Jump to content

Galaxy Ace : Root - Unroot


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασες τον τρόπο που περιγράφεται στο πρώτο μήνυμα του θέματος;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τον τρόπο που περιγράφεται στο πρώτο μήνυμα του θέματος;
ο εκανα αλλα μου βγαζει ...*RAMDUMP Mode*

* arm9 mode) *

 

καα μετα δεν κανει τιποτα ...επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να ξεκολλησει... *

 

 

 

τ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα προσπαθώ να κανω root ένα s5830i με 2.3.6,δοκίμασα το αρχείο που υπάρχει στην πρώτη σελίδα αλλά μου κάνει abord.Δοκίμασα και το αρχείο που έχετε δώσει από το thread των XDA και μου εμφανίζει πως ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση. Ωστόσο όταν κάνω reboot system δεν υπάρχει το superuser μέσα στις εφαρμογές αλλά χρησιμοποιώντας έναν root explorer (astro manager),μπορώ και βλέπω από φάκελο /.:blink:Το ερώτημα είναι αν είμαι root ή όχι και αν όχι υπάρχει τρόπος να γίνω;Θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση το superuser απο market;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα... εκανα οτι λεει στον οδηγο κ μου εωγαλε και το εικονιδιο superuser... τωρα μπορω να περασω ολες τις εφαρμογες στην sd?????
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν κάνω unroot πως μπορώ να καταλάβω ότι έγινε;

σε ένα σημείο έγραψε

"unRoot for Galaxy Young..."

Δεν θα έπρεπε να γράψει Galaxy Ace?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και αρκετό καιρό έχω το Samsung Galaxy ACE και θέλω να του κάνω root άλλα έχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους αλλά κανένας δεν έφερε αποτέλεσμα... Μήπως μπορεί κάνεις να με βοηθήσει...??? Το ακριβές μοντέλο του κινητού είναι Samsung Galaxy ACE GT-S5830

 

Και πέρα από αυτό ξέρετε αν το κινητό αυτό είναι συμβατό με SNS επαφές....??? Καί αν όχι υπάρχει τρόπος να γίνει...???

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
DeathAngel δυστυχώς δε δουλεύει αυτό που έγραψες. Κάνει root αλλά μετά μέχρι να φορτώσει το κινητό κάνει 4-5 επανεκκινήσεις, κολλάει και γενικά δεν παλεύεται... Ευχαριστώ για την ενασχόληση.

 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Κατάφερα να κάνω το Samsung Galaxy Ace GT-S5839i με Android 2.3.6 ROOT!!! Στη σελίδα:

http://androidforums.com/galaxy-mini-s5570-all-things-root/493793-universal-gingerbread-root-unroot-2-3-3-2-3-7-a.html

θα βρείτε ότι χρειάζεστε...

Κατεβάζουμε το http://www.mediafire.com/?9289l58i746zuy4, το βάζουμε στην SC και τα υπόλοιπα είναι γνωστά...

Βάλτε το στον οδηγό.

 

εμενα δεν πετυχε ή δεν το εχω καταλαβει..μηπως μπορεις να βαλεις αναλυτικες οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

5839i cosmote branded το αρχειο στον οδηγο περασε μια χαρα. το τηλεφωνο δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα μεχρη στιγμης

ευχαριστω παιδια

 

Σου ετοίμασα ένα .zip αρχείο για Unroot αλλά το περνάς με δική σου ευθύνη (δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αλλά λέμε τώρα).

 

το unroot το εχει δοκιμασει καποιος ???

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χμμ.. εχω το 5839i με εκδοσή gingerbread (cosmote branded)

και στην ουσια θελω να βγαλω το welcome screen της cosmote (μετα το ανοιγμα και την εμφάνιση του εικονιδίου της έκδοσης του samsung galaxy ace λεει "ο κοσμος μας εσυ") και μερικά προγράμματα (οπως το Uno)

που δεν τα χρειαζομαι. σε αυτη την περιπτωση τι κανω ?

και γενικα γινεται να βρω καπου εναν πληρη οδηγο δεδομενου του οτι ειμαι αρχαριος ?

EDIT: de-brand θελω να το κανω στην ουσια μεσω root η μεσω update που γινεται συνήθως)

EDIT2: επισης το un-root για του 1ου post για το 5839i ποιο ειναι ?

Edited by Slim128
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει Unbranded θα πρέπει να περάσεις ένα Firmware της Samsung χωρίς όλα αυτά τα πρόσθετα. Το μοντέλο 5839i δεν είναι τόσο διαδεδομένο οπότε δεν ξέρω αν θα βρεις εύκολα κάποιο Firmware. Ρίξε μια ματιά στο XDA και ίσως βρεις κάτι.

Για το Unroot κοίτα στο πρώτο μήνυμα γιατί προστέθηκε τρόπος για Unroot.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απ όλα σ'ευχαριστω για την απάντηση.

2ον: γνωρίζεις μήπως αν γίνεται πηγαίνοντας το σε κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο αν μπορεί να γινει η αλλαγή σε original samsung firmware ?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα γίνεται αλλά δεν ξέρω τι κόστος θα έχει. Αν βρεις Firmware μπορείς να κάνει και μόνος σου πολύ εύκολα την διαδικασία και χωρίς κανένα κόστος.

Λογικά στο XDA θα υπάρχει οδηγός φλασαρίσματος και Firmwares. Αν δεν βρεις εκεί τίποτα τότε δύσκολα θα βρεις κάπου αλλού.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

μαιστα, κατι τελευταίο: firmware downgrade πως κάνω ?

γενικα γινεται ? και αν ναι, ποσο ποιο κατω ?

 

Όσο θέλεις. Φυσικά δε γίνεται το κινητό να βγήκε με ics και εσύ να θέλεις να βάλεις gb για παράδειγμα.

Κατεβαζεις την ρομ που θέλεις από το sammobile και την περνάς με Odin.

Simple as that

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.. προς το παρόν δεν γίνεται κατι τετοιο στην εκδοση του κινητου μου αλλα

σ'ευχαριστω για τη διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την παρέα

πήρα το ace με s5839i, και μια είμαι αρκετά νέος με το όλο θέμα (android), άργησα πολύ να μπω στο κόσμο τους,

ξεκίνησα με πολύ διάβασμα και λέω ότι είμαι έτοιμος (Σκέφτομαι) να κάνω τα εξής:

1. root (θα δοκιμάσω με το αρχείο από το 1ο μήνυμα)

2. αναβάθμιση με αυτό

http://androidadvices.com/galaxy-ace-s5830i-steps-update-jellyblast-411-custom-rom-firmware/

(δεν θυμάμαι αν επιτρέπετε να μπει link από άλλο site)

πριν ξεκινήσω θα ήθελα να μάθω

 

1.αν έχει δουλέψει σε κάποιον το unroot, όπως είναι στο 1ο μήνυμα, και

2.αν υπάρχει κάπου η έκδοση 2.3.6 gingerbread? (αυτή που έχω)

 

ευχαριστώ πολύ

προτάσεις και συμβουλές ευπρόσδεκτες

την πρόταση να συνεχίσω το διάβασμα την σκέφτομαι συνεχώς

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την παρέα

πήρα το ace με s5839i, και μια είμαι αρκετά νέος με το όλο θέμα (android), άργησα πολύ να μπω στο κόσμο τους,

ξεκίνησα με πολύ διάβασμα και λέω ότι είμαι έτοιμος (Σκέφτομαι) να κάνω τα εξής:

1. root (θα δοκιμάσω με το αρχείο από το 1ο μήνυμα)

2. αναβάθμιση με αυτό

http://androidadvices.com/galaxy-ace-s5830i-steps-update-jellyblast-411-custom-rom-firmware/

(δεν θυμάμαι αν επιτρέπετε να μπει link από άλλο site)

πριν ξεκινήσω θα ήθελα να μάθω

 

1.αν έχει δουλέψει σε κάποιον το unroot, όπως είναι στο 1ο μήνυμα, και

2.αν υπάρχει κάπου η έκδοση 2.3.6 gingerbread? (αυτή που έχω)

 

ευχαριστώ πολύ

προτάσεις και συμβουλές ευπρόσδεκτες

την πρόταση να συνεχίσω το διάβασμα την σκέφτομαι συνεχώς

 

1)το root δουλευει μια χαρα

2) αναβαθμιση ειναι για το 5830ι οχι για το 5839ι σχεδον σιγουρα δεν θα κανει

παιρνα πρωτα το app quarantine που ειναι και free να κανεις freeze οσα δεν χρειαζεσαι και θα δεις οτι θα εισαι μια χαρα

παρε βοηθεια απο αυτο για να δεις πια ειναι ασφαλες να κανεις freeze

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

3) το unroot δεν το εχω δοκιμασει αν χρειαστει θα το δουμε στη πορεια

4)το skock υπαρχει εδω (εχεις cosmote branded σωστα?)

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-S5839i&pcode=OTE&os=1&type=1#firmware

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ qsd330

ναι σωστά, το τηλέφωνο έχει brand της cosmote

θεώρησα ότι επειδή παντού αναφέρεται ότι το 30i είναι το ίδιο με το 39i, θα παίρνει και το ίδιο Firmwares.

 

Θα δοκιμάσω το ΣΚ, οπότε θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

εχω το 5839i και το εχω κανει root.

θελω να περασω απο το xda μια custom rom η οποια ειναι ομως για το 5830 η 5830i.

 

ειναι το ιδιο ?η θα εχω προβλημα.

δεν βρηκα να υπαρχει rom για το 5839i:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μην περάσεις τίποτα που είναι για άλλο κινητό γιατί θα έχεις πρόβλημα. Αν υπάρχει έστω και μια μικρή διαφορά στο hardware του κινητό σου με τα άλλα κινητά που θες να περάσεις την ROM θα έχεις θέμα με τη συσκευή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μην περάσεις τίποτα που είναι για άλλο κινητό γιατί θα έχεις πρόβλημα. Αν υπάρχει έστω και μια μικρή διαφορά στο hardware του κινητό σου με τα άλλα κινητά που θες να περάσεις την ROM θα έχεις θέμα με τη συσκευή σου.

 

ok απλα διαβασα το τελευταιο μηνυμα

 

You can install S5830i roms on the S5839i.

Many people have done that and it works perfectly!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886419

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σιγουρέψεις ότι έχουν ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά τότε κάνε το διαφορετικά μην πάρεις το ρίσκο!

Βέβαια για να έχουν διαφορετικούς κωδικούς λογικά δεν θα είναι ακριβώς ίδια τα κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας!Ειμαι εντελως καινουριος και φυσικα ΑΣΧΕΤΟΣ με smartphones,root, unroot κτλ.Εχω παρει το ace GT-S5839i μοντελο με android 2.3.6 και αριθμο κατασκευης gingerbread.boli1.Mπορω να το κανω root ωστε να του αυξησω την εσωτερικη μνημη χρησιμοποιωντας την sd?Κι αν ναι αξιζει να προσπαθησω? Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...