Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σήμερα είπα να δοκιμάσω και εγώ να πάω από 3.7 σε 3.8 αλλά δυστυχώς σε εμένα παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.

Όταν έκανα κάποια κλήση το τηλέφωνο μου έβγαζε το μήνυμα “unfortunately the process.com.android.phone has stopped.”

Το ίδιο έκανε και όταν κάποιος έπαιρνε τηλέφωνο σε εμένα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν έβλεπα ποιος είναι και δεν μπορούσα ούτε να απαντήσω ούτε να το κλείσω.

Έτσι γύρισα πίσω στην 3.7 που δουλεύει πολύ καλά και δεν έχει και το Lightning Launcher που δεν μου άρεσε καθόλου.

 

μεσα απο την εφαρμογη updateme κατεβαζεις το phone.apk (στην 3.8), κανεις διαγραφη δεδομενων στο τηλεφωνο (στο phone.apk), reboot και τελος.

 

ο launcher δεν νομιζω να ειναι προβλημα γιατι ενα ποσοστο 1% χρησιμοποιει οτι εχει βαλει ο καθε dev/εταιρεια στην ρομ.

για ics ο apex και ο nova μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μεσα απο την εφαρμογη updateme κατεβαζεις το phone.apk (στην 3.8), κανεις διαγραφη δεδομενων στο τηλεφωνο (στο phone.apk), reboot και τελος.

 

ο launcher δεν νομιζω να ειναι προβλημα γιατι ενα ποσοστο 1% χρησιμοποιει οτι εχει βαλει ο καθε dev/εταιρεια στην ρομ.

για ics ο apex και ο nova μετρανε.

 

Ήταν πολύ εύκολο τελικά…..:mad::mad: αν δεν ξέρεις όμως αυτά παθαίνεις …… :p:p

Θα μείνω εδώ για την ώρα και θα περιμένω την 3.9 :)

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ εύκολο τελικά…..:mad::mad: αν δεν ξέρεις όμως αυτά παθαίνεις …… :p:p

Θα μείνω εδώ για την ώρα και θα περιμένω την 3.9 :)

 

το γραφει στο site και στο xda.

χαζομαρα που δεν το εβαλα κι εδω, οποτε το βαζω τωρα

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμίτες ποια είναι η διαφορά του live oc από το overclock που εχει στο μενου που επιλέγεις κυβερνήτη; Ερωτώ γιατί με το live oc δεν μπορώ ουτε μεχρι 108% να το πάρω, το οποίο αντιστοιχεί σε 1080μηζ, ενω με το oc του κυβερνήτου δουλέυω 2 μέρες στα 1200 απροβλημάτιστα Edited by mihalakis22
Link to comment
Share on other sites

Το Live OC δεν επηρεάζει μόνο την συχνότητα του επεξεργαστή αλλά και το bus clock και γι' αυτό δεν είναι τόσο σταθερό σε μεγάλες συχνότητες όσο το απλό OC.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Έχει παρατηρήσει κανείς εάν όταν το κινητό ψάχνει για σήμα gps αναβοσβηνει ο κύκλος του gps πάνω στο notification bar ή όχι .... Γιατι εμένα όταν ανοίγω το maps δεν αναβοσβηνει καθόλου και λέει searching for gps και μετά location not found!!

υπάρχει κανένα gps fix για την slim;;

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Έχει παρατηρήσει κανείς εάν όταν το κινητό ψάχνει για σήμα gps αναβοσβηνει ο κύκλος του gps πάνω στο notification bar ή όχι .... Γιατι εμένα όταν ανοίγω το maps δεν αναβοσβηνει καθόλου και λέει searching for gps και μετά location not found!!

υπάρχει κανένα gps fix για την slim;;

 

 

Στις GB της Samsung το notification icon του GPS αναβοσβήνει όταν γίνεται αναζήτηση δορυφόρων. Στις ICS που έχω δοκιμάσει απλά φαίνεται άδειο και μόλις κλειδώσει γεμίζει. Δεν αναβοσβήνει. Μια μικρή βελτίωση ίσως παρατηρήσεις με σωστή ρύθμιση του server απο τον οποίο κατεβάζει το κινητό τα aiding data. Επίσης ίσως βοηθήσει η αλλαγή modem. (δοκίμασε το JW4)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στις GB της Samsung το notification icon του GPS αναβοσβήνει όταν γίνεται αναζήτηση δορυφόρων. Στις ICS που έχω δοκιμάσει απλά φαίνεται άδειο και μόλις κλειδώσει γεμίζει. Δεν αναβοσβήνει. Μια μικρή βελτίωση ίσως παρατηρήσεις με σωστή ρύθμιση του server απο τον οποίο κατεβάζει το κινητό τα aiding data. Επίσης ίσως βοηθήσει η αλλαγή modem. (δοκίμασε το JW4)

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πόσο χάλια είναι το gps στην slim.

Μιλάμε δεν μπορει να κρατήσει το σήμα ούτε το don't panic ούτε το maps και όλα αυτά με πειραγμενα τα settings του gps.

Σε καθαρό ουρανό 7 με 8 δορυφόρους και αυτούς οχι με τέλειο lock..

Ένα gps fix που είδα στο xda για ics roms μάλλον είναι μόνο για stock kernels έτσι δεν είναι ;;

Thanks για τις προτάσεις anyway :-)

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα είναι τραγικό το GPS σήμα τελείως πάντως..

 

Στις GB της Samsung το notification icon του GPS αναβοσβήνει όταν γίνεται αναζήτηση δορυφόρων. Στις ICS που έχω δοκιμάσει απλά φαίνεται άδειο και μόλις κλειδώσει γεμίζει. Δεν αναβοσβήνει. Μια μικρή βελτίωση ίσως παρατηρήσεις με σωστή ρύθμιση του server απο τον οποίο κατεβάζει το κινητό τα aiding data. Επίσης ίσως βοηθήσει η αλλαγή modem. (δοκίμασε το JW4)

 

Φίλε μου, το modem το έγραψες καλά;

Γιατί το ψάχνω και δε βρίσκω κάπου να το κατεβάσω!

Είμαι σε JVU τώρα, είναι καλύτερο το JW4 λες;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το modem το έγραψες καλά;

Γιατί το ψάχνω και δε βρίσκω κάπου να το κατεβάσω!

Είμαι σε JVU τώρα, είναι καλύτερο το JW4 λες;

 

Ναι καλά το έγραψα. Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24175841&highlight=jw4#post24175841 Προσωπικά σε CM9 πέρασα αντι του JVT που είχε η ρομ το JW4 και δεν είδα διαφορά στο GPS. Η συμπεριφορά του GPS σχετίζεται κυρίως με τους drivers όπως το καταλαβαίνω και δευτερευόντως ή και καθόλου με το modem. Αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να δοκιμάσω μερικά modems και αν δω με κάποιο αισθητή βελτίωση θα το αναφέρω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά το έγραψα. Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24175841&highlight=jw4#post24175841 Προσωπικά σε CM9 πέρασα αντι του JVT που είχε η ρομ το JW4 και δεν είδα διαφορά στο GPS. Η συμπεριφορά του GPS σχετίζεται κυρίως με τους drivers όπως το καταλαβαίνω και δευτερευόντως ή και καθόλου με το modem. Αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να δοκιμάσω μερικά modems και αν δω με κάποιο αισθητή βελτίωση θα το αναφέρω.

 

Α, κατάλαβα, ευχαριστώ.

 

Να πω και ένα προβληματάκι που προέκυψε εχθές πρώτη φορά, χωρίς να έχω κάνει οποιαδήποτε αλλαγή στο σύστημα.

Το GenieWidget (Ειδήσεις και Καιρός) μου κρασάρει μόλις πάω να δω τη λεπτομερή (ωριαία) πρόγνωση του καιρού.

Δοκίμασα wipe data, reinstall αλλά τίποτα.

Ξέρει κανείς κάτι επιπλέον; Μέχρι εχθές το απόγευμα δούλευε κανονικά!

 

Edit: Έφτιαξε. Τελικά είχα κάνει μια αλλαγή: είχα ορίσει να επιβάλλεται το 2d Hardware acceleration. Μόλις το απενεργοποίησα, σταμάτησε να κρασάρει. Ξέρετε αν έχει όντως κάποια εμφανή επίπτωση στις επιδόσεις το 2d HW acceleration; Γιατί εγώ δεν παρατήρησα ιδιαίτερη διαφορά.

Edited by happydonnut
Link to comment
Share on other sites

Και ένα settings.apk της 3.8 με διάφανο power widget και εικονίδια στο μενού http://db.tt/5j44Er9S

 

Που το βρηκες..;δουλευει σωστα..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησα καποια εικονίδια και εκανα διαφανούς το background του power widget. Παιδευομαι αρκετες ώρες να κανω διαφανο το background που ειναι κατω στο search στο contacts.apk αλλα μάλλον ειναι κάποιο XML το γρι χρωμα και αφού εκανα ολα τα εικονίδια διάφανα παλι γκρι έμεινε. Εχει κανεις ιδεα πως αλλάζει? οποίος δοκιμάσει να αντικαταστήσει το settings ας κρατήσει backup το original και αφού αλλάξει με root explorer ta permission σε rw-r-r ας κάνει clear caches απο recovery.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έβαλα κι εγώ τη ROM. Πολύ καλή. Γρήγορη και όμορφη. Όμως δε μου λειτουργεί το tethering (ούτε usb ούτε wifi). Το έχει και κανένας άλλος? Έψαξα για tether στο θέμα και δε βρήκα... Καμία πρόταση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έβαλα κι εγώ τη ROM. Πολύ καλή. Γρήγορη και όμορφη. Όμως δε μου λειτουργεί το tethering (ούτε usb ούτε wifi). Το έχει και κανένας άλλος? Έψαξα για tether στο θέμα και δε βρήκα... Καμία πρόταση?

 

Τι kernel έχεις?

Αν έχεις semaphore "τικαρε" το netfilter από την εφαρμογή semaphore.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πόσο χάλια είναι το gps στην slim.

Μιλάμε δεν μπορει να κρατήσει το σήμα ούτε το don't panic ούτε το maps και όλα αυτά με πειραγμενα τα settings του gps.

Σε καθαρό ουρανό 7 με 8 δορυφόρους και αυτούς οχι με τέλειο lock..

Ένα gps fix που είδα στο xda για ics roms μάλλον είναι μόνο για stock kernels έτσι δεν είναι ;;

Thanks για τις προτάσεις anyway :-)

 

Λοιπόν μάγκες ... νομίζω βρέθηκε η λύση στο θέμα gps στην slim .. τουλάχιστον σε εμένα :)

Όλα έγιναν με το fix του Angeldeath στο XDA.

Έχουμε και λέμε...

Πηγαίνουμε εδω και κατεβάζουμε το αρχέιο Europe.zip.

Μετά ξεζιπάρουμε το αρχείο και παίρνουμε από μέσα το gps.conf.

Αντιγραφή / επικόλληση στο system/etc πάνω στο παλιό gps.conf (το οποίο το κάνουμε backup σε περίπτωση που γίνει κάτι).

Reboot το τηλ ... και θα δείτε επιτέλους πως θα πρέπε να δουλέυει το gps :p Μέσα απο το σαλόνι lock σε 5 δορυφορους σε 6 sec.

Απόλυτο ...

Λογικά από ότι λέει ο τύπος κάνει για όλες τις rom ... τουλάχιστον στην slim δουλεύει , όποιος θέλει δοκιμάζει και ενημερώνει :D

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

To gps.conf μπορείς να το τροποποιήσεις εύκολα και μόνος σου. Δεν είναι τίποτα. Εχει αναφερθεί αρκετές φορές σαν μια πιθανή λύση.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Οχι Νίκο. Κάνει και αλλες αλλαγές. Τώρα πόσο σόι είναι αυτές οι αλλαγές... Πάντως δεν χάνει τίποτα κανένας να το δοκιμάσει. Και αμα δεν δει βελτίωση ή ακόμα χειρότερα αν δει επιδείνωση επαναφέρει το gps.conf της rom του. Ενδεικτικά του τι αλλαγές περιέχει αυτό το gps.conf παραθέτω αυτό της CM9 και απο κάτω το ευρωπαικό του Angeldeath.

 

http://desmond.imageshack.us/Himg651/scaled.php?server=651&filename=cm9.png&res=landing

 

http://img442.imageshack.us/img442/1637/moddedd.png

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε ξαναπεί σύμφωνα με κάποιες δοκιμές που κάναμε μεταξύ των CM9, Slim και JW4 η Slim έδειχνε να έχει πρόβλημα στο να κλειδώσει σε σχέση με τις άλλες δύο ROM.

Μόλις περάσαμε τις ρυθμίσεις της CM9 έδειξε να στρώνει λίγο αλλά και πάλι είχε πρόβλημα. Τώρα το που οφείλεται αυτό δεν έχω ιδέα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πού το δοκίμασα δεν είδα διάφορα. Και με το GPS aids πού κάνει την ιδία δουλειά πάλι τα ιδία. Μονό με χρήση δεδομένων από A GPS κλειδώνει σχετικά γρήγορα
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το GPS Aids είναι μόνο για stock ROM και δεν κάνει για τις CM9 και Slim. Νομίζω ότι το είχα δοκιμάσει στην CM9 και έβγαζε κάποιο σφάλμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στην 3.8 με semaphore1.2.0s και εχω αφησει τελικα το dpi στα 182 γιατι τελικα βολευει πολυ..

Εχω ομως μια απορια που νομιζω οτι καπου πηρε το ματι μου αλλα δεν το βρισκω...τι ειναι το 2d HW acceleration?

Το εχετε ενεργοποιημενο?

Επισης πηγα να περασω τον sema 1.2.1 κανονικα με wipe dalvik cache αλλα σταματησε να λειτουργει το πληκτρο home?

Edited by nikostg
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στην 3.8 με semaphore1.2.0s και εχω αφησει τελικα το dpi στα 182 γιατι τελικα βολευει πολυ..

Εχω ομως μια απορια που νομιζω οτι καπου πηρε το ματι μου αλλα δεν το βρισκω...τι ειναι το 2d HW acceleration?

Το εχετε ενεργοποιημενο?

Επισης πηγα να περασω τον sema 1.2.1 κανονικα με wipe dalvik cache αλλα σταματησε να λειτουργει το πληκτρο home?

Μην ενεργοποιήσεις την επιλογή που λες.

Το πλήκτρο Home δε λειτουργεί τώρα ούτε καν αν ανοίξεις το κινητό? Ή μόνο στο recovery? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...