Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κρατήσεις Backup από ό,τι χρειάζεσαι (εφαρμογές, επαφές, μηνύματα, φωτογραφίες, βίντεο κ.τ.λ.). Μετέφερε τα Backup στον υπολογιστή σου.

Για Factory Reset πως Ρυθμίσεις> Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά και επιλέγεις "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων". Διαφορετικά μπαίνεις σε Recovery Mode (Home - Volume Up - Power) και επιλέγεις "Wipe data/factory reset".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα κρατήσεις Backup από ό,τι χρειάζεσαι (εφαρμογές, επαφές, μηνύματα, φωτογραφίες, βίντεο κ.τ.λ.). Μετέφερε τα Backup στον υπολογιστή σου.

Για Factory Reset πως Ρυθμίσεις> Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά και επιλέγεις "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων". Διαφορετικά μπαίνεις σε Recovery Mode (Home - Volume Up - Power) και επιλέγεις "Wipe data/factory reset".

 

Ευχαριστώ, για να επανέλθει το κινητό στην πιο "καθαρή" μορφή, ποιόν απο τους δύο τρόπους να επιλέξω; Μέσω ρυθμίσεων ή μέσω Recovery ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να το κάνω μέσω Recovery αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

εκανα ροοτ το τηλ .πηρα bakup την μαμα ρομ με Recovery και μετα περασα ρομ cyanogenMod.δεν ξερω αν εκανα βλακια αλλα δεν πηρα bacup to efs ξεχωριστα προτου περασω την ρομ.το τηλ στης ρυθμίσεις εχει το ιμει του.τι γινεται τωρα?
Link to comment
Share on other sites

εκανα ροοτ το τηλ .πηρα bakup την μαμα ρομ με Recovery και μετα περασα ρομ cyanogenMod.δεν ξερω αν εκανα βλακια αλλα δεν πηρα bacup to efs ξεχωριστα προτου περασω την ρομ.το τηλ στης ρυθμίσεις εχει το ιμει του.τι γινεται τωρα?

 

Απευθύνσου καλύτερα στο forum της συσκευής σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή Χρονιά σε όλους....

 

Μήπως γνωρίζει καποιος που βρίσκονται τα sms στην root του κινητού?

Έχω κάνει αντιγραφή όλων των δεδομένων από το κινητό στον υπολογιστή. Πού ακριβώς θα βρώ το αρχείο με τα sms?

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους....

 

Μήπως γνωρίζει καποιος που βρίσκονται τα sms στην root του κινητού?

Έχω κάνει αντιγραφή όλων των δεδομένων από το κινητό στον υπολογιστή. Πού ακριβώς θα βρώ το αρχείο με τα sms?

 

Γιατί το θέλεις αυτό; Υπάρχουν εφαρμογές πού μπορούν να σού τα κάνουν εξαγωγή για να τα κρατήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους....

 

Μήπως γνωρίζει καποιος που βρίσκονται τα sms στην root του κινητού?

Έχω κάνει αντιγραφή όλων των δεδομένων από το κινητό στον υπολογιστή. Πού ακριβώς θα βρώ το αρχείο με τα sms?

 

Χρησιμοποεισαι αυτο και θα κανεις τη δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρεθηκε κανενα αλλο προγραμμα εκτος του helium που να μπορει να κανει backup ακομα και των ρυθμισεων του καθε προγραμματος χωρις να ειναι ρουτ το κινητο?

 

Και αυτο το ρωταω γιατι το helium δεν υποστηριζει ολα τα προγραμμα οπως π.χ. το google chrome.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το sony ericsson xperia Pro. Και θα πάρω το xperia Z. Πώς μπορώ να πάρω επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο, wifi κωδικούς;

Και επίσης θα βάλω την sd που έχω στο παλιό, στο καινούριο. Θα είναι οκ;

Edited by irkaso
Link to comment
Share on other sites

Έχω το sony ericsson xperia Pro. Και θα πάρω το xperia Z. Πώς μπορώ να πάρω επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο, wifi κωδικούς;

Και επίσης θα βάλω την sd που έχω στο παλιό, στο καινούριο. Θα είναι οκ;

Για WiFi κωδικούς ( θέλει root )

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ryanamaral.wifi.passwords

Για τα υπόλοιπα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

Για την SD δεν ξέρω.Ίσως χρειαστεί format...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά,

Έχω ένα tablet HP Touchpad που είναι Dual boot, και φοράει Android ICS Cyanogen Mod 10. Μετά που εγκατέστησα μία εφαρμογή και άνοιξα το bluetooth για να κάνω μια σύζευξη μου έβγαλε το boot image (εκείνο το μπλε ανθρωπάκι που δείχνει όταν ανοίγει ή κάνει επανεκκίνηση). Αυτό το δείχνει συνεχώς, φορτώνει την επιφάνεια εργασίας για 1'' και μετά πάλι τα ίδια. Γίνεται 4-5 φορές, έπειτα κολλάει εντελώς η εικόνα για μερικά δεύτερα και μετά κάνει επανεκκίνηση (δηλ με πετάει από το μενού που διαλέγω σε τι να μπουτάρει, όπως κανονικά κάνει στην επανεκκίνηση και όχι δείχνοντας κατευθείαν την εικόνα του boot). Αυτό συνεχίζεται χωρίς τερματισμό. Αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Το τάμπλετ είναι ρουταρισμένο και έχω πρόσβαση στα recovery, backup και όλα τα σχετικά. Η ******* μου είναι ότι τόσο καιρό ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με backup της ΡΟΜ και των εφαρμογών, αν και το είχα ξαναπάθει. Παρά μόνο έχω κάνει backup στο G Cloud, αλλά αν και έκανα επαναφορά, ενώ το είχα σε εργοστασιακή φάση, το μόνο που μου άλλαξε ήταν το wallpaper!! Το πρόβλημα λύνεται αν κάνω εργοστασιακή επαναφορά, αλλά πλέον θα χάσω (όπως την 1η φορά) όλες τις εφαρμογές και αυτό συνεπάγεται πολύ χαμένο χρόνο.

 

Και τώρα το παράδοξο. Κρατάω backup (στην φάση που κολλάει και έχει πρόβλημα), κάνω εργοστασιακή επαναφορά. Και μετά κάνω restore και fix permissions (ούτε ξέρω τι είναι) και το τάμπλετ ανοίγει κανονικά χωρίς πρόβλημα και με όλα τα δεδομένα και τις εφαρμογές. Οπότε, μπαίνω γρήγορα, κάνω 2o backup σ αυτή την φάση. Και μετά πάλι τα ίδια... Έχω κάνει 10 φορές restore, είτε μόνο data, είτε μόνο system, από το ένα ή το άλλο αρχείο backup, αλλά τίποτα... Να σημειώσω ότι την 2η φορά η μπαταρία τελείωνε και ίσα ίσα έφτασε.

 

Πιστεύω ότι κάτι μου δημιουργεί το ΒΤ, γιατί έχει γενικότερα θεματάκι με αυτό, ενώ και παλαιότερα, το BT σκάλιζα (για να στείλω αρχείο) και μου έκανε τα ίδια. Τότε έκανα εργοστασιακή επαναφορά, αλλά 2η πάει πολύ... Επίσης, να σημειώσω ότι μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία είτε συνδέοντας το με PC, είτε μπαίνοντας στο άλλο λειτουργικό (Web OS) μέσω του File explorer.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια-οδηγία, θα μου είναι χρήσιμη, καθώς δεν έχω εμπειρία σε αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Superuser
μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύθηκε το θέμα. Έκανα clear cache, fix permissions και μετά recovery reboot... Και τώρα όλα καλά. Θα κάνω πλέον titanium backup και θα κρατήσω και backup της ROM στην φάση που είμαι. Λέτε να είχε σημασία που ήμουν σε χαμηλή μπαταρία σε συνδυασμό με το ΒΤ; Και την προηγούμενη φορά, το ίδιο ακριβώς... Ελπίζω να παραμείνει έτσι τώρα.

---------------------------------------------------------------------------

Ήλπιζα. Αν και επανήλθε κανονικά, μετά από επανεκκίνηση μου κάνει το ίδιο... Παιδιά, αν ξέρει κάποιος σε τι μπορεί να οφείλεται, θα μου είναι πολύ χρήσιμη η βοήθεια.

Edited by Dihnekis300
Το πρόβλημα επανέρχεται μετά από επανεκκίνηση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.καλησπερα,αφου παρουμε τη nand,ποιο αρχειο ειναι για να το περασουμε στον υπολογιστη;

2.και μετα ποια ειναι η διαδικασια για να κανουμε restore?

3.backup γινεται οταν ειμαστε σε custom rom root ετσι;

Link to comment
Share on other sites

1. Nandroid Backup κάνουμε όταν έχουμε Custom Recovery που το υποστηρίζει. Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε Custom ROM.

Όταν γίνει το Backup δημιουργείται ένας φάκελος με ονομασία clockworkmod όπου εκεί βρίσκεται το Backup.

2. Πάλι μέσα από το Recovery υπάρχει επιλογή για Restore του Nandroid.

3. Απάντησα πιο πάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δηλαδή μόνο με το helium μπορούμε να κάνουμε backup ακόμα και τις ρυθμίσεις του κάθε προγράμματος σε κινητά που δεν έχουν γίνει root?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά HELP

θέλω να περάσω μια custom ROM στο ΟΝΕΧ+ μου, και ξεκίνησα με unlock με τις οδηγίες του site htcdev , και όλα καλά.

Αλλά αυτό που διάβασα παντού , είναι ότι πριν προχωρήσω σε εγκατάσταση νέας ROM να κάνω backup την υπάρχουσα. πάω λοιπόν να το κάνω με το nandroid , αλλά όταν επιλέγω απο το άσπρο μενού (που βγένει όταν κρατάς πατημένο vol Down +power) το recovery, δεν προχωράει και βγάζει ένα κοκκινο θαυμαστικό πάνω σε ένα κινητό! κάνω κάτι λάθος;

Είμαι άσχετος οπότε και να ρωτήσετε τα αυτονόητα αν έχω κάνει μπορεί και να με βοηθήσετε!

 

Ευχαριστώ!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου για το συγκεκριμένο πρόβλημα όπου οι χρήστες της συσκευής θα μπορέσουν ενδεχομένως να σε βοηθήσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να γυρισω σε στοκ. Την προοδο των εφαρμογων που εχω αποθηκευμενη στο τιτανιουμ υπαρχει δυνατοτητα να την επαναφερω με καποιον τροπο(απο οσο ξερω η συγκεκριμενη εφαρμογη δε λειτουργει σε official rom) η θα χρειαστει να ξαναφλασαρω custom rom για να εχω προσβαση στα saves μου??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να είσαι Root για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Δεν έχει σημασία αν είναι επίσημη η ROM ή Custom αρκεί να είσαι Root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να είσαι Root για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Δεν έχει σημασία αν είναι επίσημη η ROM ή Custom αρκεί να είσαι Root.

 

Άρα να ψάξω για μια άλλη backup εφαρμογή που να κάνει την ίδια δουλειά, ώστε να τη χρησιμοποιώ όταν δεν θα μαι ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εφαρμογή Helium που δεν χρειάζεται Root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Κατεβάσαμε το super back up και κάναμε back up τις επαφές και τις εφαρμογές ..

Τώρα θα κάνουμε επαναφορά ρυθμίσεων στην συσκευή .. Πως επαναφέρουμε τις επαφές και τις εφαρμογές μετά ;

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...