Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε περίπτωση που κανείς θέλει να πωλήσει το κινητο του πως μπορει να τα διαγράψει όλα;με δεδομένου οτι και σε μηχανές αναζήτησης έχουν αποθηκευτει με απομνημονευση κωδικοι κτλ; η επαναφορα εργοστασικών ρυθμίσεων επαρκεί;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων η συσκευή επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν όταν την αγόρασες.

Φυσικά μετά την επαναφορά μπορείς να κάνεις και έναν έλεγχο να δεις αν διαγράφηκαν όλα και ειδικά φωτογραφίες και άλλα προσωπικά αρχεία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, στο titanium backup πως οριζουμε τον φακελο που θα γινεται το backup?

Εχει την 'γελοια' επιλογη detect folder, αλλα δεν μπορω να ορισω κατι αλλο περα απο την internal memory.

Παροτι εχω και στην external sd card 'titaniumbackup folder', και το βαζω να σκαναρει την sd. Αυτο επιμενει, να βρισκει μονο την internal, και δεν βλεπω να μπορω να πλοηγηθω και να ορισω ext sd.

Υπαρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στο titanium backup πως οριζουμε τον φακελο που θα γινεται το backup?

Εχει την 'γελοια' επιλογη detect folder, αλλα δεν μπορω να ορισω κατι αλλο περα απο την internal memory.

Παροτι εχω και στην external sd card 'titaniumbackup folder', και το βαζω να σκαναρει την sd. Αυτο επιμενει, να βρισκει μονο την internal, και δεν βλεπω να μπορω να πλοηγηθω και να ορισω ext sd.

Υπαρχει λύση;

Με το κουμπί "πίσω" της συσκευής θα πλοηγηθεις στους φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση λογισμικού σε smartphone, θα είχε κάποιος την καλωσύνη να μου δώσει βασικές οδηγίες-κατευθύνσεις για backup-upgrade-restore για Samsung Galaxy Mini Gts 5570?:!:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το titanium. Δεν εμφανίζει την επιλογή "menu". Αυτες τις 3 τελειες πάνω δεξιά. Ότι βρήκα στο google είναι για custom roms. Εγώ έχω stock.

 

Άκυρο. Εντάξει είναι.

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρησιμοποίησα το titanium backup για να πάρω ένα αντίγραφο των εφαρμογών μου, πριν περάσω νέα rom. Το backup έγινε κανονικά, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω το περιεχόμενο του φακέλου του titanium backup στον υπολογιστή, έτσι το backup καθίσταται άχρηστο. Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά το backup δεν αποθηκεύεται στην SD, αλλά στο internal storage. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρησιμοποίησα το titanium backup για να πάρω ένα αντίγραφο των εφαρμογών μου, πριν περάσω νέα rom. Το backup έγινε κανονικά, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω το περιεχόμενο του φακέλου του titanium backup στον υπολογιστή, έτσι το backup καθίσταται άχρηστο. Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά το backup δεν αποθηκεύεται στην SD, αλλά στο internal storage. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

 

Μετέφερε το φάκελο back up από την εσωτερική μνήμη στην εξωτερική κάρτα με κάποιο app όπως τον es explorer. Μετα απο εκεί το βάζεις αν θες στο υπολογιστή. Όταν βάλεις τη ρομ, θα έχεις το back up στην εξωτερική κάρτα, θα κάνεις αναζήτηση στο titanium να σου βρει το backup.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρησιμοποίησα το titanium backup για να πάρω ένα αντίγραφο των εφαρμογών μου, πριν περάσω νέα rom. Το backup έγινε κανονικά, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω το περιεχόμενο του φακέλου του titanium backup στον υπολογιστή, έτσι το backup καθίσταται άχρηστο. Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά το backup δεν αποθηκεύεται στην SD, αλλά στο internal storage. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

 

 

Γιατί δεν μπορείς να τον μεταφέρεις στον υπολογιστή ;

Αν έχεις kit Kat ή νεότερη δοκίμασε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

και μετά κάνε αντιγραφή στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Ecoo e04 plus με περασμένη την.spacerom (android 5.0). Όταν παω να αντιγράψω τον φάκελο του Titanium Backup στο laptop, βγαίνει το παράθυρο, το όποιο λέει πως γίνεται υπολογισμός των αρχείων, αλλά αυτο δε τελειώνει ποτέ, έτσι ή αντιγραφή δεν ολοκληρώνεται. Αυτο συμβαίνει όταν το backup βρίσκεται στο internal storage και προσπαθώ να το αντιγράψω και να το επικολλήσω οπουδηποτε. Όταν όμως μεταφέρω τον φάκελο του Titanium (δηλαδή το backup) στην SD με το Εξερεύνηση Αρχείων ES, μέσω του κινητού, η αντιγραφή ολοκληρώνεται κανονικά. Στη συνέχεια μπορώ να αντιγράψω το backup και να το επικολλήσω στον υπολογιστή. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτο?
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μια ερώτηση επειδή δεν το κατέχο και πολύ το κομμάτι αυτό. Έχω κατεβάσει στο tablet το racing fever και επειδή έχουν αγοράσει αμάξια και τέτοια αν σβστει το παιχνίδι τα χάνο όλα και ξανά πάλι από την αρχή . τι μπορώ να κάνω για να μην χάσω τα αμάξια που έχω πάρει. ? Δεν είμαι root. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειδη αρχείων και φακέλων που περιεχουν αφορουν το συστημα δεν επιτρέπονται για λόγους ασφαλείας να μεταφέρονται από internal storage στον υπολογιστή. Ισως ο φάκελος που δημιούργησες να εκλαμβάνεται ως τέτοιος.

http://rom-firmware.webnode.gr/system-backup-rombackup/

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειδη αρχείων και φακέλων που περιεχουν αφορουν το συστημα δεν επιτρέπονται για λόγους ασφαλείας να μεταφέρονται από internal storage στον υπολογιστή. Ισως ο φάκελος που δημιούργησες να εκλαμβάνεται ως τέτοιος.

http://rom-firmware.webnode.gr/system-backup-rombackup/

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Τελικά βρήκα τροπο: πρώτα μετέφερα μέσω του ES διαχείριση αρχείων το backup από τον internal στην SD, και μετά από εκεί στον υπολογιστή.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να περάσω τα δεδομένα του παιχνιδιού στην sd και μετά να βάλω την sd σε μια άλλη συσκευή και να μου τα περάσει κατεβάζοντας το παιχνίδι? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδες καλημερα, μια ερωτηση:

Υπαρχει τροπος να επαναφερουμε back up συνομιλιων του viber? Το viber δινει τη δυνατοτητα να τις στειλεις με mail αλλα δεν εχει επαναφορα πουθενα. Υπαρχει λοιπον καποιος τροπος να τις επαναφερουμε χειροκινητα? ΠΧ στο whatsapp αν σωσεις ολο το φακελο απο τη μνημη του κινητου, επανερχεται μονο του εφοσον εχεις κανει back up συνομιλιων.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σορρυ αν ειμαι οφ τοπικ αλλα ειμαι καινουριος στο φορουμ και χρειαζομαι επιγοντος βοηθεια....εχω ενα vodafone smart 4 mini το οποιο εκανα ενημερωση χθες και απο 4.2.2 jelly bean εγινε 4.4.2 kitkat ....δεν μου αρεσει καθολου το λογισμικο επισης κολλαει και αυτος ειναι ο λογος που πουλησα πριν μερικες μερες το vodafone smart first 6....θελω αν το επαναφερω οποσδηποτε στο παλιο λογισμικο αλλα μου ειπανε στην vodafone Και στο γερμανο οτι δεν το αναλαμβανουν..σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας παιδια...ολο και καποιο γατονι θα ειναι εδω μεσα που να γνωριζει....
Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδες καλημερα, μια ερωτηση:

Υπαρχει τροπος να επαναφερουμε back up συνομιλιων του viber? Το viber δινει τη δυνατοτητα να τις στειλεις με mail αλλα δεν εχει επαναφορα πουθενα. Υπαρχει λοιπον καποιος τροπος να τις επαναφερουμε χειροκινητα? ΠΧ στο whatsapp αν σωσεις ολο το φακελο απο τη μνημη του κινητου, επανερχεται μονο του εφοσον εχεις κανει back up συνομιλιων.

 

Καλησπέρα κάποια απάντηση εδώ γιατι σχεδον την ιδια απορί αεχω και εγώ.

 

Μετά από διαγραφή αρχείων viber υπάρχει δυνατότητα να γίνει ανάκτηση ?

Οι συζητήσεις υπάρχουν απλά έχουν διαγραφεί οι φωτογραφίες .

Επίσης μέχρι πριν λίγο καιρό μπορούσα να δω το ιστορικό των συζητήσεων μέσα απο την desktop εφαρμογή κατι που δεν γίνεται τώρα. Έχει αλλάξει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

πονεμενη ιστορια αυτο το θεμα.δυστυχως ειναι κατι που η google αγνοει επιδεικτικα..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, προσπαθω να μεταφερω το Backup που εκανα (εφαρμογες+δεδομενα συστηματος) μεσω Titanium, στο dropbox μου κ ενω εχω κανει ο,τι χρειαζεται, δλδ ειναι τικαρισμενο το "αποθηκευση στο cloud, dropbox" στην αρχικη σελιδα, ξεκιναει την διαδικασια αλλα μετα απο λιγο σταματαει κ μου βγαζει το εξης μηνυμα "Η μεταφορτωση στο dropbox απετυχε εσωτερικο σφαλμα". Ξερει κανενας τι παιζει??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, προσπαθω να μεταφερω το Backup που εκανα (εφαρμογες+δεδομενα συστηματος) μεσω Titanium, στο dropbox μου κ ενω εχω κανει ο,τι χρειαζεται, δλδ ειναι τικαρισμενο το "αποθηκευση στο cloud, dropbox" στην αρχικη σελιδα, ξεκιναει την διαδικασια αλλα μετα απο λιγο σταματαει κ μου βγαζει το εξης μηνυμα "Η μεταφορτωση στο dropbox απετυχε εσωτερικο σφαλμα". Ξερει κανενας τι παιζει??

 

 

Πάρε τον φάκελο titanium backup και ατιγραψε τον στο Dropbox σού.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον φάκελο titanium backup και ατιγραψε τον στο Dropbox σού.

 

Εννοεις να περασω πρωτα το αρχειο backup στο pc κ επειτα να το αντιγραψω στο dropbox? Γιατι απευθειας απο το κινητο στο dropbox δεν βρισκω τροπο να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να περασω πρωτα το αρχειο backup στο pc κ επειτα να το αντιγραψω στο dropbox? Γιατι απευθειας απο το κινητο στο dropbox δεν βρισκω τροπο να το κανω

 

 

Από το κινητό...

Εγώ το κάνω με es explorer. Προσθέτεις στο "σύννεφο" τον λογαριασμό σού Dropbox και κάνεις copy paste...

Αλλά νομίζω γίνεται και με την εφαρμογή Dropbox.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα, μπορώ να πάρω backup τα sms από μια συσκευή και να τα περάσω σε άλλη? Υπάρχει κάποια εφαρμογή γι αυτό? Τα κινητά δεν είναι root.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορώ να πάρω backup τα sms από μια συσκευή και να τα περάσω σε άλλη? Υπάρχει κάποια εφαρμογή γι αυτό? Τα κινητά δεν είναι root.

 

SMS Backup & Restore https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&hl=el

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...