Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. ολοι σε στοκ ειστε; ποια ρομ εχετε; γνωμες εντυπωσεισ;

εγω εχω αυτή και είμαι ευχαριστημένος περα από την μπαταρια.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2461504

XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω εχω αυτή και είμαι ευχαριστημένος περα από την μπαταρια.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2461504

 

Ok κατεβασα την ρομ και την πεταω μεσα στον φακελο sd του κινητου?Πως την κανω εγκατασταση μπορεις να μου πεις τα βηματα?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Ok κατεβασα την ρομ και την πεταω μεσα στον φακελο sd του κινητου?Πως την κανω εγκατασταση μπορεις να μου πεις τα βηματα?

 

Αν είσαι ρουτ, τότε πρέπει να βάλεις CWm. Αν δεν έχεις, τότε ψάξε στο xda για το CWM του Crazy Doze (ελπίζω να το γράφω σωστά).

Αφού το περάσεις κάνεις καλό backup γιατί αλλιώς θα έχουμε κλάματα μετά...:p

Επανεκκίνηση και με το που γίνει η δόνηση ότι μπουτάρει το κινητό, πυροβολάς το κουμπί αύξησης της έντασης.

Αυτό θα σε πετάξει στο μενού του cwm.

factory reset, wipe dalvik, wipe cache,

install from zip, choose zip,

βρίσκεις τη ΡΟΜ και αρχίζει το πάρτυ...

 

Θα μπορούσες να αποφύγεις το factory reset, wipe dalvik, wipe cache,

 

αλλά σε γενικές γραμμές όλοι το συνιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

Είμαι ρουτ, cwm, είχα ξεκλειδώσει tον bl, και τον κλειδωσα παλι.

Παω να κανω back up, απο την εφαρμογή που εχει το τηλ και δεν ειναι ενεργοποιημενο, το back up για τα πολυμέσα, και τις εφαρμογές που εχω κατεβάσει. Ειναι ενεργοποιημενο μονο δεδομένα εφαρμογων συστήματος.

Τι παίζει?

Βασικα το κανω γιατι θελω να περασω οτι εχω games, apps, αλλα και τα δεδομένα τους σε ενα αλλο τηλ. το z

Και μια αλλη ερωτηση, εαν βαλω το google account στο νεο τηλ ενω ειναι και στο παλι, θα γίνει κανα conflict ?

Και αλλη μια ερώτηση, back up, απο την εφαρμογή που έχει το τηλ, εαν γίνει, θα κρατήσει και τα δεδομένα των games, δηλ τις πίστες ?

Σας επρηξα sorry, :$

 

Καμια απαντηση?

Εχω ψαξει σε ολο το νετ, και δεν εχω βρει τροπο να στήσω το νεο τηλ, με όλες τις εφαρμογες και τα δεδομενα τους , απο το παλιο...

Μονο το iphone το έχει??? :Ο

Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

Είμαι ρουτ, cwm, είχα ξεκλειδώσει tον bl, και τον κλειδωσα παλι.

Παω να κανω back up, απο την εφαρμογή που εχει το τηλ και δεν ειναι ενεργοποιημενο, το back up για τα πολυμέσα, και τις εφαρμογές που εχω κατεβάσει. Ειναι ενεργοποιημενο μονο δεδομένα εφαρμογων συστήματος.

Τι παίζει?

Βασικα το κανω γιατι θελω να περασω οτι εχω games, apps, αλλα και τα δεδομένα τους σε ενα αλλο τηλ. το z

Και μια αλλη ερωτηση, εαν βαλω το google account στο νεο τηλ ενω ειναι και στο παλι, θα γίνει κανα conflict ?

Και αλλη μια ερώτηση, back up, απο την εφαρμογή που έχει το τηλ, εαν γίνει, θα κρατήσει και τα δεδομένα των games, δηλ τις πίστες ?

Σας επρηξα sorry, :$

 

Καμια απαντηση?

Εχω ψαξει σε ολο το νετ, και δεν εχω βρει τροπο να στήσω το νεο τηλ, με όλες τις εφαρμογες και τα δεδομενα τους , απο το παλιο...

Μονο το iphone το έχει??? :Ο

 

ισως το titanium backup θα σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

ισως το titanium backup θα σε βοηθησει

 

ναι απο οτι βλεπω και εχω ψαξει δεν υπαρχει τροπος στο android και απο την sony, να κανεις back up, σε ολα, μαζι με τα δεδομενα τους,εκτος απο third part apps.

και ο μονος τροπος και σωστός ειναι το tb, εαν εισαι root. εαν δεν εισαι το μονο καλο που βρηκα ειναι το helium, αλλα θα πρεπει να εχουν γινει install ολες οι εφαρμογες στο νεο τηλ, και μετα να γινει το restore.

τελικά, αν κολλημενος με το android, το ios-apple σε αυτο το θεμα ειναι respect..μεταφορά όλων όσων έχει στο παλιο τηλ. στο νεο απλα και γρογορα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε ένα άσχημο συνήθειο τώρα τελευταία.. Με το που ανοίγω δεδομένα ή τρέχω κάποιο παιχνίδι που να τσιτώνει τα γραφικά μου βγάζει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας ή (στις περισσότερες των φορών) κλείνει απροειδοποίητα. Μια μέρα μου έβγαλε το μήνυμα "Το σύστημα απενεργοποιείται μπλα μπλα λόγω αυξημένης θερμοκρασίας". Τσέκαρα αν κάτι αδειάζει τη μπαταρία αλλά δεν είδα τίποτα διαφορετικό από τη συνήθη κατανάλωση, εκτός του ότι τη στιγμή εκείνη το γράφημα δείχνει την μπαταρία να έχει κάνει ελεύθερη πτώση. Αν κάνει reboot ή αν το συνδέσω στην τροφοδοσία, η ένδειξη επανέρχεται στη φυσιολογική της στάθμη.

Το περίεργο είναι ότι δεν έχω εγκαταστήσει κάτι τώρα πρόσφατα, ενώ τρέχω την custom rom. Το μόνο 'διαφορετικό" που έχει συμβεί αυτές τις μέρες είναι ένα... άδειασμα της μνήμης το οποίο όμως έγινε από αυτά τα "κατά λάθος" πατήματα στην τσέπη, αποτέλεσμα του ότι δεν έχω κλείδωμα στην οθόνη. Δεν έχει ακριβώς να κάνει με τα συμπτώματά μου, όμως είναι το μόνο αξιοσημείωτο συμβάν που έχει αλλάξει κάτι στα αποθηκευμένα μου πράγματα.

Καμιά ιδέα πριν τα αδειάσω όλα και το σετάρω από την αρχή;

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Από τότε περίπου που άλλαξε από Cosmote σε Vodafone, και είχα κάνει και ένα reset στο τηλέφωνο γιατί κολλούσε, δεν λειτουργεί τόσο καλά το gps.. Δεν βρίσκει συνήθως τις τοποθεσίες στις εφαρμογές.. Τι θα μπορούσα να ελέγξω;;

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Θα έκανα μια εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή gps παρόλο που αυτό σημαίνει ότι θα έχανα όλες τις ρυθμίσεις της εφαρμογής.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γενικώς όταν συναντάτε περίεργα προβλήματα που δε λύνονται με απλά βήματα, αυτό που προτείνω είναι το εξής.

Πέρασμα από την αρχή της ρομ αλλά όχι από ζιπ μέσω cwm.

Πέρασμα με όποιο ftf έχουμε διαθέσιμο πρώτα για να σβήσουν τα πάντα. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ξεμείνει, πού κτλ.

Μετά κάνετε ρουτ, cwm και περνάτε όποια ρομ αγαπάτε.

Την πάτησα πρόσφατα και για αυτό σας το λέω εδώ.

Πήγα να περάσω τη νέα Nature Xperia 3.2 και παρόλο που φόρμαρα /system /data και έσβησα ακόμη και την sdcard

είχα κολλήματα, κουλά forceclose, ακόμη και χωωρίς καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη.

Μετά θυμήθηκα αυτό που είχα διαβάσει, ότι πού και πού καλό είναι να ξαναπερνάει από το μηδέν μία μαμά ρομ (είτε με το seus update είτε με ftf/Flashtool)

Έχασα μερικές ωρίτσες αλλά το κινητό πετάει και πάλι.

 

--------------------------------------------

 

Σε ό,τι αφορά backup και restore.

Ο ένας τρόπος είναι το τιτανιουμ .

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι σε πολυκαιρισμένες ρομ, το τιτάνιουμ επαναφέρει ακόμη και προβληματικά αρχεία ή ρυθμίσεις , το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε μη ιδανικές καταστάσεις.

Πλέον προτιμώ να κάνω το εξής.

Εγκατάσταση της ρομ. Την αφήνουμε λίγη ώρα να κάτσει. Επανεκκίνηση (μερικές ρομ μπορεί να θέλουν 2 επανεκκινήσεις)

Εισαγάγουμε το βασικό μας λογαριασμό και μετά μπαίνουμε play store. Πάμε στο my apps , και επιλέγουμε με τη μία όλες μασς τις παλαιές εφαρμογές (ή όσες τέλος πάντων θέλουμε από αυτές) να εγκατασταθούν.

Κάμποση ώρα μετά θα έχουμε όλες μας τις εφαρμογές έτοιμες.

Σε ό,τι αφορά ρυθμίσεις, προτιμώ σιγά σιγά να κρατάω αντίγραφο ασφαλείας μέσω της εκάστοτε εφαρμογής (πχ, Nova), όπου τουλάστιχον υπάρχει.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

 

Παίδες, θεωρώ ότι πλησιάζει η ώρα να πάμε προς ΚΙΤΚΑΤ.

Τα παλικάρια στο xda έχουν ρίξει απίστευτες εργατοώρες. Έχει ψιλοξεκαθαρίσει και το τοπίο από τις 4-5 ρομ που τρέχανε ταυτόχρονα και μείνανε 2 δυνατές επιλογές.

Είτε η Carbon, ή η PACMAN (ή η Paranoid).

H Carbon έχει πολύ δραστήριο developer, και προσωπικά , μόλις βρω χρόνο πάω 4.4

Link to comment
Share on other sites

Carbon Rom με κλειστά μάτια.Την πέρασα πριν 1 ωρα.Έχουν κανει καταπληκτική δουλειά.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Carbon Rom με κλειστά μάτια.Την πέρασα πριν 1 ωρα.Έχουν κανει καταπληκτική δουλειά.

 

Όντως Ανδρέα, τα διαβάζω και με τρώει, αλλά σέταρα πρόσφατα το κινητό μου και δεν έχω χρόνο. ίσως το άλλο ΣΚ.

Πες μου σε παρακαλώ.

Το πρόβλημα της εισερχόμενης κλήσης , πώς πάει? Δηλαδή, αν το έχεις φορτωμένο το κινητό σου με 100 εφαρμογές, και αρκετές να τρέχουν ενεργά, αν έχεις και 3 μέρες να του κάνεις επανεκκίνηση, πόσα δευτερόλεπτα θα κάνει η οθόνη της κλήσης να σου εμφανιστεί σε εισερχόμενη κλήση?

ΑΡΤ δοκίμασες?

Η βιντεοκάμερα , συνεχίζει να έχει το πρόβλημα ότι αργεί να ξεκινήσει?

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μήνες δεν έχω μπει να διαβάσω πως πάει η δουλειά με τα bugs στις διάφορες ρομ. μπορεί κάποιος να μου πει αν λειτουργούν όλα (πχ το βίντεο 1080p αν θυμάμαι καλά ήταν προβληματικό); είμαι με CM10 FXP233 και θα ήθελα να δοκιμάσω την ΚΙΤ ΚΑΤ αλλά μόνο αν δεν συναντήσω πολλά bugs και reboots. επίσης ενδιαφέρομαι για όσο πιο vanilla rom γίνεται χωρίς πολλά tweaks. αξίζει να κάνω την αναβάθμιση και αν ναι με ποια ρομ;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Όντως Ανδρέα, τα διαβάζω και με τρώει, αλλά σέταρα πρόσφατα το κινητό μου και δεν έχω χρόνο. ίσως το άλλο ΣΚ.

Πες μου σε παρακαλώ.

Το πρόβλημα της εισερχόμενης κλήσης , πώς πάει? Δηλαδή, αν το έχεις φορτωμένο το κινητό σου με 100 εφαρμογές, και αρκετές να τρέχουν ενεργά, αν έχεις και 3 μέρες να του κάνεις επανεκκίνηση, πόσα δευτερόλεπτα θα κάνει η οθόνη της κλήσης να σου εμφανιστεί σε εισερχόμενη κλήση?

ΑΡΤ δοκίμασες?

Η βιντεοκάμερα , συνεχίζει να έχει το πρόβλημα ότι αργεί να ξεκινήσει?

 

1.Ποτέ δεν έχω δοκιμάσει να περάσω πάνω από 50 εφαρμογές.Όμως δεν είχα παρατηρήσει κάτι.

2.Χρησιμοποιώ την κάμερα του LG G2 και όχι την κανονική.Μέσα σε 2-3 δεύτερα ανοίγει.

3.Για αρχή την χρησιμοποιώ με Dalvik λόγω xposed

 

 

εδώ και μήνες δεν έχω μπει να διαβάσω πως πάει η δουλειά με τα bugs στις διάφορες ρομ. μπορεί κάποιος να μου πει αν λειτουργούν όλα (πχ το βίντεο 1080p αν θυμάμαι καλά ήταν προβληματικό); είμαι με CM10 FXP233 και θα ήθελα να δοκιμάσω την ΚΙΤ ΚΑΤ αλλά μόνο αν δεν συναντήσω πολλά bugs και reboots. επίσης ενδιαφέρομαι για όσο πιο vanilla rom γίνεται χωρίς πολλά tweaks. αξίζει να κάνω την αναβάθμιση και αν ναι με ποια ρομ;

 

Το Full HD video αργεί να ξεκινήσει στην Official κάμερα.Στην G2 camera τραβάει αλλά εμφανίζεται πάνω μόνο μια γραμμή ενώ το 720p το τραβάει κανονικά.Δεν έχω παρατηρήσει ούτε ένα bug ή FC.

 

Δείτε στα συνημένα το κατόρθωμα μου με την μπαταρία με Governor:conservative και Ι/Ο scheduler:NOOP

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαθος πατησα εκκαθάριση της μνημης και εχάσα σημαντικά αρχεία υπαρχη τρόπος επαναφορας ?δοκιμασα ενα προγραμμα undelete αλλα δεν μου βγαζει το κινητο σαν μεσο αποθηκευσεις βφγαζει μονο τους σκληρους του υπολογιστη παρακαλω βοηθεια ειναι αναγκη

το κινητο μου ειναι xperis S

ευχαριστω εκ των προτερων συγνωμη αν ανοιξα το θεμα σε λαθος μερια

Edited by TEOGOGAS
Link to comment
Share on other sites

Η σιωπή μας προς απάντησή σου φίλε. Δυστυχώς ... αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα , δεν είσαι ο μόνος που την έχεις πάθει έτσι...
Link to comment
Share on other sites

Hello, μπορεί κάποιος να μου στείλει το apk, για τα μυνήματα, γιατί ήθελα να βάλω απο το ζ, αλλά τελικά δεν παίζει, κ δεν κράτησα back up.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Έσβησες το apk από το /system ?

Τι ρομ φοράς?

 

Καλημέρα, όταν αρχίζεις τις χαζομάρες στο τηλ σου δεν σταματάς μέχρι να μην μπορείς να το ανοίξεις...

Schumacher, πέρασα από πάνω άλλο apk, οπότε ναι σβήστηκε. Αλλά τελικά το πρόβλημα λύθηκε πέρασα άλλο apk που βρήκα από το Z και είναι όλα.

Το θέμα είναι ότι δεν ανοίγει το τηλέφωνο γιατί πέρασα πάλι άλλο home.apk, έχω κρατήσει το προηγούμενο, αλλά μένει στις χρωματιστές γραμμές μετά το logo Sony. To θέμα τώρα είναι πως θα ανοίξει ή πώς θα περάσω το προηγούμενο home.apk.

Η rom είναι η τελευταία, Root, locked bl, cwm

 

Edit : θα ήθελα κάποιος να ανεβάσει το home.apk

Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κλείσει ένα χρόνο το κινητό της κοπελιάς, την ψήνω να το πειράξουμε.

Η κατάσταση τώρα είναι ψιλοτραγική, με stock ICS επάνω και όλα τα "καλούδια" της sony.:mad:

 

Κοίταξα λίγο στο xda, αλλά θέλω και τις γνώμες σας, ως προς το ποια rom να περάσω.

Μας ενδιαφέρει η σταθερότητα, καθώς μετά το στήσιμο της συσκευής δεν θα είναι εύκολο να ασχολούμαι συχνά. Θέλουμε επομένως να λειτουργούν όλα out of the box.

 

Από kernels υπάρχει τίποτα αξιόλογο ή δεν αξίζει να ασχοληθώ;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στα συνημένα το κατόρθωμα μου με την μπαταρία με Governor:conservative και Ι/Ο scheduler:NOOP

18 ώρες με τις 4 από αυτές ενεργοποιημένη οθόνη;;;:shock::shock::shock:

Εμένα με 4 ώρες οθόνη και κλειστά τα δεδομένα/wifi μου κρατάει 3.5 :p

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κλείσει ένα χρόνο το κινητό της κοπελιάς, την ψήνω να το πειράξουμε.

Η κατάσταση τώρα είναι ψιλοτραγική, με stock ICS επάνω και όλα τα "καλούδια" της sony.:mad:

 

Κοίταξα λίγο στο xda, αλλά θέλω και τις γνώμες σας, ως προς το ποια rom να περάσω.

Μας ενδιαφέρει η σταθερότητα, καθώς μετά το στήσιμο της συσκευής δεν θα είναι εύκολο να ασχολούμαι συχνά. Θέλουμε επομένως να λειτουργούν όλα out of the box.

 

Από kernels υπάρχει τίποτα αξιόλογο ή δεν αξίζει να ασχοληθώ;

 

Καμία πρόταση;

Μεθαύριο έχει προγραμματιστεί το πείραγμα.

 

Οι KitKat roms είναι stable ή να ψάξω μόνο σε JB;

 

Γενικά, τι τρέχετε οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση;

Μεθαύριο έχει προγραμματιστεί το πείραγμα.

 

Οι KitKat roms είναι stable ή να ψάξω μόνο σε JB;

 

Γενικά, τι τρέχετε οι υπόλοιποι;

 

εγω εχω αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2461504

και είμαι πολύ ευχαριστημένος εκτος από το θεμα της μπαταριας ,που πιστευω ότι δεν μπορεις να κανεις κατι και με καμια ROM από την στιγμη που χρησημοποιεις το τηλ για τους λογους που το πηρες.εκτος και αν το εχεις για να του περνας εφαρμογες διαχειρισης μπαταριας και να μην το χρησημοποιεις , να χαμηλώνεις την οθονη σε σημειο που να μην βλέπεις ,να μην ανοίγεις data / wifi ,ουτε μουσικη,να μιλας 3 δευτερόλεπτα , κλπ..και μετα να λες "ουαουυυ! μου κραταει 2 μερες κλπ γιατι απλα κοιταγα το κινητο χωρις να το λειτουργω" .

XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...