Jump to content

Huawei Ascend G300


valsam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Παρέλαβα το κινητό μία μόλις μέρα αφού το είχα παραγγείλει από το Amazon.co.uk, το "ξεκλείδωσα" την επόμενη και τώρα βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία. Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι άριστες, τα menu τρέχουν αρκετά γρήγορα και παρά την ασχετοσύνη μου το κινητό δεν φαίνεται να "κολλάει". Η ποιότητα κατασκευής για τα 120 ευρώ που έδωσα είναι εξαιρετική. Ευχάριστη έκπληξη ήταν το γεγονός ότι το κινητό είχε ήδη την έκδοση 4.0.3 του Android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μηπως 120£?

1 μερα μετα πως εγινε να φτασει στα χερια σου?

:rolleyes:

με ποιο τροπο το ξεκλειδωσες? αυτον στο modako.com?

Edited by kostas91
Link to comment
Share on other sites

To αγόρασα 100 λίρες από το Amazon.co.uk την περασμένη Πέμπτη νωρίς το μεσημέρι. Επέλεξα standard shipping με χρέωση 5.78 λίρες (υπήρχε και η επιλογή δωρεάν αποστολής, αλλά λέω πρώτη φορά παραγγέλνω από το Amazon, να βάλω την Standard μη τρέχω στα ταχυδρομεία να ψάχνω δέματα) και την επόμενη ημέρα στις 4 το μεσημέρι με κάλεσε ο courrier της DHL και στις 4 και 10 είχα το κινητό στα χέρια μου. Ακόμη και γω εντυπωσιάστηκα με την ταχύτητα, καθώς δε μένω ούτε Αθήνα ούτε Θεσ/νίκη. Για να το ξεκλειδώσω αγόρασα έναν κωδικό από το Ebay στις 10 το βράδυ της ίδιας μέρας και την επόμενη στις 1.30 το μεσημέρι είχα στο mail μου τον κωδικό με αναλυτικές οδηγίες χρήσης.

Συνολικό κόστος= 147 ευρώ (αγόρασα και μια micro sd από το Amazon)

Κέρδος αγοράς από το εξωτερικό = 199 (τιμή λιανικής Ελλάδας) - 147 = 52 ευρώ + μια micro sd 16 GB

Να βάλουν μυαλό τα καταστήματα (Plaisio, Germanos, Public κλπ.) και να ρίξουν το περιθώριο κέρδος τους.

Edited by Guardian_Pat
Link to comment
Share on other sites

To αγόρασα 100 λίρες από το Amazon.co.uk την περασμένη Πέμπτη νωρίς το μεσημέρι. Επέλεξα standard shipping με χρέωση 5.78 λίρες (υπήρχε και η επιλογή δωρεάν αποστολής, αλλά λέω πρώτη φορά παραγγέλνω από το Amazon, να βάλω την Standard μη τρέχω στα ταχυδρομεία να ψάχνω δέματα) και την επόμενη ημέρα στις 4 το μεσημέρι με κάλεσε ο courrier της DHL και στις 4 και 10 είχα το κινητό στα χέρια μου. Ακόμη και γω εντυπωσιάστηκα με την ταχύτητα, καθώς δε μένω ούτε Αθήνα ούτε Θεσ/νίκη. Για να το ξεκλειδώσω αγόρασα έναν κωδικό από το Ebay στις 10 το βράδυ της ίδιας μέρας και την επόμενη στις 1.30 το μεσημέρι είχα στο mail μου τον κωδικό με αναλυτικές οδηγίες χρήσης.

Συνολικό κόστος= 147 ευρώ (αγόρασα και μια micro sd από το Amazon)

Κέρδος αγοράς από το εξωτερικό = 199 (τιμή λιανικής Ελλάδας) - 147 = 52 ευρώ + μια micro sd 16 GB

Να βάλουν μυαλό τα καταστήματα (Plaisio, Germanos, Public κλπ.) και να ρίξουν το περιθώριο κέρδος τους.

169 ευρω το εχει η wind και σε 12 ατοκες δοσεις,10 ευρω εχει μια καρτα 16gb απο ebay συνολο 179 ευρω και 12 ατοκες ,το κερδος και η διαφορα σου τελικα ειναι 32 ευρω αλλα δεν εχεις εγγυηση (πρεπει να το στειλεις Αγγλια και πληρωνεις ),32 ευρω διαφορα τελικα,πληρωσες και μετρητα και δεν εχεις και εγγυηση μαλλον εσυ φιλε επρεπε να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.. εγω το παραγγειλα απο wind 169ευρο το περιμενω σημερα. ελπιζω να βγει καλο κινητακι :)

επισεις εχω ηδη βρει αρκετα custom rom εδω http://www.modaco.com/forum/650-huawei-ascend-g300-g300modacocom/

θα του αλλαξω τα φωτα μωλις το παρω :grin: οταν παω απο το καταστημα θα τους πω οτι απο αγγλια θα ερχοτανε σε μια μερα ενω αυτοι κανανε 2 να δω τι θα μου πουν :grin:

γιατι να μην εχει ο εγγυηση και εδω στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ενδιαφερει αυτο το κινητο αλλα δυστυχως δεν υπαρχουν εκτενη reviewς. Μπορειτε να μου πειτε ποσο καλο ειναι το κοντραστ της οθονης; Γενικα το θελω για παρακολουθηση βιντεο σε πολυ σκοτεινο περιβαλλον και αν η οθονη δεν εχει καλο κοντραστ ποναν τα ματια εκτος του οτι βλεπεις σχεδον τιποτα σε σκοτεινες σκηνες.
Link to comment
Share on other sites

εγω που το αγορασα σημερα εξω σε ηλιολουστη μερα η οθονη φαινοτανε πολυ καλα

σκεφτομαι να το αναβαθμησω σε ics αλλα εχω δει οτι δεν ειναι και τοσο stable

οσοι το εχουνε αναβαθμησει αν πουν γνωμες , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να αγορασω το Huawei Ascend G300 απο amazon αλλα θα ειναι κλειδωμενο

στην vodafone πως μπορω να αγορασω κωδικο για να το ξεκλειδωσω απτο ebay ας δωσει καποιος

ενα λινκ που να παραπεμπει ακριβως στο ebay επισης θελω να ξερω αν εχει ελληνικο μενου

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού εδώ και 3 μέρες και πολύ ικανοποιημένη θα έλεγα!! Σήμερα παρατήρησα κάτι το οποίο δεν θα το έλεγα πρόβλημα βέβαια, απο τη στιγμή που το κάνει για λίγα δευτερόλεπτα μόνο... οταν κλειδώνω και ξεκλειδώνω τη συσκευή ακούγεται απο το ηχειάκι πίσω ένας ήχος σαν του ραδιοφώνου όταν δεν πιάνει κάποιο σταθμό και αυτό μόνο αν το κολλήσεις στο αυτί σου! Απο απλή περιέργεια το κάνει και σε εσάς;;;
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν κανει παραξενο ηχο...

 

Το κινητο το κερδισα απο τον διαγωνισμο της huawei, και το παρελαβα προχτες. Μετα απο 8 ωρες το ρουταρα και απο χτες τρεχω custom ICS rom. Βεβαια θα παω και για Jellybean αλλα οταν διορθωθουν καποια πραγματακια. Το κινητο πεταει ακομα και απο το GB. Ουτε κολληματα ουτε τιποτα. Και εχω και καλα fps σε παιχνιδακια (π.χ στο vice city με λιγο χαμηλωμενα τα γραφικα βεβαια). Εχει ωραια αισθηση, γεμιζει το χερι σου.

 

Πολυ καλη η δουλεια των Κινεζων. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Huawei ascend g300 (με ics) ή Lg L7 από πλευρας lag και smoothness?

 

Ομοιως..

 

Huawei ascend g300 (με ics) ή alcatel ot 995 (με ics) από πλευρας lag και smoothness?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν κανει παραξενο ηχο...

 

Το κινητο το κερδισα απο τον διαγωνισμο της huawei, και το παρελαβα προχτες. Μετα απο 8 ωρες το ρουταρα και απο χτες τρεχω custom ICS rom. Βεβαια θα παω και για Jellybean αλλα οταν διορθωθουν καποια πραγματακια. Το κινητο πεταει ακομα και απο το GB. Ουτε κολληματα ουτε τιποτα. Και εχω και καλα fps σε παιχνιδακια (π.χ στο vice city με λιγο χαμηλωμενα τα γραφικα βεβαια). Εχει ωραια αισθηση, γεμιζει το χερι σου.

 

Πολυ καλη η δουλεια των Κινεζων. :rolleyes:

 

μήπως θα μπορούσες να γράψεις τα βήματα για να κάνω και γω root μιας και είμαι εντελώς άσχετος;

Link to comment
Share on other sites

Huawei ascend g300 (με ics) ή Lg L7 από πλευρας lag και smoothness?

 

Ομοιως..

 

Huawei ascend g300 (με ics) ή alcatel ot 995 (με ics) από πλευρας lag και smoothness?

 

Ευχαριστώ!

Επειδή έχω διαβάσει τα forums των εν λόγω κινητών, για το huawei g300 έχω ακούσει περισσότερο καλά λόγια.Στα χρήματα αυτά πάντως είναι ίσως το καλύτερο.Για δες αν σ'ενδιαφέρει πάντως και τα διπύρηνα g330 και alcatel 997d (όχι ελληνικά όμως) με λίγα χρήματα παραπάνω. Αλλα στα 165, νομίζω ότι το G300 είναι πολύ καλό. Έχω διαβάσει τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έχω το g300 με 4.0.3 και θα ήθελα να το rootαρω. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που το έχει κάνει να μου περιγράψει την διαδικασία; βασικά να πω πως είμαι καινούριος στο χώρο οπότε αν γίνεται λίγο απλά θα είναι καλίτερα :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω διαβάσει τα forums των εν λόγω κινητών, για το huawei g300 έχω ακούσει περισσότερο καλά λόγια.Στα χρήματα αυτά πάντως είναι ίσως το καλύτερο.Για δες αν σ'ενδιαφέρει πάντως και τα διπύρηνα g330 και alcatel 997d (όχι ελληνικά όμως) με λίγα χρήματα παραπάνω. Αλλα στα 165, νομίζω ότι το G300 είναι πολύ καλό. Έχω διαβάσει τα καλύτερα.

 

ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας παιδιά.

 

@ camerakias,

 

το onboard keys ειναι κλοπή στην οθόνη (περιπου 0,3 ιντσες) και με βολευουν capacitive αρα αποκλειω το 997d.

 

τωρα για το g330 τα reviews λενε οτι εχει χειροτερη αυτονομια απο g300 κ για διπυρηνο δεν ειναι τοσο σβελτο. Δεν ξερω βεβαια. Το κυριοτερο ομως ειναι οτι δεν ερχεται ουτε θα ερθει επίσημα στην Ελλαδα με ό,τι σημαίνει αυτό για χρονους σερβις.

 

στο huawei g300 με βλεπω να καταλήγω, εκτος αν μπορεσω (ψιλοδυσκολο...) να διαθεσω 60 ευρω παραπανω για το galaxy advance λογω διπύρηνου, 768 ram και jellybean.

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, 3 ερωτησεις κι εδω!

 

Σε κινητο που δε θα γινει root

 

1. Η μπαταρια πόσο βγαζει με

1-1,5 ωρα τηλεφωνικες κλησεις , κανα 2ωρο wifi browsing σε sites-blogs,

και 0,5- 1 ωρα u tube? Με φωτεινότητα οθονης στο 40% ας πουμε.

 

2. Εαν το κινητο φορτιζει, του κανεις ζημια αν εκείνη την ωρα ακούς πχ ραδιοφωνο ή κανεις browsing?

 

3.. Υπαρχουν μεγαλυτερες official μπαταριες? Θελω με την παραπανω χρηση που περιεγραψα να βγαζει από 9 το πρωι μεχρι 9 το βραδυ.

 

Ευχαριστω!

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.πριν δυο μερες πηρα το κινητο και ειμαι ενθουσιασμενος..τουμπανακι για την κατηγορια του!!Εκανα και την αναβαθμιση και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..Μονο ενα προβλημα εχω και αν ξερει καποιος φιλος να μου πει αν υπαρχει λυση..Δεν υπαρχει λειτουργια για αποκλειστικο 3g.Υπαρχει η διπλη ταυτοχρονη λειτουργεια και το 2g..Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν το εχω στη διπλη λειτουργεια να χανει το 3g και να εχω συνεχεια εναλλαγες με 2g..Αν καποιος ξερει καπoια λυση περιμενω..Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, 3 ερωτησεις κι εδω!

 

Σε κινητο που δε θα γινει root

 

1. Η μπαταρια πόσο βγαζει με

1-1,5 ωρα τηλεφωνικες κλησεις , κανα 2ωρο wifi browsing σε sites-blogs,

και 0,5- 1 ωρα u tube? Με φωτεινότητα οθονης στο 40% ας πουμε.

 

2. Εαν το κινητο φορτιζει, του κανεις ζημια αν εκείνη την ωρα ακούς πχ ραδιοφωνο ή κανεις browsing?

 

3.. Υπαρχουν μεγαλυτερες official μπαταριες? Θελω με την παραπανω χρηση που περιεγραψα να βγαζει από 9 το πρωι μεχρι 9 το βραδυ.

 

Ευχαριστω!

 

Υοαρχει καποιος χρηστης του g300 να πει την εμπειρια του στα παραπανω?

 

Σε sites αλλου λενε για μπαταρια 1350, σε αλλα 1500. Ποσο ειναι τελικα?

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

1500 είναι η μπαταρία, με πολύ χρήση τηλεφώνου και wifi μόνιμα ανοικτό και με αρκετό browsing μου βγάζει 2 μέρες. Με μεγαλύτερη προσοχή παει σχεδόν στις 3.
Link to comment
Share on other sites

1500 είναι η μπαταρία, με πολύ χρήση τηλεφώνου και wifi μόνιμα ανοικτό και με αρκετό browsing μου βγάζει 2 μέρες. Με μεγαλύτερη προσοχή παει σχεδόν στις 3.

 

ευχαριστω dimis1975

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω βρει ενα huawei g300 σε αγγελεια και γραφει ο πωλητης οτι δεν εχει ελληνικα.εχει android 2,3.

Η ερωτηση ειναι με την αναβαθμιση σε 4,0 μπορω να εχω ελληνικα η να μην του δωσω καθολου σημασια.

παρακληση θα ηθελα μια σιγουρη απαντηση γιατι ειναι απο επαρχια η αγγελια μην το παρω και εχω ενα "αγγλικο παλτο".

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend G300

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...