Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να βάλω screenshot. Έχω TouchPal και τη λέξη ευπάθεια τη βγάζει από το τέταρτο γράμμα. Έχω αγορασμενα Swype swiftkey fleksy και κόλλησα με το TouchPal λόγω πρόβλεψης.

Μα και στο Swype στο 4ο το βγάζει..

Και για να είμαστε ακριβείς στο 3ο,

αλλά στην επόμενη γραμμή προβλέψεων.

Αν και το χρησιμοποιώ μικρό χρονικό διάστημα (3 μήνες περίπου), το θεωρώ πολύ καλό σε όλα.

Οσο για την φωνητική πληκτρολόγηση,

μου φαίνεται εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μόνο σε μία λέξη σήμερα το Swype "εκατοστήσεις" παρατήρησα οτι δεν μου την έφερε.Εντάξει και 2-3 λέξεις να μην μου φέρει δεν έγινε και τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μία λέξη σήμερα το Swype "εκατοστήσεις" παρατήρησα οτι δεν μου την έφερε.Εντάξει και 2-3 λέξεις να μην μου φέρει δεν έγινε και τίποτα.

 

Όποια λέξη δεν στην βγάζει την αποθηκεύεις στο λεξιλόγιο του πολύ εύκολα και την θυμάται την επόμενη φορά. Είναι μακράν το καλύτερο πληκτρολόγιο και η ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση του σχεδόν άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Όποια λέξη δεν στην βγάζει την αποθηκεύεις στο λεξιλόγιο του πολύ εύκολα και την θυμάται την επόμενη φορά. Είναι μακράν το καλύτερο πληκτρολόγιο και η ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση του σχεδόν άψογη.

Συμφωνώ πως είναι το καλύτερο αλλά δεν μου αρέσει στην εμφάνιση και δεν με βολεύει η αλλαγή γλώσσας δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το πιο ολοκληρωμένο πληκτρολόγιο είναι το TouchPal. Ειδικά τώρα που έφτιαξαν το θέμα που υπήρχε με το ελληνικό ερωτηματικό, δεν βρίσκω ψεγάδι
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το πιο ολοκληρωμένο πληκτρολόγιο είναι το TouchPal. Ειδικά τώρα που έφτιαξαν το θέμα που υπήρχε με το ελληνικό ερωτηματικό, δεν βρίσκω ψεγάδι

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως είναι το καλύτερο αλλά δεν μου αρέσει στην εμφάνιση και δεν με βολεύει η αλλαγή γλώσσας δυστυχώς...

 

Ισχύει οτι η αλλαγή γλώσσας δεν γίνεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στις ρυθμίσεις του πάντως έχει ορισμένα θέματα για επιλογή εμφάνισης. Με έχει βολέψει αφάνταστα που ζωγραφίζω με το πενάκι αντί για το δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δύο νέα themes προστέθηκαν στα ήδη υπάρχοντα του SwiftKey, τα οποία τού δίνουν όψη από material design.

 

Αν και για να τα αποκτήσεις πρέπει να τα πληρώσεις, όπως όλα τα themes, φαντάζομαι από τη στιγμή που το πληκτρολόγιο άρχισε να δίνεται δωρεάν, προσωπικά μού άρεσαν πάρα πολύ.

 

 

 

http://phandroid.com/2014/10/23/swiftkey-material-design-themes

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Υπάρχει δυνατότητα πληκτρολογίου με highlight δηλαδή να γράφω ή να κάνω επικόλληση οτιδήποτε βλέπω και μετά να το επισημαίνω με χρώματα όπως πχ σε ενα pdf reader?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Υπάρχει δυνατότητα πληκτρολογίου με highlight δηλαδή να γράφω ή να κάνω επικόλληση οτιδήποτε βλέπω και μετά να το επισημαίνω με χρώματα όπως πχ σε ενα pdf reader?

 

Αυτό είναι δυνατότητα του κειμενογράφου και όχι του πληκτρολογίου! :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

κάνω update το touchpal σε 5.6.6.3.88777 περνάω και τα ελληνικα και τωρα μου βγαζει εως 60 χαρακτηρες. με τη παλια εκδοση δεν ειχα θεμα. τη κανω τωρα?
Link to comment
Share on other sites

κάνω update το touchpal σε 5.6.6.3.88777 περνάω και τα ελληνικα και τωρα μου βγαζει εως 60 χαρακτηρες. με τη παλια εκδοση δεν ειχα θεμα. τη κανω τωρα?

Οι 60 χαρακτήρες ανά sms δεν έχουν να κάνουν με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιούμε, το έχουμε γράψει άπειρες φορές.

Μήπως έκανες update και την εφαρμογή sms που χρησιμοποιείς και άλλαξε κάτι στα Settings της (πχ. Strip Unicode)?

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όποια λέξη δεν στην βγάζει την αποθηκεύεις στο λεξιλόγιο του πολύ εύκολα και την θυμάται την επόμενη φορά. Είναι μακράν το καλύτερο πληκτρολόγιο και η ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση του σχεδόν άψογη.

 

ποιο ειναι το πληκτρολογιο που το μιλας και γραφει; πολυ ενδιαφερον ακουγεται διοτι το πλητρολογιο το querty εινια τοσο μικρα τα γρμματα που δεν μπορεις να γραψεις καθολου ευκολα. Το καλυτερο πλητρολογιο ειναι το 3x4 κλασικο πληκτρολογιο κινητου με 10 ψηφια οπως ειχαμε παλια , το τ9 δουλευει σε ολα τα πληκτρολογια ; επισης 160 χαρακτηρες σε τι πληκτρολογιο 3χ4 μου προτεινετε να κατεβασω που να εχει 160 χαρακτηρες και τ9 ελληνικο και αγγλικο. Επισης σε συσκευες lumia δεν υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις το πληκτρολογιο 3χ4 που υπαρχει σαν εφαρμογη να την κατεβασεις απο το μαρκετ; . διοτι εψαξα και δεν βρηκα κατι. Οσο για την φωνητικη πληκτρολογηση φαινεται φοβερο μπορειται να μου πειτε πια εφαρμογη το κανει αυτο;. Συγνωμη εαν το εχει αναφερει κανενας αλλα μου ειναι δυσκολο να ψαξω πολυ πισω το φορουμ και διαβασω ολα τα μυνηματα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά έχουν φωνητική πληκτρολόγηση, αλλά το Swype ίσως την καλύτερη στα Ελληνικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολλά έχουν φωνητική πληκτρολόγηση, αλλά το Swype ίσως την καλύτερη στα Ελληνικά.

 

το swype ειναι εφαρμογη που το κατεβαζω και ειναι πληκτρολογιο;; ή το εχει μεσα το κινητο; συγνωμη αλλα ακομα μαθαινω ειμαι τελειως ασχετος με τα android κινητα και καθε μερα μαθαινω.. οσο για το νοκια lumia οντως δεν υπαρχει και και εκει 3χ4 πληκτρολογιο; στα lumia εχει swype πληκτρολογιο;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

το swype ειναι εφαρμογη που το κατεβαζω και ειναι πληκτρολογιο;; ή το εχει μεσα το κινητο; συγνωμη αλλα ακομα μαθαινω ειμαι τελειως ασχετος με τα android κινητα και καθε μερα μαθαινω.. οσο για το νοκια lumia οντως δεν υπαρχει και και εκει 3χ4 πληκτρολογιο; στα lumia εχει swype πληκτρολογιο;

Είναι για android και επί πληρωμή.

Ψάξε και στο Google.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το swype ειναι εφαρμογη που το κατεβαζω και ειναι πληκτρολογιο;; ή το εχει μεσα το κινητο; συγνωμη αλλα ακομα μαθαινω ειμαι τελειως ασχετος με τα android κινητα και καθε μερα μαθαινω.. οσο για το νοκια lumia οντως δεν υπαρχει και και εκει 3χ4 πληκτρολογιο; στα lumia εχει swype πληκτρολογιο;

 

Πριν από 2-3 βδομάδες το έδινε δωρεάν η Amazon.

Δες αν ισχύει ακόμη η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για android και επί πληρωμή.

Ψάξε και στο Google.

 

το ονομα τις εφαρμογης που τις μιλας που γραφει ειναι επι πληρωμη; ενταξει αμα αξιζει θα το κανω θα την αγορασω θα μου πειτε ομως το ονομα τις εφαρμογης για να την ψαξω; Swype θα ψαξω; επισης οσο για τους χαρακτηρες του μυνηματος που θελω 160 θα χρειαστει να κανω; κατι παραπανω; ή εφαρμογη εχει 160; . ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πάλι το Swype μετά από αρκετό καιρό και με έχει εντυπωσιάσει! Έχει αφήσει χιλιόμετρα πίσω το swiftkey αφού υπερέχει και σε πρόβλεψη αλλά και swiping. Τζάμπα εκπαίδευα το swiftkey τόσο καιρό αφού διαρκώς μάθαινε αλλά δεν απέδιδε πέραν μερικών συνηθισμένων και τυποποιημένων φράσεων...

 

Να αναφέρω ότι αφορμή για την εγκατάσταση του Swype έδωσε η έκπτωση που είχε το Flexy και με οδήγησε στην αγορά του, αλλά διαπίστωσα για δεύτερη φορά ότι δεν μου ταιριάζει καθόλου.

Edited by stelakis1914
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το πληκτρολογιο που το μιλας και γραφει; πολυ ενδιαφερον ακουγεται διοτι το πλητρολογιο το querty εινια τοσο μικρα τα γρμματα που δεν μπορεις να γραψεις καθολου ευκολα. Το καλυτερο πλητρολογιο ειναι το 3x4 κλασικο πληκτρολογιο κινητου με 10 ψηφια οπως ειχαμε παλια , το τ9 δουλευει σε ολα τα πληκτρολογια ; επισης 160 χαρακτηρες σε τι πληκτρολογιο 3χ4 μου προτεινετε να κατεβασω που να εχει 160 χαρακτηρες και τ9 ελληνικο και αγγλικο. Επισης σε συσκευες lumia δεν υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις το πληκτρολογιο 3χ4 που υπαρχει σαν εφαρμογη να την κατεβασεις απο το μαρκετ; . διοτι εψαξα και δεν βρηκα κατι. Οσο για την φωνητικη πληκτρολογηση φαινεται φοβερο μπορειται να μου πειτε πια εφαρμογη το κανει αυτο;. Συγνωμη εαν το εχει αναφερει κανενας αλλα μου ειναι δυσκολο να ψαξω πολυ πισω το φορουμ και διαβασω ολα τα μυνηματα.

Toutch pal για παλιό στυλ πληκτρολογίου

Link to comment
Share on other sites

το ονομα τις εφαρμογης που τις μιλας που γραφει ειναι επι πληρωμη; ενταξει αμα αξιζει θα το κανω θα την αγορασω θα μου πειτε ομως το ονομα τις εφαρμογης για να την ψαξω; Swype θα ψαξω; επισης οσο για τους χαρακτηρες του μυνηματος που θελω 160 θα χρειαστει να κανω; κατι παραπανω; ή εφαρμογη εχει 160; . ευχαριστω εκ των προτερων.

Το Swype είναι εφαρμογή πληκτρολογίου που σημαίνει οτι όπου χρειάζεσαι πληκτρολόγιο θα εμφανίζεται αυτό, αρκεί να το ρυθμίσεις από τις ρυθμίσεις ως default.

 

Η φωνητική ομιλία χρειάζεται ιντερνετ. Είναι όμως εξαιρετική, με έχει σώσει. Ειδικά σε στιγμές που βαριέμαι να πληκτρολογήσω. (Την τελευταία πρόταση την έγραψα με φωνητική ομιλία)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει το Swype μπορεί να μου πει αν έχει βγει κάνα καινούριο skin α λα material design, όπως πρόσφατα έβγαλε το ShiftKey;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το Swype είναι εφαρμογή πληκτρολογίου που σημαίνει οτι όπου χρειάζεσαι πληκτρολόγιο θα εμφανίζεται αυτό, αρκεί να το ρυθμίσεις από τις ρυθμίσεις ως default.

 

Η φωνητική ομιλία χρειάζεται ιντερνετ. Είναι όμως εξαιρετική, με έχει σώσει. Ειδικά σε στιγμές που βαριέμαι να πληκτρολογήσω. (Την τελευταία πρόταση την έγραψα με φωνητική ομιλία)

 

τελειο φανταστικο ακουγεται διοτι δεν αντεχεται η πληκτρολογηση στα κινητα αφης δεν μπορω να την συνηθισω με τιποτα..

δουλευει παντου η φωνητικη πληκτρολογηση μεσω ιντερνετ; πχ για να αναζητηση επαφων; ΄γενικα για τσατ και πλοηγηση στο ιντερνετ αλλα και για μυνηματα sms μπορω να το χρησιμοποιησω κανονικα ; εαν ναι τοτε θα παρω αφης κινητο; .. διοτι το πρωτο πραγμα που δεν αντεξα και αλλαξα το κινητο που ειχα παρει αφης με αλλο με κλασικα πληκτρα ητανε η γραφη αφης σπασιμο νευρων.

αυτη ειναι η εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nuance.swype.dtc&hl=el που λετε που μιλας στα ελληνικα και γραφει;. Επισης θα χρειαστει κατι ιδιαιτερο για να αγορασω την εφαρμογη; . μπορω να χρεωσω το καρτοκινητο μου για να την αγορασω; ή θελει χρεωστικη ή πιστωτικη ή pay pall ;.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...