Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Η κάρτα sim είναι καινούρια ή την έκοψες? Με την cosmote έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες για αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε να το βάλεις σε σκέτο gsm πας ρυθμίσεις>Περισσότερα>δίκτυα κινητής τηλεφωνίας> λειτουργία δικτύου> επιλέξτε το gsm

2) Κάνε μια επανεκκίνηση για να δεις αν στρώσει, αν δεν φτιάξει πάρε backup στο pc σου Φωτογραφίες-βίντεο-μουσική και κάνε επιδιόρθωση με το se(u)s. Αν και πάλι δεν φτιάξει πας για σέρβις.

Στο έκανε από την αρχή που το πήρες αυτό το πρόβλημα?

3) Δεν ξέρω.

 

1. Δεν ειναι προβλημα του κινητου, αλλα του δικτυου στο συγκρειμενο σημειο-χωρο, ειναι πολλοι οι παραγοντες που δε μπορεις να κανεις κατι συγκεκριμενο εσυ.

2. Δειχνει να ειναι καποιο bug, συμφωνω ωστοσο σε repair μεσω seus,(γενικη επαναγκατασταση του τελευταιου λογισμικου). Συνηθως με ενα reset διορθονονται τετοιου ειδους minor bugs. Σκεψου οτι μπορει να οφειλεται σε καποια εφαρμογη που τρεχει το bavkground κλπ. Στο service το μονο που θα κανουν ειναι επαναγκατασταση.

3. Η αναφορα παραδοσης, ειναι ενα μικρο τικ πανω αριστερα στο πλαισιο του μηνηματος, διπλα απο την ημερομηνια. Παρατεταμενο πατημα και λεπτομερεεις μνμ μπορεις να δεις αν παραδοθηκε η οχι.

 

 

Αν στο 3 δεν εχεις το 'τικ' και στις λεπτομερεις του μνμ αναφερει παραδοση, σε συνδοιασμο με το 2 ισως χρειαζεται επαναγκατασταση android. δεν ειναι τιποτα, παρα μονο 10 λεπτα υποθεση. Αν εχεις προσεξει και καποια αλλα κολληματακια η δεισλειτουργια εφαρμογων της συσκευης τοτε αυτο ειναι.

 

 

 

 

 

Το αν ειναι κομμενη η οχι η sim, δεν δημιουργει καποιο προβλημα, παρα μονο εαν εχει κοπει οριακα το τσιπακι της, ωστε να εχει αλλοιωθει η επιφανεια της, η το οριο της. ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι συσκευες (xperia s) παγκοσμιως εχουν προστατευτικο οθονης απο μονες τους, οπως και αλλη μια τετοια ζελατινα στην συσκευασια, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα αν θατην αφεραισει καποιος η οχι και στο κατα ποσο βολευει τον καθενα μας. Οταν λενε καποιοι οτι η αποκριση τον capasitive βελτιωνεται μου φαινεται καπως περιεργο, αφου μετα την ICS εχει βελτιστοποιηθει η αποδοση τους, προσωπικα δεν παω με το δαχτυλο να τα πατησω, αλλα τα πταω με ολη την επιφανεια του δαχτυλου και παντα λειτουργουν αμεσα :P (σα να κολλας γραμματοσημα ενα πραμα :P)

 

Για μερικους συνφορουμιτες που ρωτουν για μπαταρια κλπ, η αναφερονται σε παλιοτερες καταστασει GB εκδοσης, ναι τοτε υπηρχε προβλημα, το οποιο εχει λυθει ως επι το πλειστον με την ICS. Οποιο smartphone και να ξεκινησεις να παιζεις παιχνιδια, να ανοιξεις πλοηγηση gps θα τελειωσει η μπαταρια του σε 3 ωρες το πολυ. Για αυτους που το σκεφτονται να το αγορασουν η οχι, στη τιμη που εχει φτασει αυτη τη στιγμη, πας με κλειστα ματια.

Edited by jotoxic
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Η κάρτα sim είναι καινούρια ή την έκοψες? Με την cosmote έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες για αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε να το βάλεις σε σκέτο gsm πας ρυθμίσεις>Περισσότερα>δίκτυα κινητής τηλεφωνίας> λειτουργία δικτύου> επιλέξτε το gsm

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση

 

Η κάρτα είναι καινούργια micro sim. Το έχω gsm (όπως και στο W995 που μου έκανε τα ίδια). Διακρίνω μια ευαισθησία στα sony στον τομέα της λήψης καθώς άλλα 2 (φτηνά και παλιά) κινητά δεν παρουσιάζουν τέτοιο πρόβλημα, στον ίδιο χώρο και με cosmote επίσης...

 

2) Κάνε μια επανεκκίνηση για να δεις αν στρώσει, αν δεν φτιάξει πάρε backup στο pc σου Φωτογραφίες-βίντεο-μουσική και κάνε επιδιόρθωση με το se(u)s. Αν και πάλι δεν φτιάξει πας για σέρβις.

Στο έκανε από την αρχή που το πήρες αυτό το πρόβλημα?

 

Πρέπει να μου τό'κανε μια φορά αλλά θεώρησα ότι πάτησα κάτι κατά λάθος. Τελευταία μου το κάνει συχνότερα, ας πούμε σε 1-2 στις 10 εισερχόμενες. Θα τα δοκιμάσω όλα, ελπίζω να μη χρειαστεί σέρβις...αντιμετώπισε κανείς άλλος εδώ μέσα παρόμοιο πρόβλημα?

 

1. Δεν ειναι προβλημα του κινητου, αλλα του δικτυου στο συγκρειμενο σημειο-χωρο, ειναι πολλοι οι παραγοντες που δε μπορεις να κανεις κατι συγκεκριμενο εσυ.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εκεί καταλήγω και εγώ. Είναι κρίμα να πάσχουν ένα πολύ καλό κινητό (W995) και ένα από τα καλύτερα smartphones (xperia s) εκεί που ένα nokia και ένα lg του...πενηντάρικου δεν έχουν πρόβλημα...

 

2. Δειχνει να ειναι καποιο bug, συμφωνω ωστοσο σε repair μεσω seus,(γενικη επαναγκατασταση του τελευταιου λογισμικου). Συνηθως με ενα reset διορθονονται τετοιου ειδους minor bugs. Σκεψου οτι μπορει να οφειλεται σε καποια εφαρμογη που τρεχει το bavkground κλπ. Στο service το μονο που θα κανουν ειναι επαναγκατασταση.

 

Θα το δοκιμάσω. Το seus μέχρι τώρα το αγνοούσα

 

3. Η αναφορα παραδοσης, ειναι ενα μικρο τικ πανω αριστερα στο πλαισιο του μηνηματος, διπλα απο την ημερομηνια. Παρατεταμενο πατημα και λεπτομερεεις μνμ μπορεις να δεις αν παραδοθηκε η οχι.

 

Αν εννοείς το "check", όντως μου το βγάζει. Δεν το είχα προσέξει, περίμενα κάποια ηχητική ειδοποίηση όπως σε όλα τα κινητά που είχα ως τώρα :-)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι ο ''συνδυασμός'' android-cosmote για το πρόβλημα με το σήμα, πολλοί το έχουν αναφέρει και στα άλλα τοπικ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341297&page=38

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια αλλαγη μπαταριας, που μπορει να γινει και ποσο θα κοστισει περιπου;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις θεματακι με τα 3 κουμπια οσον αφορα την ευαισθησια τους?

 

Εγω ναι. Εχω το κινητο λιγες μερες και ειναι το μονο που με ξενερωνει

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Το εχουν παρατηρησει και αλλοι αυτο ή μπορει να υπαρχει μεμονομενα?

 

Πατιουντε δυσκολα.

 

Οταν λες πατιουντε δυσκολα εννοεις οτι θελουν πολυ πιεση για να πιασουν?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Patioynte dyskola.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο . Υπάρχει ένα θέμα - ίσως - όταν το πιάνεις πρώτη φορά . Μέχρι να συνηθίσεις . Εμένα μου πήρε μια δυο μέρες για να το "βρω".

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μερικές φορές δυσκολέυομαι.. Πρέπει να το πατήσεις συγκεκριμένα.. Ειδικά τις πρωτες μέρες είχα μεγάλο θέμα, μιας και τα αντίχτοιχα του Evo που είχα, ήταν υπερευαίσθητα!

Αλλα το περίεργο είναι ότι με δυσκολεύει περισσότερο το "Πίσω".. Ίσως επειδή είναι αριστερά και δεν φτάνει το δάχτυλο καλά.. Ποιος ξέρει..

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πατιουντε δυσκολα εννοεις οτι θελουν πολυ πιεση για να πιασουν?

 

Καμιά φορά η πολλή πίεση δε βοηθά, θέλουν ένα ελαφρό "σύρσιμο" για να πιάσουν 100%

Link to comment
Share on other sites

συνηθεια ειναι τα κουμπια παιδια,μετα απο 1-2 μερες χρησης του κινητου το χερι παει μονο του στο σωστο σημειο....οντως στην αρχη ειναι εκνευριστικο αλλα οταν το συνηθισεις δεν ειναι προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Εγω ναι. Εχω το κινητο λιγες μερες και ειναι το μονο που με ξενερωνει

 

Θελει λιγες μερες να τα συνηθισει καποιος, κι εγω στην αρχη ειχα θεμα,

Edit, γραφω απο ταμπλετα και δεν ειδα το ποστ του φιλου/συντοπιτη πανω, οπως τα λεει ακριβως

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πίεσης. Αρκετά ευαίσθητα είναι. Είναι θέμα τοποθέτησης του δακτύλου. Όπως είπαν και νωρίτερα, λίγο σύρσιμο από πάνω και θα βρεις το σωστό σημείο. Μερικές μέρες για να συνηθίσεις χρειάζεται.
Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να μπω στο ιντερνετ αλλα οχι με 3g. Μονο με g και h. Γιατι? Ειμαι ρουτ και η ρομ μου ειναι official uk.
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να μπω στο ιντερνετ αλλα οχι με 3g. Μονο με g και h. Γιατι? Ειμαι ρουτ και η ρομ μου ειναι official uk.

 

Το H ειναι το 3G

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν είναι κάποιος μέσα αυτήν την στιγμή ας μου απαντήσει γιατί από το xda δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση και την χρειάζομαι άμεσα....

αυτήν την στιγμή περνάω την FXP145 (για πρώτη φορά, δεν κάνω update από παλιότερη έκδοση). μετά από flash rom zip κάνω flash gapps zip όπως λέει στο τόπικ στο xda και μετά wipe; γιατί σε άλλα τόπικ και σε άλλα σάιτς λέει πρώτα to wipe και μετά το gapps... επίσης wipe τι ακριβώς θα κάνω;;;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

αν είναι κάποιος μέσα αυτήν την στιγμή ας μου απαντήσει γιατί από το xda δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση και την χρειάζομαι άμεσα....

αυτήν την στιγμή περνάω την FXP145 (για πρώτη φορά, δεν κάνω update από παλιότερη έκδοση). μετά από flash rom zip κάνω flash gapps zip όπως λέει στο τόπικ στο xda και μετά wipe; γιατί σε άλλα τόπικ και σε άλλα σάιτς λέει πρώτα to wipe και μετά το gapps... επίσης wipe τι ακριβώς θα κάνω;;;

 

πρώτα κανεις wipe data, και μετά περνας την ρομ ,και τα gapps.

το wipe ουσιαστικα σβήνει , τωρα το τι σβήνει δεν ξερω.

3 πραγματα κανεις οταν περνας custom rom.

1.wipe data

2.wipe dalvik cash

3.format system (optional)

 

και μετα περνας την ρομ και τα gapps.

Επισης αυτα τα 3, το 3 δεν ειναι απαραιτητο παντα, οταν αλλάξεις rom, ή οταν γυρισεις σε stock.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το πάτημα των κουμπιών είναι θέμα συνήθειας. Αν και όταν μου εεπιστράφηκε το κινητό από το service παρατήρησα διαφορετική συμπεριφορά του "πίσω" κουμπιού. Και αρκετές φορές με ζοριζει μιας και είναι αυτό που χρησιμοποιώ περισσότερο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα κουμπιά θελουν touch not press, σαν τις γυναικες κατι..:p

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Χθες απέκτησα κι εγώ το Xperia S,φοβερό τηλέφωνο,αλλά έχω ένα προβληματάκι με το ιντερνετ.Προσπαθώ να συνδεθώ μεσω του ίντερνετ της Cosmote (έχω τη φοιτητική προσφορά του What's Up 600' + 600mb) όμως δεν συνδέεται με τίποτα.Έχω επιλέξει τη μεταφορά δεδομένων (δοκίμασα και την περιαγωγή) αλλά κανένα αποτέλεσμα.Ξέρει κανείς τι παίζει μ αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Χθες απέκτησα κι εγώ το Xperia S,φοβερό τηλέφωνο,αλλά έχω ένα προβληματάκι με το ιντερνετ.Προσπαθώ να συνδεθώ μεσω του ίντερνετ της Cosmote (έχω τη φοιτητική προσφορά του What's Up 600' + 600mb) όμως δεν συνδέεται με τίποτα.Έχω επιλέξει τη μεταφορά δεδομένων (δοκίμασα και την περιαγωγή) αλλά κανένα αποτέλεσμα.Ξέρει κανείς τι παίζει μ αυτό?

Στην ics

Μενου>ρυθμισεις>xperia>ρυθμισεις internet.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...