Jump to content

[ROM] NIKPAPAKOS ICS 4.0.4 XWLPU


nikpapakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως κλείνω σε λίγο μήνα με την XWLPU 4.0.4 CF Kernel & την ROM του Nik. Όπως έχω ξαναπει έχω αφαιρέσει αρκετά apk (έχω λίστα σε προηγούμενο μήνυμα). Έχω το brithness πάντα 100%, FD disabled & πάντα τα data ανοιχτά. Όχι συγχρονισμό στις επαφές, αλλά ναι στο gmail.

 

Με απλή χρήση (λίγα mail, κλήσεις, whatsapp) κρατάει για πλάκα 2 μέρες. Με δυνατή χρήση (Internet, whatsapp, wheres my water, angry birds, gps κλπ) και συνεχώς σκάλισμα (τρώει πολύ μπαταρία η οθόνη) μου κρατάει άνετα 17 ώρες (δηλαδή το βράδυ πριν κοιμηθώ το βάζω να φορτίσει σβηστό μέχρι το πρωί).

 

Για μένα λοιπόν το κινητό μου είναι 100% safe, καθώς ξέρω πως ΟΤΙ χρήση και αν του κάνω, θα με κρατήσει μέχρι το βράδυ πριν τον ύπνο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Βέβαια είμαι και με την 2000mah μπαταρία, αλλά έχοντας περάσει από 3-4 rom, ομολογώ πως αυτή μου δίνει την καλύτερη απόδοση.

 

- Αυτό που λες, πως ό,τι χρήση κι άν κάνεις θα σε βγάλει μέχρι το βράδυ, είναι το πιο σημαντικό και για μένα.

- Ποιές άλλες rom δοκίμασες και λες ότι είσαι καλύτερα με την XWLPU 4.0.4?

- Και, τέλος ... επειδή δεν μου έρχεται ... τί είναι το "FD" που το έχεις "disabled"?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Αυτό που λες, πως ό,τι χρήση κι άν κάνεις θα σε βγάλει μέχρι το βράδυ, είναι το πιο σημαντικό και για μένα.

- Ποιές άλλες rom δοκίμασες και λες ότι είσαι καλύτερα με την XWLPU 4.0.4?

- Και, τέλος ... επειδή δεν μου έρχεται ... τί είναι το "FD" που το έχεις "disabled"?

 

FD = Fast Dormancy :P

 

Διάφορες Pulse με CF Kernel, μαμά rom με CF Kernel, την προηγούμενη του Nik με speedmod k3-k31 kernel, μία omega την οποία δεν θυμάμαι τώρα... εχμ, αυτά πάνω κάτω. Πάντα όμως οι rom μου ήταν customized στα δικά μου μέτρα να μην τρέχουν -υποκειμενικά- σκουπίδια.

 

Αυτό που μου έχει κάνει όμως εντύπωση με την Rom του Nik και την 4.0.4 XWLPU, είναι ότι το κινητό μου δεν κάνει πλέον random reboots όταν συνδιάζω οτιδήποτε με wi-fi. Σε όλες τις προηγούμενες rom μετά απο πολύ χρήση wi fi και σε συνδιασμό με market ή αλλες εφαρμογές, το κινητό μου έκανε ΠΑΝΤΑ reboot. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι γενικά κάποιο fix της ICS.

 

Anyway, I'm a happy user :P

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

FD = Fast Dormancy :P

 

Ισως δεν είναι το σωστό θρεντ για να ρωτήσω ... αλλά μήπως ξέρει κανείς άν έχει νόημα να είναι ενεργοποιημένο το FD όταν έχεις Vodafone?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν είναι το σωστό θρεντ για να ρωτήσω ... αλλά μήπως ξέρει κανείς άν έχει νόημα να είναι ενεργοποιημένο το FD όταν έχεις Vodafone?

 

Γενικά στην Ελλάδα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως εχω disabled to fd και δεν εχω αντιμετωπίσει πότε μα πότε πρόβλημα ή κόλλημα σε οτιδήποτε ίσα ίσα μας δίνει λιγάκι καλύτερη μπαταρία ;)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως εχω disabled to fd και δεν εχω αντιμετωπίσει πότε μα πότε πρόβλημα ή κόλλημα σε οτιδήποτε ίσα ίσα μας δίνει λιγάκι καλύτερη μπαταρία ;)

 

Πως το απενεργοποιούμε; και μια ερώτηση ακόμα, υπάρχει crt off; γιατί στην LPT υπήρχε.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορείς να το βρεις στο xda...όσο για το crt off είχε κάποιο θέμα και δεν κάθονταν καλά, υπάρχουν όμως κάποια mod στο xda για να το περάσεις αν θες στα ποστ του sale (neat Rom)..:)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορείς να το βρεις στο xda...όσο για το crt off είχε κάποιο θέμα και δεν κάθονταν καλά, υπάρχουν όμως κάποια mod στο xda για να το περάσεις αν θες στα ποστ του sale (neat Rom)..:)

 

 

Βρήκα αυτό, http://www.ctrlplusz.com/2011/07/disable-fast-dormancy-improve-battery-life-on-the-galaxy-s-ii/

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1872748

 

:respect: no rest for nikpapakos :respect:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ποιο παλιά από ότι θυμάμαι δεν είχε νόημα να απενεργοποιήσουμε το fd γιατί δεν το υποστηρίζουν οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Σε gb πληκτρολογούσες στον dialer *#9900# σε ics δεν ξέρω αν υποστηρίζετε.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο παλιά από ότι θυμάμαι δεν είχε νόημα να απενεργοποιήσουμε το fd γιατί δεν το υποστηρίζουν οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Σε gb πληκτρολογούσες στον dialer *#9900# σε ics δεν ξέρω αν υποστηρίζετε.

 

Επειδή ακριβώς δεν το υποστηρίζουν οι πάροχοι, έχει νόημα η απενεργοποίηση του, για εξοικονόμηση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 2 εβδομαδες με xlpunickpapakos,παρα πολυ καλη,δεν λεω αριστη για να συνεχισεις την καλη δουλεια που κανεις.μονο ενα μικρο προβλημα?,νομιζω οτι εχω μικροτερη ενταση στο ακουστικο του ενσυρματου χαντς φρι,παντως συνχαρητηρια και παλι.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Nikpapakos. Να περιμένουμε καμια νεοτερη εκδοση lpx;....

 

Ευχαριστουμε για τον κοπο σου!

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει κάτι νέο αν αξίζει θα το δω περισσότερο και θα ανανεώσω...:)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει κάτι νέο αν αξίζει θα το δω περισσότερο και θα ανανεώσω...:)

 

 

Για το ζήτημα που έθεσα πιο πάνω θα μπορούσες να κάνεις κάτι η είναι ανέφικτο;

πιστεύω ότι και άλλα παιδιά θα το ήθελαν κάτι τέτοιο :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Για το ζήτημα που έθεσα πιο πάνω θα μπορούσες να κάνεις κάτι η είναι ανέφικτο;

πιστεύω ότι και άλλα παιδιά θα το ήθελαν κάτι τέτοιο :)

 

Ποιό ;με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ...:confused: τι εννοείς ;;

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νικ, έχω περασμένη την 1η LPU που έδωσες, και την έχω στημένη για την επόμενη 4.Χ.Χ που θα βγάλεις :ninja: Εχω κάνει το σχετικό τεστ στην συσκευή μου και μου έβγαλε ότι έχω "Sane chip". Οταν λοιπόν θελήσω να περάσω την επόμενη rom, θα κάνω τα γνωστά 3 wipes και θα την περάσω από CWM, ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο για να μην το τουβλιάσω? 'Η, απλά, από την στιγμή που έχω sane chip δεν τουβλιάζεται από την 4.0.4?

 

Κάτι ακόμα: άν θελήσω να πάω κάποια στιγμή σε stock πώς θα το κάνω?

(...αυτό απλά για ενημέρωση - όσο δεν καταλαβαίνω πώς να περάσω lidroid στην 4.0.4 ούτε το σκέφτομαι, καθότι το tray ήταν διακοσμητικό στα 2 προηγούμενα galaxy και τώρα έχει γίνει εργαλείο!)

 

Βtw... έχω παγώσει ένα κάρο εφαρμογές, μια χαρά η αυτονομία της rom σου, αλλά την εικόνα που έχεις δώσει εσύ με τις γεμάτες 2+ μέρες την-έχω-και-δεν-την-έχω δει. Αν έχεις χρόνο γράψε 2 γραμμές για την χρήση που κάνεις στο τηλ.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να περάσεις άλλη ρομ η οποία είναι sammy και όχι aosp ...δεν έχει πρόβλημα...όσον αφορά τους χρόνους που είδες είναι με ανοιχτό wifi συνέχεια αλλά με το policy να κλείνει όταν κλείνει η οθόνη, με το data ανενεργό όταν εχω wifi και όταν δεν το χρειάζομαι με 1:03 λεπτά ομιλία στο τηλ (νομίζω ότι είναι πολύ) και με δύο και μίση ώρες λειτουργία οθόνης και συνέχεια βέβαια στα φόρουμ... Edited by nikpapakos
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είμαι με την δική σου (1η LPU), αν βγει νέος official CF kernel και κάνω 3 wipes δεν έχω θέμα? (το chip μου είναι λέει dangerous για brickbug)...

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είμαι με την δική σου (1η LPU), αν βγει νέος official CF kernel και κάνω 3 wipes δεν έχω θέμα? (το chip μου είναι λέει dangerous για brickbug)...

 

O Chainfire που φτιάχνει τον CF λέει ότι είναι safe.

Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια για οποιοδήποτε λόγο έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία περνά τον speedmod και είσαι οκ...:)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια για οποιοδήποτε λόγο έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία περνά τον speedmod και είσαι οκ...:)

 

Αυτόν εννοείς?

http://touristinparadise.blogspot.gr/2012/04/samsung-galaxy-s2-ics-download-speedmod.html

Version: K3-31 (06-August-2012) * For 4.0.4 ROMs

Odin version: SpeedMod K3-31 for Odin

CWM version: SpeedMod K3-31 for CWM

- Παίζει να τον περάσουμε από Odin (στο πεδίο pda), ή προτιμάμε την έκδοση cwm?

- Εχουν και οι 2 μέσα το superSU?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ βέβαια δεν χρησιμοποιώ σχεδόν πότε odin μόνο cwm είναι πιο βολικό...αλλά όπως έχει συνηθίσει ο καθένας...

Πάντως μέχρι στιγμής όλα τα reviews (εγώ δεν εχω προλάβει να τη βάλω) σχετικά με την xwlpx δεν με πείθουν για κάτι καλύτερο..διάβασα και για κάποια bugs που δεν τα βλέπω στην xwlpu...ίσως βέβαια να είναι και από μη σωστή εγκατάσταση...θα δούμε..ίσως βγει και η 4.1.1 :D σιγά σιγά

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδες 2 ερωτησεις.

 

1. Θελω να κανω factory reset και να ξαναπερασω τη rom, αλλα πως κανω επανεκκινηση σε recovery mode, το cwm δεν ειναι εγκατεστημενο? (αν εχω καταλαβει καλα...)

 

2. Ειχα προβλημα με το usb απο πριν, και συνεχιζεται και εδω. Οταν συνδεω το τηλ, ενω δειχνει οτι φορτιζει (δηλαδη το usb δουλευει) μου ανοιγει τα αρχεια του κινητου και τα βλεπω κανονικα (σαν να ειναι εξωτερικο usb) αλλα για πολυ λιγο.

Δηλαδη με το που το συνδεσω αμα κανω μεταφορα ενα μικρο αρχειο (πχ txt) το κανει. Αμεσως μετα οτι και να κανω δειχνει σαν να εχει αποσυνδεθει. Το βλεπει δηλαδη οταν το συνδεω αλλα μετα να το χανει. (δεν εχω εξωτερικη μνημη) Καμμια ιδεα... ?

Edited by MTS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...