Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Την 5.4.5.51014 έχω κι εγώ, και δεν μου βγάζει ενημέρωση για νέα, παρόλο που στο play store δείχνει πλέον την 5.4.6

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σημερινή αναβάθμιση για το Swype; Μετά την ανακοίνωση του...ας μην το πω καλύτερα, δεν έχω Wi-Fi εδώ και δύο μέρες και από ότι βλέπω, δεν θα έχω και αύριο.
Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς στο σαιτ του TAXISNET όταν πληκτρολογώ username, password το ρημάδι το Swype δείχνει μόνο ένα γράμμα! Γράφω δεύτερο δείχνει το δεύτερο σβήνει το πρώτο!
Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς στο σαιτ του TAXISNET όταν πληκτρολογώ username, password το ρημάδι το Swype δείχνει μόνο ένα γράμμα! Γράφω δεύτερο δείχνει το δεύτερο σβήνει το πρώτο!

 

Αυτά είναι θέματα browser, όχι του Swype.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αναβάθμιση στο TouchPal, που διορθώνει τη σειρά των γραμμάτων στο πληκτρολόγιο με τα 9 πλήκτρα. Το θέμα με το ερωτηματικό ακόμα δεν το διόρθωσαν πάντως.

 

Μου ήρθε και εμένα πριν λίγο. Δεν την λες και μικρή αναβάθμιση πάντως. Χρειάστηκε ξανά τα θέματα, μιλάμε για καινούργια έκδοση. Σημαντική αλλαγή το ότι κρατάει την original λέξη πλέον με το πάτημα του space.

 

Αυτό με το ερωτηματικό συμβαίνει μόνο στο ελληνικό σύμβολο, ας ελπίσουμε στην επόμενη να φτιαχτεί κι αυτό. Βλέπω μια καλύτερη λειτουργία γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα πριν λίγο. Δεν την λες και μικρή αναβάθμιση πάντως. Χρειάστηκε ξανά τα θέματα, μιλάμε για καινούργια έκδοση. Σημαντική αλλαγή το ότι κρατάει την original λέξη πλέον με το πάτημα του space.

 

Αυτό με το ερωτηματικό συμβαίνει μόνο στο ελληνικό σύμβολο, ας ελπίσουμε στην επόμενη να φτιαχτεί κι αυτό. Βλέπω μια καλύτερη λειτουργία γενικά.

 

Σήμερα μου πέρασε κι εμένα την αναβάθμιση και την βρίσκω πολύ καλή. Σε ποιο θέμα αναφέρεστε με το ερωτηματικό; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου πέρασε κι εμένα την αναβάθμιση και την βρίσκω πολύ καλή. Σε ποιο θέμα αναφέρεστε με το ερωτηματικό; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Με το ελληνικό ερωτηματικό υπάρχει πρόβλημα. Δεν αφήνει κενό μετά το ερωτηματικό, αλλά πριν από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με το ελληνικό ερωτηματικό υπάρχει πρόβλημα. Δεν αφήνει κενό μετά το ερωτηματικό, αλλά πριν από αυτό.

 

Σωστά, έχεις δίκιο. Το είχα παρατηρήσει αλλά νόμιζα πως γινόταν έτσι για κάποιον λόγο που δεν μπορούσα να καταλάβω, ενώ σε κόμμα, τελεία, θαυμαστικό, αφήνει κανονικά το κενό μετά και όχι πριν. Αναμένουμε λοιπόν πιθανή μελλοντική αναβάθμιση με την αντίστοιχη διόρθωση :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το βίντεο στο 8ο δευτερόλεπτο φαίνεται η επιλογή του Swype "Τype in two languages"

υπάρχει σε εσάς; σε εμένα όχι, και είναι κάτι που θα βόλευε αρκετα ρε γμτ :worry:

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το βίντεο στο 8ο δευτερόλεπτο φαίνεται η επιλογή του Swype "Τype in two languages"

υπάρχει σε εσάς; σε εμένα όχι, και είναι κάτι που θα βόλευε αρκετα ρε γμτ :worry:

και εμενα δεν το εχει.γιατι?
Link to comment
Share on other sites

και εμενα δεν το εχει.γιατι?

 

το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δεν υποστηρίζει τα ελληνικά-αγγλικά σε αυτή τη λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Είχα να χρησιμοποιήσω το Swype από το Σεπτέμβριο περίπου.

Το ξαναδοκιμάζω αυτές τις μέρες και σε μακροσκελή post συνεχίζει να έχει lag,όπως και τότε.

Ολοκληρώνεις τη λέξη,στην οθόνη βλέπεις ακόμα το πρώτο γράμμα και μετά από λίγο εμφανίζεται όλη η λέξη.

 

Συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Είχα να χρησιμοποιήσω το Swype από το Σεπτέμβριο περίπου.

Το ξαναδοκιμάζω αυτές τις μέρες και σε μακροσκελή post συνεχίζει να έχει lag,όπως και τότε.

Ολοκληρώνεις τη λέξη,στην οθόνη βλέπεις ακόμα το πρώτο γράμμα και μετά από λίγο εμφανίζεται όλη η λέξη.

 

Συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα.

 

Δυστυχώς αυτό άρχισε να συμβαίνει πάλι με την τελευταία αναβάθμιση. Είναι ενήμεροι και προσπαθούν να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω τη βοήθεια από τους έμπειρους σ' αυτό το thread.

Παρότι έχω δοκιμάσει το TouchPal, και έχω αγορασμένο το SwiftKey, πάντα καταλήγω πίσω στο Swype που μου έχει βολέψει και μου αρέσει περισσότερο.

Το πρόβλημα μου είναι όταν γράφω τη λεξη 'Δεν', το κινητό έχει σαν 1η στη πρόγνωση τη λέξη 'Δε.' και βάζει στο κείμενό μου ΠΑΝΤΑ αυτή. Πριν γράψω την επόμενη λέξη, πρέπει από τις λέξεις που έχει στην πρόγνωση να επιλέξω χειροκίνητα το 'Δεν'.

Ψάχνοντας στο λεξιλόγιό μου, σίγουρα το 'Δε.' δεν είναι δική μου λέξη, πρέπει να προϋπήρχε στο κινητό.

 

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να τη βρω και να τη διαγράψω για να μη μου την εμφανίζει; Να πω ότι ήταν και καμία σωστή λέξη, πάει κι έρχεται!!!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Άμα πατήσεις παρατεταμένα επάνω στο Δε, σου δίνει τη δυνατότητα να την σβήσεις από τις προβλέψεις τη λέξη.
Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey πόσο καιρό κάνει να μάθει τις νέες λέξεις τώρα πια;

Παλιά ήταν πολύ γρήγορο σ' αυτό το θέμα και πρότεινε ολόκληρες προτάσεις αμέσως;

Μαθαίνει σπάνια τώρα πια. Έχει 5 μέρες και ακόμη τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey πόσο καιρό κάνει να μάθει τις νέες λέξεις τώρα πια;

Παλιά ήταν πολύ γρήγορο σ' αυτό το θέμα και πρότεινε ολόκληρες προτάσεις αμέσως;

Μαθαίνει σπάνια τώρα πια. Έχει 5 μέρες και ακόμη τίποτα.

 

Αυτό είναι το μεγάλο του μειονέκτημα. Υπήρχε λέξη που δεν την μάθαινε με τίποτα. Τόσο δύσκολο είναι να βάλουν μια ρύθμιση ώστε να μπορούμε να προσθέτουμε εμείς τις λέξεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μεγάλο του μειονέκτημα. Υπήρχε λέξη που δεν την μάθαινε με τίποτα. Τόσο δύσκολο είναι να βάλουν μια ρύθμιση ώστε να μπορούμε να προσθέτουμε εμείς τις λέξεις?

 

Κατάλαβα δηλαδή...

Αυτό ακριβώς παθαίνω κι εγώ, μερικές λέξεις δε λέει να τις αποθηκεύσει. Πάντως, παλιά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Καταραμένο update του swype! Τώρα άντε να αποφασίσω... Lag ή να βάζω τις ίδιες λέξεις ξανά και ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα δηλαδή...

Αυτό ακριβώς παθαίνω κι εγώ, μερικές λέξεις δε λέει να τις αποθηκεύσει. Πάντως, παλιά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Καταραμένο update του swype! Τώρα άντε να αποφασίσω... Lag ή να βάζω τις ίδιες λέξεις ξανά και ξανά.

 

Για ποιο λόγο να προτιμήσει κάποιος το Swype, από την στιγμή που το TouchPal κάνει όλα όσα λέτε; Κι όχι μόνο αυτό, συλλέγει σίγουρα και από αλλού πληροφορίες, γιατί μόλις γράψω για παράδειγμα "μωρή", μου βγάζει δίπλα λέξεις που δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω, π.χ. "αρρώστια", "τρέλα", κτλ... Κι αν σε κάποιες λέξεις βάζω συστηματικά κάποια συγκεκριμένη μετά, την επόμενη φορά είναι η πρώτη που μου προτείνει. Με λίγα λόγια, τι λείπει από το TouchPal και προτιμάτε ακόμα το Swype;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να προτιμήσει κάποιος το Swype, από την στιγμή που το TouchPal κάνει όλα όσα λέτε; Κι όχι μόνο αυτό, συλλέγει σίγουρα και από αλλού πληροφορίες, γιατί μόλις γράψω για παράδειγμα "μωρή", μου βγάζει δίπλα λέξεις που δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω, π.χ. "αρρώστια", "τρέλα", κτλ... Κι αν σε κάποιες λέξεις βάζω συστηματικά κάποια συγκεκριμένη μετά, την επόμενη φορά είναι η πρώτη που μου προτείνει. Με λίγα λόγια, τι λείπει από το TouchPal και προτιμάτε ακόμα το Swype;

To ΤouchPal είναι όλα τα λεφτά στην παραδοσιακή γραφή, έχω ξέχάσει όλα τα άλλα πληκτρολόγια.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...