Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα,τοψαξα κι εγω ,και βρηκα αυτο.

http://www.apple.com/ipad/LTE/

Οπως βλεπετε και οπως ειπαν και αλλοι πιο πριν,μονο το καινουριο iPad 4th generation,θα παιζει LTE στα Ευρωπαικα δικτυα,αλλα και παλι,οχι ολες τις συχνοτητες.

Οι Καραγκιοζηδες,κανουν τα ιδια που κανανε και με τα DVD.Μονο που εκει,με καποια επιβαρυνση,σου τακτοποιουσαν τη συσκευη τα σαινια εδω,και επαιζε και τα Αμερικανικα NTSC.

Θυμαμαι ειχα πληρωσει καπου 40.000 δρχ.για το καθενα απο τα δυο DVD που αγορασα σ'αυτα τα χρονια.

Γι αυτο και την πατησε η Απλ στην Αυστραλια,που διαφημιζε τη συσκευη iPad 3,ή αλλοιως new iPad,σαν ικανη να πιανει τα LTE δικτυα της Αυστραλιας,ενω αποδειχτηκε οτι ελεγε ψεμματα.Νομιζω δε,οτι γινανε και μηνυσεις γι αυτο.

Και τελικα,αξιζει τα λεφτα,να ανταλλαξει κανεις το 3 με το 4,λογω 4G;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ως γνωστον το μινι δεν εχει ρετινα, ενω το 3 δεν υποστηριζει 4g ( το ευρωπαικο μοντελο). αρα, τι μενει?

:)

 

Σωστά για το mini μου ''ξέφυγε" αλλά στην Cosmote δεν ξέρουν κάν οτι το iPad 3 δεν υποστηρίζει το 4G της Ελλάδας.. Μάλιστα η απάντηση είναι οπως έγραψα πιο επάνω οτι αν έχει ρετίνα οθόνη το υποστηρίζει μια χαρά.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά για το mini μου ''ξέφυγε" αλλά στην Cosmote δεν ξέρουν κάν οτι το iPad 3 δεν υποστηρίζει το 4G της Ελλάδας.. Μάλιστα η απάντηση είναι οπως έγραψα πιο επάνω οτι αν έχει ρετίνα οθόνη το υποστηρίζει μια χαρά.. :blink:

Ε, λάθος κάνουν...:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..

Το ipad με retina έχει κάποια ουσιαστική διαφορά ή να μην ασχοληθώ και να πάρω το κανονικό?

Για μενα,οχι,αλλα εξαρταται τι εννοεις ουσιαστικη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..

Το ipad με retina έχει κάποια ουσιαστική διαφορά ή να μην ασχοληθώ και να πάρω το κανονικό?

 

Exει μεγαλη διαφορα περα απο την αναλυση της οθονης, 1 γκιγκα μνημη και πολυ πολυ γρηγοροτερο επερξεργαστη και γραφικα. Επισης το 4 με σιμ θα παιζει και γρηγορο 3G & LTE στην Κοσμοτε.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

βασικά η διαφορά είναι 30 ευρώ σε χρήματα αξίζει να τα δώσω ή όχι...δεν δίνω λεφτά βέβαια με επιδότηση μου βγαίνει...αλλά μου περισσεύουν 30 ευρώ με τα οποία παίρνω μια συσκευή της πλάκας ή αλλιώς παίρνω το retina...εντάξει όσο αφορά την ταχύτητα στο internet κυρίως με wifi θα παίζει..απλά κάποιος μου είπε και δεν ξέρω αν ισχύει οτι η οθόνη retina έχει καλύτερα χρώματα και μεγαλύτερη ευκρίνεια ειδικά στον ήλιο..
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

βασικά η διαφορά είναι 30 ευρώ σε χρήματα αξίζει να τα δώσω ή όχι...δεν δίνω λεφτά βέβαια με επιδότηση μου βγαίνει...αλλά μου περισσεύουν 30 ευρώ με τα οποία παίρνω μια συσκευή της πλάκας ή αλλιώς παίρνω το retina...εντάξει όσο αφορά την ταχύτητα στο internet κυρίως με wifi θα παίζει..απλά κάποιος μου είπε και δεν ξέρω αν ισχύει οτι η οθόνη retina έχει καλύτερα χρώματα και μεγαλύτερη ευκρίνεια ειδικά στον ήλιο..

Καλημέρα , μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος... όταν λες κανονικό ποιο εννοείς?

Το iPad 1 και iPad 2 οπως και το mini δεν έχουν Retina το 1 και το 2 είναι παλιά πλέον μοντέλα.

Τώρα το New iPad και το iPad Retina εχουν και τα δυο retina ίδια ανάλυση... η διαφορά είναι βασικά στον Νεο επεξεργαστή που έχει το iPad Retina (A6 1400mhz x2) με νέο τσιπ γραφικών(PowerVR SGX 554) ενώ το New iPad (A5X 1000mhz x2)(PowerVR SGX543), και επισης η μπροστινή κάμερα (face camera) στο ένα ειναι 0,3mp και στο κανουριο 1,2mp .

Αυτές είναι οι διαφορές απ τα 2 τελευταία ipad... ζυγισετες και πραξε ανάλογα;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ok κατάλαβα.. Εννοώ το new iPad αλλα η αλήθεια είναι ότι τα έχω μπερδέψει... Ευχαριστω πολυ πάντως θα πάρω το new iPad

 

Αν πάρεις κάποιο τώρα, μην πάρεις το 3 αλλά το 4. Διαφορά στα χρήματα δεν έχουν αλλά, ακόμα και αν έχουν σε κάποιο κατάστημα, η διάφορα αυτή θα είναι μικρή. Πρόσεξε τώρα, όταν λέμε new iPad εννοούμε το 3 το οποίο παρουσιάστηκε τον Μάρτιο του 2012 ενώ, όταν λέμε iPad with retina display είναι το 4 το οποίο παρουσιάστηκε τον Οκτώβριο του 2012. Το 4 ήρθε πριν λίγες μέρες στην ελληνική αγορά και είναι λογικό όλα τα καταστήματα να προσπαθούν να προωθήσουν το 3 σε υποψήφιους αγοραστές.

 

Πως θα καταλάβεις την διάφορα τους με μια ματιά; Στο 3 υπάρχει στο κάτω μέρος η κλασική υποδοχή της Apple που ξέρουμε στις μέχρι τώρα συσκευές της. Στο 4 έχει αντικατασταθεί (όπως και στα iPhone 5 και iPad mini) με την νέα θύρα που ονομάζεται lightning.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το new ipad είναι μόνο το 4? Γιατί κάποιος είπε πριν ότι έχουν και τα 2 retina…πάλι μπερδεύτηκα…

iPad 3: έχει Retina, έχει την παλιά υποδοχή. Λέγεται «New iPad» και κυκλοφόρησε τον Μάρτιο '12

iPad 4: έχει Retina, έχει Lightning υποδοχή. Λέγεται «iPad with Retina Display» και κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο '12

 

Οπότε μη σε πιάσουν κορόιδο και σου δώσουν το 3, λέγοντάς σου ότι και αυτό έχει Retina οθόνη.

Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με τις διαφορές που πιθανόν να έχουν στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο ατου του 4 σε σχεση με το 3 ειναι οτι το 4 δεν ζεσταινεται σχεδον καθολου.μεγαλη διαφορα.καμια σχεση μπορω να πω γιατι στο 3 το θεωρω μεγαλο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

παιδιά οκ τελικά πήρα το 4 δηλαδή αυτό με την retina :) δηλαδή το new ipad :) ε τέλος πάντων...ευχαριστώ πολύ!!!!!

Μαλλον με μπερδεψες τωρα.:p

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,αν καποια στιγμη αποφασίσω να δώσω το 3,πως μπορω να σβύσω κάποιες εφαρμογές που έχω βάλει; Το Cosmote my account πχ;

Επίσης,αυτα τα log in ,που έκανα στην Απλ,με τα ID κλπ,τι θα γίνουν,σε περίπτωση που πάρω άλλο iPad;

Και κάτι άλλο.Κανοντας σκρολ την αρχικη σελιδα του φορουμ του myphone,με το iPad 3,πηγαίνει,λες και ειναι πάνω σε πριονι,ή πηδαει,λες και ειναι καγκουρό.Τουκ,Τουκ,Τουκ.

Ειναι φυσιολογικό αυτό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,αν καποια στιγμη αποφασίσω να δώσω το 3,πως μπορω να σβύσω κάποιες εφαρμογές που έχω βάλει; Το Cosmote my account πχ;

Επίσης,αυτα τα log in ,που έκανα στην Απλ,με τα ID κλπ,τι θα γίνουν,σε περίπτωση που πάρω άλλο iPad;

Και κάτι άλλο.Κανοντας σκρολ την αρχικη σελιδα του φορουμ του myphone,με το iPad 3,πηγαίνει,λες και ειναι πάνω σε πριονι,ή πηδαει,λες και ειναι καγκουρό.Τουκ,Τουκ,Τουκ.

Ειναι φυσιολογικό αυτό;

 

Θα το συνδεσεις στο pc και θα κανεις τα εξης:

1) backup (εκτος κι αν παιρνεις backup στο icloud , οπως εγω)

2)restore

3) setup as new.

Μετα, ειναι ετοιμο να το δωσεις. Απο τα δεδομενα σου δεν χανεις τιποτα. Θα επαναφερεις το backup που πηρες στην επομενη συσκευη σου.

 

Αυτο που λες για την αρχικη σελιδα του myphone δεν ειναι φυσιολογικο. Πρεπει να κυλαει σα νερακι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε παιδια,πόσες ώρες σας κανει να φορτισει ενα iPad 3?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε παιδια,πόσες ώρες σας κανει να φορτισει ενα iPad 3?

6-7 νομίζω κάνει της κοπέλας μου! Γενικότερα το αφήνουμε το βράδυ και είναι έτοιμο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

6-7 νομίζω κάνει της κοπέλας μου! Γενικότερα το αφήνουμε το βράδυ και είναι έτοιμο το πρωί.

Ναι, για οικονομία (νυχτερινό ρεύμα) :lol::lol:

Ο μεγάλος χρόνος φόρτισης , είναι ένα θέμα στα 3 και 4.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τεράστια η μπαταρία τους, για αυτο αργει τοοοοοοοσο η φορτιση.Αν θυμαμαι καλα ειναι κοντα 11Ah και αν υπολογίσουμε οτι ο φορτιστης δινει κοντα 1A ρευμα τοτε λογικος ειναι ο χρονος.Οταν πηρα το 3 σε αντικατασταση του 1 μου κακοφανηκε πολυ ο χρονος.Αλλα η διαφορα στην οθονη ειναι και αυτη ππραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑΑΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Να ταν 6 ωρες καλα θα ηταν,9 ωρες περίπου κανει,τι στην ευχη,ΟΣΟ ειναι και η αυτονομία τους?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να ταν 6 ωρες καλα θα ηταν,9 ωρες περίπου κανει,τι στην ευχη,ΟΣΟ ειναι και η αυτονομία τους?

Μην το αφηνεται να πεφτει η μπαταρια του πολυ ρε παιδια.Μολις παει στο 70,φορτιστε το.:p

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται σε λίγες μέρες απο Γερμανία το 4άρι με 32άρι. Δεν ξέρω εαν έκανα λάθος που δεν παρήγγειλα την έκδοση για mobille. :worry:

Το οτι δουλεύω με mac εδώ και χρόνια θα με βοηθήσει στην αφομίωση της λειτουργίας του;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...