Jump to content

[Προς κυκλοφορία] Samsung Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την έκπληξη που έκανε η LG με τα 2GB RAM για το νέο της Android Phone θα ήταν κορυφαία κίνηση από την Samsung να έβγαζε ανακοίνωση με την οποία θα έλεγε ότι τελικά το SIII θα αναβαθμιστεί στα 2GB RAM. Έχουν ακόμα ένα μήνα σχεδόν μέχρι την κυκλοφορία του οπότε με αυτή την κίνηση θα πέταγε τους πάντες εκτός ανταγωνισμού.

Βέβαια για να πω την αλήθεια αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός...!

 

Ακόμα και έτσι βέβαια θα δω τι μπορώ να κάνω με την επιδότηση που θα έχω το καλοκαίρι.:)

 

Φίλε superuser γιατί επιμένεις τόσο με τη ram;

Η δική μου αίσθηση -χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός - είναι ότι η αξία της αναβάθμισης από 1 σε 2 GB θα ειναι μικρή .Μικρή σημασία έχει σε έναν υπολογιστή π.χ αν από τα 3 GB μνήμης πας στα 6 αφού τα 3 είναι ήδη επαρκή.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια επιδότηση? με 70 και 100 ευρώ οι επιλογές δεν είναι πολλές.... Σε φίλο μου στο πρόγραμμα 70 (δηλαδή λογαριασμός στα 80) του δώσανε 115 ευρώ για συσκευή (18μηνο συμβόλαιο) ή έκπτωση στο πάγιο 5 ευρώ το μήνα για 12μηνο ή 6 ευρώ το μήνα για 18μηνο.

 

Εμένα με χαλάνε και οι τιμές που ακούω.. Δηλαδή βάλε στα 600 το 32αρι για να τρέξει.. Τώρα 600,700,800 που άκουσα λέω δεν πάμε καλά.. Οπότε οι περισσότεροι παίρνουν 16αρι και βάζουν τις καρτουλες τους SD, αν φυσικά παίζει μαρούλι γιατί σήμερα άκουσα κάτι νέα μέτρα και ανατρίχιασα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε superuser γιατί επιμένεις τόσο με τη ram;

Η δική μου αίσθηση -χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός - είναι ότι η αξία της αναβάθμισης από 1 σε 2 GB θα ειναι μικρή .Μικρή σημασία έχει σε έναν υπολογιστή π.χ αν από τα 3 GB μνήμης πας στα 6 αφού τα 3 είναι ήδη επαρκή.

 

Με 1,5gb ram έχεις διπλάσια ram στην ουσία.

Επίσης αν έχεις ένα κινητό (ειδικά της σειράς sgs) με 1,5gb ram και τον exynos του s3, δεν σε νοιάζει πότε θα σταματήσει να το υποστηρίζει η εταιρία γιατί θα βάλεις και android 10 (σύμφωνα με την λογική του σήμερα πάντα).

Όχι πως 1gb είναι λίγο, αλλά άλλο τόσο ποιος δεν θα ήθελε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε superuser γιατί επιμένεις τόσο με τη ram;

Η δική μου αίσθηση -χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός - είναι ότι η αξία της αναβάθμισης από 1 σε 2 GB θα ειναι μικρή .Μικρή σημασία έχει σε έναν υπολογιστή π.χ αν από τα 3 GB μνήμης πας στα 6 αφού τα 3 είναι ήδη επαρκή.

 

Επιμένω για δύο λόγους:

  1. Πολύ απλά γιατί όταν μία εταιρία παρουσιάζει τη ναυαρχίδα της περιμένεις κάτι καινούργιο και όχι κάτι το οποίο είχε το προηγούμενο μοντέλο της. Το SII για παράδειγμα ήταν στα πάντα αναβαθμισμένο σε σχέση με το S. Δεν πιστεύω ότι ήταν τρομερά δύσκολο να βάλουν 2GB RAM ούτε ότι το κόστος θα ανέβαινε, ας μην κοροϊδευόμαστε.
     
  2. Η παραπάνω μνήμη πάντα είναι χρήσιμη και ειδικά σε ένα λειτουργικό που στηρίζεται στη διαθέσιμη RAM. Πολλά προγράμματα τρέχουν καλύτερα όταν έχουν περισσότερη μνήμη παρά με δυνατότερο επεξεργαστή.
    Αφού ανέφερες υπολογιστή να σου πω πως η μνήμη έχει σημασία ανάλογα με το τι τρέχεις σε ένα PC. Έχεις δοκιμάσει να τρέξεις Photoshop με 4GB RAM και με 8GB RAM ενώ όλα τα άλλα χαρακτηριστικά του υπολογιστή να είναι τα ίδια; Καμία σχέση και αυτό γιατί η απόδοση του στηρίζεται στη διαθέσιμη μνήμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω για δύο λόγους:

  1. Πολύ απλά γιατί όταν μία εταιρία παρουσιάζει τη ναυαρχίδα της περιμένεις κάτι καινούργιο και όχι κάτι το οποίο είχε το προηγούμενο μοντέλο της. Το SII για παράδειγμα ήταν στα πάντα αναβαθμισμένο σε σχέση με το S. Δεν πιστεύω ότι ήταν τρομερά δύσκολο να βάλουν 2GB RAM ούτε ότι το κόστος θα ανέβαινε, ας μην κοροϊδευόμαστε.
     
  2. Η παραπάνω μνήμη πάντα είναι χρήσιμη και ειδικά σε ένα λειτουργικό που στηρίζεται στη διαθέσιμη RAM. Πολλά προγράμματα τρέχουν καλύτερα όταν έχουν περισσότερη μνήμη παρά με δυνατότερο επεξεργαστή.
    Αφού ανέφερες υπολογιστή να σου πω πως η μνήμη έχει σημασία ανάλογα με το τι τρέχεις σε ένα PC. Έχεις δοκιμάσει να τρέξεις Photoshop με 4GB RAM και με 8GB RAM ενώ όλα τα άλλα χαρακτηριστικά του υπολογιστή να είναι τα ίδια; Καμία σχέση και αυτό γιατί η απόδοση του στηρίζεται στη διαθέσιμη μνήμη.

 

Θεωρώ όμως πως κάποιες δοκιμές τέτοιου είδους έκανε η Samsung στα εργαστήριά της και προφανώς για να αποφασίσει να βάλει τετραπύρηνο αντί να δώσει και άλλη μνήμη προφανώς είχε καλύτερο cost effect.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω για δύο λόγους:

  1. Πολύ απλά γιατί όταν μία εταιρία παρουσιάζει τη ναυαρχίδα της περιμένεις κάτι καινούργιο και όχι κάτι το οποίο είχε το προηγούμενο μοντέλο της. Το SII για παράδειγμα ήταν στα πάντα αναβαθμισμένο σε σχέση με το S. Δεν πιστεύω ότι ήταν τρομερά δύσκολο να βάλουν 2GB RAM ούτε ότι το κόστος θα ανέβαινε, ας μην κοροϊδευόμαστε.
     
  2. Η παραπάνω μνήμη πάντα είναι χρήσιμη και ειδικά σε ένα λειτουργικό που στηρίζεται στη διαθέσιμη RAM. Πολλά προγράμματα τρέχουν καλύτερα όταν έχουν περισσότερη μνήμη παρά με δυνατότερο επεξεργαστή.
    Αφού ανέφερες υπολογιστή να σου πω πως η μνήμη έχει σημασία ανάλογα με το τι τρέχεις σε ένα PC. Έχεις δοκιμάσει να τρέξεις Photoshop με 4GB RAM και με 8GB RAM ενώ όλα τα άλλα χαρακτηριστικά του υπολογιστή να είναι τα ίδια; Καμία σχέση και αυτό γιατί η απόδοση του στηρίζεται στη διαθέσιμη μνήμη.

 

Ειναι αυτα,ειναι αυτο που ειπε και ο Νικος απο πανω αλλα για μενα ειναι και κατι ακομα.Αν εχεις 2gb ram και βγει πατεντα αντιστοιχη με του atrix θα χρειαστουν και με το παραπανω.Εκει θα εχεις απλα μια mini κεντρικη μοναδα με πολλες δυνατοτητες

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Sll και το πήρα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Από αυτά που βλέπω και διαβάζω δεν βλέπω λόγο να δώσω 700 €. Ας κυκλοφορήσει πρώτα να δούμε τι ψάρια πιάνει στην πράξη και βλέπουμε. Τα iphones και τα Samsung είναι κατά την άποψή μου οι δυνατοί παίκτες. Τα υπόλοιπα ακολουθούν με την HTC να χάνει πολύ εκτός από τα τηλέφωνα της και από το service της.
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε θα είναι σε κανένα μήνα το επόμενο τηλέφωνο μου. Δίλημμα τέλος για μένα.

 

Μια από τα ίδια !!

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχουν μυωπια περνουν το gs2,οσοι εχουν περνουν το gs3 και οσοι εχουν πρεσβυωπια πανε στο note.εγω παντως θα το παρω..............
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως αυτο το μπλε μου εχει κατσει στραβα σαν χρωμα.. δε νομιζω να αλλαξω γνωμη οταν το δω απο κοντα..

 

Κι εμένα δεν μου άρεσε καθόλου το μπλε.

Το άσπρο πάντως την αλλάζει πολύ τη συσκευή ^^

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχουν μυωπια περνουν το gs2,οσοι εχουν περνουν το gs3 και οσοι εχουν πρεσβυωπια πανε στο note.εγω παντως θα το παρω..............

Εγώ πρεσβυωπία δεν έχω είμαι μικρός ακόμα.. Το note μου δεν το αλλάζω όμως.. Εγω κι άλλοι 5 εκατομμύρια χρηστες:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίεργος να δω την συμπεριφορά του επεξεργαστή στις καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Θυμηθυτε το αυτό τον Ιούλιο.

Σήμερα εδώ είχαμε 36 και ο Tegra έγραφε 40αρια σε πολύωρη συνεχόμενη χρήση όμως. Το μόνο καλό είναι ότι δεν καίει η πλάτη όπως στο Sii.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίεργος να δω την συμπεριφορά του επεξεργαστή στις καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Θυμηθυτε το αυτό τον Ιούλιο.

Σήμερα εδώ είχαμε 36 και ο Tegra έγραφε 40αρια σε πολύωρη συνεχόμενη χρήση όμως. Το μόνο καλό είναι ότι δεν καίει η πλάτη όπως στο Sii.

 

Θα σου πω εγω απο Κερκυρα και απο τον Μαραθια που παω για μπανιο ποσο θα πιασει :)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κακά τα ψέμματα κάποιος που δεν έχει γαλαξία θα το χαρεί το κινητό όσο τίποτα..

αλλά κάποιος που έχει τον γαλαξία 2 η το Note δύσκολα θα συγκινηθεί πλέον..

Προσωπικά είχα τον πρώτο γαλαξία. Όταν βγήκε ο δεύτερος επαθα αμόκ. Όταν βγήκε το Note υστερία :D:p

τώρα κοιτάω τον καινούργιο γαλαξία και δεν αισθάνομαι τίποτα..

βγήκε δεν βγήκε μια από τα ίδια..

δεν τα λεω με κακία όλα αυτά απλά έτσι αισθάνομαι..

 

sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έχω το one s στο vellamo benchmark έβγαλε 2394 πάνω και από το s3 και το one x

 

Νομίζω οτι αυτά τα τεστ έχουν κάποια πράγματα που άλλοτε ελέγχουν λειτουργίες για παιχνίδια, άλλοτε για ταχύτητα λογισμικού κλπ

 

Α δεν ήταν τόσο μεγάλο μπορεί και να έδινα πίσω το one s για να το πάρω. Αλλα για μένα παραείναι τεράστιο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας σούπερ ευχαριστημένος κάτοχος το S2 εδώ και ένα χρόνο. Απιστευτο κινητό... Δε κολλάει πουθενά..

 

Παρακολουθώντας 2 μέρες τώρα τον αντίκτυπο που είχε η παρουσίαση του S3 είπα να εκφράσω και εγώ την άποψη μου.

 

Λοιπόν το κινητό δε με χάλασε, απλά δεν έκανα και το ουάου :shock: όπως περίμενα με βάση το βάρος και την έκταση που έδωσε στο θέμα η Samsumg. Και αυτό το καταλογίζω σαν το μεγαλύτερο λάθος της... 'Όταν επιλέγεις να παρουσιάσεις ένα σου προϊόν, τόσο αναμενόμενο, με τόσο Apple-οειδές τρόπο, που δε το έχεις ξανακάνει ποτέ τότε θα πρέπει και το προϊόν σου να είναι λίγο ουάου-fantasy μιας και αυτό το νόημα έχουν τέτοιου είδους παρουσιάσεις... Να αποδείξεις ότι έχεις τη μαγκιά να κατασκευάζεις συσκευές που οι άλλοι απλά θα αντιγράφουν... Σε αυτό το τομέα μάλλον οι Αμερικάνοι δε παίζονται.

Για παράδειγμα το S2 που εμφανίστηκε ξαφνικά μια μέρα στα καταστήματα, χωρίς τυμπανοκρουσίες και έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία σε πωλήσεις και επιδόσεις. Άπλα το S2 αποδεικτικέ κλάσεις ανώτερο από τον ανταγωνισμό, όχι τόσο σε hardware, αλλά και στον απροβλημάτιστο και ομαλό τρόπο με τον οποίο τα στοιχεία του κινητού λειτουργούν μεταξύ τους.

Αυτό πιστεύω ότι θα είναι και το δυνατό σημείο του S3 απέναντι στον ανταγωνισμό.... Το πόσο απροβλημάτιστα και χωρίς προβλήματα θα είναι στημένο.

Μπορεί να μην έκανε το μπαμ η Samsung με το S3, αλλά θέλοντας και μη παρουσίασε το πιο ολοκληρωμένο κινητό στην αγορά και πιστεύω και για αρκετούς μήνες ακόμη. Γι αυτό και η επιλογή του είναι μάλλον μονόδρομος σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

 

Η επιλογή του design του δε πιστεύω ότι είναι τυχαία μιας και πολλά σχήματα και σχέδια όπως και το παρακάτω σίγουρα θα υπέπεσε στην αντίληψη της εταιρείας.

 

 

Με κάτι τέτοιο ίσως η Samsung να καθάριζε τον αγώνα για όλο το 2012 από τα αποδυτήρια.... :cry:

 

Τέλος πάντων....

 

Μένει να δούμε το κατά πόσο αυτή η σχετικά συντηρητική προσέγγιση του S3 θα δικαιώσει τη Samsung....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας σούπερ ευχαριστημένος κάτοχος το S2 εδώ και ένα χρόνο. Απιστευτο κινητό... Δε κολλάει πουθενά..

 

Παρακολουθώντας 2 μέρες τώρα τον αντίκτυπο που είχε η παρουσίαση του S3 είπα να εκφράσω και εγώ την άποψη μου.

 

Λοιπόν το κινητό δε με χάλασε, απλά δεν έκανα και το ουάου :shock: όπως περίμενα με βάση το βάρος και την έκταση που έδωσε στο θέμα η Samsumg. Και αυτό το καταλογίζω σαν το μεγαλύτερο λάθος της... 'Όταν επιλέγεις να παρουσιάσεις ένα σου προϊόν, τόσο αναμενόμενο, με τόσο Apple-οειδές τρόπο, που δε το έχεις ξανακάνει ποτέ τότε θα πρέπει και το προϊόν σου να είναι λίγο ουάου-fantasy μιας και αυτό το νόημα έχουν τέτοιου είδους παρουσιάσεις... Να αποδείξεις ότι έχεις τη μαγκιά να κατασκευάζεις συσκευές που οι άλλοι απλά θα αντιγράφουν... Σε αυτό το τομέα μάλλον οι Αμερικάνοι δε παίζονται.

Για παράδειγμα το S2 που εμφανίστηκε ξαφνικά μια μέρα στα καταστήματα, χωρίς τυμπανοκρουσίες και έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία σε πωλήσεις και επιδόσεις. Άπλα το S2 αποδεικτικέ κλάσεις ανώτερο από τον ανταγωνισμό, όχι τόσο σε hardware, αλλά και στον απροβλημάτιστο και ομαλό τρόπο με τον οποίο τα στοιχεία του κινητού λειτουργούν μεταξύ τους.

Αυτό πιστεύω ότι θα είναι και το δυνατό σημείο του S3 απέναντι στον ανταγωνισμό.... Το πόσο απροβλημάτιστα και χωρίς προβλήματα θα είναι στημένο.

Μπορεί να μην έκανε το μπαμ η Samsung με το S3, αλλά θέλοντας και μη παρουσίασε το πιο ολοκληρωμένο κινητό στην αγορά και πιστεύω και για αρκετούς μήνες ακόμη. Γι αυτό και η επιλογή του είναι μάλλον μονόδρομος σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

 

Η επιλογή του design του δε πιστεύω ότι είναι τυχαία μιας και πολλά σχήματα και σχέδια όπως και το παρακάτω σίγουρα θα υπέπεσε στην αντίληψη της εταιρείας.

 

 

Με κάτι τέτοιο ίσως η Samsung να καθάριζε τον αγώνα για όλο το 2012 από τα αποδυτήρια.... :cry:

 

Τέλος πάντων....

 

Μένει να δούμε το κατά πόσο αυτή η σχετικά συντηρητική προσέγγιση του S3 θα δικαιώσει τη Samsung....

σορρυ για το οφ τοπικ, το συγκεκριμενο ειναι οντως τελειο. θα ηταν αλλου...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το οφ τοπικ, το συγκεκριμενο ειναι οντως τελειο. θα ηταν αλλου...

 

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει καθόλου..:happy:

προτιμώ αυτό που παρουσίασε...όχι οτι ενθουσιάστικα βεβαια...αλλα όσο το κοιτώ τόσο μου αρέσει:D

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κακά τα ψέμματα κάποιος που δεν έχει γαλαξία θα το χαρεί το κινητό όσο τίποτα..

αλλά κάποιος που έχει τον γαλαξία 2 η το Note δύσκολα θα συγκινηθεί πλέον..

Προσωπικά είχα τον πρώτο γαλαξία. Όταν βγήκε ο δεύτερος επαθα αμόκ. Όταν βγήκε το Note υστερία :D:p

τώρα κοιτάω τον καινούργιο γαλαξία και δεν αισθάνομαι τίποτα..

βγήκε δεν βγήκε μια από τα ίδια..

δεν τα λεω με κακία όλα αυτά απλά έτσι αισθάνομαι..

 

sent from my note

 

Εγώ αντίθετα τον ενθουσιασμό που είχα με τον πρώτο γαλαξία δεν τον είχα με τον δεύτερο. Εννοείται πως ο δεύτερος είναι καλύτερος αλλά ο πρώτος ήταν κάτι το άγνωστο, κάτι το αναπάντεχο. Στον δεύτερο ήξερα πάνω κάτω τι περιμένω. (Και φυσικά δεν έδωσα κανέναν από τους δύο....)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δηλαδη που εχω ενα γερασμενο πλεον smartphone θα παθω μεγαλες πλακες ε?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δηλαδη που εχω ενα γερασμενο πλεον smartphone θα παθω μεγαλες πλακες ε?

 

Ε ναι, απο οτι φαινεται φιλε πολυ μεγαλες!!!

Μπορεις να δηλωσεις και συμμετοχη στο ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ του ΑΝΤ1 :D:D:D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να ερθει να το δουμε και στην πραξη.Τοσα χρονια νοκιας φανατικος μεχρι και εγω πλεον μαλλον μετακομιζω κατα samsung μερια!!
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκανα τη μετάβαση πριν 7 μήνες με το S2 και -για να σε βοηθήσω- ήμουν 10+ χρόνια νοκιάς, και μετά απο αυτό που είδα με το android και το S2, δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω ποτέ στη Νοκια.

 

Απλά σκέφτομαι αν αξίζει να αγοράσω το S3. Μετάνιωσα που δεν πήρα το S2 σε λευκό, και σκέφτομαι μήπως χτυπήσω το λευκό S3 για να μου φύγει αυτό το παιδικό τραύμα :p

 

(Πάντως στο μόνο που παραδέχομαι τη νόκια είναι τα καλά υλικά κατασκευής. Εβλεπα κάποια μοντέλα που είχα π.χ. Χ2, Ε51 κλπ και είχαν μεταλλικό σασί, και πίσω καπάκι που έγραφε "stainless steel". Kαι τώρα το SΙΙΙ έχει πλαστικά... Τι να πείς...)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...