Jump to content

LG Optimus L3 (E400)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετε και απο εμενα....ειμαι καινουρια στο φορουμ και οι μονεσ μου ανατησεισ εχουν γινει στην συζητηση 537 σελιδων πανω στο xperia x8...θελω να αγορασω ενα καλο android τηλεφωνο και ειμαι αναμεσα στο χ8 και σε αυτο...εχει καποιοσ να μου προτεινει πιο απο τα δυο και να το δικαιολογισει???εαν γινετε γραψτε τισ απαντησεισ σασ συντομα......Ευχαριστω πολυ!!!!:)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και απο μενα! Το πηρα και εγω το κινητο και το κανω πρωτη φωρτιση! Εχω 2 ερωτησεις:

Μολις το ανοιξα μου ηρθαν 2-3 φωρες ενημερωση λογισμικου (οχι εφαρμογες googlε play) και τις εκανα,σωστο ή λαθος;

Να το κανω root οπως αναφερετε πιο πανω ή οχι; (η καρτα sim μεσα στο κινητο ή να την βγαλω;)

Ευχαριστω!

Edited by basoula_85
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι πως βαζω smily οταν γραφω μηνυμα; δεν το βρισκω! Εχω εγκαταστησει και το handcent sms και τα smily του,αλλα παλι δεν μπορω να τα βαλω!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εχει μια φιλη μου το τηλεφωνο αυτο και μετα απο πτωση της χαλασε η οθονη, ρωτησε στο μαγαζι που το αγορασε ποσο κανει για αλλαγη οθονη και ειναι δεν αξιζει.

Βρηκα στο ebay καποιες οθονες http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-LCD-Display-Screen-Monitor-Replacement-For-LG-Optimus-L3-E400-Repair-/140825236210?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item20c9d692f2 http://www.ebay.co.uk/itm/OEM-LCD-Display-Screen-Monitor-Replacement-For-LG-Optimus-L3-E400-/180952991660?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a21a387ac http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-LCD-Display-Screen-Parts-Repair-FOR-LG-Optimus-L3-E400-/170899029530?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item27ca603e1a για να αγορασω και να της την αλλαξω αλλα δεν καταφερα να βρω καποιο βιντεακι ουτε στο YouTube ουτε στο xda για να δω ποια σειρα πρεπει να ακολουθησω για να την αλλαξω.

Αν εχει δει καποιος κατι παρακαλω ας ποσταρει.

Ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Έχω μια ερώτηση για το τηλέφωνο. Αν το κλείσω δεν χτυπάει το πρωί το ξυπνητήρι. Αυτό διορθώνεται κάπως ή το τηλέφωνο πρέπει να μένει όλο το βράδυ ανοιχτό; Ευχαριστώ πολύ! Πάντως το web surfing είναι πολύ γρήγορο!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Έχω μια ερώτηση για το τηλέφωνο. Αν το κλείσω δεν χτυπάει το πρωί το ξυπνητήρι. Αυτό διορθώνεται κάπως ή το τηλέφωνο πρέπει να μένει όλο το βράδυ ανοιχτό; Ευχαριστώ πολύ! Πάντως το web surfing είναι πολύ γρήγορο!

Ετσι ειναι σε ολα τα android αν θες να χτυπαει να το βαζεις σε flight mode.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το πήρα εχθές για 2ο από ομόνοια 110 ευρώ. Καινούργιο μεν αλλά ανοιγμένη συσκευασία, όλα σφραγισμένα μέσα όμως. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είχε ακουστικά μέσα. Εσάς είχε ακουστικά; Πάντως για τα λεφτά του είναι καλό.

 

edit: τελικά το πήγα πίσω παίδες, καλό χρυσό αλλά πού μεγάλο sar ρε παιδιά, 1.10! :blink: Πήρα το explοrer θα κάνω την δουλειά μου.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ξέρει κανείς πως ενεργοποιείται/απενεργοποιείται ή απόκρυψη όταν καλείς;

Έχει ενεργοποιηθεί καταλάθος και δεν μπορώ να βρω από που βγαίνει.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως ενεργοποιείται/απενεργοποιείται ή απόκρυψη όταν καλείς;

Έχει ενεργοποιηθεί καταλάθος και δεν μπορώ να βρω από που βγαίνει.

 

Δεν εχω το ιδιο τηλεφωνο, αλλα έχω ιδια εκδοση android.

Ρυθμισεις-> κληση -> προσθετες (ή επιπλεον) ρυθμισεις- > ταυτοτητα καλουντος

 

Για δες

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, έφτιαξε.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια ,

ειμαι κατοχος ενος ideos x5 pro .

Ενας πολυ στενος μου φιλος πηρε το Lg l3 , πριν 3 μηνες και προχθες ειχε στο τηλ.. μονο 16mb μνημη και δεν μπορουσε να εγκαταστησει τιποτα πια και το τηλ.. πλεον λειτουργουσε δυσκολα .

Θα σας πω αργοτερα τι εκανα στο τηλ... του και εχει αυτη τη στιγμη 95mb μνημη και το τηλ.. παει 3 φορες καλυτερα απο πριν ( χωρις να σβησω καμμια εφαρμογη απ'αυτες που ειχε στο τηλ...

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανετε , ειναι να εγκαταστησετε το lg pc suite .

Mετα ακολουθουμε τις οδηγιες απο οποιο λινκ θελετε εδω....http://www.google.com/search?hl=el&gl=GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=how+to+root+lg+l3+e400

Αφου τελειωσουμε με το ροοτ , τοτε εγκαθιστουμε τον root explorer ( googlαρετε και θα το βρειτε).

Ανοιγουμε τον root explorer και παμε στο system/app , κραταμε πατημενο το δαχτυλο στο "app" , και επιλεγουμε "zip this folder" , και ετσι εχουμε ολες τις εφαρμογες συστηματος αποθηκευμενες στη καρτα μας (στο φακελο , speedsoftware/zip ).

Μετα λοιπον αρχιζουμε να σβηνουμε τις αχρηστες εφαρμογες ( θα σας πω αυριο ποιες εσβησα ακριβως , παντως στα σιγουρα εσβησα , google maps, streets, google quick search, email, music, file manager,lg launcher κ.λ.π.)

Εβαλα ram manager , music player pro , sygic gps navigator , holo launcher.

Μετα μετακινησα τις εφαρμογες που δεν μπορουν να πανε στην sd , απο το data/app στο system/app ( flash player,music player,youtube,ram manager κ.λ.π.

Kρατησα στο system/media , μονο το φακελο audio και το bootanimation.zip , τα αλλα εφυγαν.

Και το τηλ.. πεταει πλεον.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ .

ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΟΟΤ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΤΗΛ... ΣΑΣ.

ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΕ.

Μπορειτε να ξαναγυρισετε σε εγγυηση φλασαροντας επισημο firmware με το lg tool , αλλα ειναι αλλη ενοτητα αυτη.

Αφου δω τι θα κανω με cwm recovery ( τον rom manager δεν τον εμπιστευομαι και πολυ) , τοτε ισως φτιαξω κι ενα custom rom για το lg l3 e400.

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ , ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εχω περασει στο κινητο μια cm9 nightly (την τελευταια), και τα χρώματα φένονται αθλια, πολυ σκούρα, σαν να παιζει σε 8bit χρώμα η οθόνη. δοκιμάσα να βάλω τερμα τη φωτεινότητα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ξέρει κανεις τι συμβαίνει? ειναι bug της cm9 rom μήπως?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Σήμερα ήρθε το LG Optimus L3 E400 που είχα παραγγείλει αλλά έχω ένα πρόβλημα με το Wifi.Ενώ συνδέεται κανονικά,όταν προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ η ταχύτητα είναι απελπιστικά αργή.Στο router που συνδέομαι έχω ξανασυνδεθεί άπειρες φορές με ένα samsung και η ταχύτητα ήταν αρκετά γρήγορη.

Μήπως ξέρουμε τι μπορεί να φταίει;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ακολούθησα όλα τα βήματα και όλα μια χαρά, αλλά όταν προσπάθησα να μεταφέρω εφαρμογές από το data/app στο system/app μου έβγαλε το εξής μήνυμα: you cannot paste here because the file system is read-only. καμμιά ιδέα;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,

ειμαι κατοχος ενος ideos x5 pro .

Ενας πολυ στενος μου φιλος πηρε το Lg l3 , πριν 3 μηνες και προχθες ειχε στο τηλ.. μονο 16mb μνημη και δεν μπορουσε να εγκαταστησει τιποτα πια και το τηλ.. πλεον λειτουργουσε δυσκολα .

Θα σας πω αργοτερα τι εκανα στο τηλ... του και εχει αυτη τη στιγμη 95mb μνημη και το τηλ.. παει 3 φορες καλυτερα απο πριν ( χωρις να σβησω καμμια εφαρμογη απ'αυτες που ειχε στο τηλ...

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανετε , ειναι να εγκαταστησετε το lg pc suite .

Mετα ακολουθουμε τις οδηγιες απο οποιο λινκ θελετε εδω....http://www.google.com/search?hl=el&gl=GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=how+to+root+lg+l3+e400

Αφου τελειωσουμε με το ροοτ , τοτε εγκαθιστουμε τον root explorer ( googlαρετε και θα το βρειτε).

Ανοιγουμε τον root explorer και παμε στο system/app , κραταμε πατημενο το δαχτυλο στο "app" , και επιλεγουμε "zip this folder" , και ετσι εχουμε ολες τις εφαρμογες συστηματος αποθηκευμενες στη καρτα μας (στο φακελο , speedsoftware/zip ).

Μετα λοιπον αρχιζουμε να σβηνουμε τις αχρηστες εφαρμογες ( θα σας πω αυριο ποιες εσβησα ακριβως , παντως στα σιγουρα εσβησα , google maps, streets, google quick search, email, music, file manager,lg launcher κ.λ.π.)

Εβαλα ram manager , music player pro , sygic gps navigator , holo launcher.

Μετα μετακινησα τις εφαρμογες που δεν μπορουν να πανε στην sd , απο το data/app στο system/app ( flash player,music player,youtube,ram manager κ.λ.π.

Kρατησα στο system/media , μονο το φακελο audio και το bootanimation.zip , τα αλλα εφυγαν.

Και το τηλ.. πεταει πλεον.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ .

ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΟΟΤ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΤΗΛ... ΣΑΣ.

ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΕ.

Μπορειτε να ξαναγυρισετε σε εγγυηση φλασαροντας επισημο firmware με το lg tool , αλλα ειναι αλλη ενοτητα αυτη.

Αφου δω τι θα κανω με cwm recovery ( τον rom manager δεν τον εμπιστευομαι και πολυ) , τοτε ισως φτιαξω κι ενα custom rom για το lg l3 e400.

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ , ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ .

 

καλησπέρα, ακολούθησα όλα τα βήματα και όλα μια χαρά, αλλά όταν προσπάθησα να μεταφέρω εφαρμογές από το data/app στο system/app μου έβγαλε το εξής μήνυμα: you cannot paste here because the file system is read-only. Αφού ξεπέρεσα αυτό το εμπόδιο παντώντας ένα κουμπάκι πάνω δεξιά, όλες τις εγαρμογές που μετέφερε από το data/app στο system/app σταματούσαν να μου λειτουργούν μέχρι που τις ξαναγύρισα πίσβ...Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by littleprince2s
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ακολούθησα όλα τα βήματα και όλα μια χαρά, αλλά όταν προσπάθησα να μεταφέρω εφαρμογές από το data/app στο system/app μου έβγαλε το εξής μήνυμα: you cannot paste here because the file system is read-only. Αφού ξεπέρεσα αυτό το εμπόδιο παντώντας ένα κουμπάκι πάνω δεξιά, όλες τις εγαρμογές που μετέφερε από το data/app στο system/app σταματούσαν να μου λειτουργούν μέχρι που τις ξαναγύρισα πίσβ...Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σορρυ που αργησα ν'απαντησω , αλλα εχω αλλο τηλ.. και δεν πολυκοιταω εδω.

καταρχην , πηρες backup απο τις system/app ( τις ζιπαρες )?? να τις εχεις αυτες μηπως σου χρειαστουν.

ποιες εφαρμογες πηγες να μετακινησεις στο system/app και δε δουλευαν ??

μηπως εκανες καποιο λαθος με την επικολληση ? μηπως τις εβαλες σε λαθος φακελο ?

μετα την μετακινηση εκανες reboot το τηλ ??

 

κατεβασε και αυτο το titanium για να κανεις εκκαθαριση της μνημης dalvik μετα απο τις μετακινησεις ( θα κερδισεις πολυ χωρο ) ... http://www.mediafire.com/download.php?xhhyc3zj9ahbk93

 

κατεβασε και τον ram manager pro , κανε την εγκατασταση , μετα ανοιξε την και διαλεξε τη πρωτη επιλογη "balance" , τικαρεις και λιγο πιο κατω την επιλογη non killable launcher και ετοιμο ... http://www.mediafire.com/?2l18rdnsih1hg3i

 

επισης μπορεις να διαβασεις καποια πραγματα απο δω , αλλα θα σου προτεινα να μη προχωρησεις σε custom rom , ακομα θελει δουλεια το πραγμα ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1610666

 

θελω να σιγουρεψω το cwm recovery , οταν το δοκιμασω και δουλευει σωστα τοτε θα ενημερωσω.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Μόλις πριν μια εβδομάδα απόκτησα το συγκεκριμένο μοντέλο και αν και είμαι σχετικά νέος στα android είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή. Την πήρα στα 119 € από Κωτσόβολο.

Να εκφράσω όμως ορισμένες απορίες αν επιτρέπεται.

1. Ενώ γράφει ότι έχει μνήμη 1 γίγα (και μετά από την προσθήκη μιας εξωτερικής sd 8 γίγα) μου γράφει ότι έχω μνήμη επάνω στην συσκευή:

--- 157.47 ΜΒ και υπόλοιπο 15,55 ΜΒ

--- 1023,72 ΜΒ και υπόλοιπο 409,64 ΜΒ

όπως βλέπεται δεν αναφέρει πουθενά την κάρτα sd που έβαλα.

Αν χρησιμοποιήσω την εφαρμογή My Phone Explorer και στην επιλογή κατάσταση τηλεφώνου φαίνονται τα πάντα.

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό??

 

2. Έχοντας κάνει root το τηλέφωνο και εγκαθιστώντας εφαρμογές (*.apk) που αντέγραψα στην εξωτερική κάρτα sd, όλες μα όλες εγκαθίστανται στην μικρή μνήμη που αναφέρω στο προηγούμενο ερώτημα. Στη συνέχεια με την εφαρμογή APP 2 SD μεταφέρω τις εγκατεστημένες πλέον εφαρμογές (όσες επιτρέπεται) στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου μια και δεν μου δίνει την επιλογή για μεταφορά στην SD, όπως τουλάχιστον δείχνει στο βίντεο της εφαρμογής APP2SD που κατέβασα από το ΜΑΡΚΕΤ. Εκεί μου δίνεται μόνο η επιλογή αυτή για μεταφορά στο τηλέφωνο ή αντίστροφα στην εσωτερική μνήμη.

Σε συνδυασμό με το προηγούμενο ερώτημα νομίζω ότι κάτι δεν έχω κάνει σωστά γιατί η εξωτερική SD είναι εκεί και υφίσταται μια και έχω μεταφέρει εκεί πολλά αρχεία και έχω κάνει από εκεί πολλές εγκαταστάσεις άλλων. Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς το γιατί??

Στην ουσία αυτό που ζητάω είναι να εγκαθιστώ τις εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη SD των 8 giga και να τις τρέχω από εκεί. Γίνεται ??

 

 

2. Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά μετέφερα από την κάρτα SIM όλες μου τις επαφές στο τηλέφωνο. Στην εφαρμογή My Phone Explorer βλέπει τρεις κατηγορίες επαφών: α. Όλες, β. Τηλέφωνο, γ. Phone και μια επιπλέον την Google μια και έχω συγχρονίσει με τον λογαριασμό μου εκεί.

Όλες οι επαφές που μεταφέρθηκαν από την SIM είναι στην επιλογή ΤΗΛΕΦΩΝΟ και όσες καινούργιες καταχωρώ πια αποθηκεύονται στην επιλογή PHONE. Λίγο μπερδεμένο ε ??? Από την εφαρμογή My Phone Explorer δεν μου δίνεται η δυνατότητα (είναι σκιασμένη) να μεταφέρω τις επαφές στην μία ή την άλλη λίστα. Μέσα από το μενού του τηλεφώνου έχω σαν επιλογή προβολής επαφών από α) το τηλέφωνο, β) την SIM, γ) από Google. Έχω τσεκάρει μόνο τηλέφωνο και έτσι έχω προβολή όλων των επαφών. Λογικά όταν τσεκάρω και τις 2 άλλες επιλογές στην συσκευή βγαίνουν οι επαφές διπλές ή τριπλές.

Πως μπορώ να έχω όλες τις επαφές σ ένα κατάλογο και όχι σε δύο ?? (TΗΛΕΦΩΝΟ και PHONE)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Pilioritis

1. Δεν βλεπω κατι περιεργο σ'αυτα που λες , εκτος του οτι δεν βλεπει την εξωτερικη απο τις ρυθμισεις ( θα το δω ομως μολις εχω το τηλ.. στα χερια μου.)

2. Το app2sd που εβαλες δεν κανει τιποτα παραπανω απο την μετακινηση στην sd που κανει και το τηλ.. ( τζαμπα το'βαλες ).

Το καλυτερο ειναι το link2sd , αλλα πρεπει να φτιαξεις ενα extra partition στην sd για να δουλεψει και ετσι θα μεταφερονται και αυτες που δεν σε αφηνει.

Ομως επειδη δεν εχω βρει ακομα ενα σωστο cwm recovery ( τον rom manager δεν τον εμπιστευομαι ) , ο μονος τροπος γιανα φτιαξεις extra partition στη καρτα σου ειναι με το pc σου ( googlare , πως φτιαχνουμε ext partition στην sd ) , και μετα να χρησιμοποιησεις το link2sd.

Αλλιως θα εκανες ext partition απο cwm recovery.

Οι εφαρμογες δεν τρεχουν απο την sd .

3. Οπως το'χεις κανει εισαι οκ , θα του ριξω ομως και μια ματια οταν εχω το τηλ.. στα χερια μου.

Το καλυτερο λοιπον που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαξεις ext partition στην καρτα σου και μετα να βαλεις το link2sd , και να κανεις αυτο που λεω στα προηγουμενα ποστ με τιςμετακινησεις των εφαρμογων.

 

παραδειγμα μετακινησης εφαρμογων.

αφου αναβαθμιστει το youtube , θα υπαρχει η ενημερωση της εφαρμογης στο data/app , και η εφαρμογη youtube που ειχε μεσα το τηλ.. απο τη μανα του στο system/app.

Κανουμε move την νεα εφαρμογη απο το data/app στο system/app , και σβηνουμε απο το system/app το Υoutube.apk μαζι με το odex αρχειο του ( youtube odex ).

Κανουμε reboot και κομπλε .

Το ιδιο κανουμε και για αλλες εφαρμογες η αν δεν τις θελουμε τις διαγραφουμε τελειως.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!Θα τα τεστάρω όλα όσα μου είπες και θα σου πώ!!!!

ειναι ευκολο να γινουν .

εφοσον , προς το παρον δεν εxoυμε backup του τηλ... μας

ΒΑΣΙΚΟ ειναι για οτι αλλαζουμε απο το συστημα να το zipαρουμε με root explorer και μετα να το αποθηκευουμε στο pc μας.

προσωπικα θα ζιπαρα ολοκληρο το φακελο "system" , και θα τον αποθηκευα στο pc ( ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για να τα εχεις ολα ασφαλη ).

 

πως κανεις εκκαθαριση της μνημης dalvik με το titanium.

Πριν ανοιξεις την εφαρμογη , πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/αναπτυξη και τικαρε τον εντοπισμο σφαλματων για να τον ενεργοποιησεις.

Μετα ανοιξε το titanium με κλειστο το wifi καλυτερα.

Θα ανοιξει ενα popup , επελεξε continue η ok μετα αλλο popup παλι ok μεχρι που θ'ανοιξει .

Μετα στο πανω μερος επελεξε , αντιγραφο ασφαλειας και επαναφορα, και θ'ανοιξει ενα popup window και επελεξε dismiss.

Μετα πατας το κουμπι ( κατω πληκτρα ) για να εμφανιστει το μενου , επιλεγεις "περισσοτερα" και μετα επιλεγουμε "εκκαθαριση της μνημης dalvik" .

 

θα ενημερωνω για οτι κανω σε αυτο το τηλ... ανα διαστηματα ομως.

 

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@Pilioritis

1. Δεν βλεπω κατι περιεργο σ'αυτα που λες , εκτος του οτι δεν βλεπει την εξωτερικη απο τις ρυθμισεις ( θα το δω ομως μολις εχω το τηλ.. στα χερια μου.)

2. Το app2sd που εβαλες δεν κανει τιποτα παραπανω απο την μετακινηση στην sd που κανει και το τηλ.. ( τζαμπα το'βαλες ).

Το καλυτερο ειναι το link2sd , αλλα πρεπει να φτιαξεις ενα extra partition στην sd για να δουλεψει και ετσι θα μεταφερονται και αυτες που δεν σε αφηνει.

Ομως επειδη δεν εχω βρει ακομα ενα σωστο cwm recovery ( τον rom manager δεν τον εμπιστευομαι ) , ο μονος τροπος γιανα φτιαξεις extra partition στη καρτα σου ειναι με το pc σου ( googlare , πως φτιαχνουμε ext partition στην sd ) , και μετα να χρησιμοποιησεις το link2sd.

Αλλιως θα εκανες ext partition απο cwm recovery.

Οι εφαρμογες δεν τρεχουν απο την sd .

3. Οπως το'χεις κανει εισαι οκ , θα του ριξω ομως και μια ματια οταν εχω το τηλ.. στα χερια μου.

Το καλυτερο λοιπον που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαξεις ext partition στην καρτα σου και μετα να βαλεις το link2sd , και να κανεις αυτο που λεω στα προηγουμενα ποστ με τιςμετακινησεις των εφαρμογων.

 

παραδειγμα μετακινησης εφαρμογων.

αφου αναβαθμιστει το youtube , θα υπαρχει η ενημερωση της εφαρμογης στο data/app , και η εφαρμογη youtube που ειχε μεσα το τηλ.. απο τη μανα του στο system/app.

Κανουμε move την νεα εφαρμογη απο το data/app στο system/app , και σβηνουμε απο το system/app το Υoutube.apk μαζι με το odex αρχειο του ( youtube odex ).

Κανουμε reboot και κομπλε .

Το ιδιο κανουμε και για αλλες εφαρμογες η αν δεν τις θελουμε τις διαγραφουμε τελειως.

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το κάνω. Με το mini tool partition wizard έκανα ένα γίγα ext2 partition αλλά με τίποτα δεν το κάνει primary και το link2sd δεν βλέπει το τμήμα αυτό της SD. Χρησιμοποίησα τις οδηγίες από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28269125&postcount=1

και είδα και ένα βιντεάκι από εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=Cygl0qZnbaM&noredirect=1

 

Δοκίμασα με ext2 και ext3 αλλά τίποτα. Το link2sd θέλει το παρτίτιον αυτό να είναι primary και όχι logical. Μάλλον θα τα παρατήσω στο τέλος :O:O:O:O:O:O:O

 

ΥΓ Μήπως πρέπει να κάνω mount το partition χειροκίνητα ?? Κι αν πως???

Επίσης όλα αυτά που μου λες για system φακέλους κλπ γιατί εγώ δεν τα βλέπω???

Με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων καταργήται η διαδικασία που είχα κάνει για να το κάνω root ??

Edited by Pilioritis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το κάνω. Με το mini tool partition wizard έκανα ένα γίγα ext2 partition αλλά με τίποτα δεν το κάνει primary και το link2sd δεν βλέπει το τμήμα αυτό της SD. Χρησιμοποίησα τις οδηγίες από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28269125&postcount=1

και είδα και ένα βιντεάκι από εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=Cygl0qZnbaM&noredirect=1

 

Δοκίμασα με ext2 και ext3 αλλά τίποτα. Το link2sd θέλει το παρτίτιον αυτό να είναι primary και όχι logical. Μάλλον θα τα παρατήσω στο τέλος :O:O:O:O:O:O:O

 

 

 

ΥΓ Μήπως πρέπει να κάνω mount το partition χειροκίνητα ?? Κι αν πως???

Επίσης όλα αυτά που μου λες για system φακέλους κλπ γιατί εγώ δεν τα βλέπω???

Με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων καταργήται η διαδικασία που είχα κάνει για να το κάνω root ??

 

να κοιτας αυτο το thread για εξελιξεις ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1610666&page=97

στο πρωτο ποστ της σελιδας 97 ο φιλος δινει αυτο το λινκ για το πως να φτιαξεις partition στο στοκ ρομ ...http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32411033&postcount=897

και ο αλλος δινει αυτο .. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29481467&postcount=549

 

στου φιλου μου το τηλ.. δεν εχω κανει partition και δεν εχω βαλει link2sd ( προς το παρων δεν χρειαζεται , και δεν εχει και εξωτερικη ακομα )

 

δεν ξερω αν δουλευεις με αλλον file manager , αλλα με root explorer , μολις τον ανοιξεις στην πρωτη σελιδα βρισκεις και το φακελο "data" και πιο κατω , τον φακελο "system"

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον ES File Explorer File Manager. Το πρώτο που ανοίγει είναι μια λίστα φακέλων με πρώτο το _ExternalSD, Android, backups κλπ

 

Επίσης ν αναφέρω ότι όταν πάω Εφαρμογές ----> Ανάπτυξη ----> Εντοπισμός σφαλμάτων USB η εντολή αυτή είναι σκιασμένη και νομίζω φαίνεται τσεκαρισμένη.

Edited by Pilioritis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L3 (E400)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...