Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα galaxy s2 και s3 κανουν σιγουρα. Αν με ρωτας, ειναι πολυ περιεργο που δεν υιοθετουν και αλλες εταιριες την βιντεοκληση. Αν τελικα ηταν θεμα android θα το δεχομουν. Αλλα βλεπουμε οτι δεν ειναι.

 

Από ‘τι είχα διαβάσει είναι θέμα του androint που κάποιες εταιρίες το παρακάμπτουν με δικες τους μοντες . Πάντως είναι ένα θέμα που – απ’ ότι φαίνετε - μπορεί να ξεπεραστεί αν οι κατασκευαστές συσκευών έχουν την πρόθεση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από ‘τι είχα διαβάσει είναι θέμα του androint που κάποιες εταιρίες το παρακάμπτουν με δικες τους μοντες . Πάντως είναι ένα θέμα που – απ’ ότι φαίνετε - μπορεί να ξεπεραστεί αν οι κατασκευαστές συσκευών έχουν την πρόθεση .

 

Εχεις δικιο. Δεν το εθεσα σωστα. Ειναι θεμα android αλλα για να το παρακαμπτει η samsung σημαινει οτι ολες μπορουν να το κανουν. Και ακριβως οπως λες , δεν εχουν την προθεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν τις χρησιμοποιούσε σχεδόν κανείς έχει να κάνει α) με την τιμολογιακή πολιτική των παρόχων . που μέχρι «πρόσφατα» ήταν αρκετά ακριβότερη ( η βιντεοκλήση ) από την «απλή» κλήση . β) με το γεγονός ότι έπρεπε να ξέρεις εκ τον πρότερων ότι και η συσκευή του χρηστή που είχες σκοπό να καλέσεις υποστήριζε κάτι τέτοιο . γ) Η βιντεοκλήση ούτος ή άλλος δεν θα μπορούσε να έχει μαζική χρήση . Φαντάσου να παίρνεις την σπιτονοικοκυρά σου και να της κανείς βιντεοκλήση !!! Δεν φαίνεται πολύ πιθανό κάτι τέτοιο … εκτός κι αν η σπιτονοικοκυρά σου είναι η Μόνικα Μπελούτσι !!!;)

Ηταν μια τεχνολογία που ούτος ή άλλος θα είχε περιορισμένη χρήση . Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει .

 

Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτά που λες... Ειδικά το παράδειγμα που έθεσες ήταν όλα τα λεφτά...

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα μια ερωτηση, αυριο θα παω να παρω το xperia s, σημερα ηταν να παω αλλα με κολησε ενα πραγμα και θελω αν μπορειτε να μου λυσετε μια απορια.. απο σκρουτζομαγαζο που εχει την πιο χαμηλη αυτη την στιγμη τιμη γραφει το μοντελο ως "xperia S LT26" και ολα τα αλλα μαγαζια "xperia S LT26i" ρωτησα το μαγαζι αν υπαρχει καποια διαφορα με το " i " δηλαδη αν ειναι τπτ παλαιες παραλαβες, η εχουν κατι στο λογισμικο παραπανω δε ξερω τι..και μου απαντησαν οτι ειναι το ιδιο ακριβως με το lt26i.. φυσικα κ δεν τους πιστεψα και δεν προχωρησα στην αγορα.. Υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε αυτους τους 2 κωδικους και στα κινητα? heeelp thx...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα μια ερωτηση, αυριο θα παω να παρω το xperia s, σημερα ηταν να παω αλλα με κολησε ενα πραγμα και θελω αν μπορειτε να μου λυσετε μια απορια.. απο σκρουτζομαγαζο που εχει την πιο χαμηλη αυτη την στιγμη τιμη γραφει το μοντελο ως "xperia S LT26" και ολα τα αλλα μαγαζια "xperia S LT26i" ρωτησα το μαγαζι αν υπαρχει καποια διαφορα με το " i " δηλαδη αν ειναι τπτ παλαιες παραλαβες, η εχουν κατι στο λογισμικο παραπανω δε ξερω τι..και μου απαντησαν οτι ειναι το ιδιο ακριβως με το lt26i.. φυσικα κ δεν τους πιστεψα και δεν προχωρησα στην αγορα.. Υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε αυτους τους 2 κωδικους και στα κινητα? heeelp thx...

Σωστά σου απάντησαν, είναι το ίδιο, σε άλλα μοντέλα της sony ericsson υπήρχαν οι a, c και i versions ανάλογα σε ποια περιοχή πωλούνταν, αλλά στο Xperia S υπάρχει μόνο η i η οποία δουλεύει σε όλα τα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απάντησαν, είναι το ίδιο, σε άλλα μοντέλα της sony ericsson υπήρχαν οι a, c και i versions ανάλογα σε ποια περιοχή πωλούνταν, αλλά στο Xperia S υπάρχει μόνο η i η οποία δουλεύει σε όλα τα δίκτυα.

 

Αν υπαρχει μονο η " i " γιατι το γραφουν LT26? και γιατι μου ειπε ειναι το ιδιο? κ δε μου ειπε εχουμε κανει τυπογραφικο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει μονο η " i " γιατι το γραφουν LT26? και γιατι μου ειπε ειναι το ιδιο? κ δε μου ειπε εχουμε κανει τυπογραφικο λαθος?
Γιατί είναι το ίδιο, LT26 είναι το μοντέλο και i η έκδοση, απλώς για το συγκεκριμένο μοντέλο η έκδοση είναι μία παγκοσμίως.
Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου στο φορουμ!

Σκεφτομαι εδω και καιρο την αγορα ενος smartphone το οποιο θα ειναι και το πρωτο μου.

Εχω καταλληξει στο xperia S μετα απο αρκετο ψαξιμο,λογω εμφανισης,χαρακτηριστικων και τιμης.

Με απασχολουν δυο θεματακια που εχω διαβασει εδω μεσα.

Τα xperia S που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη εμφανιζουν τις κιτρινιλες που εμφανιζαν τα πρωτα?

Εχουν αναβαθμιστει σε 4.0.4?

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου στο φορουμ!

Σκεφτομαι εδω και καιρο την αγορα ενος smartphone το οποιο θα ειναι και το πρωτο μου.

Εχω καταλληξει στο xperia S μετα απο αρκετο ψαξιμο,λογω εμφανισης,χαρακτηριστικων και τιμης.

Με απασχολουν δυο θεματακια που εχω διαβασει εδω μεσα.

Τα xperia S που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη εμφανιζουν τις κιτρινιλες που εμφανιζαν τα πρωτα?

Εχουν αναβαθμιστει σε 4.0.4?

 

Ευχαριστω...

 

Υποτίθεται ότι οι νέες παρτίδες δεν παρουσιάζουν πρόβλημα. Εμένα -μετά από μια εβδομάδα που το έχω- δε μου έβγαλε τίποτα. Δεν το κάνω όμως υπέρ-εντατική χρήση (δεν παίζω παιχνίδια). Η αναβάθμιση σε 4.0.4 γίνεται μέσω pc companion.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω,στον πλοηγο sygic,σε ποιο σημειο μπορω να παω και να βρω πως γινονται τα updates?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, σημερα αγορασα το xperia s.. πηγενοντας να βαλω την καρτα sim καταλαβα οτι δεν μπορει να μπει.. ανοιγω το βιβλιαρακι των οδηγιων και λεει οτι οι "τυπικες καρτες sim δεν ταιριαζουν κ αν η καρτα sim δεν κοβεται απο μονη της σε μικροτερο μεγεθος ωστε να γινει micro sim τοτε πρεπει να μιλησετε με το δικτυο σας για παραλαβη καρτας micro sim..." τι ειναι αυτα? σε ολους σας ετσι ειναι? η πηρα καμια περιεργη παρτιδα που δε ξερω απο που μπορει να ηρθε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, σημερα αγορασα το xperia s.. πηγενοντας να βαλω την καρτα sim καταλαβα οτι δεν μπορει να μπει.. ανοιγω το βιβλιαρακι των οδηγιων και λεει οτι οι "τυπικες καρτες sim δεν ταιριαζουν κ αν η καρτα sim δεν κοβεται απο μονη της σε μικροτερο μεγεθος ωστε να γινει micro sim τοτε πρεπει να μιλησετε με το δικτυο σας για παραλαβη καρτας micro sim..." τι ειναι αυτα? σε ολους σας ετσι ειναι? η πηρα καμια περιεργη παρτιδα που δε ξερω απο που μπορει να ηρθε?

 

Το xperia S παίρνει micro sim. Κάποιοι τις κόβουν μόνοι τους αλλά υπάρχει ρίσκο. Πιο σίγουρη είναι η αγορά από τον πάροχό σου. Προσωπικά, αγόρασα ένα ζεύγος ( μικρή-κανονική) από cosmote 10 €.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, σημερα αγορασα το xperia s.. πηγενοντας να βαλω την καρτα sim καταλαβα οτι δεν μπορει να μπει.. ανοιγω το βιβλιαρακι των οδηγιων και λεει οτι οι "τυπικες καρτες sim δεν ταιριαζουν κ αν η καρτα sim δεν κοβεται απο μονη της σε μικροτερο μεγεθος ωστε να γινει micro sim τοτε πρεπει να μιλησετε με το δικτυο σας για παραλαβη καρτας micro sim..." τι ειναι αυτα? σε ολους σας ετσι ειναι? η πηρα καμια περιεργη παρτιδα που δε ξερω απο που μπορει να ηρθε?
Πήγαινε σε ένα κατάστημα της εταιρίας που είσαι για να στην κόψουν.
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι οι νέες παρτίδες δεν παρουσιάζουν πρόβλημα. Εμένα -μετά από μια εβδομάδα που το έχω- δε μου έβγαλε τίποτα. Δεν το κάνω όμως υπέρ-εντατική χρήση (δεν παίζω παιχνίδια). Η αναβάθμιση σε 4.0.4 γίνεται μέσω pc companion.

 

Δηλαδη οταν το παρω δεν θα εχει τη συγκεκριμενη εκδοση και θα πρεπει να κανω εγω το update?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν το παρω δεν θα εχει τη συγκεκριμενη εκδοση και θα πρεπει να κανω εγω το update?

Στο δικό μου φορούσε την παλιά, αν κυκλοφορούν ενημερωμένα δε γνωρίζω. Το update πάντως γίνεται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το βλεπω στην πορεια!

Ειμαι ομως λιγο ασχετος με το αντικειμενο (smartphones) και ειδικα με την ορολογια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, σημερα αγορασα το xperia s.. πηγενοντας να βαλω την καρτα sim καταλαβα οτι δεν μπορει να μπει.. ανοιγω το βιβλιαρακι των οδηγιων και λεει οτι οι "τυπικες καρτες sim δεν ταιριαζουν κ αν η καρτα sim δεν κοβεται απο μονη της σε μικροτερο μεγεθος ωστε να γινει micro sim τοτε πρεπει να μιλησετε με το δικτυο σας για παραλαβη καρτας micro sim..." τι ειναι αυτα? σε ολους σας ετσι ειναι? η πηρα καμια περιεργη παρτιδα που δε ξερω απο που μπορει να ηρθε?

 

Εγω στη wind επιτοπου πηρα την microsim και αντε να κοστισε 5 ευρω που χρεωθηκαν στον επομενο λογαριασμο.Παρε και εναν ανταπτορα για να την χρησιμοποιεις και ως κανονικη sim σε αλλα τηλεφωνα ( 2 ευρω απο καταστημα vodafone μονο την βρηκα).

Την δευτερη sim που εχω,cosmote,την εκοψα μονος με μαχαιρι και ολα καλα. Απο ΕΒΑΥ αμα δεις οι ανταπτορες εχουν μερικα cents μονο...Αμα γνωριζεις,ψωνισε απο εκει τον ανταπτορα. Το βασικο ειναι να παρεις microsim ομως τωρα απο τον παροχο σου.

 

Αυτη η νεα αναβαθμιση σας εμφανιστηκε ή ακομα τιποτα???

Παντως η νεα οθονη λειτουργει αψογα.Μια μερα επιασα 57 βαθμους θερμοκρασια (με παιχνιδι) και δεν εχει κανει ποτε το παραμικρο θεμα κιτρινιλας ή οτιδηποτε αλλο.Οποτε πιστευω και οι νεες παρτιδες δεν θα εχουν κανενα απολυτως θεμα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το xperia S ειμαι ικανοποιημενος απλα θελω να το ψαξω στις δυνατοτητες του. λιγο να πειραματιστω με προγραματα και γενικως να το στησω καλυτερα το κινητο...υπαρχη κατι η καποιος που θα μπορουσε να βοηθησει?:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καν να σκάσει λεφτά. Πήγα σε κατάστημα εμπορίας κινητής και μεταχειρισμένων και έβγαλε κάτι σαν συρραπτικό κ μου την έκοψε τζάμπα. Το κομμένο της τμήμα εφαρμόζει με τη

SIM βάζεις και μιά ταινία κολλητική και οκ.

Μάλιστα αυτό το κοπτικό και στο eBay το βρήκα €2.5 πληροφοριακά για να μην μας αρμέγουν σαν τα πρόβατα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες απο το κινητό στο facebook ? Μου βγάζει σφάλμα. Μόνο μια φορά με άφησε και ανέβασα μία και μετά τιποταααα....:!::help:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια.

 

Ειμαι κάτοχος ενος galaxy s plus, και θελω να ανέβω λίγο παραπανω.

Εχω βρει καποια μεταχειρισμένα κινητά και θέλω να κατασταλάξω σε καποιο απο αυτά.

Γιαυτό θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Με τη αναβάθμιση σε official ICS, η μπαταρία πόσο κρατάει με χαλαρή χρήση? Πόσο ειναι το μέγιστο?

Ρωτάω γιατι διαβασα για "προβληματα" στην μπαταριά και τρομαξα λίγο.

 

Πήγα και το είδα σήμερα στο πλαίσιο και το κάτω κομματι πλαστικού έτριζε. Ισως να "επαιζε" και λίγο το πίσω καπάκι αλλα δεν ειμαι σίγουρος, μιας και ειχε κολλημένο το αντικλεπτικό

 

Με custom roms, εχετε ασχοληθει?

Αν ναι με αυτές βελτιώνεται η ταχύτητα απόκρισης-κύλισης , και μπαταρίας?

 

Και μια ερώτηση ισως οφφτοπικ, αλλα ρωτάω εδώ στο θέμα με τους κατόχους του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Αξίζει να δώσω 80 ευρώ παραπάνω και να πάρω iphone 4s λόγω της ανώτερης ποιότητας του, της ταχύτερης αποκρισης-κυλισης, και πιο σταθερού αλλα "κλειδωμένου" λειτουργικου καθως και το αλλα με μικρότερη οθόνη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια.

 

Ειμαι κάτοχος ενος galaxy s plus, και θελω να ανέβω λίγο παραπανω.

Εχω βρει καποια μεταχειρισμένα κινητά και θέλω να κατασταλάξω σε καποιο απο αυτά.

Γιαυτό θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Με τη αναβάθμιση σε official ICS, η μπαταρία πόσο κρατάει με χαλαρή χρήση? Πόσο ειναι το μέγιστο?

Ρωτάω γιατι διαβασα για "προβληματα" στην μπαταριά και τρομαξα λίγο.

 

Πήγα και το είδα σήμερα στο πλαίσιο και το κάτω κομματι πλαστικού έτριζε. Ισως να "επαιζε" και λίγο το πίσω καπάκι αλλα δεν ειμαι σίγουρος, μιας και ειχε κολλημένο το αντικλεπτικό

 

Με custom roms, εχετε ασχοληθει?

Αν ναι με αυτές βελτιώνεται η ταχύτητα απόκρισης-κύλισης , και μπαταρίας?

 

Και μια ερώτηση ισως οφφτοπικ, αλλα ρωτάω εδώ στο θέμα με τους κατόχους του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Αξίζει να δώσω 80 ευρώ παραπάνω και να πάρω iphone 4s λόγω της ανώτερης ποιότητας του, της ταχύτερης αποκρισης-κυλισης, και πιο σταθερού αλλα "κλειδωμένου" λειτουργικου καθως και το αλλα με μικρότερη οθόνη?

 

Ευχαριστώ

 

Με χαλαρη χρηση υπολογιζε γυρω στις 30-40 ωρες ,τουλαχιστον σε μενα με wifi always on ,πλοηγηση κατα διαστηματα ,youtube κτλ τοσο κραταει ..κατα συνηθεια καθε βραδυ τετοια ωρα το φορτιζω κι ειμαι οκ ..

 

Τριξιματα Δεν υπαρχουν καθολου

 

Τελος σην τελευταια ερωτηση σου ,οταν εγω βρεθηκα στο αναλογο διλλημα στο καταστημα ετοιμος για αγορα και με το iphone 4s 16gb να κοστιζει 60 ευρω παραπανω ξερεις τι προτιμησα και δεν το μετανοιωσα καθολου ,οσο για το ανωτερη ποιοτητα κλπ σηκωνουν μεγαλη κουβεντα και θα βγουμε τελειως εξω απο το θεμα

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Και εγώ προς το S κλεινω...

 

Ας μου απαντησουν και αλλοι χρήστες την γνώμη τους, καθως και για τις custom ICS...

διαβασα καμια 40αρια τελευταιες σελίδες και το ειδα ακομα πιο ενθαρυντικά!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Και εγώ προς το S κλεινω...

 

Ας μου απαντησουν και αλλοι χρήστες την γνώμη τους, καθως και για τις custom ICS...

διαβασα καμια 40αρια τελευταιες σελίδες και το ειδα ακομα πιο ενθαρυντικά!

 

 

πρός το παρών στον 1 μήνα που το έχω είμαι 100% ευχαριστημένος σε όλα και την ποιότητά του.

Τώρα όσο αναφορά τις custom ICS δοκίμασα τις τελευταίες που έβγαλαν στους xda αλλά δεν μπορώ να πώ οτι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.Ολες λίγο πολύ είχαν απο κανένα bug.

Αυτό που έκανα είναι να ξεκλειδώσω το τηλ να το ρουτάρω να του βάλω custon kernel(SSpeed kernel v6) να φλασάρω το τελευταίο firmware 6.1.A.2.50 και στο τηλ αυξήθηκαν οι επιδόσεις κατα 20-30%

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ!

απο τα λίγα που διάβασα την καλύτερη δουλεια εκανες, για σταθερότητα κυρίως.

 

Ισως να ειναι λιγο πιο γρήγορη η cm9.1 ή 2.

αλλα θα εχει καποια μικροbugs.

 

ασχετο σημερα χρησιμοποιησα ενα iphone 4ς για σερφάρισμα στο ιντερνετ. Μου εφυγαν τα μάτια... σε σχέση με την 4αρα που εχω ήδη...

Φαντάζομαι η 4,3 του ς θα ειναι τελεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...