Jump to content

Galaxy Y, Y Pro, Y Duos & Y Duos Pro : Πως να κάνετε Root


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root

......

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για να δουλέψει το Linkk2sd πλήρως πρέπει να έχουμε ένα δεύτερο Primary partition στην sd cart σε φορμάτ ext2 ή ext3.

Για να το κάνουμε αυτό θέλουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης παρτίσιον, υπάρχουν πολλά εγώ προτείνω το easeus partition master που έχει και δωρεάν έκδοση και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ και επιλέγουμε την home edition που είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια βάζουμε την sd cart σε έναν reader και ανοίγουμε τον EASEUS

......

[/b]

 

Μετά την επιτυχή εγκατασταση του root βαζοντας την καρτα στο Η/Υ δεν την αναγνωρίζει και τα windows προτεινουν format (της κάρτας) και φυσικά και το Easeus βλεπει σαν unpartioned space..

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την επιτυχή εγκατασταση του root βαζοντας την καρτα στο Η/Υ δεν την αναγνωρίζει και τα windows προτεινουν format (της κάρτας) και φυσικά και το Easeus βλεπει σαν unpartioned space..

Καμια ιδεα;

 

Τα Windows καλώς δεν την βλέπουν.

Με το Easus μεγάλωσες το partition πουαντιστοιχεί στο sd card?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση αν δεν ανοίγει είναι η επαναφορά στην αρχική κατάσταση, ελπίζω να έχεις backup. Πατάς Power το κεντρικό κουμπί και το vulume up ταυτόχρονα και σε βάζει στο μενού από κει επιλέγεις factory reset ή κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς κάνε και ένα wipe και θα δουλέψει.

 

Μια βοήθεια αν γνωρίζει παρακαλώ…

Έχω το Galaxy Young GTS 5360 Όπως πλοηγούμουνα στο μενού του τηλεφονού ξαφνικά μου κόλλησε τελείως η συσκευή με αποτέλεσμα να μην παίρνει καν εντολή καθολου από το (Touch) Το έκλεισα και πήγα να το ξανανοίξω και το μόνο που μου δείχνει είναι το σήμα της Samsung..Προσπάθησα να το ξανα απενεργοποιήσω και το μόνο που έκανε είναι να ξανα ξεκινάει..Απο εκείνη την ώρα το έχω φορτίσει κάνω Reboot System & Update from sdcar & wipe data/factory reset και ξανά η ίδια ιστορία...Πατώ ενεργοποίηση και αναβοσβήνει το σήμα της samsung...Κλείσιμο μόνο με αφαίρεση μπαταρίας...Ξέρετε τι μπορεί να φταίει πως μπορώ να το φτιάξω..?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα... στο Galaxy ACE, γιατί δεν μου κάνει mount το δευτερο partition?

 

EDIT : Παρώτι το 2ο partition το είχα φορμάρει σε EXT3, στο link2sd έπρεπε να ορίσω EXT2, για να το δει και να το κάνει mount

 

Καλησπέρα. Κ γω το ίδιο πρόβλημα έχω στο Galaxy ACE μου, έκανα το partition σε ext3, εγκατέστησα το link2sd, πάω να το ανοίξω μου ζητάει άδεια superuser, την δίνω και μετά μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. mount: Device or resource busy." Δοκίμασα να του ορίσω και το ορίσω σε ext2, αλλά πάλι το ίδιο μου βγάζει. Εσύ έκανες ξανά partition απ'την αρχή και το όρισες ext2 για να στο κάνει mount?

 

EDIT : Το έκανα mount σε FAT 16/32 για να το δει και να το κάνει mount: Έχω 2 προβλήματα όμως τώρα. Στο link2sd στον αποθηκευτικό χώρο μου αναγνωρίζει το 2ο partition άλλα μου λέει ότι έχει το ίδιο μέγεθος με την κάρτα SD. Και δεύτερον όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου βγάζει ότι πρέπει να κάνει διαμόρφωση του δίσκου και σαν primary αναγνωρίζει το 2o partition με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω καθόλου τα αρχεία που έχω στην SD.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Edited by geovich
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ να εισαι καλα μεγαλε!με ειχε σπασει τα νευρα δεν εχει και δεν εχει χωρο η μνημη ....και τωρα παει και πιο γρηγορα το κινητο!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κ γω το ίδιο πρόβλημα έχω στο Galaxy ACE μου, έκανα το partition σε ext3, εγκατέστησα το link2sd, πάω να το ανοίξω μου ζητάει άδεια superuser, την δίνω και μετά μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. mount: Device or resource busy." Δοκίμασα να του ορίσω και το ορίσω σε ext2, αλλά πάλι το ίδιο μου βγάζει. Εσύ έκανες ξανά partition απ'την αρχή και το όρισες ext2 για να στο κάνει mount?

 

EDIT : Το έκανα mount σε FAT 16/32 για να το δει και να το κάνει mount: Έχω 2 προβλήματα όμως τώρα. Στο link2sd στον αποθηκευτικό χώρο μου αναγνωρίζει το 2ο partition άλλα μου λέει ότι έχει το ίδιο μέγεθος με την κάρτα SD. Και δεύτερον όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου βγάζει ότι πρέπει να κάνει διαμόρφωση του δίσκου και σαν primary αναγνωρίζει το 2o partition με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω καθόλου τα αρχεία που έχω στην SD.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Edited by geovich
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω ήδη εγκατεστημένο το Link2sd και οι περισσότερες εφαρμογές είναι αποθηκευμένες στην SD card χωρίς να έχω κάνει root το κινητό, τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά.

Πως τελικά δουλεύει το link2sd; Ο,τι και αν κάνω μου βγάζει μην για έλλειψη χώρου.

Πρέπει οι εφαρμογές να είναι link; ή μετακίνηση στη sd.

Γενικά ποιες πρέπει να ναι οι ρυθμίσεις του;

Έχω κάρτα 8 giga. Μοιρασμένη 5 και 3 giga.

Ας βοηθήσει κάποιος για αυτό το πολύ χρήσιμο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έκανα ολη την παραπάνω διαδικασία του link2sd αλλα εγκαταστώ εφαρμογές πηγαίνουν στην καρτα sd αλλα απο οτι βλέπω συνεχίζουν να τρώνε κάρτα μνήμης στο κινητό.Εχω τσεκάρει την αυτόματη επιλογη και έχω κανει και την επανακκίνηση,υπάρχει τίποτα που δεν έχω κάνει και γίνετε αύτο?

 

τελικα ολα οκ ήταν απλως έιχα μια εφαρμογή η οποία με μπέρδευε με το πρόγραμμα,συγχαρητήρια για τους οδήγους σας,ευχαριστω πολύ !

Αδερφέ έβγαλες καμια ακρή; γιατι και εγω εχω τεραστιο προβλημα με τη μνημη..και ας ειμαι root..και εχω και το link2sd

 

ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ να εισαι καλα μεγαλε!με ειχε σπασει τα νευρα δεν εχει και δεν εχει χωρο η μνημη ....και τωρα παει και πιο γρηγορα το κινητο!!!

Αν μπορεις πες μου τι ρυθμισεις εκανες στο link 2sd

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,χθες έκανα root το κινητό μου και κατεβασα και το link2sd απλα δεν χωρισα την sd επειδη δεν ειχα card reader.

Το μόνο που έκανα ειναι οτι απλα μετεφερα καποιες εφαρμογες στην sd.....Σήμερα θα παρω card reader πρέπει να μεταφέρω τις εφαρμογές στο τηλέφωνο παλι για να κανω τον διαχωρισμό της καρτας η όχι??

ευχαριστω

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,χθες έκανα root το κινητό μου και κατεβασα και το link2sd απλα δεν χωρισα την sd επειδη δεν ειχα card reader.

Το μόνο που έκανα ειναι οτι απλα μετεφερα καποιες εφαρμογες στην sd.....Σήμερα θα παρω card reader πρέπει να μεταφέρω τις εφαρμογές στο τηλέφωνο παλι για να κανω τον διαχωρισμό της καρτας η όχι??

ευχαριστω

 

Με το πρόγραμμα για repartion που δίνω στο Link δεν χρειάζεται να τις μεταφέρεις.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ειναι ζιπ το αρχειο

πως θα το περασω στην συσκευη?

μεσω kies?

 

υπογραφη...ασχετος

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ειναι ζιπ το αρχειο

πως θα το περασω στην συσκευη?

μεσω kies?

 

υπογραφη...ασχετος

 

Ναι και με Kies μπορείς και μέσα από την εξερεύνηση των windows.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy Y pro duos το πρώτο μου android. Προσπαθώ να κάνω root και έχω μείνει κολλημένος στο πρώτο βήμα. Όσες φορές και να προσπάθησα, για όση ώρα και αν κρατούσα τα 3 πλήκτρα ταυτόχρονα πατημένα, ποτέ δε μου εμφανίστηκε η περιβόητη οθόνη. Παρακαλώ τα φώτα σας
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω root το κινητο μου να εγκαταστησω το ClockWorkMod για να κανω backup τα δεδομενα μου???Εχετε να προτεινεται καποιο αλλο προγραμμα καλυτερο απο το CWM?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos..

ολο χαρα νομιζα οτι εβγαλα ακρη. ολα πηγαιναν καλα με το links2d...

αλλα ανεβαινε..ανεβαινε..και τελικα πάλι στο 150mb...και τα κλασικα μην....

αναγκαστηκα σβηνω εφαρμογες..οπως το viber...

αλλα δεν πεφτει..τι ειναι τελικα αυτα τα 150τοσα mb?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις εγκατέστησα το Link2sd και έκανα partition στην SD με το easeus partition master. Με το που ανοίγω το Link2sd μου ζητά να ορίσω το τύπο διαμερίσματος της SD κάρτας (όπως έπρεπε να κάνει), το ορίζω και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root. Έλα όμως που είμαι root και ήδη τρέχουν κανονικότατα άλλες εφαρμογές που απαιτούν root και έχουν πάρει έγκριση πρόσβασης (π.χ. airdroid). Τι έχω κάνει λάθος; Στον αποθηκευτικό χώρο πάντως μέσα από το Link2SD φαίνεται κανονικά το 2ο διαμέρισμα της κάρτας ως μη προσαρτημένο...

 

Edit: Γράψτε λάθος... Είχα περάσει πριν από την εγκατάσταση του Link2SD τη νέα έκδοση XXLH5 (DBT) μέσω ODIN και το root είχε ακυρωθεί, αν και ο Superuser εξακολουθούσε να υπάρχει. Έκανα ξανά root και όλα ok...

 

ΟΜΩΣ: Είτε το κάνω ext2 είτε ext3 μου βγάζει πάντα το μήνυμα: "Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. mount: Device or resource busy". Έχουμε λύση για αυτό;

 

ΟΜΩΣ: Είτε το κάνω ext2 είτε ext3 μου βγάζει πάντα το μήνυμα: "Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. mount: Device or resource busy". Έχουμε λύση για αυτό;

Τελικά δεν υπάρχει λύση για το θέμα αυτό; Πέρασα μέσω ODIN και το τελευταίο firmware XXLL1 (DBT) αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, δεν μπορεί να κάνει mount το 2ο partition είτε σε ext2 είτε σε ext3 μορφή. (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όταν κάνω το 2ο partition με το easeus τα windows μου ζητάνε να κάνω διαμόρφωση της κάρτας, πράγμα που ΔΕΝ έκανα, πρέπει να το κάνω?). Η μόνη λύση είναι να το κάνω mount σε FAT όπου έτσι ναι μεν το βλέπει και μπορώ να συνδέσω εφαρμογές, αλλά το 1ο και 2ο partition είναι ίδιο και στην ουσία η συσκευή το βλέπει ως ένα. Ένα άλλο πρόβλημα σε αυτή τη λύση είναι ότι πλέον η SD κάρτα δεν μπορεί να διαβαστεί ούτε από το Kies ούτε από το recovery. Ψάχνοντας λίγο στο net είδα αναφορές για την αδυναμία μερικών ROM να διαβάσουν και να αναγνωρίσουν τα ext2 και ext3. Μπορούμε να κάνουμε κάτι τελικά; Μήπως ο DeathAngel γνωρίζει κάτι για αυτό το θέμα, μιας και έχει ασχοληθεί περισσότερο;

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είχα κάνει root και link2sd στο κιν.με memory 2gb μέσα, όμως το κιν.συνέχιζε να τρώει κάποια κολλήματα και μετά το root (σαφώς όμως ήταν πιο γρήγορο απ'ότι πριν, δεν το συζητάμε)..

Σήμερα έκανα root και link2sd με 8gb memory μέσα.. Θα έχει καμμία διαφορά; (εννοώντας θα κολλάει λιγότερο απ'όσο πριν, δηλ.είναι προτιμότερο να γίνει root link2sd με 8 gb memory μέσα αντί για 2gb;;)

Τις περισσότερες φορές πχ πατάω το εικονίδιο των μηνυμάτων που βρίσκεται στην αρχική οθόνη και αργεί να μπει στα μην. και όταν μπαίνει μου βγάζει τους αριθμούς κιν.των επαφών και όχι τις επαφές με το όνομα πχ δε μου βγάζει Γιώργος αλλά μου βγάζει 697...

Κάνει και άλλα τέτοια περίεργα..

Η μνήμη RAM πάλι δείχνει ότι χρησιμοποιούνται 190/290 mb.. Είναι λογικό αυτό; Πολλά δεν είναι; (και αυτό είναι μετά την εκκαθάριση της ram, γιατί πριν δειχνει ας πουμε 250/290, μετά την εκκαθάριση πέφτει στα 190 αλλά ποτέ παρακάτω)

 

Κι επίσης τώρα που το παρατήρησα παρά το root και το download του link2sd, οι εφαρμογές (ενώ το link2sd εμφανίζει ότι είναι συνδεδεμένες με την κάρτα οι εφαρμογές) τραβάνε χώρο απο τα mb αποθήκευσης του συστήματος ενώ η memory ειναι άδεια εντελώς.. Πως μπορεί να συμβαίνει αυτό; Αν μπορεί κάποιος ας απαντήσεις.. Ευχαριστώ!!

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: Χρησιμοποιούμε το κουμπί "Τροποποίηση" για να προσθέσουμε κάτι στο τελευταίο μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις εγκατέστησα το Link2sd και έκανα partition στην SD με το easeus partition master. Με το που ανοίγω το Link2sd μου ζητά να ορίσω το τύπο διαμερίσματος της SD κάρτας (όπως έπρεπε να κάνει), το ορίζω και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root. Έλα όμως που είμαι root και ήδη τρέχουν κανονικότατα άλλες εφαρμογές που απαιτούν root και έχουν πάρει έγκριση πρόσβασης (π.χ. airdroid). Τι έχω κάνει λάθος; Στον αποθηκευτικό χώρο πάντως μέσα από το Link2SD φαίνεται κανονικά το 2ο διαμέρισμα της κάρτας ως μη προσαρτημένο...

 

Edit: Γράψτε λάθος... Είχα περάσει πριν από την εγκατάσταση του Link2SD τη νέα έκδοση XXLH5 (DBT) μέσω ODIN και το root είχε ακυρωθεί, αν και ο Superuser εξακολουθούσε να υπάρχει. Έκανα ξανά root και όλα ok...

 

ΟΜΩΣ: Είτε το κάνω ext2 είτε ext3 μου βγάζει πάντα το μήνυμα: "Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. mount: Device or resource busy". Έχουμε λύση για αυτό;

Τελικά δεν υπάρχει λύση για το θέμα αυτό; Πέρασα μέσω ODIN και το τελευταίο firmware XXLL1 (DBT) αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, δεν μπορεί να κάνει mount το 2ο partition είτε σε ext2 είτε σε ext3 μορφή. (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όταν κάνω το 2ο partition με το easeus τα windows μου ζητάνε να κάνω διαμόρφωση της κάρτας, πράγμα που ΔΕΝ έκανα, πρέπει να το κάνω?). Η μόνη λύση είναι να το κάνω mount σε FAT όπου έτσι ναι μεν το βλέπει και μπορώ να συνδέσω εφαρμογές, αλλά το 1ο και 2ο partition είναι ίδιο και στην ουσία η συσκευή το βλέπει ως ένα. Ένα άλλο πρόβλημα σε αυτή τη λύση είναι ότι πλέον η SD κάρτα δεν μπορεί να διαβαστεί ούτε από το Kies ούτε από το recovery. Ψάχνοντας λίγο στο net είδα αναφορές για την αδυναμία μερικών ROM να διαβάσουν και να αναγνωρίσουν τα ext2 και ext3. Μπορούμε να κάνουμε κάτι τελικά; Μήπως ο DeathAngel γνωρίζει κάτι για αυτό το θέμα, μιας και έχει ασχοληθεί περισσότερο;

Τελικά η λύση βρέθηκε. Έκανα 2o partition στη κάρτα, όχι μέσω κάποιου προγράμματος σε Η/Υ αλλά μέσω του ClockWorkMod (CWM) ακολουθώντας τις οδηγίες που βρήκα εδώ. Φυσικά πριν το partitioning πήρα backup της κάρτας αφού όλα τα αποθηκευμένα στοιχεία θα διαγράφονταν. Το link2SD τη διάβασε κανονικά και πλέον έχω ένα 2ο partition περίπου 500mb...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θέλω να πω ένα ευχαριστώ στα παιδιά που ασχολήθηκαν με το θέμα της μνήμης του κινητού και κατ' επέκταση το root και το link2sd. έχει το κινητό η κοπελιά μου και της είχαν σπάσει τα νεύρα με τα συνεχή σφάλματα μνήμης. 10 εφαρμογές μέσα στο κινητό και αυτές με αλχημείες. έκανα το root, πέρασα το link2sd και τώρα όλα μια χαρά. να 'στε καλά παιδιά :D

 

:up::up::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί αύξησης της έντασης (vol up) το home (κεντρικό κουμπί) και το Power δεξιά για να μας βάλει στο system recovery.

το εκανα αλλα με εβγαλε αυτο?

unrooting

unrooted successfully

install from sdcard complete

μετα εκανα Then press on the "reboot system now"

και οταν ανοιξε το κινητο μου δεν ειδα τιποτε σχετικα με το εικονιδιο που θα λέει super user?

το κινητο μου ειναι Samsung GT-S6102 Galaxy Y Duos

επισεις κατεβασα το δευτερο εκει που λεει =Για unroot για το Galaxy Υ DUOS κατεβάζουμε αυτό εδώ το αρχείο και κάνουμε την ίδια διαδικασία με το root μόνο που για αντί update.zip επιλέγουμε το unroot.zip.

Edited by aris152
Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy Y pro duos το πρώτο μου android. Προσπαθώ να κάνω root και έχω μείνει κολλημένος στο πρώτο βήμα. Όσες φορές και να προσπάθησα, για όση ώρα και αν κρατούσα τα 3 πλήκτρα ταυτόχρονα πατημένα, ποτέ δε μου εμφανίστηκε η περιβόητη οθόνη. Παρακαλώ τα φώτα σας

 

ουτε εγω καταλαβα...εσυ εβγαλεσ ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί αύξησης της έντασης (vol up) το home (κεντρικό κουμπί) και το Power δεξιά για να μας βάλει στο system recovery.

το εκανα αλλα με εβγαλε αυτο?

unrooting

unrooted successfully

install from sdcard complete

μετα εκανα Then press on the "reboot system now"

και οταν ανοιξε το κινητο μου δεν ειδα τιποτε σχετικα με το εικονιδιο που θα λέει super user?

το κινητο μου ειναι Samsung GT-S6102 Galaxy Y Duos

επισεις κατεβασα το δευτερο εκει που λεει =Για unroot για το Galaxy Υ DUOS κατεβάζουμε αυτό εδώ το αρχείο και κάνουμε την ίδια διαδικασία με το root μόνο που για αντί update.zip επιλέγουμε το unroot.zip.

Αφού σου έγραφε UNROOTING και UNROOTED SUCCESSFULLY πως περιμένεις να δεις τον SUPERUSER; Προφανώς κατέβασες και έκανες install from sdcard το unroot.zip αρχείο ενώ οι οδηγίες (όπως και το όνομα του αρχείου) λένε ξεκάθαρα ότι το αρχείο αυτό είναι για να κάνεις unroot ένα τηλέφωνο που είναι ήδη root. Εσύ για να κάνεις root θα πρέπει να κατεβάσεις και να κάνεις install το αρχείο update.zip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...