Jump to content

[Galaxy S] Custom ROMs


dchris79
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για να βάλω την criskelo πρέπει πρώτα : 1) να κάνω hard reset (factory reset και wipe cache) στην jvo που έχω

2) στη συνέχεια αντιγράψω το zip αρχείο της criskelo στην sd card του κινητού 3) Nα μπω σε recovery menu και να κάνω install zip της criskelo και 4) Να κάνω πάλι ?:wacko: hard reset ?....Eίναι σωστά τα ανωτέρω βήματα? Μπορώ να ''γλιτώσω'' κάποια από τα παραπάνω hard reset καθώς κουράστηκα να στήνω το κινητό,δηλ. κάποια που δεν είναι απαραίτητα?Η criskelo έχει lagfix που πρέπει να ενεργοποιήσεις ή μόνο μέσω voodoo kernel μπαίνει?Τον cf-root τον εγκαθιστώ μετά την εγκατάσταση της criskelo ή πριν?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά για να βάλω την criskelo πρέπει πρώτα : 1) να κάνω hard reset (factory reset και wipe cache) στην jvo που έχω

2) στη συνέχεια αντιγράψω το zip αρχείο της criskelo στην sd card του κινητού 3) Nα μπω σε recovery menu και να κάνω install zip της criskelo και 4) Να κάνω πάλι ?:wacko: hard reset ?....Eίναι σωστά τα ανωτέρω βήματα? Μπορώ να ''γλιτώσω'' κάποια από τα παραπάνω hard reset καθώς κουράστηκα να στήνω το κινητό,δηλ. κάποια που δεν είναι απαραίτητα?Η criskelo έχει lagfix που πρέπει να ενεργοποιήσεις ή μόνο μέσω voodoo kernel μπαίνει?Τον cf-root τον εγκαθιστώ μετά την εγκατάσταση της criskelo ή πριν?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

 

Ναι στα βήματα πολύ σωστά, το 4) είναι προεραιτικό. Αλλά δεν γλιτώνεις κάτι:)

Αν έχει voodoo kernel το lagfix θα μπαίνει αυτόματα φαντάζομαι.

Τον Cfroot θα τον εγκαταστήσεις μετά, αλλά αυτό μόνο εάν τον θες για kernel.

Αν δεν τον θες δεν χρειάζεσαι να τον εγκαταστήσεις.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να βάλω την criskelo πρέπει πρώτα : 1) να κάνω hard reset (factory reset και wipe cache) στην jvo που έχω

2) στη συνέχεια αντιγράψω το zip αρχείο της criskelo στην sd card του κινητού 3) Nα μπω σε recovery menu και να κάνω install zip της criskelo και 4) Να κάνω πάλι ?:wacko: hard reset ?....Eίναι σωστά τα ανωτέρω βήματα? Μπορώ να ''γλιτώσω'' κάποια από τα παραπάνω hard reset καθώς κουράστηκα να στήνω το κινητό,δηλ. κάποια που δεν είναι απαραίτητα?Η criskelo έχει lagfix που πρέπει να ενεργοποιήσεις ή μόνο μέσω voodoo kernel μπαίνει?Τον cf-root τον εγκαθιστώ μετά την εγκατάσταση της criskelo ή πριν?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

 

 

Ναι

Ναι

Ναι

Οχι δεν χρειάζεται.

Εχει λαγκφιξ αλλα δεν το ενεργοποιεί μονο του το κινητό. Το κανεις εσύ αυτό αν θες απο cwm (voodoo-enable lagfix,system lagfix).

Γιατί να βάλεις cf-root?

λογος να περασεις cf-root (πριν περασεις την κρισκελο) είναι για να έχεις την επιλογη «instal zip from sd card»,αν έχεις οποιονδήποτε αλλο κερνελ στην jvo εκτος απο τον στοκ τότε λογικα έχεις αυτήν την επιλογη και δε χρειάζεσαι cf

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα πολυ γρηγορος και πολυ smooth ο t.w.4 στην criskelo...εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος και απο την ρομ γενικοτερα...μεχρι στιγμης ειναι αψογη και αψεγαδιαστη :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να βάλω την criskelo πρέπει πρώτα : 1) να κάνω hard reset (factory reset και wipe cache) στην jvo που έχω

2) στη συνέχεια αντιγράψω το zip αρχείο της criskelo στην sd card του κινητού 3) Nα μπω σε recovery menu και να κάνω install zip της criskelo και 4) Να κάνω πάλι ?:wacko: hard reset ?....Eίναι σωστά τα ανωτέρω βήματα? Μπορώ να ''γλιτώσω'' κάποια από τα παραπάνω hard reset καθώς κουράστηκα να στήνω το κινητό,δηλ. κάποια που δεν είναι απαραίτητα?Η criskelo έχει lagfix που πρέπει να ενεργοποιήσεις ή μόνο μέσω voodoo kernel μπαίνει?Τον cf-root τον εγκαθιστώ μετά την εγκατάσταση της criskelo ή πριν?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

 

Αν είχες βάλει εσυ lagfix βγάλτο.Αν όχι καί έχεις jvo καλά στημένη και εννοήται δουλεύει ο συνδυασμος των 3 πλήκτρων, κάνε μόνο το 2 κ 3 βήμα και τιποτα άλλο.Σου έχει ήδη root με darky kernel.Τα αρχεία κ οι ρυθμήσεις σου μενουν ως έχουν.Όχι βιασύνες καλή επιτυχία!!!

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες βάλει εσυ lagfix βγάλτο.Αν όχι καί έχεις jvo καλά στημένη και εννοήται δουλεύει ο συνδυασμος των 3 πλήκτρων, κάνε μόνο το 2 κ 3 βήμα και τιποτα άλλο.Σου έχει ήδη root με darky kernel.Τα αρχεία κ οι ρυθμήσεις σου μενουν ως έχουν.Όχι βιασύνες καλή επιτυχία!!!

 

Δεν είχα lagfix ενεργοποιημένο.Έχω να βάλω lagfix από τον αρχαίο ΟCLF της 2.1:lol::lol:Τώρα που έχω ήδη τον cf-root πως ''βγαίνει'' αυτός από το κινητό??(αφου μου λες πως ο darky kernel είναι οκ)..Το lagfix πως μπαίνει και βγαίνει στην crikelo?Είπε κάτι ο φίλος Νιkos253 για cwm ..εννοεί από recovery?To λέω για να μη χρειαστεί να ξαναφλασάρω και έχω Lagfix..Aν έχεις lagfix και κάνεις hard reset φεύγει??Στοκ jvo δηλ. μόνο και criskelo μόνο χωρίς cf-root έτσι?

Edited by dchris79

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα lagfix ενεργοποιημένο.Έχω να βάλω lagfix από τον αρχαίο ΟCLF της 2.1:lol::lol:Τώρα που έχω ήδη τον cf-root πως ''βγαίνει'' αυτός από το κινητό??(αφου μου λες πως ο darky kernel είναι οκ)..Το lagfix πως μπαίνει και βγαίνει στην crikelo?Είπε κάτι ο φίλος Νιkos253 για cwm ..εννοεί από recovery?To λέω για να μη χρειαστεί να ξαναφλασάρω και έχω Lagfix..Aν έχεις lagfix και κάνεις hard reset φεύγει??Στοκ jvo δηλ. μόνο και criskelo μόνο χωρίς cf-root έτσι?

 

Το cf-root που εχεις τωρα χρειαζεται να μπεις σε rycovery να περασεις τη rom.μπαινοντας η ρομ βγάζει το cf-root poy exeis και βάζει τον ενσωματομένο darky που περιέχει. διάβασε στη σελίδατου ΤΙ περιέχει η rom του και θα καταλάβεις. Εσυ ΑΠΛΑ κανε τα βήματα που σου

είπα.....ΝΑΙ stock JVO ME cf-root (για να μπεις recovery) και φλασάρεις τα άλλα τα κάνει μόνοτου ΜΕΤΑ τα βρήσκεις όλα μεσα δεν φλασαρεις αλλον κερνελ.

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ οτι έχω εντυπωσιαστεί με την criskelo πάντως, η ROM είναι προσεγμένη σε βαθμό αηδείας.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να κρατήσω το CRT-off και να πετάξω τα υπερβολικά animations; Με ζαλίζουν λιγάκι :wacko:

 

@μπιλλ, όλα γνωστά είναι πάσο, εγώ είμαι απρόσεκτος

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες αρχικα να βαλεις στην οθονη, κινουμενη εικονα, καποιες κινησεις?

 

εδιτ

εφτασα τα 2000 :cool:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και ενας οδηγος παιδια τωρα που εγινε ξεχωριστο θεματακι απο καποιον που εχει περασει αυτη την τοσο υπεροχη ρομ συμφωνα με τα οσα λετε...

και μετα καντε τον και ενα paste στο thread του στο xda :w00t::w00t:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και ενας οδηγος παιδια τωρα που εγινε ξεχωριστο θεματακι απο καποιον που εχει περασει αυτη την τοσο υπεροχη ρομ συμφωνα με τα οσα λετε...

και μετα καντε τον και ενα paste στο thread του στο xda :w00t::w00t:

 

Ποιός σε εμποδίζει Βασίλη; :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε αυτό που πρότεινες μπιλλ, όλα κομπλέ. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σε εμποδίζει Βασίλη; :p

 

μπα δεν την εχω δοκιμασει, οποτε θα ηταν καλυτερο να το κανει καποιος που την ξερει τη ρομ :)

 

@saliez

ειδες ποσο απλα ειναι τα πραγματα ορισμενες φορες? :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα στη criskelo είναι ότι η επιλογή στο cwm menu γίνεται από το κουμπι On/off του κινητού και όχι από το home button του κινητού,το οποίο απλά σε γυρνάει μια επιλογή πίσω..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα στη criskelo είναι ότι η επιλογή στο cwm menu γίνεται από το κουμπι On/off του κινητού και όχι από το home button του κινητού,το οποίο απλά σε γυρνάει μια επιλογή πίσω..

 

σε ολα τα cwm ετσι ειναι...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν την εχω δοκιμασει, οποτε θα ηταν καλυτερο να το κανει καποιος που την ξερει τη ρομ :)

 

@saliez

ειδες ποσο απλα ειναι τα πραγματα ορισμενες φορες? :lol:

 

δοκιμασε την φιλε τι εχεις να χασεις....?:p

πραγματικα εμενα η 62 με ενθουσίασε...θα ηθελα καποτε να δω και την δικη σου αποψη για το θεμα...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν με stock JVO+dark core και πήγα σε v62 πάλι με ίδιο kernel. Πάει πολύ καλά το κινητό, μπορεί να είναι ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται να ανοίγει πολύ γρήγορα τις εφαρμογές. Δεν ξέρω αν έχει κάνει τίποτα tweak/optimization γιατί αυτός δεν πουλάει τέτοια παραμύθια.

Δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα animations, άλλαξα theme, έβαλα sensation (δουλεύει και σε JVO μια χαρά). Έχασα όμως τις 9 lockscreens

 

Όλα οκ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

H δική μου εμπειρία με την συγκεκριμένη ρομ είναι πολύ καλή μέχρι στιγμης. Είναι πολύ νωρίς για να την κρίνω συνολικά αλλά μέχρι στιγμής είναι πολύ γρήγορη , όμορφη και χωρίς κολλήματα. Ιδιαίτερα θέλω να αναφερθώ , πέρα από την εμφάνιση που είναι παρα πολύ καλή , στον tw4. Δεν ξέρω εάν είναι hacks του criskelo ή χαρακτηριστικά του tw 4 αυτά που θα γράψω αλλά για πρώτη φορά δεν θέλω να αλλάξω launcher. Έχει λοιπόν Αλφαβητική ταξινόμηση (επιτέλους) , τακτοποίηση των εφαρμογών σε φακέλλους , ορισμό ποιά οθόνης θέλουμε να έχουμε home screen , αλλαγή στο πως βάζουμε widget και πολλά άλλα. Το μόνο που δεν βρήκα είναι να κάνω την homescreen landscape. Γενικά είναι πολύ καλύτερη από ότι περίμενα και ελπίζω να την κρατήσω για λίγο καιρό εάν δεν έχει bugs.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε την φιλε τι εχεις να χασεις....?:p

πραγματικα εμενα η 62 με ενθουσίασε...θα ηθελα καποτε να δω και την δικη σου αποψη για το θεμα...:)

 

2 λογοι ειναι που δεν θελω να την φλασαρω

πρωτον φοραω την στοκ jvo με την οποια ειμαι υπερευχαριστημενος απο το κινητο και θα ηθελα να το αφησω λιγο εκει

και δευτερον απο την αρχη δεν μου εχει κατσει καλα στο ματι η rom του κρισκελο

λιγο το πολυ ασχημο theme (για τα γουστα μου) λιγο το οτι δεν ξερρει καθολου αγγλικα, λιγο το οτι δεν εχει εναν στοιχειωδη οδηγο (τα 2 τελευταια ειναι παραξενιες δικες μου :))

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως γνωρίζετε τα music controls στις lockscreens δεν δουλεύουν, ξενέρα ε; Όχι!

Απλά βάλτε άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής και είσαστε κομπλέ, εγώ έβαλα winamp.

 

anyways, δεν έχω ανακαλύψει κάτι που να με ξενερώνει μέχρι τώρα, αλλά εγώ έτρεχα και την cyanogenmod7 για 3 βδομάδες, οπότε δεν ξέρω αν μετράει η άποψη μου :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

2 λογοι ειναι που δεν θελω να την φλασαρω

πρωτον φοραω την στοκ jvo με την οποια ειμαι υπερευχαριστημενος απο το κινητο και θα ηθελα να το αφησω λιγο εκει

και δευτερον απο την αρχη δεν μου εχει κατσει καλα στο ματι η rom του κρισκελο

λιγο το πολυ ασχημο theme (για τα γουστα μου) λιγο το οτι δεν ξερρει καθολου αγγλικα, λιγο το οτι δεν εχει εναν στοιχειωδη οδηγο (τα 2 τελευταια ειναι παραξενιες δικες μου :))

 

καλα εσυ χανεις....:p:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι οταν παω να αλλαξω οποιαδηποτε ρυθμιση στον tw4, οταν παταω save and restart launcher, δεν κανει ρεσταρτ.. απλα κολλαει για λιγο και μετα κανει ρεσταρτ το κινητο..(οι ριθμισεις που αλλαζω εφαρμοζονται)

και 2 φορες που ετυχε και κολλησα τον tw4 και πατησα αναγκαστικο κλεισιμο, παλι εκανε ρεσταρτ το κινητο μετα απο λιγο. .

αρα το προβλημα ειναι οτι δεν επανερχεται ο tw4 οταν κλεισει. .

το παρατηρησε κανεις αλλος αυτο η μονο σε μενα γινεται?

να επισημανω οτι εχω μονο tw4 και κανεναν αλλο tw,launcher κλπ.

Link to comment
Share on other sites

o TW4 δεν δουλεύει σωστά, γνώμη μου είναι να μην τον χρησιμοποιείτε καθόλου

τόσοι launchers είναι διαθέσιμοι στο market, διαλέξτε και πάρτε ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Custom ROMs

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...