Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσεις που εχετε το τηλ πως τα πατε με το θεμα μνημης ? Δεχεται ρουτ η συσκευη ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει σκασει το κεφαλι μου 3 μερες τωρα. Εβγαλα 3 τηλεφωνα και δεν ξερω πιο να πρωτο παρω.... Τα χαζευω συνεχεια αλλα δεν εχω κατασταλαξει καπου

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

150 το πολυ... Ειχα τηλεφωνο και μου επεσε απο την τσεπη οταν οδηγουσα την μηχανη... Οποτε δεν με απασχολει κατι δυνατο. Τα μονα που με απασχολουν ειναι μνημη οθονη μπαταρια... Ουτε καμερες ουτε τιποτα... Ολη μερα ειμαι μπροστα απο ενα λαπτοπ ψηφιακες μηχανες εχω οποτε θελω κατι μονο για ιντερνετ. Αντε και μερικες εφαρμογες να περναει η ωρα.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις κατι αλλο, γιατι ακομα καi root να το κανεις παλι θα εχεις προβλήματα με την μνημη. Καλο τηλεφωνο αλλα η μνημη του ειναι απελπιστηκα μικρη ακομα και για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις.
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις κατι αλλο, γιατι ακομα καi root να το κανεις παλι θα εχεις προβλήματα με την μνημη. Καλο τηλεφωνο αλλα η μνημη του ειναι απελπιστηκα μικρη ακομα και για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις.

Κάνεις ΛΑΘΟΣ.

Εγω το εχω κανει root και με partition στην sd + το προγραμμα link2sd (για να γινεται αυτοματη συνδεση των νεων εφαρμογων στην sd) του εχω φορτωσει δεκαδες εφαρμογες (πχ 3 προγραμματα πλοηγησης) και εχει ΠΑΝΤΑ τουλαχιστον 60 mb ελευθερη μνημη.

Eπισης εχει απροβληματιστη λειτουργια και στις δυο sim αρκετα μεγαλη και ωραια οθονη.Για να παρεις αντιστοιχη συσκευη σε Samgung πρεπει να δωσεις επιπλεον 150 ευρώ (διπλη τιμη)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως εχω κανει και εγω. Η ram oμως βαραει κοκκινα. Γυρω στα 12mb εχω ελευθερα και το κινητο εχει γινει πολυ αργο και με αρκετα κολληματα.

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι σε αυτα τα λεφτα δυσκολα βρισκεις δικαρτο με τεσσαρα οθονη.

Edited by dimzi
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγώ το κινητό στη γυναίκα μου χθες, αρκετά ευχαριστημενη δείχνει έως τώρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής : πως γράφει ελληνικά στα sms ?

: εγκαταστήσαμε το whatsapp messenger, και δείχνει όλα τα contacts 2 φορές. γιατί αυτό?

 

Τέλος, θα το χρησιμοποιεί μόνο για κλήσεις, sms, facebook και whatsapp messenger. Αξίζει να ασχοληθώ με ροοτάρισμα - που από ότι κατάλαβα καθαρίζει το κινητό από άχρηστα προγράμματα ?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια πηρα το κινητο το 991 το απλο και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος (μεγαλη οθονη καλη μπαταρια και οτι παιχνιδι θελω μπορω να παιξω) οι ερωτησεις μου ειναι οι παρακατω :

1 θα ηθελα να κανω ροοτ αλλα ειναι το πρωτο μου smartphone που αγοραζω και φοβαμαι και θα ηθελα καποιες συμβουλες πωσ να το κανω μην το διαλυσω κιολας

2 για να κανω partition πρεπει το κινητο να το κανω ροοτ η δεν χρειαζεται και αν δεν χρειαζεται θα μπορουσε να μου πει καποιος πως να το κανω

3 και ειδα πως το κινητο στην αρχη ελεγε : εκδοση android : 4.0 αυτο ειναι αληθεια για το απλο 991

πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις partition την sd θα πρεπει πρωτα να κανεις root. H διαδικασια ειναι σχετικα απλη. Στη σελιδα 13 θα βρεις αναλυτικο οδηγο. Ακολουθησε πιστα τις οδηγιες και δεν θα εχεις προβλημα.

Απ' οσο γνωριζω δεν προβλεπεται να γινει αναβαθμιση σε ics.

Link to comment
Share on other sites

Με την 2.3 θα μεινει. Επισης ποιο πιθανο ειναι να φυγει το ΔΝΤ απο την ΕΛλαδα παρα να βγει custom για το 991.
Link to comment
Share on other sites

με το απλο 991 δουλευει το ρουτ απαντηστε με ενα ναι η οχι κσι παω να το κανω
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

ωραια παω να το κανω αμα χρειαστω βοηθεια καπου θα σας πω ευχαριστω πολυ παιδια για ολα

 

ενταξει παιδια το εκανα το κινητο μια χαρα παει το μονο που προσεξα ειναι οτι δεν κολαει οπως κωλουσε μερικες φορες. εγω παντως διεγραψα αυτες τις εφαρμογες: cosmote games, cosmote music,fota app,foursquare,hrs hotels, mmi test, mtk live wallpapers,top apps apo to touchpal to kroatiko to bulgariko to germaniko to romaniko kai to rosiko, tts service, κινουμενα φοντα android live, μαγικος καπνος. Μηπως δεν επρεπε να ιαγραπσω καποια απο αυτα ?

 

και τελος θα ηθελα τωρα να μου πειτε πως να το κανω partition να και επισης με το να ρωτησω αν και κατι αλλο

με το partition αμα βαλω στο κινητο 4 gb θα εχει μνημη ram περιπου 4 gb πλιν τις εφαρμογες που θα εχω στο κινητο?

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με το partition δινεις χωρο στο τηλεφωνο για να περνας εφαρμογες και μονο.Για ραμ υπαρχει το ram expander αλλα δεν λειτουργει στο 991 γιατι δεν το υποστηριζει ο κερνελ το swap.
Link to comment
Share on other sites

Για σας φίλοι μου έχω ένα πρόβλημα με το rooting,όταν ξεκινάω την διαδικασία με το one click μου βγάζει πρόβλημα . κολλάει το προγραμματάκι και και βγάζει ένα μην kill server . έχω κάνει κάποιο λαθος στα προηγούμενα βήματα η κάτι άλλο φτάει

 

Για σας φίλοι μου έχω ένα πρόβλημα με το rooting,όταν ξεκινάω την διαδικασία με το one click μου βγάζει πρόβλημα . κολλάει το προγραμματάκι και και βγάζει ένα μην kill server . έχω κάνει κάποιο λαθος στα προηγούμενα βήματα η κάτι άλλο φτάει

 

a ok τα κατάφερα αν δεν έχει κάνει update το kin δεν μπορείς να προχωρήσεις. δε συνδυασμό με link2sd το συνιστώ ανεπιφύλακτα ξενοιάζεισ και από το πρόβλημα της μνήμης και από βλακείες που έχει mesa. με το κινητό είναι πολύ καλο και η οθόνη κάνει την διαφορα στο surfing. δεν αξίζει να μην το αποκτήσεις λόγο μνήμης

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μερικές μέρες ασχολίας με το κινητό έχω το εξής θέμα, ενώ το ροοτ έγινε κανονικά και εγκατέστησα το link2sd μέσα απο την εφαρμογή έκανα διάφορες ρυθμίσεις, παγώματα , απεγκατάσταση, αλλά τώρα βλέπω ότι όταν κατεβάζω ένα παιχνίδι από το play store και είναι μεγαλύτερο από 25 mb μου βγάζει μήνυμα ότι η μνήμη δεν επαρκεί και δεν ενεργοποιείται το link2sd. Να προσθέσω ότι έω κάνει παρτίσιον την κάρτα 800mb και αυτό φαίνεται μέσα από την εφαρμογή link2sd.

Επειδή έχω μπερδευτεί , τι χρειάζεται για να δουλέψει η προαναφερθήσα εφαρμοσή σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μερικές μέρες ασχολίας με το κινητό έχω το εξής θέμα, ενώ το ροοτ έγινε κανονικά και εγκατέστησα το link2sd μέσα απο την εφαρμογή έκανα διάφορες ρυθμίσεις, παγώματα , απεγκατάσταση, αλλά τώρα βλέπω ότι όταν κατεβάζω ένα παιχνίδι από το play store και είναι μεγαλύτερο από 25 mb μου βγάζει μήνυμα ότι η μνήμη δεν επαρκεί και δεν ενεργοποιείται το link2sd. Να προσθέσω ότι έω κάνει παρτίσιον την κάρτα 800mb και αυτό φαίνεται μέσα από την εφαρμογή link2sd.

Επειδή έχω μπερδευτεί , τι χρειάζεται για να δουλέψει η προαναφερθήσα εφαρμοσή σωστά.

 

 

ίσος πρέπει να επιλέξεις την επιλογή autolink

 

Μετά απο μερικές μέρες ασχολίας με το κινητό έχω το εξής θέμα, ενώ το ροοτ έγινε κανονικά και εγκατέστησα το link2sd μέσα απο την εφαρμογή έκανα διάφορες ρυθμίσεις, παγώματα , απεγκατάσταση, αλλά τώρα βλέπω ότι όταν κατεβάζω ένα παιχνίδι από το play store και είναι μεγαλύτερο από 25 mb μου βγάζει μήνυμα ότι η μνήμη δεν επαρκεί και δεν ενεργοποιείται το link2sd. Να προσθέσω ότι έω κάνει παρτίσιον την κάρτα 800mb και αυτό φαίνεται μέσα από την εφαρμογή link2sd.

Επειδή έχω μπερδευτεί , τι χρειάζεται για να δουλέψει η προαναφερθήσα εφαρμοσή σωστά.

 

 

το link που σου στέλνω το ακολούθησα βήμα βήμα και όλα δουλεύουν σωστά

 

http://www.xperiablog.net/2011/12/12/link2sd-guide-never-worry-about-internal-memory-limits-again/

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.xperiablog.net/2011/12/12/link2sd-guide-never-worry-about-internal-memory-limits-again

Θα μπορούσε κάποιος να μεταφράσει τον οδηγό για εμάς που ΔΕΝ τα πάμε καλά με την αγγλική γλώσσα;

Ευχαριστώ

Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια το παρτιτιον πως μπορω να το κανω εχω κανει το ρουτ
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια εκανα το παρτιτιον αλλα τωρα μολις πηγα να βαλω μια αλλη καρτα μνημης μολις την εκανα στο παρτιτιον γιζαρντ δεν μου ανοιγει το κινητο μενει εκει που λεει ψοσμοτε ο κοσμος μασ εσυ παρακαλω παιδια βοη8εια τι να κανω

 

τωρα παιδια δεν μου ανοιγει καθολου το τηλεφωνο τι να κανω ??

προσπαθω να κανω το upgrade της alcatel αλλα δεν κανει τπτ και ανοιγει μονο το λαμπακι οτι φορτιζει τπτ αλλο

Edited by alexander123520
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Να εγκαταστησεις πρωτα το Alcatel android manager (μετα επανεκκινηση).

Να εγκαταστησεις το One touch upgrade S 1.8.2 (μετα παλι επανεκκινηση).

Ανοιγεις το One touch upgrade S 1.8.2 ακολουθεις τις οδηγιες και εισαι ετοιμος.

Επισης πριν συνδεσεις το τηλεφωνο βγαλε την μπαταρια για 10 δευτερολεπτα.

Αν κολλησει η διαδικασια της αναβαθμισης ξανατρεχτην (αφου κανεις επανεκκινηση)

Edited by Terminator
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις ενα λινκ γιατι δεν το βρισκω πουθενα
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...