5.0G WIFI 1000M LAN TV Box

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το επερνα δες για mecool η GT1 δυστυχώς όμως το gear Best έγινε απαγορευτικό με τα τελωνεία

 

Ακριβως. Παρε απο banggood με priority. To mecool της υπογραφης μου παντως πεταει με custom rom. :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καταλήγω σε αυτό μαζί με Priority Direct Mail και το κουπόνι bb7860 βγαίνει περίπου στα 53 ευρώ τι λέτε να προχωρήσω την αγορά;

 

R-TV Box S10 Amlogic S912 3GB DDR4 RAM 32GB ROM 5.0G WIFI 1000M LAN TV Box

 

γιατι θελεις να πας σε κατι πουθα κανεις πειραματα ? παρε κανα κουτι που να ειναι δοκιμασμένο οπως αυτο που λεει ο φιλος ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

γιατι θελεις να πας σε κατι πουθα κανεις πειραματα ? παρε κανα κουτι που να ειναι δοκιμασμένο οπως αυτο που λεει ο φιλος ποιο πανω

 

Aφήστε βρε τον άνθρωπο να πάρει ότι θέλει . Δείτε το και αλλιως.......πως θα μάθουμε αν και τι ΄΄λεει΄΄ το συγκεκριμένο χωρίς να το αγοράσει κάποιος ?????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Aφήστε βρε τον άνθρωπο να πάρει ότι θέλει . Δείτε το και αλλιως.......πως θα μάθουμε αν και τι ΄΄λεει΄΄ το συγκεκριμένο χωρίς να το αγοράσει κάποιος ?????

 

xaxaxa σωστός :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει δείξει η συγκεκριμένη εταιρεία μέχρι σήμερα?

http://avclub.gr/forum/showthread.php/157437-R-TV-BOX-S10-Review-%28S912-4K-Nougat-Dual-Band-Gigabit%29

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Για το

Beelink A1 RK3328 TV Box https://m.gearbest.com/mini-pc/pp_917957.html

και το Beelink SEA I TV Box https://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_608910.html

ποιά η γνώμη σας?

Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές λένε ότι δεν τα πάνε καλά με kodi κλπ αλλά τι σημαίνει αυτό στην πράξη?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Για το

Beelink A1 RK3328 TV Box https://gearbest.app.link/43Nas9K6cH

και το Beelink SEA I TV Box https://gearbest.app.link/d4a3sxK6cH

ποιά η γνώμη σας?

Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές λένε ότι δεν τα πάνε καλά με kodi κλπ αλλά τι σημαίνει αυτό στην πράξη?

 

το Beelink SEA I πέρασε απο τα χέρια μου φοραει realtek 1295 πολύ καλή εικόνα στα δικα μου μάτια, είναι σαν να παίρνεις το zidoo x9s σε καλύτερη τιμή με τα ίδια χαρακτηριστικά, οταν το είχα με kodi δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι ήθελα να κάνω δοκιμή και το spmc άλλα δεν ήθελε με τίποτα να εγκατασταθεί, ίσως έκανα εγω κατι λάθος ή στην 104mo που το είχα, τώρα μου φαίνεται έχει φτασει στην 105mo, παίρνει κανονικά ota updates άλλα αν δεν έχεις εμπειρία προειδοποιώ ότι ειναι "παλουκακι" μέσω pc και θα χρειαστείς και hdpc key που θα ζητήσεις απο το σαιτ της beelink (στο δίνουν σχεδόν άμεσα). Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και εχει και hdmi in/out δεν ξέρω κατα πόσο θα σου χρειαστεί αυτή η λειτουργία.

Εγώ προσωπικά Rockchip δεν θα πήγαινα θέλει αναγκαστικά ftmc rockchip για να έχεις και τους rkcodecs, αν πάλι θέλεις rockchip πάνε στον 3399.

Αυτα τα λίγα και ελπίζω να μην κούρασα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το σεταρα το mk808b plus με την finless. Όλα Οκ. Το USB to Ethernet δεν δουλεύει εδώ και κάποιο καιρό. Καμία ιδέα?
Ούτε σε εμένα δουλεύει. Το δοκίμασα τυχαία πριν 1-2 εβδομάδες. Παλιά που το είχα με ethernet δούλευε κανονικά αλλά δεν θυμάμαι αν τότε είχα ήδη την finless ή αν ήμουν με τη στοκ ρομ.
Link to comment
Share on other sites

το Beelink SEA I πέρασε απο τα χέρια μου φοραει realtek 1295 πολύ καλή εικόνα στα δικα μου μάτια, είναι σαν να παίρνεις το zidoo x9s σε καλύτερη τιμή με τα ίδια χαρακτηριστικά, οταν το είχα με kodi δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι ήθελα να κάνω δοκιμή και το spmc άλλα δεν ήθελε με τίποτα να εγκατασταθεί, ίσως έκανα εγω κατι λάθος ή στην 104mo που το είχα, τώρα μου φαίνεται έχει φτασει στην 105mo, παίρνει κανονικά ota updates άλλα αν δεν έχεις εμπειρία προειδοποιώ ότι ειναι "παλουκακι" μέσω pc και θα χρειαστείς και hdpc key που θα ζητήσεις απο το σαιτ της beelink (στο δίνουν σχεδόν άμεσα). Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και εχει και hdmi in/out δεν ξέρω κατα πόσο θα σου χρειαστεί αυτή η λειτουργία.

Εγώ προσωπικά Rockchip δεν θα πήγαινα θέλει αναγκαστικά ftmc rockchip για να έχεις και τους rkcodecs, αν πάλι θέλεις rockchip πάνε στον 3399.

Αυτα τα λίγα και ελπίζω να μην κούρασα.

Δεν θέλω rk απλά τα κοιτάω και αυτά γιατί προσφέρουν το κάτι παραπάνω.. usb 3, 4γίγα, και hdmi in.

Δεν μπαίνω σε διαδικασία για εναλλακτικό firmware..

Για αυτό μου λες ότι είναι παλούκι και θα χρειαστώ hdpc key?

 

Για αρχή αυτό που θα μπορούσα να χαρω είναι τα 4 γίγα που από την στιγμή που είναι και ddr 4. θα τσουλαει γρήγορα αλλά το βασικό να μην μου κλείνει εφαρμογές.

EDIT: λάθος τώρα είδα οτι το a1 φοράει ddr3

Στην πορεία και το hdmi in μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν υπάρχει κάνα app για stream με χαμηλό bitrate, δεν ξέρω μήπως μπορώ να κάνω και μετατροπή-» stream σε h265!

 

Σε κάθε περίπτωση για την ώρα θα παίξει για kodi κλπ .

Εδώ μονο με software μόνο μια χαρά δεν θα πάει?

Χρειάζεται και hardware acceleration?

Μέχρι τι αρχεία μπορεί να παίξει χωρίς hardware acceleration?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το ftmc που λες τι παίζει?

Μια έκδοση του Kodi είναι που εκει στήνω από την αρχή add-ons όπως και στο kodi η μπορώ να περάσω και back-up απο kodi?

Τι μπορεί να με χαλάσει?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείς καν με rockchip media players.

Θα χάσεις την ηρεμία σου...

 

Δεν έχει κανένα νόημα να εχεις βάρβαρο hardware αν δεν έχεις και το software να το υποστηρίζει από πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω rk απλά τα κοιτάω και αυτά γιατί προσφέρουν το κάτι παραπάνω.. usb 3, 4γίγα, και hdmi in.

Δεν μπαίνω σε διαδικασία για εναλλακτικό firmware..

Για αυτό μου λες ότι είναι παλούκι και θα χρειαστώ hdpc key?

 

Για αρχή αυτό που θα μπορούσα να χαρω είναι τα 4 γίγα που από την στιγμή που είναι και ddr 4. θα τσουλαει γρήγορα αλλά το βασικό να μην μου κλείνει εφαρμογές.

EDIT: λάθος τώρα είδα οτι το a1 φοράει ddr3

Στην πορεία και το hdmi in μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν υπάρχει κάνα app για stream με χαμηλό bitrate, δεν ξέρω μήπως μπορώ να κάνω και μετατροπή-» stream σε h265!

 

Σε κάθε περίπτωση για την ώρα θα παίξει για kodi κλπ .

Εδώ μονο με software μόνο μια χαρά δεν θα πάει?

Χρειάζεται και hardware acceleration?

Μέχρι τι αρχεία μπορεί να παίξει χωρίς hardware acceleration?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το ftmc που λες τι παίζει?

Μια έκδοση του Kodi είναι που εκει στήνω από την αρχή add-ons όπως και στο kodi η μπορώ να περάσω και back-up απο kodi?

Τι μπορεί να με χαλάσει?

 

Hdpc key θα χρειαστείς εάν κανείς αναβάθμιση από υπολογιστή για το sea μιλάω, rockchip σου είπα την γνώμη μου εγώ προσωπικά δεν μου αρέσουν, σου έγραψα παραπάνω θέλει ftmc fork του kodi back up ίσως δεν ξέρω λόγω αλλού επεξεργαστή λογικά θέλεις από amlogic back up να περάσεις σε rockchip ίσως δεν πετύχει δεν ειμαι και σίγουρος.

Εγώ πάντως σκέφτομαι να στραφώ σε windows mini pc ή nuc και είμαι ανάμεσα σε 3 τα 2 απο Κίνα και το ένα από εδώ.

Acepc

http://mediaplayers.gr/acepc-ak1/

VORKE V6

https://www.geekbuying.com/item/VORKE-V6-Intel-Core-i7-6700HQ-MINI-PC-386270.html

Το Vorke αν και ξεφευγει πολύ η τιμή του πιστεύω οτι είναι μια καλή επένδυση.

Asrock Beebox

https://www.skroutz.gr/s/12649945/Asrock-Beebox-J3455-B-BB.html?from=account_favorites

Edited by xloupas
Επιπλεον πληροφορίες
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το belling gt 1 3giga ram 32 giga αγορασμενο 2 ιουνιου απο ελλαδα στα 124 ευρω και το πουλαω 60 λογω μη χρησιμοποιησης του οποιος ενδιαφερεται 6934546864 ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το belling gt 1 3giga ram 32 giga αγορασμενο 2 ιουνιου απο ελλαδα στα 124 ευρω και το πουλαω 60 λογω μη χρησιμοποιησης του οποιος ενδιαφερεται 6934546864 ευχαριστω πολυ

Στις αγγελιες φιλε οχι εδω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...