Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι εδώ και περίπου 3 μήνες με την σλιμ 3.4 και semaphore. Η συσκευή είναι στα καλύτερά της, αλλά ήρθε ο καιρός να προχωρήσω σε αναβάθμιση μιας και τελευταία κάνει κάποια άνευ λόγου ρισταρτ.

 

Θα ήθελα μόνο αν είναι εύκολο να μου επιβεβαιώσετε τα βήματα για να προχωρήσω στην αναβάθμιση.

 

Αρχικά, κατεβάζω από το site της rom το I9000_4.2.zip και το Slim_Common.zip.

Κάνω Full Wipe (wipe data factory reset και format system) μιας και είμαι σε έκδοση πριν της 3.7

Τα wipe cache, dalvik cache χρειάζονται ή γίνονται με το Full wipe?

Μετά περνάω το I9000_4.2.zip και το Slim_Common.zip και κάνω επανεκίννηση.

Μετά κατεβάζω και περνάω τον sempaphore και είμαι μια χαρά. Σωστά;

 

Ερωτήσεις: α) τις εφαρμογές που έχω περασμένες και ρυθμισμένες να τις κάνω μπακ απ και επαναφορα με το τιτανιουμ ή να τις ξαναβάλω από την αρχή για να γίνει καθαρή η νέα εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

οπως τα ειπες (κανε και wipe cache/dalvik)

μπορεις να κανεις και οτι σου ειπε ο Ηρακλης, οτι θελεις.

 

παρε backup τις εφαρμογες χρηστη με το titanium και μετα κανε restore κανονικα με τα δεδομενα τους (και οτι αλλο θελεις παρε backup, αλλα οχι εφαρμογες συστηματος)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην θεση σου θα εκανα τα εξης;

θα εβαζα μια στοκ 2.3.6, μετα semaphore για να εχω cwm recovery, μετα την τελευταια nightly, αμεσως μετα με την σειρα πρωτα το i9000 4.2 και απευθειας το slim common 4.2 , και τελος τον semaphore 1.2.6 και θα φυσαει :)

Ξερω ξερω, χρονοβορα διαδικασια αλλα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις ;)

 

Μιας και έχω λίγο χρόνο, θα δοκιμάσω την πρόταση σου!

 

Θα χρειαστώ βοήθεια όμως σε κάποια σημεία!

 

Αφού περάσω την στοκ με semaphore, θα μπω μέσω cwm και θα περάσω απευθείας τη "cm-9-20120717-NIGHTLY-galaxysmtd.zip" ( βγήκε σήμερα το πρωί; ). Υπάρχει περίπτωση να πέσω σε bootloop; Αν ναι, πως το αντιμετωπίζω;

Στη συνέχεια κάνω ριστάρτ στο κινήτο και ξαναμπαίνω σε cmw για να περάσω τα i9000 4.2 και slim common 4.2;

 

Το μόνο που με προβληματίζει ειναι τα wipes που δεν ξέρω πότε χρειάζεται να τα κάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω λίγο χρόνο, θα δοκιμάσω την πρόταση σου!

 

Θα χρειαστώ βοήθεια όμως σε κάποια σημεία!

 

Αφού περάσω την στοκ με semaphore, θα μπω μέσω cwm και θα περάσω απευθείας τη "cm-9-20120717-NIGHTLY-galaxysmtd.zip" ( βγήκε σήμερα το πρωί; ). Υπάρχει περίπτωση να πέσω σε bootloop; Αν ναι, πως το αντιμετωπίζω;

Στη συνέχεια κάνω ριστάρτ στο κινήτο και ξαναμπαίνω σε cmw για να περάσω τα i9000 4.2 και slim common 4.2;

 

Το μόνο που με προβληματίζει ειναι τα wipes που δεν ξέρω πότε χρειάζεται να τα κάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!:)

 

Λοιπον, στην αρχη οταν βαλεις την nighgtly θα πεσεις σε bootloop, μην αγχωνεσαι ομως θα βγαλεις μπαταρια και θα ξαναμπεις παλι σε cwm recovery και θα την ξαναφλασαρεις.Αυτη την φορα θα ολοκληρωθει η εγκατασταση της.Μετα κανεις wipe cache/dalvik cache αμα θελεις κανε και wipe data reset.Μετα κανεις reboot recovery.

Φλασαρεις πλεον τωρα το i900 4.2.zip και απευθειας (χωρις να κανεις κανενα wipe) περνας και το slim common 4.2.

Αφου τελειωσεις οπως εισαι παλι μεσα στο recovery ξανακανεις τα wipes.

Στην συνεχεια κανεις reboot και....εισαι ετοιμος ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, στην αρχη οταν βαλεις την nighgtly θα πεσεις σε bootloop, μην αγχωνεσαι ομως θα βγαλεις μπαταρια και θα ξαναμπεις παλι σε cwm recovery και θα την ξαναφλασαρεις.Αυτη την φορα θα ολοκληρωθει η εγκατασταση της.Μετα κανεις wipe cache/dalvik cache αμα θελεις κανε και wipe data reset.Μετα κανεις reboot recovery.

Φλασαρεις πλεον τωρα το i900 4.2.zip και απευθειας (χωρις να κανεις κανενα wipe) περνας και το slim common 4.2.

Αφου τελειωσεις οπως εισαι παλι μεσα στο recovery ξανακανεις τα wipes.

Στην συνεχεια κανεις reboot και....εισαι ετοιμος ;)

 

Απλά να πω ότι το αρχικό bootloop μπορείς να το αποφύγεις αν βγάλεις sim και εξωτερική sd πριν το φλασάρισμα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω ότι το αρχικό bootloop μπορείς να το αποφύγεις αν βγάλεις sim και εξωτερική sd πριν το φλασάρισμα.

 

Πολυ σωστα, παραλειψη μου καθως δεν συνηθιζω να τα βγαζω οταν φλασαρω :happy:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα, παραλειψη μου καθως δεν συνηθιζω να τα βγαζω οταν φλασαρω :happy:

 

Και εγω το ειχα παθει αυτο, αλλα δεν ξαναπερασα την CM9, περασα κατευθειαν απο την recovery την SLIM.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα με την αναβάθμιση! Μου πήρε λίγο χρόνο, αλλά όλα πήγαν καλά! τώρα περνάω τις εφαρμογές που χρειάζομαι.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

 

Υ.Γ: οι οδηγοί που υπάρχουν στο φορουμ είναι εξαιρετικοί!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Έκανα μεγάλο σφάλμα και αντί να περάσω τα αρχεία που λέει ο οδηγός στη μνήμη του κινητού, τα πέρασα σε άλλο φάκελο. Το αποτέλεσμα μετά τα wipes πιστεύω φαντάζεστε ποιο είναι. Δυστυχώς δεν έχω λιώσει σε flashαρίσματα και τώρα προσπάθησα να βάλω πάλι τη 2.3.6 που είχα, αλλά στο odin το ID:COM δε γίνεται κίτρινο. Έχετε ιδέα τι πρέπει να γίνει;

 

Μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ είχα ένα παλιότερο semaphore. Για καινούργιο, τι διαδικασία χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Έκανα μεγάλο σφάλμα και αντί να περάσω τα αρχεία που λέει ο οδηγός στη μνήμη του κινητού, τα πέρασα σε άλλο φάκελο. Το αποτέλεσμα μετά τα wipes πιστεύω φαντάζεστε ποιο είναι. Δυστυχώς δεν έχω λιώσει σε flashαρίσματα και τώρα προσπάθησα να βάλω πάλι τη 2.3.6 που είχα, αλλά στο odin το ID:COM δε γίνεται κίτρινο. Έχετε ιδέα τι πρέπει να γίνει;

 

Μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ είχα ένα παλιότερο semaphore. Για καινούργιο, τι διαδικασία χρειάζεται;

 

Άπλα τα πράγματα.

Μπαίνεις σε cwm, mounts & storage, συνδέεις usb, mount usb storage και θα συνδεθεί κανονικά το κινητό με το pc.

Περνας τα αρχεία στο κινητό, unmount, βγάζεις μπαταρία για 10 δευτερόλεπτα και συνεχίζεις από εκεί που έμεινες.

 

Λινκ για το θρεντ του semaphore υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν παράλειψή μου να μην αναφέρω ότι έκανα και format system από το mount and storage. Το λέω αυτό γιατί δε μου αναγνωρίζει το pc σαν δίσκο το κινητό και το κινητό δε με αφήνει να προχωρήσω.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν παράλειψή μου να μην αναφέρω ότι έκανα και format system από το mount and storage. Το λέω αυτό γιατί δε μου αναγνωρίζει το pc σαν δίσκο το κινητό και το κινητό δε με αφήνει να προχωρήσω.

 

Αφου εκανες format, αλλαξες την επιλογη απο τις ρυθμισεις usb σε συσκευη αποθηκευσης..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου πεις πώς μπορώ να αλλάξω αυτή τη ρύθμιση;

 

Δε νομιζω πως παιζει ρολο το φορματ system με το οτι δε σου το αναγνωριζει το Odin. Κανε επανεκκινηση στο pc, μπες παλι σε download mode, ανοιξε Odin και δοκιμασε να συνδεσεις σε αλλη θυρα USB.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω semaphore, το cwm δεν είναι ίδιο με το download mode?

 

συγγνώμη, μπερδεύτηκα(έπρεπε να πατήσω το down για download mode)!

 

Παιδιά του ξαναπέρασα τη 2.3.6 του έβαλα ξανά semaphore 2.5.0 και κάνω τα βήματα ξανά. Όταν πάω να κάνω choose zip from sdcard, μου λέει "No files found".

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά του ξαναπέρασα τη 2.3.6 του έβαλα ξανά semaphore 2.5.0 και κάνω τα βήματα ξανά. Όταν πάω να κάνω choose zip from sdcard, μου λέει "No files found".

 

Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις κάποιον semaphore με το προηγούμενο CWM recovery.

Οπως είσαι φλάσαρε semaphore 2.4.0 για παράδειγμα. Δεν θα ανοίξει το κινητό, βγάλε μπαταρία, μπες recοvery και πέρνα την rom.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τον φλάσαρα, μπήκα στο recovery και πήγα πάλι να κάνω install zip from sdcard. Γράφει "unknown volume for path [/sdcard]" και "can't mount /sdcard"

 

Βάλε την JW1 με semaphore 2,4,0. Εγώ μόνο έτσι κάνω τη δουλειά σωστά. Αλλιώς όλο προβλήματα εμφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! Το τελευταίο σχόλιο με έσωσε! Το παλεύω να του περάσω το backup από το titanium backup αλλά τη μία φορά που το έκανα, μου έκανε νερά!! Άντε να δούμε!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα install. Η επιφάνει εργασίας είναι πάρα πολύ απλή δεν είναι όπως εδώ (

)

 

Είναι αυτό με το launcher?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα install. Η επιφάνει εργασίας είναι πάρα πολύ απλή δεν είναι όπως εδώ (
)

 

Είναι αυτό με το launcher?

 

Tην 4.2 εβαλες..;Ειναι ο lightning launcher γιαυτο ειναι ετσι...παιξε λιγο και θα καταλαβεις πως παει.

Αν δεν σε βολεψει μπορεις να βαλεις οποιονδηποτε αλλον την αρεσκειας σου, οπως πχ zeam,trebuchet,apex κλπ ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ έβαλα apex με βόλεψε :).

 

Τον default μπορώ να τον βγάλω τελείως;

 

Δεν χρειάζεται να τον βγάλεις.

Δεν πιάνει τίποτα από χώρο και δεν τρέχει εφόσον δουλεύεις κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

δεν ξερω αν καποια στιγμη σκαλισα κατι...

αλλα οταν παω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο εχω την δυνατοτητα να "κατεβασω" το statusbar και για παραδειγμα να ενεργοποιησω το wifi.. τι πρεπει να κανω για να μην εχω αυτη τη δυνατοτητα? πηγα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι..

 

ευχαριστω

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

δεν ξερω αν καποια στιγμη σκαλισα κατι...

αλλα οταν παω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο εχω την δυνατοτητα να "κατεβασω" το statusbar και για παραδειγμα να ενεργοποιησω το wifi.. τι πρεπει να κανω για να μην εχω αυτη τη δυνατοτητα? πηγα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι..

 

ευχαριστω

:)

 

Έτσι ήταν πάντα, ίσως δεν το είχες προσέξει :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...