Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρεμπιπτόντως, να σημειώσω ότι με root μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ό,τι φλασάκι υπάρχει μέσω usb otg. Το root το χρειάζεστε γιατί το κινητό δε φορτώνει ntfs drivers από μόνο του και υπάρχουν μεν εφαρμογές που αναλαμβάνουν αυτή τη διαδικασία, αλλά χρειάζονται root.

Χωρίς δικαιώματα διαχειριστή μπορείτε να διαβάσετε μόνο FAT32 flash drives (ούτε καν exFAT)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ για αγορά otg καλωδίου που δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα με το xperia?
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Το ασπρο δεν υπαρχει πουθενα στο πλαισιο, ουτε ξερουν ποτε ερχεται
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια και εγώ το ψήνω το κινητό μετά από πολύ ψάξιμο και πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω αλλά μετά από την περιήγησή μου στα φόρουμ του xda καταλήγω ότι η μπαταρία του δε φτάνει για κανένα λόγο την μία μέρα (ένας συγκεκριμένα λέει για 6 ώρες αν και υπερβολικό). Αυτό που θέλω είναι να μου κρατάει τουλάχιστον μιάμιση μέρα με ανοιχτά δεδομένα (εκτός το 7ωρο του ύπνου) και νορμάλ καθημερινή χρήση 15 λεπτά τηλέφωνα 1 ώρα browsing, 1 ώρα λοιπές εφαρμογές (όχι παιχνίδια).

Είναι εφικτό χωρίς πολλές αλχημίες πάνω στο κινητό? Μη πάω και σκάσω 320 ευρώ και είμαι συνέχεια πάνω από μία μπρίζα...

Don't worry be happy
Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχει τηλεφωνο που να κραταει η μπαταρια του τοσο??

με κανα 20 λεπτο τηλεφωνα δεδομενα ανοιχτα για 5-6 ωρες και παιχνιδι για περιπου δυο ωρες το βραδυ θα πρεπει να το φορτίσω την ωρα που κοιμαμαι γιατι δευτερη μερα δε προκειτε να βγαλει

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια και εγώ το ψήνω το κινητό μετά από πολύ ψάξιμο και πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω αλλά μετά από την περιήγησή μου στα φόρουμ του xda καταλήγω ότι η μπαταρία του δε φτάνει για κανένα λόγο την μία μέρα (ένας συγκεκριμένα λέει για 6 ώρες αν και υπερβολικό). Αυτό που θέλω είναι να μου κρατάει τουλάχιστον μιάμιση μέρα με ανοιχτά δεδομένα (εκτός το 7ωρο του ύπνου) και νορμάλ καθημερινή χρήση 15 λεπτά τηλέφωνα 1 ώρα browsing, 1 ώρα λοιπές εφαρμογές (όχι παιχνίδια).

Είναι εφικτό χωρίς πολλές αλχημίες πάνω στο κινητό? Μη πάω και σκάσω 320 ευρώ και είμαι συνέχεια πάνω από μία μπρίζα...

 

να πώ και εγώ την γνώμη μου σαν νέος κάτοχος του κινητού,λοιπόν 3η φόρτιση σήμερα αφού είχε πάει η μπαταρία στο 10% μετά απο

2 μέρες και 21 ώρες! στο διάστημα αυτό σέρφαρα αρκετά με το wifi αλλά και με δεδομένα τα οποία όμως τα άνοιγα όποτε ξέμενα απο wifi(δεν είχα δηλαδή όλη μέρα και όλη νύκτα το 3g ανοικτό αλλά μόνο όποτε το χρειαζόμουν )

επίσης στο διάστημα αυτό άκουσα 1 ώρα περίπου μουσική και έπαιξα μερικά παιχνίδια +κάποιες ολιγόλεπτες κλήσεις.

 

τώρα δεν ξέρω αν απλά έτυχε επειδή είναι αρχή και το τηλέφωνο καινούργιο αλλά έπαθα πλάκα.

btw η φωτεινότητα στο 60%

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

παίδες, πρέπει να ξεκολλήσετε με το θέμα μπαταρία...sorry κιόλας..

 

αν το ψάξετε, θα μάθετε οτι οι μπαταρίες λιθιου ταλαιπωρούνται περισσότερο αν τις αφήνετε να αδειάζουν πολύ...

 

όσο πιο συχνά μπορείτε, να ρίχνετε μια φορτισουλα (20'-30'), ή οπωσδήποτε κάθε βράδυ, και απολαύστε το κινητό σας, χωρίς άγχος...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην .45 root με cwm.

 

Ερωτηση: μπορει να εφαρμοστει αυτο που γραφει ο jastonas στο ποστ #319 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4505337#post4505337 απο καποιον/α που εχει την .55 και να την flashαρω? Θα υπαρξει προβλημα?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ για αγορά otg καλωδίου που δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα με το xperia?

 

Πάρε το φθηνότερο. Ένα καλώδιο είναι, μη σε πιάσουν και Κώτσο για 40 γραμμάρια χαλκό και περιτύλιγμα.

Απλά να έχεις υπόψη σου ότι αν θες να συνδέεις και εξωτερικούς σκληρούς πρέπει να πάρεις το καλώδιο που βγάζει μία επιπλέον usb θύρα από τη μία μεριά για να παίρνει έξτρα ρεύμα από όπου μπορείς για να τραβάει ο δίσκος. Δε φαντάζομαι να περιμένεις η μπαταρία του κινητού να μπορεί να γυρίσει τις κεφαλές του μηχανικού δίσκου!

 

Ρε παλικάρια και εγώ το ψήνω το κινητό μετά από πολύ ψάξιμο και πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω αλλά μετά από την περιήγησή μου στα φόρουμ του xda καταλήγω ότι η μπαταρία του δε φτάνει για κανένα λόγο την μία μέρα (ένας συγκεκριμένα λέει για 6 ώρες αν και υπερβολικό). Αυτό που θέλω είναι να μου κρατάει τουλάχιστον μιάμιση μέρα με ανοιχτά δεδομένα (εκτός το 7ωρο του ύπνου) και νορμάλ καθημερινή χρήση 15 λεπτά τηλέφωνα 1 ώρα browsing, 1 ώρα λοιπές εφαρμογές (όχι παιχνίδια).

Είναι εφικτό χωρίς πολλές αλχημίες πάνω στο κινητό? Μη πάω και σκάσω 320 ευρώ και είμαι συνέχεια πάνω από μία μπρίζα...

 

Μην ελπίζεις για πάνω από 1,5 μέρα , αλλά οι έξι ώρες είναι υπερβολή. Ίσως να αφορούσαν κάποιο από τα πρώτα firmawares ή να είχε ξεμείνει κάποια διεργασία ανοικτή στον τύπο που το ανέφερε, και να του έτρωγε ασταμάτητα μπαταρία!

 

να πώ και εγώ την γνώμη μου σαν νέος κάτοχος του κινητού,λοιπόν 3η φόρτιση σήμερα αφού είχε πάει η μπαταρία στο 10% μετά απο

2 μέρες και 21 ώρες! στο διάστημα αυτό σέρφαρα αρκετά με το wifi αλλά και με δεδομένα τα οποία όμως τα άνοιγα όποτε ξέμενα απο wifi(δεν είχα δηλαδή όλη μέρα και όλη νύκτα το 3g ανοικτό αλλά μόνο όποτε το χρειαζόμουν )

επίσης στο διάστημα αυτό άκουσα 1 ώρα περίπου μουσική και έπαιξα μερικά παιχνίδια +κάποιες ολιγόλεπτες κλήσεις.

 

τώρα δεν ξέρω αν απλά έτυχε επειδή είναι αρχή και το τηλέφωνο καινούργιο αλλά έπαθα πλάκα.

btw η φωτεινότητα στο 60%

 

Το wifi σε εμένα, με κλειστή οθόνη όλο το βράδι και κλειστά δεδομένα, έφαγε κατά μέσο όρο 1,2 εώς 1,5% ανά ώρα.

Κατά τη διάρκεια κλήσης με 2g δίκτυο και οθόνη να ανοιγοκλείνει (περισσότερο κλειστή όμως) η μέση κατανάλωση ανήλθε στο 20% ανά ώρα. Το βλέπω λίγο δύσκολο να συνεχιστεί έτσι η κατάστασή σου. Αν το ξαναδείς, τότε ίσως να αξίζει τον κόπο να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα battery drain analyzer που σου λέει αυτό που αναφέρω πιο πάνω. Πόσο % ανά ώρα καίει το κινητό σου.

 

παίδες, πρέπει να ξεκολλήσετε με το θέμα μπαταρία...sorry κιόλας..

 

αν το ψάξετε, θα μάθετε οτι οι μπαταρίες λιθιου ταλαιπωρούνται περισσότερο αν τις αφήνετε να αδειάζουν πολύ...

 

όσο πιο συχνά μπορείτε, να ρίχνετε μια φορτισουλα (20'-30'), ή οπωσδήποτε κάθε βράδυ, και απολαύστε το κινητό σας, χωρίς άγχος...

 

:up::clap::respect:

Επιπρόσθετα, όλες ανεξαρτήτως οι μπαταρίες αρέσκονται στην αργή φόρτιση και αργή αποφόρτιση. Μιας και το δεύτερο δεν μπορούμε να το ελέγξουμε, ας φροντίσουμε όποτε μπορούμε να φορτίζουμε τις μπαταρίες μας από τα πισιά μας. Είναι αργή η διαδικασία, αλλά η μπαταρίες μας το απολαμβάνουν

 

 

Φυσικά για τη διάρκεια της μπαταρίας υπάρχει εναλλακτική, αλλά χάνεται η εγγύηση

 

Ειμαι στην .45 root με cwm.

 

Ερωτηση: μπορει να εφαρμοστει αυτο που γραφει ο jastonas στο ποστ #319 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4505337#post4505337 απο καποιον/α που εχει την .55 και να την flashαρω? Θα υπαρξει προβλημα?

 

Αν θες την .55 με ρουτ γιατί δεν κάνεις ό,τι κάναμε και οι υπόλοιποι?

Πρώτα βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις OTA ενημέρωση και αν σου κάτσει η .55 τότε θα μπορείς να έχεις ξεκούραστα την .55 rooted (γιατί θεωρητικά το root μένει με ΟΤΑ ενημέρωση!)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αν θες την .55 με ρουτ γιατί δεν κάνεις ό,τι κάναμε και οι υπόλοιποι?

Πρώτα βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις OTA ενημέρωση και αν σου κάτσει η .55 τότε θα μπορείς να έχεις ξεκούραστα την .55 rooted (γιατί θεωρητικά το root μένει με ΟΤΑ ενημέρωση!)

Νομιζω δεν μπορω να την κανω ota γιατι εχω διαγραψει πολλες εφαρμογες συστηματος.

Θα επαναφερω την εφαρμογη update και θα δοκιμασω.

Στο sus μου βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμη αλλα δεν ξερω ποια ειναι, ειναι η .50 ή η .55(?).

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παλικάρια για τις απαντήσεις. Αποφάσισα να το χτυπήσω μέσα στην εβδομάδα.

Για όσους επίσης ενδιαφέρονται το κινητό είναι σε φθίνουσα πορεία στα σκρουτζομάγαζα. 315 and counting

Don't worry be happy
Link to comment
Share on other sites

παιδες να φανταστω δεν υπαρχει στο κουτι του κινητου ενδειξη για ποια εβδομαδα παραγωγης ειναι ετσι?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το atrix 4g το xperia s το βλεπετε σαν αναβαθμιση , γενικα πως συγκρινεται με τον tegra ii

 

Eιχα το Atrix με το lapdock - το xperia ειναι γρηγοροτερο , δειχνει καλυτερο ποιοτικά, φυσικα εχει καλυτερη οθονη και εχει και καλυτερη εμφανιση. Επισης το εργοστασιακο firmware της SONY ειναι ποιο προσεγμενο.

 

Το μειονεκτημα του SONY ειναι οτι εχει μεγαλυτερο μεγεθος, βαρος και μικροτερη αυτονομια.

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να βρω ευκολα την απαντηση γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Εχω επιδοτηση απο cosmote μεχρι τις 27 του μηνος 350 ευρω για να παρω κινητο.

Πηγα σε καταστημα Γερμανος και το βρηκα εκει το xperia S στα 500 ευρω, ενω στο πλαισιο εχει 340, ποσο μαλλον σε αλλο eshop μεσω skroutz το βρισκω 315.

Πηρα τηλεφωνο στην cosmote αν μπορω να το αγορασω απο Πλαισιο η Mediamarkt με την επιδοτηση αλλα μου απαντησαν αρνητικα. Μονο απο Γερμανο μπορω να αγορασω με την επιδοτηση.

Για ποιο λογο εχουν τοσο τεραστιες διαφορες στην τιμη;

Τι μου προτεινετε να κανω;

Να τα αφαιρεσουν απο τους μελλοντικους μου λογαριασμους και να παω να παρω τη συσκευη απο eshop;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ζητησεις το ποσο σε μετρητα, αν και εγω ζηταω εκπτωση στο παγιο, γιατι οταν παρεις συσκευη η μετρητα σου παρακτατουν ενα ποσο
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να βρω ευκολα την απαντηση γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Εχω επιδοτηση απο cosmote μεχρι τις 27 του μηνος 350 ευρω για να παρω κινητο.

Πηγα σε καταστημα Γερμανος και το βρηκα εκει το xperia S στα 500 ευρω, ενω στο πλαισιο εχει 340, ποσο μαλλον σε αλλο eshop μεσω skroutz το βρισκω 315.

Πηρα τηλεφωνο στην cosmote αν μπορω να το αγορασω απο Πλαισιο η Mediamarkt με την επιδοτηση αλλα μου απαντησαν αρνητικα. Μονο απο Γερμανο μπορω να αγορασω με την επιδοτηση.

Για ποιο λογο εχουν τοσο τεραστιες διαφορες στην τιμη;

Τι μου προτεινετε να κανω;

Να τα αφαιρεσουν απο τους μελλοντικους μου λογαριασμους και να παω να παρω τη συσκευη απο eshop;

Ευχαριστω.

 

Εχουν τοσο μεγαλες διαφορες στην τιμη γιατι πολυ απλα ειναι κλεφτες κ δευτερον υπαρχει κ πολυς κοσμος που δεν ψαχνει skroutz κ επαφιεται στην καλη πιστη των εταιριων κινητης τηλεφωνιας κ στον μυθο οτι αν το παρεις απο καποιο σκρουτζομαγαζο δεν θα εχεις εγγυηση κ αηδιες. Οταν το παρεις με την επιδοτηση απο το καταστημα που εγκρινουν αυτοι (κ πιο ακριβα) τοτε η εταιρια ΔΕΝ χανει τιποτα. Γιατι νομιζεις σου απαντησαν αρνητικα στο να το παρεις απο πλαισιο ή media markt? Εγω στη θεση σου θα ζηταγα τα λεφτα της επιδοτησης κ αν αυτο δεν ειναι δυνατο θα τα εβαζα για μειωση του παγιου. Πιο οικονομικα θα σου ερθει ετσι αν κ δε του φαινεται εκ πρωτης οψεως!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλό είναι να κάνεις ένα τηλεφωνάκι στα Media Markt διότι εγώ που έχω Vodafone είχα την επιλογή και αγοράσα από εκεί και με την επιδότηση. Μου είπαν δε ότι μπορούσα να αγοράσω ότιδηποτε όχι μόνο συσκευή!
Link to comment
Share on other sites

ΕΠειδη ειμαι μεσω συλλογου κυνηγων εχω χαμηλοτερες χρεωσεις, για αυτο με απαγορεψαν να αγορασω απο οπουδηποτε αλλου.

Θα ζητησω μετρητα οπως το βλεπω. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :D

Link to comment
Share on other sites

μολις το παρηγγειλα και εγω απο το πουλοφωνο, εντυπωσεις αυριο :D
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Νεος εδω στο φορουμ.Και θελω να ρωτησω για την μπαταρια του κινητου.Το αγορασα χθες.Το ανοιξα εριξα την μπαταρια στο 10% και μετα το εβαλα κλειστο να φορτισει.Εδειξε οτι φορτισε πληρως μετα απο 1 ωρα και 50 λεπτα.Κ το αφησα αλλη μια ωρα και 10 λεπτα παραπανω.Οποτε απο χθες το βραδυ στης 2 εως τωρα η μπαταρια εχει πεσει στο 20%.Το πειραζα ολη μερα αλλα οχι συνεχεια.Λιγο ιντερνετ με 3γ ειτε wifi.Λιγο κλησεις και λιγη μουσικη.Ειναι φυσιολογικο?Σας παρακαλω πετε μ αν γνωριζετε.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Νεος εδω στο φορουμ.Και θελω να ρωτησω για την μπαταρια του κινητου.Το αγορασα χθες.Το ανοιξα εριξα την μπαταρια στο 10% και μετα το εβαλα κλειστο να φορτισει.Εδειξε οτι φορτισε πληρως μετα απο 1 ωρα και 50 λεπτα.Κ το αφησα αλλη μια ωρα και 10 λεπτα παραπανω.Οποτε απο χθες το βραδυ στης 2 εως τωρα η μπαταρια εχει πεσει στο 20%.Το πειραζα ολη μερα αλλα οχι συνεχεια.Λιγο ιντερνετ με 3γ ειτε wifi.Λιγο κλησεις και λιγη μουσικη.Ειναι φυσιολογικο?Σας παρακαλω πετε μ αν γνωριζετε.Ευχαριστω

 

Να το αφήνεις να φορτίζει overnight. Και θα δεις θα σου κρατάει περισσότερο.

 

Επίσης, όσο κι αν δεν το καταλαβαίνεις τώρα, επειδή μόλις το πήρες, το σκαλίζεις περισσότερο απ' όσο θα το σκαλίζεις σε λίγο καιρό.

 

Εγω το είχα πάρει μεταχειρισμένο, και την πρώτη βδομάδα μου τελείωνε πριν τελειώσει η μέρα. Όταν ηρέμησα κι εγώ, και το φόρτιζα overnight, πλέον πάει 1,5 μέρα με κανονική χρήση.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Νεος εδω στο φορουμ.Και θελω να ρωτησω για την μπαταρια του κινητου.Το αγορασα χθες.Το ανοιξα εριξα την μπαταρια στο 10% και μετα το εβαλα κλειστο να φορτισει.Εδειξε οτι φορτισε πληρως μετα απο 1 ωρα και 50 λεπτα.Κ το αφησα αλλη μια ωρα και 10 λεπτα παραπανω.Οποτε απο χθες το βραδυ στης 2 εως τωρα η μπαταρια εχει πεσει στο 20%.Το πειραζα ολη μερα αλλα οχι συνεχεια.Λιγο ιντερνετ με 3γ ειτε wifi.Λιγο κλησεις και λιγη μουσικη.Ειναι φυσιολογικο?Σας παρακαλω πετε μ αν γνωριζετε.Ευχαριστω

 

To αναβαθμισες ? ποια εκδοση φοραει ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά όταν το κάνω root στην 55 με τον τρόπο από XDA όταν τελειώνω την διαδικασία και ανοίγω το κινητό μέσα υπάρχει η εφαρμογή superuser? γιατί το έκανα και δεν..........
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...