Jump to content

Αγοράζοντας Bluetooth GPS!


coki55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω Bluetooth GPS και θα ήθελα φίλοι και γνώστες του θέματος να μου προτείνετε κάτι καλό και αξιόπιστο στα λογικά πλαίσια τιμής πάντοτε! (διότι αν ήθελα να επενδύσω πολύ θα αγόραζα κανονικό GPS) :p

 

Όσοι γνωρίζεται κάποιο site περί του θέματος κάντε το μια πάσα να το δω..

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και το χρόνο που διαθέσατε!

Όσο οι νόμοι των μαθηματικών ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν είναι σαφείς, και όσο σαφείς είναι, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου την ψάχνω την δουλειά εδώ και αρκετό καιρό, στην Ελλάδα οι μόνοι που διαθέτουν BT GPS είναι : http://www.cathellas.gr αλλά πάει πακέτο με το software για PDA ή για laptop, οπότε η τιμή φτάνει ή / και ξεπερνάει την τιμή ενός κανονικού GPS. Βέβαια το software τους περιλαμβάνει απ'ότι λένε και χάρτες για Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

 

Αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα BT GPS από το eBay, όταν το έχω στα χέρια μου θα σου πω τι παίζει, καθώς θέλω να το χρησιμοποιήσω με το κινητό, καθώς έχω βρει ένα προγραμματάκι το οποίο δουλεύει το κιν σαν κανονικό GPS χωρίς χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrmojo (25 Μάι. 2004 , 16:22)

 

Φίλε μου την ψάχνω την δουλειά εδώ και αρκετό καιρό, στην Ελλάδα οι μόνοι που διαθέτουν BT GPS είναι : http://www.cathellas.gr αλλά πάει πακέτο με το software για PDA ή για laptop, οπότε η τιμή φτάνει ή / και ξεπερνάει την τιμή ενός κανονικού GPS. Βέβαια το software τους περιλαμβάνει απ'ότι λένε και χάρτες για Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

 

Αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα BT GPS από το eBay, όταν το έχω στα χέρια μου θα σου πω τι παίζει, καθώς θέλω να το χρησιμοποιήσω με το κινητό, καθώς έχω βρει ένα προγραμματάκι το οποίο δουλεύει το κιν σαν κανονικό GPS χωρίς χάρτες.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. θα περιμένω νεότερα!

Όσο οι νόμοι των μαθηματικών ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν είναι σαφείς, και όσο σαφείς είναι, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ας καταγραψουμε εδω τα συμπερασματα μας απο τα Bluetooth GPS που ΕΧΟΥΜΕ ........

 

οι φιλοι που ΕΧΟΥΝ ηδη ας μας πουν μοντελο και εντυπωσεις για να μας βοηθησουν να αγορασουμε και οι υπολοιποι ( μαθαινω οτι πολλα απο αυτα παρουσιαζουν προβληματα.....ειναι ετσι ? )

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν μου ήρθε πριν λίγες μέρες το bluetooth GPS της Globalsat. Είναι πολύ καλό. Δεν έχει κανένα πρόβλημα και σε σχέση με το CF GPS που είχα πριν πάρω αυτό (της ίδιας εταιρίας) η μόνη βελτίωση που βλέπω τώρα είναι ότι ξεκινάει πολύ πιο γρήγορα. Δηλαδή μέσα σε 20 δευτερόλεπτα έχει σήμα από δορυφόρους. Αυτά!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο 2 μηνών περίπου, συν ένα μήνα αναμονής, πήρα σήμερα στα χέρια μου το DC-0103 BT GPS της DCONNEX.

 

http://i24.ebayimg.com/02/i/01/e4/5f/66_1_b.JPG

 

Επικοινωνεί κανονικότατα με το 6600, μέσω του Power Navigator της Symbianware.

 

http://www.symbianware.com/res/powernavigation60/splash.jpg

 

Το άσχημο με αυτό το πρόγραμμα είναι ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να δημιουργήσεις routes όπως σε ένα κανονικό GPS, αλλά μπορείς να αποθηκεύεις Waypoints και tracks, όπως επίσης και σου βγάζει όλα τα απαραίτητα στοιχεία (στίγμα, ταχύτητα, απόσταση από το Waypoint που επιλέγεις κλπ).

 

Το GPS βρίσκει δορυφόρους αρκετά γρήγορα, μπορώ να πω ότι δεν έχει καμία διαφορά από ένα κανονικό GPS. Μάλιστα το δοκίμασα και σε κλειστό χώρο δίπλα στο παράθυρο όπου δεν είχε αρκετά καλή οπτική επαφή με τον ουρανό, και μου έδωσε στίγμα σχεδόν αμέσως.

 

Το GPS έχει 3 leds, με τα οποία ανάλογα πως ανάβουν, παίρνεις κάποιες πληροφορίες:

Σύνδεση Bluetooth

GPS fix

Κατάσταση μπαταρίας.

 

Μόλις το δοκιμάσω και εν κινήσει, θα σας πω πως συμπεριφέρεται.

 

Να αναφέρω επίσης ότι το πήρα από το eBay, καθώς στην Ελλάδα δεν έχω βρει ακόμη standalone ΒΤ GPS (δλδ χωρίς Software, Maps κλπ).

Link to comment
Share on other sites

112 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Σιγκαπούρη, + 37 ευρώ δασμοί και τέλη εκτελωνισμού.

 

Η κανονική τιμή του είναι γύρω στα 250$.

 

Μόλις το δοκίμασα και με το CityMaps και επικοινωνεί κανονικά, άρα περιμένουμε να δεήσει η TomTom να βγάλει χάρτες για Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrMaslow ( 2 Ιούλ. 2004 , 11:47)

 

Λοιπόν μου ήρθε πριν λίγες μέρες το bluetooth GPS της Globalsat. Είναι πολύ καλό. Δεν έχει κανένα πρόβλημα και σε σχέση με το CF GPS που είχα πριν πάρω αυτό (της ίδιας εταιρίας) η μόνη βελτίωση που βλέπω τώρα είναι ότι ξεκινάει πολύ πιο γρήγορα. Δηλαδή μέσα σε 20 δευτερόλεπτα έχει σήμα από δορυφόρους. Αυτά!

 

 

απο που το αγορασες ? ποιο μοντελο ακριβως πηρες ? δωσε link ......

:)
Link to comment
Share on other sites

Παντως ακουσα οτι η ΤοmTom ειναι σε ασχημη κατασταση ως εταιρια, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.. Αν θες δες το φορουμ των PPC
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος okapi ( 2 Ιούλ. 2004 , 13:09)

 

Παντως ακουσα οτι η ΤοmTom ειναι σε ασχημη κατασταση ως εταιρια, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.. Αν θες δες το φορουμ των PPC

 

 

Τι να κάνουμε, δεν πειράζει... Κάπου είχα δει ένα πρόγραμμα που μπορείς να φτιάξεις δικούς σου χάρτες και να τους αποθηκεύεις στο κινητό. Ίδωμεν...

 

Προς το παρόν μία φωτό για σύγκριση μεγέθους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrmojo ( 2 Ιούλ. 2004 , 12:51)

 

112 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Σιγκαπούρη, + 37 ευρώ δασμοί και τέλη εκτελωνισμού.

 

 

 

mporeis na dwseis link po ton pwliti pou pires, giati pollous apo autous de tous empisteuomai?

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το profile του:

 

http://feedback.ebay.com/ws1/eBayISAPI.dll?ViewFeedback&userid=techworldsg&ssPageName=STRK:MEWN:SID

 

Πολλοί παραπονιούνται για την καθυστέρηση παραλαβής (η δημοπρασία έκλεισε στις 31 Μαϊου και εγώ το παρέλαβα σήμερα) αλλά είναι αρκετά εξυπηρετικός και απαντάει στα email.

 

Βασικά αυτός ο χρήστης είναι η ίδια η εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

de me peirazei i argoporia, auto pou 8elw einai na ta stelnei :)

kapoioi mou eipan oti se ripped ctymaps (pou exw egw) de douleuei kala

(de kanei auto re-center)

auto gia na 3ereis.

pantws uparxei 1 efarmogi gia ellinikous xartes :worry:

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jojo ( 2 Ιούλ. 2004 , 14:56)

 

...

pantws uparxei 1 efarmogi gia ellinikous xartes :worry:

 

 

Ποια είναι? Για Symbian? Στείλε μου πμ αν θέλεις σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Απο ebay το αγόρασα. Είπα, είναι της Globalsat. 2 μοντέλα βγάζει μόνο. αυτό και το CF.

 

Μπες στο ebay, δώσε να σου ψάξει για bluetooth gps και θα τα βρεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

exi kanis to teletype gps anixto ??

to exo me xartes gia navigation A8inas ke 8essalonikis

(litourgoun ok me evresi diadromis klp me fonitiki ipostiriksi se ellinika ,stripse aristera deksia klp)

alla me to pou kani epafi me to gps vgazi minima oti den ine authorized ke klini

anistixa ke se ppc den kani open tis port gia na di to gps

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ήδη 2-3 threads για gps, παρακαλώ να συνεχίσουμε εκεί.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...