Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Apple έριξε - μάλλον μόνον για σήμερα - τις τιμές στα iPad (πλην του mini) κατά περίπου 40 δολλάρια!

Δείτε εδώ : http://store.apple.com/us/browse/home/shop_ipad

Μπορεί να είναι μόνο για το (γελοίο) black Friday που έχουν στις ΗΠΑ αλλά ενδέχεται να είναι ενδεικτικό των προθέσεών τους ενόψει των εορτών και της διαφαινόμενης ανόδου των ανταγωνιστικών tablets.

Edited by katsiko
NOKIAHOLIC
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρόκειται για προσφορές του Black Friday.

Από αύριο κιόλας θα επανέλθουν στα κανονικά επίπεδα.

Ετσι έγινε και πέρυσι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

iPad 4 Wi-Fi 16GB: 529€

iPad 4 Wi-Fi 32GB: 639€

iPad 4 Wi-Fi 16GB: 739€

iPad 4 Wi-Fi + Cellular

 

iPad 4 Wi-Fi + Cellular 16GB: 669€

iPad 4 Wi-Fi + Cellular 32GB: 769€

iPad 4 Wi-Fi + Cellular 64GB: 869€

 

http://www.isquare.gr/store/ipad/ipad-with-retina-display.html

Link to comment
Share on other sites

Και στο photostream μπορείς να έχεις άλμπουμ και να οργανώσεις όπως θες τις φωτογραφίες σου. Έτσι έχω τις φωτογραφίες μου στο iPhone μου.

 

Ευχαριστω και σένα και την VALERIA για τις απαντήσεις σας. Κάτι πολύ σημαντικό για μένα θέλω να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να δείχνω φώτος ενός γάμου για παράδειγμα και με ένα άγγιγμα στην κάθε φώτο που θέλω να γίνεται ένα σύμβολο τσεκαρίσματος; Να μπορώ δλδ να ξερω ποιές επελεξε ο πελάτης; Με έναν γρήγορο και αμεσο τρόπο. Η κάτι πιο εξτρίμ. Με το που αγγίζεις την φώτο, (είτε μικρογραφία είτε ολόκληρη) αυτή να πηγαίνει σε κάποιον καθορισμένο φάκελο. Σας ευχαριστώ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η σκέψη σου. Αλλά νομίζω εκεί θα πρέπει να ψάξεις για εξειδικευμένες φωτο-εφαρμογές. Και να εστιάσεις σε αυτή την λειτουργία και σε άλλες που ίσως θες.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να σημειώνεις χειρόγραφα τον αριθμό κάθε φωτό. Είναι βέβαια λίγο διαδικασία.

 

Βέβαια όταν είναι σε μικρογραφίες, μπορείς να τσεκάρεις για επιλογή. Πόσο θα ξεχωρίζουν οι φωτό όμως, ειδικά αν είναι 3 όμοιες με ελάχιστες διάφορες.

 

EDIT:

Και με μία πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα αυτό που έχει την επιλογή του «Favourite»! Μια καρδούλα θα δεις στα screenshots

https://itunes.apple.com/en/app/photo-manager-pro/id393858562?mt=8

 

Φαντάζομαι θα προμηθευτείς και το iPad Camera Connection Kit, όπου θα μεταφέρεις από τις SD-cards, απευθείας τις φωτό στο iPad!

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: Αξίζει κάποιος να δώσει έστω αυτό το ποσό και να αναβαθμίσει στο 4?

Απάντηση: Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ακόμα και αν είναι ο πιο απαιτητικός χρήστης. Η μόνη διαφορά που έχω παρατηρήσει είναι στο ελαφρώς πιο snappy σκρολάρισμα και στο άνοιγμα/κλείσιμο/install εφαρμογών. H πλάτη ζεσταίνεται χωρίς όμως να καίει όπως του 3 αν και λόγω χειμώνα δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Αν και στα φόρα δεν έχει αναφερθεί πολύ, τα speakers είναι σαφώς πιο δυνατά χωρίς να σπάει ο ήχος στα ψηλά. Η μόνη βελτίωση στο Wifi είναι αν έχετε apple tv και χρησιμοποιείται το air play στα 5GHz. Σε browsarisma δεν θα δείτε διαφορά. Ο επεξεργαστής ζώο κανονικό. Περί τις 40 εφαρμογές να γίνονται download/install στο background και ταυτόχρονα να συνεχίζω την περιήγηση στο Appstore (την άκουσε ελάχιστα σε laggarisma εκεί που το 3 θα σερνόταν) καθώς και σερφάρισμα σα να μην τρέχει τίποτα. Χονδρικά με τον 12W charger φορτίζει γύρω στην 1 ώρα πιο γρήγορα.

 

Να πω και 2 λόγια για το iPad mini που το είχα για 2 ημέρες:

Οθόνη στα επίπεδα του iPad 2 με την οποία δεν είχα κανένα θέμα με τα πίξελ (ίσως καλύτερη χρωματική απόδοση). Σαφώς και θεωρώ υπερβολικά τα ποστ που γράφονται για την μη χρήση Retina αν και δικαιολογημένα αφού προέρχονται από techgeeks και όχι τον μέσο χρήστη. Κανένα θέμα με την Ram στα πολλά του multitasking και η εμπειρία χρήσης/ταχύτητας είναι ίδια με του iPad 2. Φίλο και φτερό στο χέρι το βάζεις στο μπουφάν/κωλότσεπη (ανάλογα τον λωκο :P) και μπορείς να το έχεις παντού και πάντα μαζί σου. Υπάρχει ένα κύμα ενθουσιασμού (όπως με κάθε νέο προιον της Apple) ανάλογου αυτού όταν βγήκε το iPod nano..... ότι το mini είναι το σωστό iPad και με την προσθήκη της Retina θα εξαφανίσει το 10αρι. Σαφώς και θα έχει περισσότερες πωλήσεις λόγω τιμής και στο ότι ειναι πιο ελκυστικό σαν συσκευή για τις γυναίκες/μαθητές. To θέμα με το mini είναι οτι ναι μεν προσφέρει εμπειρία iPad και το περιεχόμενο που ξεδιπλώνεται για παράδειγμα στον Safari είναι ακριβώς το ίδιο αλλά στην πολύωρη χρήση σου δημιουργεί το συναίσθημα οτι χειρίζεσαι ένα μεγάλο smartphone. Δηλαδή τα μικρά fonts αρχίζουν και κουράζουν, στα pdf/ibooks σε αναγκάζει αρκετές φορές να ζουμάρεις, έκανα περισσότερα λάθη στο keyboard ενώ και στο άνοιγμα/κλεισιμο tabs/εφαρμογών δεν "στοχεύεις" με την ίδια ευκολία (το δάχτυλο δεν πάει φυσικά). Είμαι σίγουρος ότι όσοι το δουν μόνο για μερικά λεπτά θα ενθουσιαστουν με το design (το 10αρι μπροστά του είναι last gen) και το 4:3 σε σχέση με τα android tablet αλλά το ελαφρώς compromise σε σχέση με το 10αρι θα έρθει μόνο σε καθημερινή χρήση. Τέλος προκύπτει ενα ακόμα ερώτημα... πόσο διατεθειμένος εισαι να "σκοτώσεις" το iPhone σου?..... γιαυτό και η τελική επιλογή είναι καθαρά θέμα προσωπικων αναγκών. Η αίσθηση στο χέρι είναι με μια λέξη μαγική κάτι που μεγαλώνει την ανυπομονησία μου για το ελαφρύ/λεπτό iPad 5ης γενιάς με καινούρια σχεδιαστική φόρμα στα πρότυπα του mini. Το mini δεν με προβλημάτισε στιγμή στο να το επιλέξω έναντι του 10 γιατί οι δικές μου ανάγκες είναι κυρίως εντός σπιτιού (όταν χαλαρώνω στο σαλόνι) και όχι on the go. Οτι και να επιλεξετε καλορίζικο και καλοδούλευτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως πανω σε αυτο που λες, να πω οτι ουσιαστικα, με το μινι γλυτωνεις σε μεγαλο βαθμο απο το μεγεθος της συσκευης (ειναι αισθητα πιο μικρο απο το 10αρι) και απο το βαρος (το μισο ακριβως) αλλα η οθονη του μινι δεν ειναι και τοσο πολυ μικροτερη απο το 10αρι (απο 9.7 σε 7.9) .δηλαδη, και παλι εχεις μια χορταστικη οθονη 8 ιντσων. Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες η εφαρμογή του tapatalk HD συνεχώς κρασαρει (μόνο στο iPad). Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο;
Link to comment
Share on other sites

o junior έκανε πάλι το θαυμα του!!

πάει η οθόνη του ipad 3 μου :(

αλλα δεν πειράζει την υγεία μας να έχουμε και ολα φτίαχνουν !!!

εχω βρεί αυτο

http://www.ebay.com/itm/WHITE-iPad-3-3RD-Generation-Digitizer-Screen-Replacement-Touch-Glass-Panel-/270997170590?pt=Other_Tablet_eReader_Accessories&hash=item3f18b0a99e

 

έχει αλλάξει κανείς εδω μεσα την οθόνη ?

Link to comment
Share on other sites

o junior έκανε πάλι το θαυμα του!!

πάει η οθόνη του ipad 3 μου :(

αλλα δεν πειράζει την υγεία μας να έχουμε και ολα φτίαχνουν !!!

εχω βρεί αυτο

http://www.ebay.com/itm/WHITE-iPad-3-3RD-Generation-Digitizer-Screen-Replacement-Touch-Glass-Panel-/270997170590?pt=Other_Tablet_eReader_Accessories&hash=item3f18b0a99e

 

έχει αλλάξει κανείς εδω μεσα την οθόνη ?

 

Από τα ποιο δύσκολα που έχω δει. Ακόμη δεν μου έχει τύχει να ανοίξω κάποιο. Αν τα καταφέρεις δώσε μας εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλαξει με επιτυχια! Δεν ειναι πολυ δυσκολο μονο προσοχη να κολλησει καλα! Ακομα, λιμαρε τις γωνιες που εχουν χτυπηθει ωσε το καινουριο τζαμακι να κατσει φλατ!
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

:thanks: περιμένω να ερθει η οθόνη και θα σας ενημερώσω..

ισως Μάνο στείλω και κανα πμ στα δύσκολα !!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα!!! Θελει καλο ζεσταμα!!! Ελπιζω να εχεις παρει digitizer με εργαλεια!
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα!!! Θελει καλο ζεσταμα!!! Ελπιζω να εχεις παρει digitizer με εργαλεια!

:up:

πρώτα είδα 4-5 βίδεο στο youtube και μετά έκανα την αγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Θελω να ρωτησω καποιον που εχει εμπειρια τοσο με το 3,οσο και με το 4,στο εξης ση μειο.

Οταν γραφω στο 3,και η πλακα ειναι οτι μπορω και γραφω πολυ γρηγορα μ αυτο,ενω με κανενα αλλο πληκτρολογιο,δεν μπορω να γραψω γρηγορα,δεν με προλαβαινει το μηχανημα.Σα να κομπιαζει,σα να σκαλωνει. Πεφτει το δαχτυλο δηλαδη,και αργει να εμφανιστει το γραμμα).

Αν εχετε παρατηρησει κατι τετοιο με το 3,σας το εκανε και με το 4,ή δεν το εχετε παρατηρησει ποτέ;

Και το λεξικο στα Ελληνικα,ειναι το ιδιο χαλια,ετσι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Θελω να ρωτησω καποιον που εχει εμπειρια τοσο με το 3,οσο και με το 4,στο εξης ση μειο.

Οταν γραφω στο 3,και η πλακα ειναι οτι μπορω και γραφω πολυ γρηγορα μ αυτο,ενω με κανενα αλλο πληκτρολογιο,δεν μπορω να γραψω γρηγορα,δεν με προλαβαινει το μηχανημα.Σα να κομπιαζει,σα να σκαλωνει. Πεφτει το δαχτυλο δηλαδη,και αργει να εμφανιστει το γραμμα).

Αν εχετε παρατηρησει κατι τετοιο με το 3,σας το εκανε και με το 4,ή δεν το εχετε παρατηρησει ποτέ;

Και το λεξικο στα Ελληνικα,ειναι το ιδιο χαλια,ετσι;

 

Το εχεις ξαναπει αυτο Θοδωρη.

Στο ipad2 και στο μινι, δεν εχω τετοιο θεμα. Ισως να οφειλεται στη ρετινα οθονη. (Στην αναλυση εννοω)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ξαναπει αυτο Θοδωρη.

Στο ipad2 και στο μινι, δεν εχω τετοιο θεμα. Ισως να οφειλεται στη ρετινα οθονη. (Στην αναλυση εννοω)

Χαιρετω και παλι.

Μα δεν καταλαβαινεις;Εψαχνα δικαιολογιες να αγορασω το 4 σπρωχνοντας το 3,και βλεποντας ενα βιντεακι στο youtube,απογοητευτηκα,διοτι δεν εβλεπα καμια διαφορα.

Ηλπιζα λοιπον να υπαρχει εδω,στην πληκτρολογηση,αλλα ως φαινεται,ματαιως.:p

Παντως απο μνημη,σκιζεις.Που το θυμηθηκες οτι το ειχα ξαναγραψει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και παλι.

Μα δεν καταλαβαινεις;Εψαχνα δικαιολογιες να αγορασω το 4 σπρωχνοντας το 3,και βλεποντας ενα βιντεακι στο youtube,απογοητευτηκα,διοτι δεν εβλεπα καμια διαφορα.

Ηλπιζα λοιπον να υπαρχει εδω,στην πληκτρολογηση,αλλα ως φαινεται,ματαιως.:p

Παντως απο μνημη,σκιζεις.Που το θυμηθηκες οτι το ειχα ξαναγραψει;

 

Ε, καλα τωρα :p εμεις οι νεοι εχουμε καλη μνημη.:lol:

Μεγαλη βλακεια αυτη με το πληκτρολογιο. Να παιζεις asphalt 7 χωρις κολλημα και να εχει λαγκ στο πληκτρολογιο:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 4αρι, και δεν έχω παρατηρήσει αυτό που περιγράφεις.

Από την άλλη, το λεξικό ειδικά στα ελληνικά, είναι τραγικό. Πρέπει να προσέχεις όλη την ώρα τι πληκτρολογείς και τι πραγματικά γράφει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 4αρι, και δεν έχω παρατηρήσει αυτό που περιγράφεις.

Από την άλλη, το λεξικό ειδικά στα ελληνικά, είναι τραγικό. Πρέπει να προσέχεις όλη την ώρα τι πληκτρολογείς και τι πραγματικά γράφει.

Σημερα που ξαναγραψα,ηταν μια χαρά.Ποιος ξερει τι μυγα το τσιμπαει καθε τοσο.Γιατι δεν ηταν η πρωτη φορα που το κανει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επικοινωνία με την COSMOTE με πληροφόρησαν ότι η Apple τους ενημέρωσε ότι τα iPad με ρετίνα οθόνη θα υποστηρίζουν το 4G δίκτυο στην Ελλάδα... :confused: Ως γνωστόν τα iPad 3 , mini και 4 έχουν οθόνη ρετίνα οπότε? Θα λειτουργεί το iPad 3 σε 4G στην Ελλάδα? Βέβαια όπως καταλαβαίνουμε όλοι η ρετίνα οθόνη δεν εχει καμία σχέση με τα δίκτυα αλλα αυτά μου είπαν... Ξερει κάποιος κάτι για αυτό? υπάρχει περίπτωση το iPad 3 να λειτουργεί στο 4G δίκτυο της Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Retina ipad λεγεται το νεοτερο ipad, το 4. Τα 3ρια δε νομιζω να υποστηριζουν αλλα δε παιρνω κ ορκο
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επικοινωνία με την COSMOTE με πληροφόρησαν ότι η Apple τους ενημέρωσε ότι τα iPad με ρετίνα οθόνη θα υποστηρίζουν το 4G δίκτυο στην Ελλάδα... :confused: Ως γνωστόν τα iPad 3 , mini και 4 έχουν οθόνη ρετίνα οπότε? Θα λειτουργεί το iPad 3 σε 4G στην Ελλάδα? Βέβαια όπως καταλαβαίνουμε όλοι η ρετίνα οθόνη δεν εχει καμία σχέση με τα δίκτυα αλλα αυτά μου είπαν... Ξερει κάποιος κάτι για αυτό? υπάρχει περίπτωση το iPad 3 να λειτουργεί στο 4G δίκτυο της Cosmote?

 

Ως γνωστον το μινι δεν εχει ρετινα, ενω το 3 δεν υποστηριζει 4g ( το ευρωπαικο μοντελο). αρα, τι μενει?

:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...