Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύεις ότι αξίζει να την βάλεις την update γίνετε πολύ πιο γρήγορο το κινητο και επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω άμα γίνετε να ξανακάνεις ροοτ μετά από την ανανέωση όχι για να βάλω το link2sd απλα για να έχω τις δυνατότητες του ροοτ ?
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα!

καινουργια ως μελος αν και σας διαβαζω καιρο τωρα.

προσφατα πηρα το 991Χ, το πρωτο μου smartphone και στην προσπαθεια να το ρουταρω το τουβλοποιησα.

 

πετυχα να το φλασαρω ακολουθωντας τις οδηγιες στη σελ 13 του thread, αλλα οταν προσπαθησα να κατεβασω το super one click δεν τα καταφερα, με αποτελεσμα απο την στιγμη που ξεφορτιστηκε εντελως το κινητο, να τουβλοποιηθει.

προσπαθησα να το επαναφερω με το one touch upgrade αλλα μου εβγαλε μνμ οτι η τελευταια αναβαθμιση ειναι ηδη περασμενη.

πανω στον πανικο διαβασα οτι μεθοδο μπορεσα να βρω για unbrick και ακολουθησα μερικες απο αυτες χωρις αποτελεσμα.

ειμαι και κομματι ασχετη ...

αυτη τη στιγμη εχω κανει format στη συσκευη και...αυτα.

οποιαδηποτε προταση -βοηθεια θα ειναι πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια παραμονής με το Samsung Omnia II πήρα χθες το 991 μονόκαρτο :D δηλαδή όχι δύο SIM!!!

LOL μου φαίνεται Κινέζικο!

Eννοώ τα μενού, μπερδευόμουν να στείλω sms στην αρχή....

Πάντως στο σερφάρισμα είναι γρηγορότερο από τον πρώην. Η μπατταρία έχω την εντύπωση ότι αδειάζει σχετικά γρήγορα :rolleyes: την άφησα να ξεζουμιστεί πλήρως κι έριξα 8ωρη βραδυνή φόρτιση. 100Ε πλήρωσα στο Γερμανό. Έχει μεγαλούτσικη οθόνη. Πιστεύω να μην το μετανοιώσω, τώρα δεν έχω όρεξη να γαργαλάω συνεχώς τα κινητά (εδώ τον Η/Υ τον έχω παρατήσει αραχνιασμένο) άντε να τηλεφωνήσω στα γρήγορα, ένα βιαστικό email και that's all....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για βάλτε ένα χεράκι. Το πήρα δώρο για την δικιά μου με την μία sim.

Web tv γιατί δεν παίζει από mega ή antenna?

Edited by barmanx
Link to comment
Share on other sites

Γιενετε αμα βαλω την νέα ανανέωση να ξανακάνω ροοτ?

Εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι σιγουρος, οτι δεν μπορεις. Παντως δεν θα δεις και καμια φοβερη αλλαγη με την αναβαθμιση οποτε αν ειναι να το κανεις ροοτ, μην την κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της μνημης μονο μια λυση υπαρχει. root, partition στην sd και περνας ολες τις εφαρμογες στην καρτα με το link2sd. Αναλυτικες οδηγιες υπαρχουν αν ψαξεις λιγο σε αυτο το thread.

Για το θεμα του wifi εχω δεν εχω κανενα θεμα. εχει δυνατο σημα εκει που αλλα κινητα δεν εχουν.

Για το θεμα της καμερας δυστυχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Αν παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις μπορεις να βελτιωσεις λιγο την ποιοτητα των φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις απλή διαγραφή των άχρηστων εφαρμογών γιατί είναι εφαρμογές συστήματος και δεν μπορείς να παρέμβεις χωρίς να το ρουτάρεις.
Tέτοια που διαβάζω αρχίζω να νευριάζω :mad: σκεπτόμενος γύρνα πίσω στον Bill Gates διότι θα αρπάξεις AIDS :wacko:

Αλλά που να πάρει για να αγόραζα ένα σχετικά αξιόπιστο Windows Mobile phone θα έπρεπε να έδινα πάνω από 200, οπότε πήγα σε δαύτο.

Ένα άλλο που με νευρίασε :mad: ως νέο χρήστη (και μη έχων υπομονή να ασχοληθεί) είναι ότι για να κατεβάσεις εφαρμογές από το Google play πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό (τα αναφέρετε σε προηγούμενες σελίδες) οπότε λέω ουστ => β α ρ ι ε μ α ι....

Η πρώτη που έβαλα ήταν Call & SMS Filter 1.3.8 για να μη με ζαλίζουν με τα τηλεφωνήματα κάποιες στιγμές :)

Κατεβαίνει αυτόματα χωρίς πολλά - πολλά, στήνεται εύκολα όπως ξέρει ο απλός κοσμάκης και that's all. Αν βρω και κάποια άλλη τζαμπέ εφαρμογή που να εγκαθίσταται εύκολα που να μου κινήσει το ενδιαφέρον θα τη δοκιμάσω γιατί δεν έχω σκοπό να κάνω το κινητό φοιτητικό υπολογιστή (μπήκαμε και στα χρόνια, οι προσωπικές υποχρεώσεις τρέχουν)....

Link to comment
Share on other sites

αν έχει ανοιχθεί η συσκευή δεν έχει μπει καλά το τζαμακι της κάμερας , περνάει το φως του φλας και ασπρίζει.... αν όχι είναι κατασκευαστικό λάθος και δεν γίνετε τίποτα.

 

Την συσκευή δεν την έχω ανοίξει ποτέ ούτε την έχω στείλει για service άρα είναι εξαρχής λάθος! Πάντως και σε ένα άλλο site κάποια άτομα που είχαν το κινήτο (όταν είχε πρωτοκυκλοφορίσει) έλεγαν ότι υπάρχει πρόβλημα με το φλας. Για να μην το έχει αύτο το πρόβλημα πλέον συμαίνει οτι στα τελευταία μοντέλα η αλκατελ το διόρθωσε αυτό. Λες να το στείλω για service?

H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει, έχει κολλήσει η οθόνη αφής στο κινητό (αλκατελ 991) , έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; μπορώ να κάνω κάτι για το επαναφέρω? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει, έχει κολλήσει η οθόνη αφής στο κινητό (αλκατελ 991) , έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; μπορώ να κάνω κάτι για το επαναφέρω? ευχαριστώ

 

 

Tι εννοεις εχει κολλησει δεν κουνιεται καθολου?

πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν δεχόταν καμιά εντολή από την οθόνη, μετά από ώρες σαν να ξεμπλόκαρε, προφανώς δεν ήταν από την οθόνη το πρόβλημα αλλά στην αρχή έτσι φαινόταν. θα περιμένω λίγο ακόμα κει μετά θα επιχειρήσω να του περάσω άλλη ρομ, είμαι στην ανάζητηση
Link to comment
Share on other sites

άμα δεν το έχεις κάνει ροοτ κάνε την one touch upgrade εκτός άμα θέλεις να αλλάξεις ρομ αλλα πρωτα κάνε μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων ξανακανε root και μετά πέρασε τη νέα ρομ Edited by alexander123520
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω καθως εψαχνα σε κατι faq της αλκατελ ειδα κατι για το fota app εαν καποιος το εχει μηπως μπορει να δοκιμασει να ανανεωσει το κινητο μεσω αυτου γιατι βαζει νεες εκδοσεις του android.
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια καλησπερα σε ολους..ειμαι πολυ φρεσκος στο φορουμ αυτο σαν μελος αλλα την συγκεκριμενη συζητηση την διαβαζω συνεχως γτ ενδιαφερομαι για ροοτ στην συγκεκριμενη συσκευη...

η κοπελα μ τα χριστουγεννα εκανε ανανεωση συμβολαιου και πηρε την συσξευη αυτη...alcatel ot 991..λογικα και εφοσον δεν περνει μεσα δυο καρτες ειναι η απλη και οχι η 991d..ετσι? λογω του οτι εχει πολυ μικρη εσωτερικη μνημη δεν μπορει πλεον να κανει ουτε ενημερση στις εφαρμογες του κινητου που ηδη εχει περασμενες μεσα γτ δεν χωρανε οι αναβαθμισεις..εσεις τι προτεινετε? να κανω ροοτ την συσκευη? αξιζει? δεν θελω ουτε καποια αλλη ρομ να περασω ουτε τπτ απλα να μπορει να αναπνευσει λιγο το κινητο της και να κανει σωστα την δουλεια της...ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να κανω ροοτ και ποια η διαδικασια? σιγουρα τοσο καιρο τωρα ολο και κατι νεο βγαινει που να απλουστευσει αυτην την διαδικασια...σας ευχαριστω για την κατανοηση του μεγαλου κειμενου που εγραψα...αναμενω για οδηγιες και συμβουλες..

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε αυτή σελίδα 13 του φορουμ κάτι δες τις οδηγίες μπορεί να φανούν δύσκολες αλλά είναι εύκολα
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μηπως γνωριζει καποιος που θα βρω την ελληνικη ROM? Περασα μια stock που βρηκα αλλα δεν εχει ελληνικο μενου και με το morelocale2 δεν επανερχεται στην ελληνικη γλωσσα
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε αυτή σελίδα 13 του φορουμ κάτι δες τις οδηγίες μπορεί να φανούν δύσκολες αλλά είναι εύκολα

στην σελιδα 13 το εχω δει το ολο πειραμα απλα ελεγα μηπως υπαρχει κατι αλλο μετα απο τοσο καιρο..οποτε σε ευχαριστω πολυ και για την γρηγορη ανταποκριση σου..

 

στην σελιδα 13 το εχω δει το ολο πειραμα απλα ελεγα μηπως υπαρχει κατι αλλο μετα απο τοσο καιρο..οποτε σε ευχαριστω πολυ και για την γρηγορη ανταποκριση σου..

 

επισης οταν συνδεω το κινητο απλα στον υπολογιστη αυτο δεν μ βρισκει οδηγους εγκαταστασης στον υπολογιστη μεσω ιντερνετ? παιζει καποιο ρολο αυτο στο ροοτ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το αλκατελ android manager απο την επισημη σελιδα της Αλκατέλ και μετα συνδεσε το κινητο (για να συνδεθει σε εμενα επρεπε να βγαλει την νδειξη οτι φορτιζει αφου το συνδεσω και μετα τελειωσε μεσα σε 5 δευτερόλεπτα)
πολύ γέλιο :lol:
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια χαιρετιζω το φορυμ πρωτη φορα ποσταρω εαν και εχω βοηθειθη παρα πολλεσ φορεσ απο το φορουμ βασικα μια ερωτηση θελω να κανω με εδωσαν ενα alcatel ot 991 kai me eipan oti einai brick εγω βλεπω οτι οταν το συνδεω σε pc συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια καποιεσ φορεσ το αναγνωριζει το προγραμμα της alcatel one touch upgrade kai παει να το κανει και αναβαθμιση αλλα λεει οτι ειναι ενημερωμενο αλλεσ φορεσ λεει αγνωστο usb συσκευη οταν φορτιζω με το pc η φορτιστη αναβει αμεσως και το μπλε λαμπακι οταν δοκιμασα hard resetη οθονη δεν δειχνει τιποτα και οτι και εαν εχω κανει δεν ειδα ποτε την οθονη να δειχνη κατι οποτε τι λετε ειναι brick η απλα χαλασε η οθονη?
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια χαιρετιζω το φορυμ πρωτη φορα ποσταρω εαν και εχω βοηθειθη παρα πολλεσ φορεσ απο το φορουμ βασικα μια ερωτηση θελω να κανω με εδωσαν ενα alcatel ot 991 kai me eipan oti einai brick εγω βλεπω οτι οταν το συνδεω σε pc συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια καποιεσ φορεσ το αναγνωριζει το προγραμμα της alcatel one touch upgrade kai παει να το κανει και αναβαθμιση αλλα λεει οτι ειναι ενημερωμενο αλλεσ φορεσ λεει αγνωστο usb συσκευη οταν φορτιζω με το pc η φορτιστη αναβει αμεσως και το μπλε λαμπακι οταν δοκιμασα hard resetη οθονη δεν δειχνει τιποτα και οτι και εαν εχω κανει δεν ειδα ποτε την οθονη να δειχνη κατι οποτε τι λετε ειναι brick η απλα χαλασε η οθονη?

 

Κάνε με το wi fi φίλε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...