Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2461504

και είμαι πολύ ευχαριστημένος εκτος από το θεμα της μπαταριας ,που πιστευω ότι δεν μπορεις να κανεις κατι και με καμια ROM από την στιγμη που χρησημοποιεις το τηλ για τους λογους που το πηρες.εκτος και αν το εχεις για να του περνας εφαρμογες διαχειρισης μπαταριας και να μην το χρησημοποιεις , να χαμηλώνεις την οθονη σε σημειο που να μην βλέπεις ,να μην ανοίγεις data / wifi ,ουτε μουσικη,να μιλας 3 δευτερόλεπτα , κλπ..και μετα να λες "ουαουυυ! μου κραταει 2 μερες κλπ γιατι απλα κοιταγα το κινητο χωρις να το λειτουργω" .

 

Από την στιγμή που κοιτάμε σε custom, θα είμαι ευχαριστημένος με οτιδήποτε φέρνει σε αυτονομία κοντά με την stock. Δεν περιμένω θαύματα σε αυτόν τον τομέα αλλά ουλάχιστον να μη σέρνεται το κινητό τόσο.

Εξ'αλλου, σε κάποια φάση ίσως αλλαχτεί και η μπαταρία του με καινούρια, τώρα που έληξε η εγγύηση.

 

Κοιτάζω επομένως την Leopard αρχικά, αλλά αν έχετε να προτείνετε και τίποτε άλλο, ευχαρίστως να σας ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. έχει σε κανέναν πεθάνει η μπαταρία τελείως; συγκεκριμένα σε μένα κάποια στιγμή πρέπει να έσβησε το κινητό από μπαταρία και δεν μπορώ να το ανοίξω. όταν το βάζω στην μπρίζα βγάζει το κόκκινο φωτάκι σαν να είναι η μπαταρία άδεια. έχω δοκιμάσει να κάνω hard reset στην μπαταρία αλλά εάν είναι τελειωμένη δεν θα πετύχαινε σωστά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητο μου να φορτισει το λαμπακι ειναι πρασινο και δεν ανοιγει τι να κανω?το εχω ξαναπαθει αλλα μου ανοιξε μονο του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα τωρα αυτην την φορα ομως δεν ανοιγει

 

κατα ενα παραξενο τροπο διορθωθηκε αυτοματα...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση θελω να κανω. Εχει αλλαξει καποιος την μπαταρια , και αν ναι θα θελα να μου πειτε

γνησια 'η ημιτασιον με περισσοτερα mah?

Εχουν περασει σχεδον 2,5 χρονια και παλι καλα αντεξε:D

Link to comment
Share on other sites

Γνήσια καλύτερα. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Να σαι καλα, και εγω προς εκει τεινω.

Αλλα λεω μπας και αλλαξε κανενα απο τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σας αποχαιρετώ από την παρέα του Xperia S (το έδωσα σε φίλο και πήγα σε Samsung Galaxy S4)

Οι εντυπώσεις (από 1.5 χρόνο χρήσης) είναι πως:

Θετικά:

-Ωραίο Design και αίσθηση στο χέρι

-Καλή κάμερα + οθόνη

-αρκετό support από τους developers

-Παίζεις άνετα δυνατά games

-φτηνό

 

Αρνητικά:

-Πλήκτρα αφής δεν "ακούνε σωστά"

-Πολύ μέτρια Μπαταρία

-Μικρή μνήμη (με καθημερινά apps fb, vider κτλπ πέφτεις σε 50mb ελεύθερα οπότε αρχίζουν τα restart των εφαρμογών)

 

Να σημειώσω πως στο τέλος ήμουν με ROM Existenz (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2476341) και Kernel Doomkernel (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2305591) κλοκαρισμένο στα 1.7

 

Καλή συνέχεια στο thread! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μαλλον η μπαταρία του κινήτου μου τα έφτυσε και κρατάει πάρα πολύ λιγο μετά απο 1,5 χρόνο χρήσης. οχι οτι παλαιότερα κρατούσε άπειρα,αλλά λέμε τώρα.

 

το κινητό έχει ακόμη εγγύηση. το καλύπτει στο θέμα μπαταρίας?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μαλλον η μπαταρία του κινήτου μου τα έφτυσε και κρατάει πάρα πολύ λιγο μετά απο 1,5 χρόνο χρήσης. οχι οτι παλαιότερα κρατούσε άπειρα,αλλά λέμε τώρα.

 

το κινητό έχει ακόμη εγγύηση. το καλύπτει στο θέμα μπαταρίας?

 

ευχαριστώ

 

Χωρις να μαι 100% σιγουρος εγγυηση μπαταριας πρεπει να χει 6μηνες:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σκέφτεστε την εγγύηση αλλάξτε μόνοι σας μπαταρία. Προσωπικά έχω κάνει εδώ και πολλούς μήνες την πατέντα με το κόψιμο τμήματος του μεσαίου καπακιού και έτσι έχω πάντα μαζί μου 2 καβάτζα μπαταρίες... Μιλάμε για πολύ μεγάλη διάρκεια μπαταρίας...:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου, μετά την ενασχόληση με το S της κοπελιάς.

 

Αφού παιδεύτικα αρκετά με το root, custom recovery και unlock του Bootloader (για κάποιο λόγο μετά το unlock δεν έμπαινε με τίποτα σε custom recovery και έπρεπε να φλασάρω πειραγμένο kernel), έφαγα κανένα δίωρο με αυτά, εξαντλήθηκα και δεν έψαξα πολύ τι παίζει από ROMs.

Της έβαλα τελικά αυτή τη ROM αφού μου φάνηκε ιδανική για την χρήση που κάνει.

Στη μιάμιση ημέρα χρήσης του κινητού, δεν παρατήρησα καμία περίεργη συμπεριφορά, και η μπαταρία (ειδικά σε standby) κρατάει πολύ καλά (1%/h).

Το κινητό βελτιώθηκε αρκετά, το κατάλαβε και η ίδια, καμία σχέση με το lag που είχε η στοκ ICS.

 

Το μόνο θέμα που παραμένει είναι τα hardware "buttons" που δεν υπακούνε με την πρώτη (μέγα fail αυτό κατά την άποψή μου) αλλά η κοπελιά φαίνεται πως το έχει μάθει και με κάποιον τρόπο το χειρίζεται πολύ εύκολα το κινητό.

Μου ζήτησε βέβαια να της βάλω onscreen buttons που τα βλέπει στο N5 μου και τα ζηλεύει, αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό εντός της ROM.

Υπάρχει κάποια έκδοση του xposed που να τρέχει σε custom roms ώστε να της βάλω και το GravityBox και να φτιαχτεί από κει αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια, ας βοηθήσει καποιος. Με unlocked bootloader και 4.1.2 stock, πως περναω cwm? Εχω ψαξει το xda και δεν βγαζω ακρη, μονο κατι παλια cwm που καθονται σε 2.3.x βρηκα...thanks προκαταβολικά....

 

Ρε παλικάρια, ας βοηθήσει καποιος. Με unlocked bootloader και 4.1.2 stock, πως περναω cwm? Εχω ψαξει το xda και δεν βγαζω ακρη, μονο κατι παλια cwm που καθονται σε 2.3.x βρηκα...thanks προκαταβολικά....

 

Οκ μετα απο 200 προσπάθειες τα κατάφερα. Απο ROMs καμμια ιδεα? Σκεφτομαι Paranoid γιατι ειχα καλες εμπειριες μαζι τις απο το Optimus 2X που ειχα καποτε. Κανεις που να την εχει τεσταρει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την PureSlim στο κινητό της κοπελιάς, μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.

Γρήγορη και σταθερή, ό,τι ήθελα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήλθες.

Με ποιόν τρόπο έκανες αναβάθμιση? Συνδεσες το τηλέφωνο με το PC και την έκανες ή την έκανες μέσω wi-fi?

Για αρχή κατέβασε πρώτα μια εφαρμογή από το play για να πάρεις backup τα sms σού, μετά πας ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> όλες -> μηνύματα -> και εκεί θα επιλέξεις " εκκαθάριση δεδομένων" -> κανε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο και δες αν έφτιαξε.

 

Επίσης μην γράφεις εδώ στο forum με γκρικλις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Θα θελα λιγο τα φωτα σας, επειδη θελω να περασω στο λαπτοπ καποιες φωτογραφιες απο το κινητο

υπαρχει καμια λυση χωρις το sony PC Companion?

Προσπαθω μεσω Bt αλλα δεν..........:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Θα θελα λιγο τα φωτα σας, επειδη θελω να περασω στο λαπτοπ καποιες φωτογραφιες απο το κινητο

υπαρχει καμια λυση χωρις το sony PC Companion?

Προσπαθω μεσω Bt αλλα δεν..........:worry:

 

Δεν χρειάζεται pc companion. Αν δεν δουλεύει τίποτα, η απλούστερη λύση είναι το καλωδιάκι... :)

Απλά, αποτελεσματικά και γρήγορα. Εναλλακτικές είναι μέσω δικτύου. Dropbox, BitSync θα συγχρονίσουν τον φάκελο που θα διαλέξεις. Το ΒΤ αργεί κάπως για να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς για αριθμό αρχείων. Οκ, για κανά-δυο φωτό ίσως βολέψει αλλά από εκεί και πέρα... Meh.... Καλύτερα κάτι άλλο

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται pc companion. Αν δεν δουλεύει τίποτα, η απλούστερη λύση είναι το καλωδιάκι... :)

Απλά, αποτελεσματικά και γρήγορα. Εναλλακτικές είναι μέσω δικτύου. Dropbox, BitSync θα συγχρονίσουν τον φάκελο που θα διαλέξεις. Το ΒΤ αργεί κάπως για να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς για αριθμό αρχείων. Οκ, για κανά-δυο φωτό ίσως βολέψει αλλά από εκεί και πέρα... Meh.... Καλύτερα κάτι άλλο

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Αν δεν σου κανει κοπο, με το καλωδιακι πως τις περναμε τις φωτο γιατι ουτε αυτο

μπορω να βρω ,,,,,.... εμπλεξες με προφεσορα οπως βλεπεις:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Αν δεν σου κανει κοπο, με το καλωδιακι πως τις περναμε τις φωτο γιατι ουτε αυτο

μπορω να βρω ,,,,,.... εμπλεξες με προφεσορα οπως βλεπεις:lol::lol::lol:

 

Με το που το συνδέσεις στο pc θα σου βγάλει το κλασσικό παράθυρο σύνδεσης εξωτερικού δίσκου. Για να πω την αλήθεια αυτή τη στιγμή εμένα ψιλοκολλάει και ενώ το αναγνωρίζει σαν συσκευή δεν μου δίνει πρόσβαση, οπότε δεν μπορώ να σου πω τι ακριβώς φαίνεται στο pc, όμως το path για τις φωτογραφίες σε γενικές γραμμές όμως είναι κάτι του στυλ:

Xperia S-> Εξωτερική μνήμη -> DCIM -> 100ANDROID

Ο τελευταίος είναι και ο φάκελος που αποθηκεύονται από default οι φωτογραφίες που τραβάς με την εργοστασιακή εφαρμογή κάμερας. (Υποθέτω ότι και με άλλες εφαρμογές να τραβάς, πάλι εκεί θα αποθηκεύονται, αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό) Μετά τα πράγματα είναι απλά: Copy-Paste από εκεί στο pc σου και όλα κομπλέ:happy:

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά κάτι έχει γίνει και το ακουστικό του τηλεφώνου έχει χάσει πολύ σε απόδοση.Κάποιες φορές κάνω μεγάλη προσπάθεια για να ακούσω τι μου λένε στο τηλέφωνο.Υποψιάζομαι μήπως έπεσαν τίποτα ποτά στην τελευταία έξοδο.

Τώρα τι κάνουμε, πίσω στο κατάστημα και service;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποια Rom προτείνεται περισσότερο?

 

Είμαι ανάμεσα σε Pacman επειδή έχει features από πολλές άλλες Roms και Carbon λόγω εμφάνισης και σοβαρότητας (αν και στο forum στο xda έχει άπειρα σχόλια με προβλήματα τις Carbon. Μπορεί και να μου φάνηκε).

 

Τι προτείνετε? Πρέπει να γίνει άμμεσα γιατι το κινητό πλέον δεν παλεύεται. Υπερβολικά αργό, κολλάει, μπαταρία χάλια και θα φύγει στη τελική από κανά παράθυρο.

Don't worry be happy
Link to comment
Share on other sites

Εγω γυρναω stock πάντως γιατί οτι και να εχω βάλει μετά απο λίγο σέρνεται...κατι δεν παίζει σωστά κτλ.με την stock...όλα μια χαρά...τελικά.. Μόνο στοκ
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό ένα πρόβλημα με το xperia. Όποιον browser και να χρησιμοποιώ καθώς περιηγούμε στο internet κάποια στιγμή και χωρίς κάποιο μήνυμα ο browser κλείνει. Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Είναι θέμα μνήμης. Θα πρέπει να σβήσεις εφαρμογές ώστε να μην τρέχουν στο παρασκήνιο και καταναλώνουν πόρους ή να εγκαταστήσεις εφαρμογές όπως το greenify ώστε να παγώνεις όσες δεν χρειάζεται να τρέχουν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...