Jump to content

Samsung Galaxy Ace Duos (S6802)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, αγόρασα το duos και μέσα στην αναμπουμπούλα ξέχασα να προσέξω αν θα έχει ελληνικό μενού (που δε με ενδιαφέρει τόσο) και ελληνικό input (που ενδιαφέρει φυσικά για swype αλλά και για το κανονικό πληκτρολόγιο). Τελικά έχει μόνο αγγλικές γλώσσες και κάτι ασιάτικες. Τι κάνω;.......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Προφανώς το κινητό είναι παραεισαγωγής και όχι ελληνικής αντιπροσωπείας. Παρ' όλα αυτά, ελληνικό menu το θεωρώ απίθανο να μην έχει. Εάν δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο (πολύ πιθανό) τότε θα πρέπει να κατεβάσεις κάποιο Greek keyboard από το Google Play...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κι όμως δεν έχει ελληνικό μενού. Πάω στις ρυθμίσεις, Settings>Locale & text και εκεί που λέει Select Language έχει τις δύο αγγλικες (us&uk) και κάτι ασιάτικες. Η Ελληνική λείπει, όπως και η Ιταλική, Γερμανική, Γαλλική και Ισπανική.. Στο προηγούμενο samsung που είχα (Galaxy 3) τα είχε.. Δεν με νοιάζει όμως τόσο για τις γλώσσες γιατί βολεύομαι με την αγγλική καλύτερα. Όμως με νοιάζει να γράφω μηνύματα στα ελληνικά και όχι στα greeklish και θα προτιμούσα ένα με swype. Επειδή όμως με μια αναβάθμιση που είχα κάνει στο Galaxy, είχα αποκτήσει ελληνικό πληκτρολόγιο με swype, μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι ώστε το να μπεί μαμίσια και σε αυτό το κινητό; Διαφορετικά πιο προτείνετε να κατεβάσω; έχω βρεί το Greek IDE αλλά δεν το έχω βάλει ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι έχω υποστήριξη για swype, μόνο την ελληνική γλώσσα χρειάζομαι. Αν κατάλαβα σωστά, εσύ προτείνεις να εγκαταστήσω όλο το πρόγραμμα ενώ το έχει ήδη απο την μάνα του, χωρίς τα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτήν την ιστοσελίδα; Δε μπορώ να μπω, έχω δοκιμάσει 100 φορές και όλο μου βγάζει ότι βάζω λάθος κωδικό ή username ενώ τα έχω σημειώσει 1 προς 1 και πάλι τα ίδια. Ξέρει κανείς τι γίνεται; έχω συγχιστεί εντελώς!!!

 

Μήπως το έχει κανείς να μου το στείλει κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

αξιζει τα λεφτα του αυτο το κινητο? χρειαζομαι δικαρτο εχω το νεο v..θα μεινω ικναοποημενος? απο καμερα τι λεει?
Link to comment
Share on other sites

Μια που έβγαλα τώρα μόλις:

 

http://i48.tinypic.com/28rcfn7.jpg

 

Το κινητό μια χαρά είναι. Δεν ειναι για techno freaks αλλά μια χαρά την κάνει την δουλειά του. Αν θες κάτι ποιο ακριβό, δώσε κάτι παραπάνω για το Samsung S duos.

 

Η κάμερα δε με χαλάει. Πάντως δε θα κερδίσω σε κανέναν διαγωνισμό..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αγόρασα το duos και μέσα στην αναμπουμπούλα ξέχασα να προσέξω αν θα έχει ελληνικό μενού (που δε με ενδιαφέρει τόσο) και ελληνικό input (που ενδιαφέρει φυσικά για swype αλλά και για το κανονικό πληκτρολόγιο). Τελικά έχει μόνο αγγλικές γλώσσες και κάτι ασιάτικες. Τι κάνω;.......

 

Από που το αγόρασες;;

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι μπορείς να το γυρίσεις πίσω και να πάρεις τα χρήματα σου!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση σε όσους έχουν αγοράσει το κινητό. Το κουτί εκτός απο το κινητό, το φορτιστή και το καλώδιο USB σύνδεσης με το PC περιείχε κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

την μπαταρία και κάτι λεπτά βιβλιαράκια οδηγίες / εγγύησης. Τι σε απασχολεί συγκεκριμένα;
Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει μια φίλη και αναρωτιόταν μήπως θα έπρεπε να είχε και hands free μέσα, γι'αυτο ρωτάω.. για να στείλει κανείς MMS χρειάζονται ρυθμίσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει hands free.. Όσο για τα MMS ναι, θέλει ρυθμίσεις. Ψάξε να τις βρείς στον αντίστοιχο πάροχό σου. Εναλλακτικά πας σε ένα κατάστημα και τους το λες και στο κάνουν εκεί νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλα.

Το κινητό αυτό το αγόρασε η φίλη μου (μάλλον παραεισαγωγής από κάποια χώρα πρώη ανατολικού μπλοκ - αν κρίνω από την προεπιλεγμένη γλώσσα όταν το ανοίξαμε, που έμοιαζε με κάτι σαν πολωνικά), και έχει 2.3.6 πάνω. Προς το παρόν όλα οκ, αλλά την ενοχλεί λίγο αυτό το lag στην ενεργοποίηση της οθόνης. Π.χ. πατάει το power on κουμπί, και η οθόνη θέλει 2-3 δευτερόλεπτα να ανάψει. Το ίδιο και όταν το κατεβάζει από το αυτί (π.χ. στο τέλος μιας τηλεφωνικής κλήσης) και πρέπει να πατήσει το κουμπί τερματισμού κλήσης, η οθόνη θέλει 2 δευτερόλεπτα για να ανάψει και να μπορέσει η ίδια να τερματίσει την κλήση.

 

Το έχετε και οι υπόλοιποι κάτοχοι αυτό το πρόβλημα? Πως λύνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλα.

Το κινητό αυτό το αγόρασε η φίλη μου (μάλλον παραεισαγωγής από κάποια χώρα πρώη ανατολικού μπλοκ - αν κρίνω από την προεπιλεγμένη γλώσσα όταν το ανοίξαμε, που έμοιαζε με κάτι σαν πολωνικά), και έχει 2.3.6 πάνω. Προς το παρόν όλα οκ, αλλά την ενοχλεί λίγο αυτό το lag στην ενεργοποίηση της οθόνης. Π.χ. πατάει το power on κουμπί, και η οθόνη θέλει 2-3 δευτερόλεπτα να ανάψει. Το ίδιο και όταν το κατεβάζει από το αυτί (π.χ. στο τέλος μιας τηλεφωνικής κλήσης) και πρέπει να πατήσει το κουμπί τερματισμού κλήσης, η οθόνη θέλει 2 δευτερόλεπτα για να ανάψει και να μπορέσει η ίδια να τερματίσει την κλήση.

 

Το έχετε και οι υπόλοιποι κάτοχοι αυτό το πρόβλημα? Πως λύνεται?

 

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι πάντα. Το δικό μου το χα παραγγείλει απο Γερμανία οπότε δε τίθεται θέμα χώρας για την οποία είναι ρυθμισμένο το κινητό. Απο κει και πέρα μερικές φορές με χρεώνει περισσότερο απ όσο θα έπρεπε γιατί δεν μπορώ να τερματισω την κλήση. Αυτό όμως το πάθαινα και με το Samsung Galaxy 3 που είχα, λίγο πιο δύσκολα όμως. Έχω την υποψία ότι δεν είναι πολύ λειτουργικός ο αισθητήρας κίνησης, δηλαδή αδυνατεί να ανιχνεύσει πάντα την απομάκρυνση του τηλεφώνου απο το αυτί. Οπότε αυτό που κάνω είναι να κουνάω το κινητό λίγο ώστε να "πιάσει". Όχι με επιτυχία πάντα όμως. Όποιος ξέρει πως μπορούμε να το λύσουμε, καλώς.

Καλή Χρονιά σ όλους!

Edited by ipnotistis
Link to comment
Share on other sites

Απο κει και πέρα μερικές φορές με χρεώνει περισσότερο απ όσο θα έπρεπε γιατί δεν μπορώ να τερματισω την κλήση.

Ακριβώς αυτό. Η καθυστέρηση στο unlock της οθόνης είναι σε ανεκτά επίπεδα, αλλά η καθυστέρηση της ενεργοποίησης της οθόνης προκειμένου να τερματίσεις μια κλήση είναι πέρα του ανεκτού.

Αναρωτιέμαι αν με κάποιο update (2.3.6 φοράει αυτή τη στιγμή) ή κάποια custom rom λύνεται το πρόβλημα. Οι υπόλοιποι έχετε αυτό το θέμα?

 

 

Κάπου κάποιος στο xda λεεί ότι το αργό unlock οφείλεται στον αδύναμο 800-αρι Qualcomm επεξεργαστή. Αυτό αρνούμαι να το δεχθώ, γιατί έχω στην κατοχή μου 2 ZTE Blade με ακόμα χαμηλότερους επεξεργαστές (600-αριδες Qualcomm), σε 2.2 και 2.3 εκδόσεις η κάθε συσκευή, και καμία δεν έχει αυτή την συμπεριφορά.

Edited by Mercyful_Fate
Link to comment
Share on other sites

η καθυστέρηση της ενεργοποίησης της οθόνης προκειμένου να τερματίσεις μια κλήση είναι πέρα του ανεκτού

Δε ξέρω πόσο καθυστερεί σε εσένα (στο δικό μου Galaxy Y Duos δε καθυστερεί ιδιαίτερα ή τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό που να με κάνει να προβληματίζομαι για την επιπλέον χρέωση κλήσης μέχρι τον τερματισμό της) αλλά υποθέτω ότι γνωρίζεις ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα εγγύτητας και να μη σβήνει καθόλου η οθόνη κατά τη διάρκεια των κλήσεων, μέσα από τις ρυθμίσεις των κλήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο καθυστερεί σε εσένα (στο δικό μου Galaxy Y Duos δε καθυστερεί ιδιαίτερα ή τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό που να με κάνει να προβληματίζομαι για την επιπλέον χρέωση κλήσης μέχρι τον τερματισμό της) αλλά υποθέτω ότι γνωρίζεις ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα εγγύτητας και να μη σβήνει καθόλου η οθόνη κατά τη διάρκεια των κλήσεων, μέσα από τις ρυθμίσεις των κλήσεων...

 

Δυστυχώς 3-4 δευτερόλεπτα είναι πολλα. Τόσο περιμένεις από τη στιγμή που κατεβάζεις το κινητό από το αυτί, μέχρι να ανάψει η οθόνη. Βάλε και άλλο 1 δευτερολεπτο τουλάχιστον να ξεκλειδώσεις την οθόνη και να πατήσεις το κουμπί τερματισμού... Τραβάει πολύ το όλο θέμα. :(

Το σκέφτηκα και εγώ την ρύμιση για τον proximity sensor, αλλά μετά θα έχουμε άλλα θέματα με πάτημα κουμπιών με το αυτί και άλλα τέτοια...

 

Βασικά εγώ απογοητεύτικα με αυτή τη συσκευή, γιατί ενώ στα χαρτιά φαίνεται super, στην πράξη βλέπω ότι έχει παιδικές ασθένεις απαράδεκτες. Και γενικότερα το κινητό είναι ολίγον laggy, δεν ξέρω αν είναι δική μου εντύπωση μόνο. Φοβάμαι να περάσω και καμιά άλλη generic rom (π.χ. για το Ace) γιατί πιθανόν θα χάσω το dual sim.

Link to comment
Share on other sites

3-4 δεύτερα; Όχι, είναι πολύς χρόνος, όντως. Εμένα το Y-Duos δε κάνει πάνω από ένα δευτερόλεπτο αφού το κατεβάσω από το αυτί, που είναι και σαφώς υποδεέστερο κινητό από το Ace. Ο μόνος λόγος που εγώ μπορώ να σκεφτώ είναι να τρέχει κάποια ή κάποιες εφαρμογές στο παρασκήνιο που να φορτώνουν τη RAM με αποτέλεσμα να καθυστερεί να ανταποκριθεί ο επεξεργαστής σε αυτό που πρέπει να κάνει. Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποια βαριά εφαρμογή; Επιπλέον, έχεις τσεκάρει εάν έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση φάσματος για το Ace; Μήπως υπάρχει κάποια διαθέσιμη αναβάθμιση;

 

Και κάτι ακόμα. Γιατί λες ότι θες επιπλέον χρόνο να ξεκλειδώσεις την οθόνη; Σου κλειδώνει κατά τη διάρκεια των κλήσεων; Εμένα δε το κάνει αυτό (και το λογικό είναι να μη το κάνει).

Link to comment
Share on other sites

3-4 δεύτερα; Όχι, είναι πολύς χρόνος, όντως. Εμένα το Y-Duos δε κάνει πάνω από ένα δευτερόλεπτο αφού το κατεβάσω από το αυτί, που είναι και σαφώς υποδεέστερο κινητό από το Ace. Ο μόνος λόγος που εγώ μπορώ να σκεφτώ είναι να τρέχει κάποια ή κάποιες εφαρμογές στο παρασκήνιο που να φορτώνουν τη RAM με αποτέλεσμα να καθυστερεί να ανταποκριθεί ο επεξεργαστής σε αυτό που πρέπει να κάνει. Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποια βαριά εφαρμογή;

Το κινητό αγοράστηκε καινούργιο το Σάββατο, έχει πάνω μόνο Facebook & Facebook Messenger κατεβασμένα από το market. Επιπλεον, αυτό που παρατήρησα είναι ότι οσο περισσότερη ώρα είναι σε standby, τόσο περισσότερο αργεί να ανάψει η οθόνη. Και να ήταν μόνο το unclock πάει στο διάολο, αλλά κάνει το ίδιο πράγμα και στην περίπτωση των κλήσεων.

 

Επιπλέον, έχεις τσεκάρει εάν έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση φάσματος για το Ace; Μήπως υπάρχει κάποια διαθέσιμη αναβάθμιση;

Ποια είναι η τελευταία έκδοση?

ελπίζω να υπάρχει καινούργιο firmware που να διορθώνει αυτά τα lags, γιατί αλλιώς ζήτω που καήκαμε, καθώς δεν βλέπω το παραμικρό από την κοινότητα γι'αυτό το κινητό...

 

Και κάτι ακόμα. Γιατί λες ότι θες επιπλέον χρόνο να ξεκλειδώσεις την οθόνη; Σου κλειδώνει κατά τη διάρκεια των κλήσεων; Εμένα δε το κάνει αυτό (και το λογικό είναι να μη το κάνει).

Όταν το κατεβάζεις από το αυτί, θέλει τουλ. 3 δεύτερα να ανάψει η οθόνη, και μόλις ανάψει γράφει "double tap to unlock". Μετά το double tap εμφανίζει το phone app για να πατήσεις το κουμπί τερματισμού κλήσης ---> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899292

 

Σαν τα μούτρα της τα έχει κάνει η Samsung σ'αυτό το κινητό. Κρίμα, καλή συσκευούλα, αλλά άμα δεν ξέρεις να φτιάχνεις software... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία έκδοση?

ελπίζω να υπάρχει καινούργιο firmware που να διορθώνει αυτά τα lags, γιατί αλλιώς ζήτω που καήκαμε, καθώς δεν βλέπω το παραμικρό από την κοινότητα γι'αυτό το κινητό...

Η τελευταία έκδοση πρέπει να είναι η S6802XXLK2. Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! αγόρασα το ace duos πριν κανενα μήνα..!! είμαι εντελώς άσχετη από android και θέλω να κάνω μια 2 ερωτήσεις

1) όταν αγόρασα την συσκευή είχε ενεργοποιημένο το "χρηση δεδομένων πακέτων" αφου παιδεύτικα καμια ώρα βλέποντας τα "βελακια" δίπλα απ'το σήμα βρήκα τελικα απτις ρυθμίσεις και έσβησα το πράσινο τικ στο "χρήση δεδομένων πακέτων"...λέτε να με χει χρεώσει πολυ?

2) πρόσφατα έβαλα κ την δεύτερη μου κάρτα και έχω απενεργοποιήσει και απτις 2 sim το τικ της "χρησης δεδομένων πακετων"...Θέλω να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να με χρεώσει ιντερνετ με κάποιο τρόπο..??έχω σύνδεση και φοβάμαι τις τσουχτερές χρεώσεις...δεν έχω "τικάρει" ξανά το "χρηση δεδομένων πακέτων" απ'την στιγμή που το έκλεισα την πρώτη μέρα π το πήρα, υπάρχει περιπτωση να με χρεώσει με κάποιο τρόπο αλλιως ή κλείνοντας τα πακετα είμαι καλυμμένη???

3) όταν μπαίνεις ιντερνετ ή κατεβάζεις εφαρμογές απτο wifi δεν σε χρεώνει σωστα?

 

Θέλω τα φώτα σας ! Ευχαριστώ! :) :)

Edited by annaxant
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace Duos (S6802)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...