Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

Στις 18/06/2012 αγόρασα από το ΠΛΑΙΣΙΟ το ONETOUCH 991D.

Απο τις πρώτες μέρες κολλάει το 3g και δεν απενεργοποιείται όταν πάω να το κλείσω, καθώς επίσης μπλοκάρονται και οι 2 sim με αποτέλεσμα να μην μπορώ ούτε να κάνω ούτε να δεχτώ κλησεις, ενώ κατα τα λοιπά η συσκευή δουλεύει (πχ. παιχνίδια-εφαρμογές).

Θέλει Restart για να επανέλθει.

Το έδωσα στην ARVATO 21/09/2012 και στις 27/09/2012 με ειδοποίησαν κα το πάρω. Ηταν λέει έτοιμο.

Γράφουν ότι άλλαξαν πλακέτα και έκαναν αναβάθμιση λογισμικού.

Το πήρα και όταν πήγα στο σπίτι και έβαλα το 3g παρουσιάστηκε αμέσως το ίδιο προβλημα.

Την άλλη μέρα 28/09/2012 το πρωί ξαναπήγα στην ARVATO και ζητησα να μιλήσω με τον τεχνικό.

Στα χέρια του τεχνικού κόλλησε 2-3 φορές.

Στη διάρκεια της συζήτησης προσπαθούσε να με πείσει να το κρατήσω χρησιμοποιώντας μόνο το GSM και οχι το 3g μέχρι η alcatel να βγάλει κάποιο νέο update, σε μερικές εβδομάδες, που θα λύσει (υποθέτουν) το πρόβλημα.

Μου συνέστησε επίσης αν και τότε δεν λυθεί το πρόβλημα να κρατήσω τη συσκευή με το πρόβλημα που έχει, και να χρησιμοποιώ μόνο GSM διότι, είπε, δεν με συμφέρει (!!!!!!!) να ζητήσω αντικατάσταση με άλλο μοντέλο.

Ολα αυτά παρόλο που το πρόβλημα αφορά την ίδια τη συσκευή (ή και όλες τις συσκευές του συγκεκριμένου μοντέλου) και όχι εμένα. Και αυτό είναι προφανές διότι ήδη προέβησαν σε αλλαγή πλακέτας !

Επίσης δεν ήθελε να κρατήσει τη συσκευή. Την κράτησε μετά τις έντονες πιέσεις και διαμαρτυρίες μου .

 

Εχει αντιμετωπίσει κάποιος το πρόβλημα αυτό; Και τι έγινε τελικά;

Ευχαριστώ

 

 

Έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και εμένα μου αλλάξανε την πλακέτα κλπ κλπ τους είπα να μου αλλάξουν συσκευή και το αρνήθηκαν γιατί είναι μόνο το επίσημο service και όχι η αντιπροσωπεία (ΓΕΡΜΑΝΟΣ) πάντως το πρόβλημα το έλυσα βάζοντας την SIM που έχεις την σύνδεση internet στην θέση 2g και όχι 3g το μόνο που δεν θα σου λειτουργεί θα είναι η βίντεο κλήση όλα τα υπόλοιπα θα λειτουργούν σωστά.

Edited by Nikos4p
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Στις 18/06/2012 αγόρασα από το ΠΛΑΙΣΙΟ το ONETOUCH 991D.

Απο τις πρώτες μέρες κολλάει το 3g και δεν απενεργοποιείται όταν πάω να το κλείσω, καθώς επίσης μπλοκάρονται και οι 2 sim με αποτέλεσμα να μην μπορώ ούτε να κάνω ούτε να δεχτώ κλησεις, ενώ κατα τα λοιπά η συσκευή δουλεύει (πχ. παιχνίδια-εφαρμογές).

Θέλει Restart για να επανέλθει.

Το έδωσα στην ARVATO 21/09/2012 και στις 27/09/2012 με ειδοποίησαν κα το πάρω. Ηταν λέει έτοιμο.

Γράφουν ότι άλλαξαν πλακέτα και έκαναν αναβάθμιση λογισμικού.

Το πήρα και όταν πήγα στο σπίτι και έβαλα το 3g παρουσιάστηκε αμέσως το ίδιο προβλημα.

Την άλλη μέρα 28/09/2012 το πρωί ξαναπήγα στην ARVATO και ζητησα να μιλήσω με τον τεχνικό.

Στα χέρια του τεχνικού κόλλησε 2-3 φορές.

Στη διάρκεια της συζήτησης προσπαθούσε να με πείσει να το κρατήσω χρησιμοποιώντας μόνο το GSM και οχι το 3g μέχρι η alcatel να βγάλει κάποιο νέο update, σε μερικές εβδομάδες, που θα λύσει (υποθέτουν) το πρόβλημα.

Μου συνέστησε επίσης αν και τότε δεν λυθεί το πρόβλημα να κρατήσω τη συσκευή με το πρόβλημα που έχει, και να χρησιμοποιώ μόνο GSM διότι, είπε, δεν με συμφέρει (!!!!!!!) να ζητήσω αντικατάσταση με άλλο μοντέλο.

Ολα αυτά παρόλο που το πρόβλημα αφορά την ίδια τη συσκευή (ή και όλες τις συσκευές του συγκεκριμένου μοντέλου) και όχι εμένα. Και αυτό είναι προφανές διότι ήδη προέβησαν σε αλλαγή πλακέτας !

Επίσης δεν ήθελε να κρατήσει τη συσκευή. Την κράτησε μετά τις έντονες πιέσεις και διαμαρτυρίες μου .

 

Εχει αντιμετωπίσει κάποιος το πρόβλημα αυτό; Και τι έγινε τελικά;

Ευχαριστώ

 

 

Έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και εμένα μου αλλάξανε την πλακέτα κλπ κλπ τους είπα να μου αλλάξουν συσκευή και το αρνήθηκαν γιατί είναι μόνο το επίσημο service και όχι η αντιπροσωπεία (ΓΕΡΜΑΝΟΣ) πάντως το πρόβλημα το έλυσα βάζοντας την SIM που έχεις την σύνδεση internet στην θέση 2g και όχι 3g το μόνο που δεν θα σου λειτουργεί θα είναι η βίντεο κλήση όλα τα υπόλοιπα θα λειτουργούν σωστά.

 

Νικολα και γιατι δεχτηκες να εχεις-και εχεις τωρα μια προβληματικη συσκευη........?????

Μην δεχεστε οτι θελουν-λενε αυτοι ρε παιδια,εχεται ενα προβληματικο προιον,λυση δεν βρηκατε,μην το αφηνεται ετσι.

Λυσεις υπαρχουν,αυτοι εχουν αδικο,οχι εσεις!!

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω εδώ και ενα μήνα το alcatel ot 991 με τις δύο σιμ, και τρώει πολλά κολλήματα και δεν μπορώ να κατεβάσω τις εφαρμογές που θέλω γιατι δεν έχει εσωτερικό χώρο η μνήμη.... δεν εχω ιδέα απο ρουτάρισμα αλλά πήρα απόφαση να το κάνω σύμφωνα με τις οδηγείες που βρήκα εδώ....αλλά έχω πρόβλημα στο πρώτο αρχείο που έκανα unzip δεν έχει μέσα image file κάνω κάτι λάθος;;:O

 

Για δοκίμασε να το κατεβάσεις ξανά μήπως έγινε κάτι λάθος. Το κατέβασα πάλι τώρα και υπάρχει το αρχείο κανονικά. Το όνομα είναι "new-boot.img"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

Αποφασισα να παρω ενα δικαρτο κινητο. Με μια ματια που εριξα βρηκα το alcatel 991D στα 139 εδω http://www.media-ram.gr/phones-and-accessories/mobiles-phones/alcatel-el-2-3-4-5-6/alcatel-ot-991d-dual-pure-white.html . Δεν ειχα μεχρι τωρα smartphone και δεν εχω εμπειρια, αλλα θελω να παρω και να αποκτησω. Διαβασα σχεδον ολη τη συζητηση για το τηλεφωνο αλλα δεν καταλαβα και παρα πολλα για τα προβληματα που εχει βγαλει αν δηλαδη ειναι σοβαρα! Θα ηθελα αν γινεται καποιος που χρησιμοποιει το τηλεφωνο να μου πει τελικα αν αξιζει να το αγορασω ή να μου προτεινει καποιο αλλο δικαρτο αλλα μεχρι 150 ευρω. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα ενος φιλου απο κινα με 100€ μαζι με μεταφορικα.3,5" οθονη, 1ghz cpu(στο κουτι λεει οτι ειναι dual core) , 512 ram, 2GB free rom και οπως ολα τα κινεζικα με 2 μπαταριες 1200mah.Το τηλ εχει ics 4.0.4 και παει σφαιρα , με ελληικα μενου ετοιμο.Ειχε και θηκη δωρο μαζι.

Κριμα που δεν πηρα ενα τετοιο για τον κουνιαδο μου και πηρα το 991...

 

σορρυ για το οφτοπικ αλλα αν τα βαλεις διπλα διπλα και δε σε απασχολει η διαφορα στις οθονες δεν θελω να χαρακτηρισω το 991 που περνας μια εφαρμογη και μετα ολο οτι δεν εχεις χωρο σου λεει....

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα εύσημα ανήκουν φυσικά στον mrdoubleb από το XDA κι εδώ απλώς αντιγράφω τη διαδικασία.

 

Κατεβάζουμε από εδώ αυτό το αρχείο και το ξεζιπάρουμε!

 

Περιέχει:

το SP Flash tool

ένα txt αρχείο

ένα img αρχείο

 

Το txt αρχείο έχει δημιουργηθεί από το συγκεκριμένο κινητό του mrdoubleb και ίσως είναι καλό για τον καθένα να δημιουργήσει ένα txt από το δικό του τηλέφωνο για να κάνει τη διαδικασία. Για την ιστορία, εγώ έφτιαξα το txt για το τηλέφωνο μου, που ήταν ίδιο με αυτό που είχε ο mrdoubleb άρα όλα καλά.

 

Για να δημιουργήσουμε το txt του κινητού μας κατεβάζουμε αυτό το προγραμματάκι τρέχουμε το αρχείο ASR και πατάμε Retrive. Μας ζητάει τότε να συνδέσουμε το κινητό, πατάμε ΟΚ και βγάζει κάποια στοιχεία. Κάνουμε τότε click στο κουμπί Save Scatter και το σώζουμε ως txt (εγώ καλού κακού το έσωσα με το ίδιο όνομα που είχε το txt μέσα στο αρχικό zip που λέγαμε.

 

Αφού έχουμε λοιπόν τώρα το txt από το δικό μας κινητό, αποσυνδέουμε το κινητό και τρέχουμε το Flash_tool από το φάκελο SP_Flash_Tool για να ανοίξουμε το πρόγραμμα. Κάνουμε click από το menu στο Options και τσεκάρουμε ότι το USB Mode είναι ενεργό

http://1.bp.blogspot.com/-zSay29acrYQ/TpNdyUTEzEI/AAAAAAAABGg/88stovfAK_A/s640/MT65x3_1.png

 

Κάνουμε click στο κουμπί "Scatter Loading" στα δεξιά, και διαλέγουμε το txt (που φτιάξαμε πριν) από το φάκελο που το έχουμε σώσει. Αγνοούμε κάτι μηνύματα λάθους που βγάζει (είναι ok) και κάνουμε click στο κουτάκι του BOOTIMG.

Μετά κάνουμε διπλό click ακριβώς πάνω στη λέξη BOOTIMG και από το παράθυρο που ανοίγει, διαλέγουμε το img που λέγαμε στην αρχή ότι περιέχεται στο zip.

Τελικά πρέπει να βρεθείτε σε μια κατάσταση όπως την εικόνα που έχω attached στο μήνυμα.

 

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τώρα κατεβάζουμε από εδώ το SuperOneClick v2.3.3 και το ανοίγουμε.

 

Ανοίγουμε και το κινητό. Πάμε Ρυθμίσεις> Εφαρμογες>Ανάπτυξη και τσεκάρουμε ότι ο "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργοποιημένος. Όπως είναι συνδεδεμένο το κινητό στο PC , κάνουμε click στο Root, κάνει τη διαδικασία και είμαστε έτοιμοι.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SP Flash Tool θα βρείτε σ' αυτή τη σελίδα όμως ΠΡΟΣΟΧΗ!!! η διαδικασία που περιγράφεται εκεί κάνει click στο RECOVERY, στη δική μας περίπτωση κάνουμε BOOTIMG, κατά τα άλλα είναι ίδια.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SuperOneClick θα βρείτε και

.

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά έτσι όπως το έγραψα αλλά δεν είναι δύσκολο. Απλώς τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα.

 

 

 

 

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τα προηγούμενα βήματα έγιναν με επιτυχία αλλά εδώ με το που ξαναβάλω την μπαταρία και πατήσω download με το που συνδέω το τηλέφωνον σβηστό μετά από λίγο μου βγάζει error. ; έχω και συννημενη εικόνα αλλά δεν ξέρω πως να τη ανεβάσω. Μπορείς να με βοηθήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

Αποφασισα να παρω ενα δικαρτο κινητο. Με μια ματια που εριξα βρηκα το alcatel 991D στα 139 εδω http://www.media-ram.gr/phones-and-accessories/mobiles-phones/alcatel-el-2-3-4-5-6/alcatel-ot-991d-dual-pure-white.html . Δεν ειχα μεχρι τωρα smartphone και δεν εχω εμπειρια, αλλα θελω να παρω και να αποκτησω. Διαβασα σχεδον ολη τη συζητηση για το τηλεφωνο αλλα δεν καταλαβα και παρα πολλα για τα προβληματα που εχει βγαλει αν δηλαδη ειναι σοβαρα! Θα ηθελα αν γινεται καποιος που χρησιμοποιει το τηλεφωνο να μου πει τελικα αν αξιζει να το αγορασω ή να μου προτεινει καποιο αλλο δικαρτο αλλα μεχρι 150 ευρω. Ευχαριστω.

 

Δεν ξέρω άν το δικό μου έτυχε να είναι προβληματικό ή αν είναι όλη η σειρά 991D λόγω software (αυτό μάλλον ισχύει γι' αυτό και δεν μπορούν να μου βρουν λύση).

Σαν τηλέφωνο, μην έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις κυρίως λόγω μικρής εσωτερικής μνήμης (150 mb).

Εμένα αυτό δεν με ενοχλούσε και το πήρα έχοντας γνώση τι έπαιρνα. Από κει και πέρα, αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις με ένα smartphone, τα ζυγίζεις και καταλήγεις τι θα πάρεις. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις.

 

Λοιπόν, τα εύσημα ανήκουν φυσικά στον mrdoubleb από το XDA κι εδώ απλώς αντιγράφω τη διαδικασία.

 

Κατεβάζουμε από εδώ αυτό το αρχείο και το ξεζιπάρουμε!

 

Περιέχει:

το SP Flash tool

ένα txt αρχείο

ένα img αρχείο

 

Το txt αρχείο έχει δημιουργηθεί από το συγκεκριμένο κινητό του mrdoubleb και ίσως είναι καλό για τον καθένα να δημιουργήσει ένα txt από το δικό του τηλέφωνο για να κάνει τη διαδικασία. Για την ιστορία, εγώ έφτιαξα το txt για το τηλέφωνο μου, που ήταν ίδιο με αυτό που είχε ο mrdoubleb άρα όλα καλά.

 

Για να δημιουργήσουμε το txt του κινητού μας κατεβάζουμε αυτό το προγραμματάκι τρέχουμε το αρχείο ASR και πατάμε Retrive. Μας ζητάει τότε να συνδέσουμε το κινητό, πατάμε ΟΚ και βγάζει κάποια στοιχεία. Κάνουμε τότε click στο κουμπί Save Scatter και το σώζουμε ως txt (εγώ καλού κακού το έσωσα με το ίδιο όνομα που είχε το txt μέσα στο αρχικό zip που λέγαμε.

 

Αφού έχουμε λοιπόν τώρα το txt από το δικό μας κινητό, αποσυνδέουμε το κινητό και τρέχουμε το Flash_tool από το φάκελο SP_Flash_Tool για να ανοίξουμε το πρόγραμμα. Κάνουμε click από το menu στο Options και τσεκάρουμε ότι το USB Mode είναι ενεργό

http://1.bp.blogspot.com/-zSay29acrYQ/TpNdyUTEzEI/AAAAAAAABGg/88stovfAK_A/s640/MT65x3_1.png

 

Κάνουμε click στο κουμπί "Scatter Loading" στα δεξιά, και διαλέγουμε το txt (που φτιάξαμε πριν) από το φάκελο που το έχουμε σώσει. Αγνοούμε κάτι μηνύματα λάθους που βγάζει (είναι ok) και κάνουμε click στο κουτάκι του BOOTIMG.

Μετά κάνουμε διπλό click ακριβώς πάνω στη λέξη BOOTIMG και από το παράθυρο που ανοίγει, διαλέγουμε το img που λέγαμε στην αρχή ότι περιέχεται στο zip.

Τελικά πρέπει να βρεθείτε σε μια κατάσταση όπως την εικόνα που έχω attached στο μήνυμα.

 

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τώρα κατεβάζουμε από εδώ το SuperOneClick v2.3.3 και το ανοίγουμε.

 

Ανοίγουμε και το κινητό. Πάμε Ρυθμίσεις> Εφαρμογες>Ανάπτυξη και τσεκάρουμε ότι ο "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργοποιημένος. Όπως είναι συνδεδεμένο το κινητό στο PC , κάνουμε click στο Root, κάνει τη διαδικασία και είμαστε έτοιμοι.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SP Flash Tool θα βρείτε σ' αυτή τη σελίδα όμως ΠΡΟΣΟΧΗ!!! η διαδικασία που περιγράφεται εκεί κάνει click στο RECOVERY, στη δική μας περίπτωση κάνουμε BOOTIMG, κατά τα άλλα είναι ίδια.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SuperOneClick θα βρείτε και

.

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά έτσι όπως το έγραψα αλλά δεν είναι δύσκολο. Απλώς τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα.

 

Εύκολο φαίνεται.

Αν χρειαστεί service, πως καλύπτεσαι από την εγγύηση ;

Υπάρχει τρόπος να επανέλθει στην αρχικη του κατάσταση (rom) ;

Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από φλασαρίσματα κλπ.

 

 

Despina Vandi - Girismata

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχωroot αρει τη συσκευη

αλλα δεν μπορω να σβησω απο μεσα καμια εφαρμογη γιατι λεει δεν υπαρχουν τα apk συστηματος...

εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα διαχειριστη αρχειων με προσβαση ροοτ και πηγαινε στον καταλογο system/app και απο εκει μεσα σβηνεις οτι δεν θες.Αλλιως βαζεις rom toolbox lite και μεσω το app manager απεγκαθιστας ακομα και την πιο κρυφη του εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τα προηγούμενα βήματα έγιναν με επιτυχία αλλά εδώ με το που ξαναβάλω την μπαταρία και πατήσω download με το που συνδέω το τηλέφωνον σβηστό μετά από λίγο μου βγάζει error. ; έχω και συννημενη εικόνα αλλά δεν ξέρω πως να τη ανεβάσω. Μπορείς να με βοηθήσεις ?

 

Μπορείς να μας πεις τι error σου βγάζει; Τι ακριβώς σου γράφει;

 

Εύκολο φαίνεται.

Αν χρειαστεί service, πως καλύπτεσαι από την εγγύηση ;

Υπάρχει τρόπος να επανέλθει στην αρχικη του κατάσταση (rom) ;

Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από φλασαρίσματα κλπ.

 

Αν μέσω του προγράμματος της Alcatel κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χάνεται το root. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι το τηλέφωνο είναι έστω και εν μέρει λειτουργικό. Αν (για παράδειγμα) φάει μια τούμπα και δεν μπορεί να ανοίξει, αναγκαστικά θα πρέπει να το πας στο sevice ρουταρισμένο με ό,τι αυτό συνεπάγεται! :secret:

 

 

καλησπερα παιδια,εχωroot αρει τη συσκευη

αλλα δεν μπορω να σβησω απο μεσα καμια εφαρμογη γιατι λεει δεν υπαρχουν τα apk συστηματος...

εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Μπορείς να το κάνεις εξίσου εύκολα και με την εφαρμογή Root Unistaller. Την εγκαθιστάς, διαλέγεις την εφαρμογή που θες κι έφυγε! Να πούμε άλλη μια φορά ΠΡΟΣΟΧΗ στις εφαρμογές του συστήματος που απεγκαθιστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τι error σου βγάζει; Τι ακριβώς σου γράφει;

 

Το error που μου βγάζει λέει : SP FLASH TOOL ERROR: (8100)

(Android USB) Can not find USB port

 

Την όλη διαδικασία την δοκίμασα να την κάνω σε δύο υπολογιστές και στους δύο μου βγάζει error. Επίσης το δοκίμασα και σε win xp αλλά και σε win 7.

 

σ' ευχαριστώ για την άμεση απόκριση πάντως

Link to comment
Share on other sites

Το error που μου βγάζει λέει : SP FLASH TOOL ERROR: (8100)

(Android USB) Can not find USB port

 

Την όλη διαδικασία την δοκίμασα να την κάνω σε δύο υπολογιστές και στους δύο μου βγάζει error. Επίσης το δοκίμασα και σε win xp αλλά και σε win 7.

 

σ' ευχαριστώ για την άμεση απόκριση πάντως

 

Το μόνο που βρήκα σχετικό στο ίντερνετ είναι ότι το σφάλμα αυτό βγαίνει όταν δεν υπάρχουν στον υπολογιστή οι drivers του τηλεφώνου. Το Alcatel AndroidManager από το site της Alcatel το έχεις εγκαταστήσει στο pc σου; Δεν έχει γράψει κανείς στο xda ότι είναι προαπαιτούμενο για το root, αλλά υποθέτω ότι θα περιέχει τους drivers οπότε εικάζω ότι μπορεί και να σου λύσει το πρόβλημα. Κάνε μια προσπάθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρήκα σχετικό στο ίντερνετ είναι ότι το σφάλμα αυτό βγαίνει όταν δεν υπάρχουν στον υπολογιστή οι drivers του τηλεφώνου. Το Alcatel AndroidManager από το site της Alcatel το έχεις εγκαταστήσει στο pc σου; Δεν έχει γράψει κανείς στο xda ότι είναι προαπαιτούμενο για το root, αλλά υποθέτω ότι θα περιέχει τους drivers οπότε εικάζω ότι μπορεί και να σου λύσει το πρόβλημα. Κάνε μια προσπάθεια. :)

Δυστυχώς το error συνεχίζει ακόμα κι αν εγκατέστησα και το AndroidManager !!!! Μου την έχει δώσει γιατί το τηλεφωνάκι είναι σούπερ και δεν θέλω να το αλλάξω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. η πλάκα είναι ότι μετά το error που μου βγάζει ξεκινάει να εμφανίζεται στην οθόνη του τηλεφώνου όχι το παραθυράκι με τον πράσινο κύκλο που λες στις οδηγίες αλλά το εικονίδιο της πράσινης μπαταρία που φορτίζει. ..... Έχω απογοητευτεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να του ελαφρώσω την μνήμη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υππαρχει λογος να απελπιζεσαι.Βαλε οτι λογισμικο υπαρχει σχετικα με το τηλεφωνο android manager alcatel update κλπ και δοκιμασε προσεκτικα ολα τα βηματα.
Link to comment
Share on other sites

Nαι φυσικα,ακομα και μηνυση μπορεις,μιας και το προιον που εχεις αγοραση ειναι και ελατωματικο,αλλα και απο την αλλη δεν σου δινοουν μια ξεκαθαρη λυση απο το service.Βεβαια αυτο ειναι το τελευταιο σημειο που φτανεις,πρωτα καταγγελια στο Ινκα,και ολα θα παρουν τον δρομο τους απο εκει και περα.Οταν πληρωνεις για κατι εχεις και απαιτησεις..........:)

 

Τελικά, αφού αρχίζει πλέον να εξαντλείται η υπομονή μου (19 μέρες στην ARVATO η συσκευή μου), και αφού απο την αντιπροσωπεία δεν απαντούν στα emails μου, έκανα κατ' αρχήν μια καταγγελία στο ΙΝΚΑ, την οποία και κοινοποίησα (cc) στην εδώ αντιπροσωπεία Alcatel και την ARVATO.

Να δούμε αν θα συγκινηθούν και θα δώ για τα περαιτέρω.

Θέλω να ελπίζω πάντως ότι είναι σοβαρή εταιρεία και απλά να μην έχουν προλάβει να με εξυπηρετήσουν.

Θα δείξει .....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αφού αρχίζει πλέον να εξαντλείται η υπομονή μου (19 μέρες στην ARVATO η συσκευή μου), και αφού απο την αντιπροσωπεία δεν απαντούν στα emails μου, έκανα κατ' αρχήν μια καταγγελία στο ΙΝΚΑ, την οποία και κοινοποίησα (cc) στην εδώ αντιπροσωπεία Alcatel και την ARVATO.

Να δούμε αν θα συγκινηθούν και θα δώ για τα περαιτέρω.

Θέλω να ελπίζω πάντως ότι είναι σοβαρή εταιρεία και απλά να μην έχουν προλάβει να με εξυπηρετήσουν.

Θα δείξει .....

 

Ελπιζω φιλε μου,και λογικα,θα εχεις το πρεπον αποτελεσμα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για τον πατέρα μου έχετε δοκιμάσει κάποιο gps? Λέω να παρωτο sygik.. υπάρχει σε κανεναδικο μας μαγαζακι? ;)
το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να το κατεβάσεις ξανά μήπως έγινε κάτι λάθος. Το κατέβασα πάλι τώρα και υπάρχει το αρχείο κανονικά. Το όνομα είναι "new-boot.img"

 

Παιδια εχω το 911 και εχω κανει ολα τα βηματα για root.πλεον οταν ανοιγω το κινητο για να ολοκληρωσω την διαδικασια με το SuperOneClick το κινητο κολλαει στην αρχικη οθονη με το Android σημα....Δεν κανει τπτ....δοκιμασα να βγαλω την μπαταρια κ να την ξαναβαλω αλλα και παλι τπτ....εχετε καμια ιδεα?????????........Απελπισμενος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το 911 και εχω κανει ολα τα βηματα για root.πλεον οταν ανοιγω το κινητο για να ολοκληρωσω την διαδικασια με το SuperOneClick το κινητο κολλαει στην αρχικη οθονη με το Android σημα....Δεν κανει τπτ....δοκιμασα να βγαλω την μπαταρια κ να την ξαναβαλω αλλα και παλι τπτ....εχετε καμια ιδεα?????????........Απελπισμενος!!!!!

 

Κατέβασε από το site της Alcatel το update tool κι ας το να κάνει update. Θα σε επαναφέρει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και λογικά θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα εχθές το alcatel onetouch 911 κι είναι το πρώτο σμάρτφόουν που πιάνω στα χέρια μου. Εκ πρώτης μου αρέσει πολύ.

 

Δεν έχω ασχοληθεί, βέβαια, καθόλου με εφαρμογές. Να φανταστώ πως κάθε εφαρμογή θέλει εγκατάσταση και τρώει χώρο;

 

Τέλος πάντων, κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω: σε μερικές επαφές μου έβαλα φωτογραφία κι όταν ψάχνω για κάποια επαφή βλέπω δίπλα στο όνομα να τις εμφανίζει κανονικά. Όταν όμως με καλέσει αυτή η επαφή δεν εμφανίζεται η φωτογραφία (παρά εκείνο το ουδέτερο γκρίζο προφίλ). Θα περίμενα όμως να εμφανίζει την φωτογραφία, εφόσον την έχω ορίσει.

:confused:

 

Άλλο: δεν γίνεται να βάλω κάποιο τραγούδι mp3 για ήχο κλήσεις σε κάποια επαφή; Από όσο κοίταξα βλέπω μόνο τους προεπιλεγμένους ήχους.

:blink:

 

Κι επειδή έριξα μια ματιά σ' αυτό το εδώ νήμα κι όσα λέτε πιο πάνω: τί σημαίνει ρουτάρω;

 

ευχαριστώ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ πως κάθε εφαρμογή θέλει εγκατάσταση και τρώει χώρο;

 

Φυσικα και τρωει και δυστυχως η μνημη του τηλεφωνου ειναι τοσο λιγο που με μερικες εφαρμογες περασμενες , θα αρχιζει να βγαζει μηνυμα οτι δεν εχει χωρο.Αυτο διορθωνεται με μια διαδικασια μετα απο root

 

σε μερικές επαφές μου έβαλα φωτογραφία κι όταν ψάχνω για κάποια επαφή βλέπω δίπλα στο όνομα να τις εμφανίζει κανονικά. Όταν όμως με καλέσει αυτή η επαφή δεν εμφανίζεται η φωτογραφία (παρά εκείνο το ουδέτερο γκρίζο προφίλ). Θα περίμενα όμως να εμφανίζει την φωτογραφία, εφόσον την έχω ορίσει.

:confused:

 

Μηπως ειναι επαφες της sim; Δοκιμασα κληση μεταξυ εμου και της γυναικας μου και οι φωτο βγηκαν μια χαρα.

 

Άλλο: δεν γίνεται να βάλω κάποιο τραγούδι mp3 για ήχο κλήσεις σε κάποια επαφή; Από όσο κοίταξα βλέπω μόνο τους προεπιλεγμένους ήχους.

:blink:

Αυτο με εβαλε σε σκεψεις.Δεν ηξερα πως γινεται αλλα ειδα οτι στο κινητο μου (galaxy S2 με ics) διαλεγοντας επεξεργασια επαφης εχει επιλογη για αναθεση ηχου.Αντιθετα στο 991 του κουνιαδου μου δεν εχει κατι τετοιο.Μαλλον δεν γινεται χωρις να ειμαι βεβαιος.Μπορει να ειναι εφικτο ισως με καποια εφαρμογη απο το play store.

 

Κι επειδή έριξα μια ματιά σ' αυτό το εδώ νήμα κι όσα λέτε πιο πάνω: τί σημαίνει ρουτάρω;

 

Ρουταροντας σου δινεται πληρης προσβαση σε ολους του πορους του λογισμικου και μπορεις πχ να αφαιρεσεις προεγκατεστημενες εφαρμογες.Γενικα "ξεκλειδωνει" πληρως το λογισμικο για οποιαδηποτε παραμετροποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και τρωει και δυστυχως η μνημη του τηλεφωνου ειναι τοσο λιγο που με μερικες εφαρμογες περασμενες

 

Έχεις να προτείνεις καμιά σαν κάπως ενδιαφέρουσα ή χρήσιμη; :cool:

 

Μηπως ειναι επαφες της sim; Δοκιμασα κληση μεταξυ εμου και της γυναικας μου και οι φωτο βγηκαν μια χαρα.

 

και ναι, πράγματι, διαλέγει να πάρει τον αριθμό από την σιμ παρότι τον έχω αποθηκεύσει και στην συσκευή.. πώς του λέω να προτιμά το κινητό; έψαξα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι...

:confused:

 

Ρουταροντας σου δινεται πληρης προσβαση σε ολους του πορους του λογισμικου και μπορεις πχ να αφαιρεσεις προεγκατεστημενες εφαρμογες.Γενικα "ξεκλειδωνει" πληρως το λογισμικο για οποιαδηποτε παραμετροποιηση.

 

Και πώς γίνεται αυτό; Να φανταστώ πως υπάρχει καλή πιθανότητα να τα κάνει κανείς μαντάρα;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις καμιά σαν κάπως ενδιαφέρουσα ή χρήσιμη; :cool:

 

Για εφαρμογες μιλας; Τι να προτεινω ....κατεβασε οτι κρινεις οτι χρειαζεσαι.Δοκιμασε πχ την cartoon camera.

 

 

 

και ναι, πράγματι, διαλέγει να πάρει τον αριθμό από την σιμ παρότι τον έχω αποθηκεύσει και στην συσκευή.. πώς του λέω να προτιμά το κινητό; έψαξα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι...

Πας στις επαφες --> περισσοτερα --> εμφανιση επιλογων , και εκει ξετσεκαρε το κουτακι που λεει επαφες sim

 

Και πώς γίνεται αυτό; Να φανταστώ πως υπάρχει καλή πιθανότητα να τα κάνει κανείς μαντάρα;

 

Mε λιγη προσοχη 100% ολα πανε καλα .Το Α και το Ω σε καθε μαγειρεμα που γινεται σε τηλεφωνο ειναι να εχουν εγκατασταθει οι οδηγοι της συσκευης για αυτο καλο ειναι να εχεις το προγραμμα ενημερωσης του κινητου και το android manager εγκατεστημενα.

 

Oσο για τα εργαλεια και τη διαδικασια ειναι στο Post 182 σε αυτο το θεμα.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μετα απο root χανεις την εγγυηση.Απο την αλλη βεβαια η διαδικασια ειναι αναστρεψιμη.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4326662#post4326662

Link to comment
Share on other sites

Πας στις επαφες --> περισσοτερα --> εμφανιση επιλογων , και εκει ξετσεκαρε το κουτακι που λεει επαφες sim

 

Το είχα κάνει ήδη αυτό .. :( Αυτό επηρεάζει το από πού παίρνει τον κατάλογο επαφών που μου εμφανίζει και πράγματι, μου δείνχει μόνο ό,τι υπάρχει στην συσκευή. Όταν ομως δέχομαι εισερχόμενη, αντί να πάρει την επαφή από την συσκευή την παίρνει απο την sim.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...