Jump to content

Xperia mini / mini pro : Εγκατάσταση της hybrom rom


wertyo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω 2 ερωτήσεις..

με ποιο τρόπο φαίνεται το bootloader οτι είναι ανοιχτό;;

και με ποιό "εύκολο" τρόπο ξανακλειδώνει;;

The light at the end of the tunnel will be switched off until further notice!

 

Xperia Mini ST15i

Rage Kernel v2.7

ROM Xperia Mini Flush78_v6.5 S Edition FINAL

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω 2 ερωτήσεις..

με ποιο τρόπο φαίνεται το bootloader οτι είναι ανοιχτό;;

και με ποιό "εύκολο" τρόπο ξανακλειδώνει;;

 

με τον δικό μου τρόπο...δεν μπορείς να καταλάβεις...το πρόγραμμα στο λέει ότι έχει ξεκλειδώσει και καλά...

 

παίδες το έβαλα και εγώ. το κινητό πάει λίγο σφαίρα.. χαχαχα.. θέλει λίγο δουλειά μέχρι να ξεκλειδώσει το bootloader αλλά μετά δεν θέλει πάνω απο 15 λεπτά.

 

edit. πολλά ευχαριστώ στο παιδί που το ξεκίνησε σαν θέμα. όχι μόνο για τις πληροφορίες αλλά και για το θάρρος του. ;)

 

ευχαριστώ πολύ φιλε μου...και εγώ σε ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε wertyo.. απο το Setcpu πως βάζω τον επεξεργαστή πάνω απο 1ghz? εμένα πάνω απο 512mb δεν πάει... :(
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες θα ρωτησω παλι το εξης, αν ξεκλειδωσω τον bootloader και αλλαξω kernel μπορω να το επαναφερω οπως ηταν με seus?????????? αν ναι πιστευω οτι αξιζει να κανουμε την ολη διαδικασια, αν οχι ποιος τροπος υπαρχει??????? ευκολος η δυσκολος????? να μη μπαινουμε σε περιπετειες αν και σε λιγο καιρο θα ερθει το παγωτακι :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε wertyo.. απο το Setcpu πως βάζω τον επεξεργαστή πάνω απο 1ghz? εμένα πάνω απο 512mb δεν πάει... :(

 

:/...μπες στο setcpu...και πατα το capasitive που είναι για τις επιλογές (όχι το back το άλλο)

και μετά πατα device selection...και μετά το πρωτο που σου έχει να επιλέξεις...εγώ έτσι το εκενα και μου είναιη ως 2 ghz

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανεις που δοκιμασε να βαλει τους drivers απο πισι με xp?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανεις που δοκιμασε να βαλει τους drivers απο πισι με xp?

 

Όχι αλλά πιστεύω θα είναι πιο εύκολο από ότι με τα 7... Στείλε μήνυμα τι θέλεις...

 

Πάντως έχω που ασχολούμαι από την Παρασκευή το βράδυ καλή ώρα σαν τώρα. Έφτασε Δευτέρα και μα τον Θεό κοντεύω να χάσω το μυαλό μου. Έμπλεξα και με πολλές σελίδες και tutorials και μπλέχτηκα...

 

Μπορεί, σας παρακαλώ, κάποιος να μου στείλει τα βήματα απλά? Χωρίς λινκς στο τάδε βίντεο κλπ... Bootloader εντάξει, τον άνοιξα. Στο kernel το διαολεμένο δεν.... Δεν θέλει? Δεν ξέρω...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

τον ξεκλειδωσα τον bootloader και με τα πολλα λογω xp φανταζομαι,περασα τον ατιμο τον kernel.

Τωρα ειμαι rooted!!!αυριο ισως δοκιμασω και μια καλη ρομ.

 

Φιλτατε μην ανησυχεις θα σου εξηγησει ο wertyo τι και πως οταν το δει..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά αποφάσισα με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω να βάλετε οποιοι ενδιαφέρεστε την hybrom στο κινητό σας :)

Γιαυτο λοιπόν έφτιαξα κάποιες οδηγίες οι οποιες πιστεύω μπορούν να ακολουθηθούν και από αρχαριους

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Οποιος επιχειρήσει τα παρακάτω βήματα θα χάσει την εγγύηση του κινητού του και υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα μην μπορεί πια να κάνει update σε android 4 μέσο του pc companion η κάποιου αλλου manager της Sony επειδή πολύ απλά με το unlock bootloader που θα σας ζητηθεί παρακάτω είναι σαν να φεύγετε από την Sony ως χρήστης...ακόμα μπορείτε πολύ εύκολα άμα δεν είστε γνωστης να βλάψετε την συσκευή σας...ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑΥΤΟ!!!!!!!!!

 

!!!ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ!!!

 

Ας ξεκινήσουμε....

 

Βήμα 1

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να κάνετε unlock τον bootloader...αυτό θα το καταφέρετε με τη βοήθεια του παρακάτω thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1285285

 

Aυτό το thread όμως δείχνει εικόνα για το testpoint μονο του mini pro...για τους κατόχους του mini ψάξτε video παρόμοια με αυτό που έχω βάλει παρακάτω...

Το παρακάτω video κάνει πράξει τα βήματα του thread και ίσος βοηθήσει τους κατόχους του mini pro ...

testpoint xperia mini pro - YouTube

 

Βήμα 2

Aφού κάνετε unlock τον bootloader...πρέπει να βάλετε κάποιον custom kernel μιας και οι περισσότερες custom roms δεν δουλεύουν με τον stock kernel...

Εγώ διάλεξα να βάλω τον rage kernel αφού έχει αποδειχτεί ο πιο αξιόπιστος

 

Το thread του rage kernel:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398910

 

Πηγαίνουμε στο installing και κατεβάζουμε τους drivers από το πρώτο βήμα πατώντας πάνω στο drivers...

Αυτό το video θα σας βοηθήσει στην εγκατάσταση τον drivers αλλα και την εφαρμογη των παρακάτω βημάτων...

 

Το επόμενο βήμα είναι να πάτε στο δεύτερο βήμα από το installing του thread και να πατήσετε το ''these files'' για να το Κατεβάσετε το fastboot το οποιο θα κάνετε και extract μέσα σε ένα φάκελο...

 

Μετα θα πάτε και θα κατεβάσετε τον rage kernel του κινητού σας στο download που έχει κάτω κάτω...

Αφού το κατεβάσετε κάνετε extract το αρχειο που προκύπτει (boot) το βάζετε μέσα στον ίδιο φάκελο που βάλατε και τα αρχεία που κάνατε extract από το fastboot...

 

Μετα άνοιξτε αυτό τον φάκελο που έχετε βάλει όλα αυτά(τα αρχεία του fastboot και τον boot) και πατήστε το flash.cmd.

Αφού ανοίξει μια γραμμή εντολών που θα λέει ''waiting for devices'' συνδέεται το κινητό στο pc κρατώντας πατημένο το volume up button και τότε η γραμμή εντολών θα αρχίσει να βάζει τον kernel στο κινητό...

Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του kernel στην γραμμή εντολών θα γραφεί ''πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια'' το κανετε... και τότε θα κλείσει η γραμμή εντολών και θα μπορείτε πλέον να αποσυνδέσετε το κινητό σας από το pc

 

Για να ελενξετε αν έχει μπει ο kernel...ανοίξτε το κινητό σας και πηγαίνετε στις ρυθμίσεις...και πατήστε ''σχετικά με το τηλέφωνο'' και μετά δείτε στο έκδοση kernel αν λέει : 2.6.32.9-perf dumoh@vbox #26

 

Σε αυτό το σημείο η συσκευη είναι πλέον rooted και με διαφορα προγράμματα όπως το SetCPU μπορείτε να ανεβάσετε τον επιξεργαστη σας στα 2 ghz...γιαυτο άμα επιθυμεί κανεις μπόρει να σταματήσει εδώ και να μην βάλει την rom που είναι και το άμεσος επόμενο βήμα...

 

Βήμα 3

Αφού έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader και έχετε βάλει τον rage kernel...ήρθε η ώρα να βάλουμε την rom ;)

1. Πηγαίνετε στο xda-developers και κατεβάστε την rom

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1373435

2. Αφού τελειώσει το download όπως είναι ο zip φάκελος που έχει κατεβει τον παίρνετε και τον μεταφέρεται στην microsd του κινητού...

3. Μμετά κλίνετε το κινητό και το ξανανοίγετε...και την ώρα που δείχνει το logo της sony ericsson ανάβει ένα μπλε λαμπάκι στο κινητό πάνω αριστερά και άμεσος πρέπει να πατήσετε το volume down button για να μπείτε στο CWM

4. Ττώρα αφού έχετε μπει στο CWM πατιοντας τα κουμπιά volume down/up πάτε πάνω κάτω και με το home button επιλέγεται το back up and restore =>back up...για να κάνετε back up την τωρινή σας rom σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά ή πολύ απλά σε περίπτωση που δεν σας αρέσει η rom...

5. Αφού τελειώσει το back up...πρέπει να κάνετε wipe data/factory reset και wipe cache partition

6. Ααφού τελειώσετε και από αυτο πηγαίνετε στο install zip from sdcard => choose zip from sdcard και επιλέξτε την hybrom εκεί ακριβώς που την είχατε βάλει...και περιμένετε να τελειώσει το install

7. Τώρα κάντε reboot το κινητό σας και στην πρώτη μονο εκκίνηση πρέπει να έχετε υπομονή γιατί πάντα κρατάει λιγη ώρα (κάνα 5λεπτό)...αφού ανήξει το κινητό και φορτώσουν όλα ξανακάντε ένα δεύτερο reboot......απολαύστε την νέα σας rom ;)

 

για τυχόν απορίες ρωτήστε ;)

Καλησπέρα, σε st15i (xperia mini) όλα δουλεψαν ρολόϊ. Ευχαριστώ πολύ. Να υποθέσω ότι έτσι βάζουμε όποια rom θέλουμε;

Edited by SPHLIOS
Link to comment
Share on other sites

wertyo σβήσε κανένα προσωπικό μήνυμα... Προσπαθεί κόσμος να επικοινωνήσει μαζί σου αλλά δεν μπορεί!

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκλειδωσετε τον bootloader πάντως χρειάζεστε κατι τετοιο

 

αδερφε για πες μας με seus γινετε κανονικα επαναφορα????????

Link to comment
Share on other sites

αδερφε για πες μας με seus γινετε κανονικα επαναφορα????????

 

Δεν εχει χρειαστεί ακομα..ελπιζω να μην χρειαστεί...

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει χρειαστεί ακομα..ελπιζω να μην χρειαστεί...

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

 

και το παγωτο θα φλασαρει κανονικα απο πανω χωρις προβλημα????

Link to comment
Share on other sites

και το παγωτο θα φλασαρει κανονικα απο πανω χωρις προβλημα????

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Στεφανου,ναι.....:)

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε st15i (xperia mini) όλα δουλεψαν ρολόϊ. Ευχαριστώ πολύ. Να υποθέσω ότι έτσι βάζουμε όποια rom θέλουμε;

 

στις πιο πολλές έτσι γίνετε...θα κοιτάτε κάθε φορα ουτωσί άλλος τα instalation σε κάθε rom η kernel...τώρα έχετε πάρει ουτωσί άλλος μια ιδέα ;)

 

αδερφε για πες μας με seus γινετε κανονικα επαναφορα????????

 

δες είμαι σίγουρος αν γίνετε...αλλα και να μην γίνετε...θα φλασαρετε με flashtool που είναι το ίδιο εύκολο ;)

 

wertyo σβήσε κανένα προσωπικό μήνυμα... Προσπαθεί κόσμος να επικοινωνήσει μαζί σου αλλά δεν μπορεί!

 

ok συγνώμη

:p

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αδερφε για πες μας με seus γινετε κανονικα επαναφορα????????

 

το έκανα εγω με seus και επανήλθε κανονικά. το μόνο που δεν ξέρω (καθώς δεν μπορώ να το ελέγξω) είναι αν έχει ξανακλείδωσει ο bootloader. ξέρεις κανείς πως γίνεται?

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που δεν ξέρω (καθώς δεν μπορώ να το ελέγξω) είναι αν έχει ξανακλείδωσει ο bootloader. ξέρεις κανείς πως γίνεται?

 

Χρησιμοποίησε το s1tool για να το ελέγξεις.. αν δεν το έχεις πάρτο απο εδώ.

Άνοιξε το s1tool, σύνδεσε το τηλέφωνο, πάτα το "Identify" και ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη.

Όταν εμφανιστούν οι πληροφορίες του τηλεφώνου σου θα γράφει κάτι του στύλ "R(μερικά νούμερα και γράμματα)"

αν σου βγάλει κεφαλαίο "R" τότε ο bootloader είναι κλειδωμένος,αν σου βγάλει μικρό "r" τότε ο bootloader ειναι ξεκλείδωτος!

The light at the end of the tunnel will be switched off until further notice!

 

Xperia Mini ST15i

Rage Kernel v2.7

ROM Xperia Mini Flush78_v6.5 S Edition FINAL

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το s1tool για να το ελέγξεις.. αν δεν το έχεις πάρτο απο εδώ.

Άνοιξε το s1tool, σύνδεσε το τηλέφωνο, πάτα το "Identify" και ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη.

Όταν εμφανιστούν οι πληροφορίες του τηλεφώνου σου θα γράφει κάτι του στύλ "R(μερικά νούμερα και γράμματα)"

αν σου βγάλει κεφαλαίο "R" τότε ο bootloader είναι κλειδωμένος,αν σου βγάλει μικρό "r" τότε ο bootloader ειναι ξεκλείδωτος!

 

Ωραιος. μου κόλλαγε όμως στη μπάρα που αναγνώριζε το κινητό και αναγκάστηκα να το κάνω με τον δύσκολο τρόπο. :p:p

Πήγα κατ'ευθείαν να βάλω τον kernel. και τελικά ο bootloader ήταν ξεκλείδωτος. οπότε παιδιά με το seus ο bootloader δεν επαναφέρεται.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω το εξής πρόβλημα:

Αφού κάνω όλη τη διαδικασία, μολις κάνω το πρώτο reboot, κολλάει στο logo κ δεν μπουτάρει.

 

Αναλυτικά το τι κάνω:

1)βαζω τον rage kernel

2)μπαινω σε recovery mode

3)κανω wipe data/factory reset

4)κανω wipe cache partition

5)κανω wipe Davlik cache

6)install from sd

7)redoot

8)κολλάει στο λογότυπο

 

Δοκίμασα να κανω poweroff αντι για reboot αλλά ούτε αυτό μου δούλεψε.

Καμιά ιδεα κανένας τι μπορει να κάνω λάθος????

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει τον μπελά μου με το ξεκλείδωμα του bootloader και το site της Sony είναι για να κλαίνε οι ρέγκες τίποτα από αυτά που λένε δεν λειτουργεί. :( Καμιά ιδέα κανένας;

 

EDIT Μετά από 10+ ώρες ψαξίματος για όσους θέλουν να κάνουν ξεκλείδωμα με τον τρόπο της Sony έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις. 1. Οι ντραηβερς δεν περνάνε με την καμία σε win7 X64 την δουλειά την έκανα με XP και 2 για να τρέξεις το fastboot δεν πας στον φάκελο tools αλλά στον φάκελο platform-tools. Α και κάτι άλλο μετά το unlock έκανε μόνο του επαναφορά εργοστασιακών είναι νορμαλ αυτό;

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είχα περασει στο xperia mini st15i τη cm7 και έβαλα την MiniCMSandwich Lite AOSP.Μετά την εγκατάστασή του δεν δουλευε το touchscreen και απο οτι είδα ειχαν μπερδεψει τα link του mini με mini pro.Ξανα πέρασα της sony τη rom μηπως μπορεσω να επαναφερω τους drivers αλλα κολλάει στο λογότυπο.

Τι αλλο μπορω να κάνω για να το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είχα περασει στο xperia mini st15i τη cm7 και έβαλα την MiniCMSandwich Lite AOSP.Μετά την εγκατάστασή του δεν δουλευε το touchscreen και απο οτι είδα ειχαν μπερδεψει τα link του mini με mini pro.Ξανα πέρασα της sony τη rom μηπως μπορεσω να επαναφερω τους drivers αλλα κολλάει στο λογότυπο.

Τι αλλο μπορω να κάνω για να το επαναφέρω?

 

Κατέβασε το SEUS από εδώ κι ακολούθα τις οδηγίες.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκει τη συσκευη αλλα επειδη μαλλον βλεπει οτι ειναι ξεκλείδωτος ο bootloader δε το αφηνει να κανει καποια αναβαθμιση ή επιδιόρθωση.
Link to comment
Share on other sites

Βρισκει τη συσκευη αλλα επειδη μαλλον βλεπει οτι ειναι ξεκλείδωτος ο bootloader δε το αφηνει να κανει καποια αναβαθμιση ή επιδιόρθωση.

 

Ξαναπέρνα την ρομ που είχες περάσει κάνοντας την διαδικασία όπως την περιγράφω εδώ Λογικά θα στρώσει αν δεν στρώσει πέρνα μια άλλη rom και κέρνελ και κάνε επαναφορά με το Pc compation.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...