Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

 

Πες μας δυο λόγια αν θες. Βλέπω καλό lay out αλλά από σχόλια άλλων χρηστών προκύπτει ότι δεν έχει καν ελληνικά? Γράφεις greeklish δηλαδή. Επίσης πρόβλεψη έχει? Swipe? Είναι λίγο ελλιπής η περιγραφή του στο store.

me > you
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω ενα galaxy s3 με jb 4.3, και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να βαλω το emoji emotions στο πληκτρολογιο της samsung
... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω ενα galaxy s3 με jb 4.3, και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να βαλω το emoji emotions στο πληκτρολογιο της samsung

Αν είσαι root μπορεί να γινει ,χωρις να χρειαστεί να εγκαταστήσεις άλλη εφαρμογή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι root, υπαρχει τροπος?
... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι root, υπαρχει τροπος?

Κοίταξε στις ρυθμίσεις >γλώσσα και εισαγωγή >ρυθμίσεις πληκτρολογίου αν σου έχει επιλογή για Emoji .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το keyboard της Google, αυτό που έχει στις συσκευές με KitKat, απο το xda. Μου φαίνεται εξαιρετικό so far,το κενό που έχει ανάμεσα απο τα κουμπιά βοηθάει πολύ όταν γράφεις να μην κάνεις λάθη. Σε σχέση με touchpal, swiftkey, swype προσωπικά κάνω τα λιγότερα λάθη.

 

Το μειονέκτημα είναι οτι κάνει κάτι κουλά τύπου μια μου βάζει τις λέξεις χωρίς τόνους,την αλλη με τόνους. Επισης η πρόβλεψη στα ελληνικά δεν είναι και η καλύτερη δυνατή σε σχέση με τα προαναφερθέντα keyboards. Ίσως να θέλει λίγο περισσότερο χρονο να συνηθίσει τον τροπο γραφής.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το keyboard της Google, αυτό που έχει στις συσκευές με KitKat, απο το xda. Μου φαίνεται εξαιρετικό so far,το κενό που έχει ανάμεσα απο τα κουμπιά βοηθάει πολύ όταν γράφεις να μην κάνεις λάθη. Σε σχέση με touchpal, swiftkey, swype προσωπικά κάνω τα λιγότερα λάθη.

 

Το μειονέκτημα είναι οτι κάνει κάτι κουλά τύπου μια μου βάζει τις λέξεις χωρίς τόνους,την αλλη με τόνους. Επισης η πρόβλεψη στα ελληνικά δεν είναι και η καλύτερη δυνατή σε σχέση με τα προαναφερθέντα keyboards. Ίσως να θέλει λίγο περισσότερο χρονο να συνηθίσει τον τροπο γραφής.

 

Έχω αγορασμένα Swiftkey και Swype. Το stock δύσκολα το αλλάζω. Βασικά δεν το αλλάζω πλέον. Έχει βασικές ελλείψεις σε λεξικό και εδώ και αρκετό καιρό προσθέτω λέξεις. Το έχω φέρει σε ένα καλό επίπεδο με λέξεις που συνήθως χρησιμοποιώ και κρατάω πάντα ένα backup με το helium στο cloud.

Μέσω της μπάρας αναζήτησης της Google, ψάχνει σε επαφές (με το επίθετο παρακαλώ) χρησιμοποιόντας το swipe του.

Αυτό το πληκτρολόγιο, είτε το λατρεύεις, είτε το μισείς. Εγώ το λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα πρόσφατα το Moto G από το Αγγλικό amazon.

Έχω το Android 4.3 AOSP στο κινητό μου και χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο της Google. Για κάποιο λόγο όμως δεν λειτουργεί ο ορθογραφικός έλεγχος στα ελληνικά (να βάζει αυτόματα τόνους κλπ). Στα λεξικά δεν έχει καν τα ελληνικά οπότε μάλλον αυτό φταίει. Πως μπορώ να τα προσθέσω? Επίσης θα προτιμούσα να μην αλλάξω πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Βρες το Google keyboard στο ίντερνετ σε apk και εγκατέστησε το.. Αυτό έχει ελληνικά. Αυτό χρησιμοποιώ τώρα.

 

 

Από 4.4 θα το ψαξεις, κανονικά υπάρχει και στο play store.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το keyboard της Google, αυτό που έχει στις συσκευές με KitKat, απο το xda. Μου φαίνεται εξαιρετικό so far,το κενό που έχει ανάμεσα απο τα κουμπιά βοηθάει πολύ όταν γράφεις να μην κάνεις λάθη. Σε σχέση με touchpal, swiftkey, swype προσωπικά κάνω τα λιγότερα λάθη.

 

Το μειονέκτημα είναι οτι κάνει κάτι κουλά τύπου μια μου βάζει τις λέξεις χωρίς τόνους,την αλλη με τόνους. Επισης η πρόβλεψη στα ελληνικά δεν είναι και η καλύτερη δυνατή σε σχέση με τα προαναφερθέντα keyboards. Ίσως να θέλει λίγο περισσότερο χρονο να συνηθίσει τον τροπο γραφής.

Έχεις πρόσβαση στο λεξικό για να αφαιρέσεις τις άτονες λέξεις;

Η πρόβλεψη περισσότερο έχει να κάνει με τις λέξεις που υπάρχουν στο λεξικό παρά με την συνήθεια.

Αποθηκεύει αυτόματα τις καινούριες λέξεις όπως το Touchpal?

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και έχει σωστό ορθογραφικό έλεγχο αυτό. Thanks!

Έχω ακόμα ένα θέμα όμως. Όποτε στέλνω sms τα στέλνει κεφαλαιά και δεν στέλνει γράμματα με τόνο και το "σ".

Δοκίμασα και το αρχικό πληκτρολόγιο και το νέο έχουν την ίδια συμπεριφορά.

 

Το βρήκα έβαλα SMS encoding method: Automatic και παίζουν τόνοι κλπ

Τώρα εχω Αγγλική γλώσσα απο το Android Keyboard (AOSP) => Δεν μπορώ να το κάνω disable(καμιά ιδέα;)

και ελληνικά απο το Google Keyboard

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Ένα πληκτρολόγιο μπορεις να χρησιμοποιείς κάθε φορά. Τώρα έτσι όπως στελνεις χρεώνεσαι διπλά μηνύματα μετά τους 70 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ερώτημα σου νομίζω πως όχι,δεν μπορείς να τις σβήσεις τις ήδη υπάρχουσες λέξεις.

 

Σχετικά με την αποθήκευση τώρα,αυτό γίνεται με διπλό tapping. Δεν υπάρχει επιλογή για αυτόματη εισαγωγή όπως στα keyboards που αναφέρεις αλλά ενα επιπλέον πάτημα δεν έχει ιδιαίτερη δυσκολία.

 

Ειναι ελλιπές οσον αφορά τα ελληνικά δε λέω,το βρίσκω όμως αρκετά πρακτικό στη χρήση του.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Το Swype έχει γίνει τραγικό τις τελευταίες μέρες, κι ενώ φαινόταν πως με το τελευταίο update είχαν λυθεί τα γνωστά προβήματα. Το lag την ώρα που γράφεις κάτι είναι πολύ μεγάλο!!!!

Προς το παρόν γύρισα στο μαμά πληκτρολόγιο του KitKat, στο οποίο προσπαθώ να μάθω λέξεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το swype έχει γίνει τελείως αναξιόπιστο. Γύρισα σε swiftkey 3 βδομάδες τώρα και είναι τέλειο τώρα που έμαθε πως γράφω.
Link to comment
Share on other sites

Το Swype έχει γίνει τραγικό τις τελευταίες μέρες, κι ενώ φαινόταν πως με το τελευταίο update είχαν λυθεί τα γνωστά προβήματα. Το lag την ώρα που γράφεις κάτι είναι πολύ μεγάλο!!!!

Προς το παρόν γύρισα στο μαμά πληκτρολόγιο του KitKat, στο οποίο προσπαθώ να μάθω λέξεις.

Το swype έχει γίνει τελείως αναξιόπιστο. Γύρισα σε swiftkey 3 βδομάδες τώρα και είναι τέλειο τώρα που έμαθε πως γράφω.

 

Με τι Android ειστε;

Εμενα με 4.4.1 κανει σπανια καποια lag

Εχετε κλεισει το sync;

Edited by jastonas

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγορασμένο Swiftkey στο οποίο μεταπήδησα από το Swype beta (ποτέ το πρώτο δε με βόλεψε όσο το δεύτερο). Το τελευταίο πράγμα που είχα αναφέρει εδώ είναι ότι θα δοκιμαζα το Touchpal. Τελικά το κατέβασα, αλλά έχω κολλήσει στο google keyboard. Είναι καλύτερο από ότι το θυμόμουν...
Link to comment
Share on other sites

Με τι Android ειστε;

Εμενα με 4.4.1 κανει σπανια καποια lag

Εχετε κλεισει το sync;

 

Όταν είχα γράψει το post ήμουν με 4.4.1. Τώρα είμαι με 4.4.2 και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει κυρίως όταν τελειώσεις αυτό που έχεις γράψει, δεις πως έκανες κάποιο λάθος και βάλεις τον κέρσορα κάπου στη μέση αυτών που έγραψες για να κάνεις διόρθωση.

Έχω δοκιμάσει και με ανοιχτό και με κλειστό το sync (αν και θυμόμουν όρο το πρόβλημα με το ανοιχτό sync είχε διορθωθεί).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω το GO Keyboard με εγκατεστημένα ελληνικά...

 

Προσωπικά με βολεύει περισσότερο από το Swype που δοκίμασα και για την εναλλαγή γλωσσών και για την εισαγωγή διαφόρων χαρακτήρων και πιο γρήγορο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey έβγαλε update και βλέπω ότι διόρθωσε επιτέλους το πρόβλημα με τα emoticons. Μένω, όμως με TouchPal μέχρι τέλος χρόνου που θα αναβαθμίσει emoticons και επιλογές παραμετροποίησης. Μέχρι τότε θα έχει αναβαθμιστεί και το SwiftKey που ήδη δίνει σε beta emoticons και optional number row. Οπότε βλέπουμε τότε αν άλλαξε κάτι στο TouchPal vs SwiftKey για μένα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey έβγαλε update και βλέπω ότι διόρθωσε επιτέλους το πρόβλημα με τα emoticons.

 

Μπα, φιλοτιμήθηκαν;;:p

 

Τώρα κόλλησα με το google keyboard και δύσκολα το αλλάζω όμως..:D

Link to comment
Share on other sites

Μπα, φιλοτιμήθηκαν;;:p

 

Τώρα κόλλησα με το google keyboard και δύσκολα το αλλάζω όμως..:D

 

Μου έκανε και εμενα το update το Swiftkey αλλά τα emoticons δεν τα βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...