Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για ολα αυτα ευθυνεται η iSquare εδω στην Ελλαδα και οι παραγγελιες που εχει κανει στο εξωτερικο, υπαρχουν μεγαλες ουρες απ οσο ξερω ...

 

Νομίζεις. Η Apple αποφασίζει τι θα στείλει, ανάλογα με τις πωλήσεις του προηγούμενου και τη διαθεσιμότητα. Η iSquare μπορεί να κάνει ότι παραγγελνει και η apple οτι στέλνει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω από την πρώτη μερα κυκλοφορίας του (στην Ελλάδα) το 3 και μεχρι στιγμής έιμαι πολύ ικανοποιημένος. Έιναι σε θήκη τύπου σιλικόνης και smart cover (γνήσιο που λειτουργεί άψογα.) σχετικά με το smart cover όσα έχουν κωδικό που ξεκινάει από MC είναι τα παλιά και δουν θέμα. Όσα ξεκινάνε από MD είναι καινούργια και λειτουργούν μια χαρά.

Κιτρινίλες δεν έχω. Μονο η μια γωνία έιναι ελαφρά πιο φωτεινή σε απόλυτο σκοτάδι. Γενικά έιναι σφάιρα, πάρα πολύ ευχρηστο, δε ζεσταίνεται (με θήκη και με infinity blade, hd racing 2).

Μοναδικό μειονέκτημα η φόρτιση που θέλει μια νύχτα σχεδόν.

Έχω το 16αρι με 3G. Χωρίς JB.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να χεις και το smart cover και θηκη σιλικονης? το cover δεν εχει στην ακρη 2 μεταλλικα?
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχω από την πρώτη μερα κυκλοφορίας του (στην Ελλάδα) το 3 και μεχρι στιγμής έιμαι πολύ ικανοποιημένος. Έιναι σε θήκη τύπου σιλικόνης και smart cover (γνήσιο που λειτουργεί άψογα.) σχετικά με το smart cover όσα έχουν κωδικό που ξεκινάει από MC είναι τα παλιά και δουν θέμα. Όσα ξεκινάνε από MD είναι καινούργια και λειτουργούν μια χαρά.

Κιτρινίλες δεν έχω. Μονο η μια γωνία έιναι ελαφρά πιο φωτεινή σε απόλυτο σκοτάδι. Γενικά έιναι σφάιρα, πάρα πολύ ευχρηστο, δε ζεσταίνεται (με θήκη και με infinity blade, hd racing 2).

Μοναδικό μειονέκτημα η φόρτιση που θέλει μια νύχτα σχεδόν.

Έχω το 16αρι με 3G. Χωρίς JB.

 

Και επίσης jb δεν έχει βγει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

λευκο, 64αρι 3g αυριο θα ναι στα χερια μου:D

 

Η βοντα ποσο καιρο θελει για ν ενεργοποιησει προγραμμα ιντερνετ ξερετε??

 

edit ελεος μια το παραγγελνεις και μετα ανακαλυπτουν οτι δεν υπαρχει πουθενα....πφφφφ. Στο Γερμανο μπορουν να φερουν μονο 32αρι

 

Σε μισή ώρα θα είσαι έτοιμος. Εμείς πάντως στη Λάρισα δεν είχαμε πρόβλημα διαθεσιμότητας ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να χεις και το smart cover και θηκη σιλικονης? το cover δεν εχει στην ακρη 2 μεταλλικα?

 

Για αυτό έγραψα τύπου σιλικόνης.. Κανένα πρόβλημα συνεργασίας με το smart cover και άψογη εφαρμογή.

Φανταστική θήκη με μόλις 4,5 λίρες.. link

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα χωρητικότητας που συζητάμε ειναι καθαρά θέμα αναγκών του καθενός, Προσωπικά το 16αρι που φαίνεται πολυ μικρο, ΑΝ θες να έχεις και μουσικη μέσα, αλλιώς μάλλον ειναι μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη γνωμη σας. New ipad wifi + 3g ή σκετο wifi . Στη δευτερη περιπτωση μπορει να συνδυαστει με wifi hotspot απο cosmote ή vodafone. Το θεμα ειναι οτι το ιντερνετ εκτος σπιτιου το θελω για τις διακοπες και οταν πηγαινω στο εξωτερικο. Ενα αλλο ειναι οτι πολλοι λενε οτι η συνδεση με αυτα τα hotspots ειναι καλυτερη. Εχει κανεις εμπειρια? Επισης αν αποφασιζα να κανω συμβολαιο τα προγραμματα που δινουν γενικα ειναι καλυτερα απο τα εξειδικευμενα προγραμματα για ipad, αυτα φτανουν τα 2 gb το πολυ. Και ενα τελευταιο, αυτα τα hotspots παιρνουν καρτα μνημης μεχρι 32 gb. Μηπως ειναι μια καλη λυση να αποθηκευτουν εκει αρχεια (ταινιες κλπ) και να μεταφερθουν στο σκληρο του ipad οταν χρειαστει? Κατι τετοιο ειναι εφικτο? Φανταζομαι πως δε θα ειναι προβλημα γιατι θα βλεπει το hotspot σαν wifi point, γιατι να μην μπορει να δει και τα αρχεια που ειναι στη μνημη?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη γνωμη σας. New ipad wifi + 3g ή σκετο wifi . Στη δευτερη περιπτωση μπορει να συνδυαστει με wifi hotspot απο cosmote ή vodafone. Το θεμα ειναι οτι το ιντερνετ εκτος σπιτιου το θελω για τις διακοπες και οταν πηγαινω στο εξωτερικο. Ενα αλλο ειναι οτι πολλοι λενε οτι η συνδεση με αυτα τα hotspots ειναι καλυτερη. Εχει κανεις εμπειρια? Επισης αν αποφασιζα να κανω συμβολαιο τα προγραμματα που δινουν γενικα ειναι καλυτερα απο τα εξειδικευμενα προγραμματα για ipad, αυτα φτανουν τα 2 gb το πολυ. Και ενα τελευταιο, αυτα τα hotspots παιρνουν καρτα μνημης μεχρι 32 gb. Μηπως ειναι μια καλη λυση να αποθηκευτουν εκει αρχεια (ταινιες κλπ) και να μεταφερθουν στο σκληρο του ipad οταν χρειαστει? Κατι τετοιο ειναι εφικτο? Φανταζομαι πως δε θα ειναι προβλημα γιατι θα βλεπει το hotspot σαν wifi point, γιατι να μην μπορει να δει και τα αρχεια που ειναι στη μνημη?

Καλημέρα χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη.

Φίλε μου αν δεν είσαι συνεχώς εξω και δεν χρειάζεσαι τα data κάθε λεπτό τοτε το tethering απ το κινητό και ειδικά αν στο κινητο εχεις και καποιο data plan είναι μια χαρά άσε που πλέον σχεδόν παντού έχει wifi .

Είχα πάρει το ipad 2 3g πλήρωσα κάνα 100ρικο παραπάνω απ την απλή εκδοσή αν θυμάμαι καλά και το αποτελεσμα ηταν να μου έχει χρειαστεί 2 με 3 φορές ολο το χρόνο ,άνετα μπορούσα αυτες της φορές να δώσω απ το κινητό μου internet στο ipad,επαναλαμβάνω όμως οτι αυτό που λέω αφορά τις δικές μου ανάγκες σε χρήση μπορεί εσυ να είσαι αρκετές ώρες την μερα εκτός και να εχεις ανάγκη το internet συνέχεια.

Ένα μειονέκτημα που έχει το internet μέσω tethering/hotspot είναι οτι εξαντλεί την μπαταρία σχετικά γρήγορα,δεν είναι για να το αφήσεις σερι ανοιχτό να στέλνει data ,αυτό το ανοίγεις όταν είσαι κάπου που δεν υπάρχει wifi και χρειάζεσαι να δεις κάτι άμεσα δεν είναι για άπλετο σερφαρισμα για ώρες.

Τώρα τα mifi routers που υπάρχουν έχουν μπαταρία για 4 ωρες συνεχούς χρήσης έτσι λένε τουλάχιστον, δεν έχω ομως προσωπική εμπειρία απο κατι τέτοιο,έχουν όντος υποδοχή για sd αλα έχε υπόψιν σου οτι είναι σε μορφή (FAT32) και όχι (NTFS) που σημαίνει οτι δεν μπορείς να περάσεις μεγάλα αρχεία αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι 4gb το κάθε αρχείο.

Δες της ανάγκες σου και βάσει των αναγκών σου κανε και την αγορά σου.;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κάποιος λογος να ειναι πιο γρήγορο το hotspot, με τη καρτα στο iPad ειναι πιο γρήγορο. Ταινίες δεν νομίζω οτι μπορεις να περάσεις έτσι, αλλα αν μπορεις δεν εχει σχεση με το αν εχεις μοιρασμα και σύνδεσης. Το αν σου φτάνουν τα 2GB ειναι δικο σου θέμα. Να ξέρεις οτι τα free GB δεν ισχύουν στο εξωτερικο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη.

Φίλε μου αν δεν είσαι συνεχώς εξω και δεν χρειάζεσαι τα data κάθε λεπτό τοτε το tethering απ το κινητό και ειδικά αν στο κινητο εχεις και καποιο data plan είναι μια χαρά άσε που πλέον σχεδόν παντού έχει wifi .

Είχα πάρει το ipad 2 3g πλήρωσα κάνα 100ρικο παραπάνω απ την απλή εκδοσή αν θυμάμαι καλά και το αποτελεσμα ηταν να μου έχει χρειαστεί 2 με 3 φορές ολο το χρόνο ,άνετα μπορούσα αυτες της φορές να δώσω απ το κινητό μου internet στο ipad,επαναλαμβάνω όμως οτι αυτό που λέω αφορά τις δικές μου ανάγκες σε χρήση μπορεί εσυ να είσαι αρκετές ώρες την μερα εκτός και να εχεις ανάγκη το internet συνέχεια.

Ένα μειονέκτημα που έχει το internet μέσω tethering/hotspot είναι οτι εξαντλεί την μπαταρία σχετικά γρήγορα,δεν είναι για να το αφήσεις σερι ανοιχτό να στέλνει data ,αυτό το ανοίγεις όταν είσαι κάπου που δεν υπάρχει wifi και χρειάζεσαι να δεις κάτι άμεσα δεν είναι για άπλετο σερφαρισμα για ώρες.

Τώρα τα mifi routers που υπάρχουν έχουν μπαταρία για 4 ωρες συνεχούς χρήσης έτσι λένε τουλάχιστον, δεν έχω ομως προσωπική εμπειρία απο κατι τέτοιο,έχουν όντος υποδοχή για sd αλα έχε υπόψιν σου οτι είναι σε μορφή (FAT32) και όχι (NTFS) που σημαίνει οτι δεν μπορείς να περάσεις μεγάλα αρχεία αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι 4gb το κάθε αρχείο.

Δες της ανάγκες σου και βάσει των αναγκών σου κανε και την αγορά σου.;)

 

Ναι αλλα νομιζω πως μπορεις να "φορμαρεις" ενα sd σε NTFS

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα νομιζω πως μπορεις να "φορμαρεις" ενα sd σε NTFS

Όχι δεν μπορείς !!!

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σας και χρόνια πολλά.

Ίσως είναι χαζή η απορία μου αλλά γίνεται να χρησιμποιήσω τον ίδιο φορτιστή για το νέο iPAD και το 4s;

Ρωτάω και για τους επίσημους φορτιστές της apple αλλά και για άλλους που κυκλοφορούν (ταξιδίου-αυτοκινήτου-docks κλπ...)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο φορτιστής του iPad ειναι 10W, με το φορτιστή του iPhone θα χρειαστεις διπλάσια ώρα για να φορτίσεις το iPad!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σας και χρόνια πολλά.

Ίσως είναι χαζή η απορία μου αλλά γίνεται να χρησιμποιήσω τον ίδιο φορτιστή για το νέο iPAD και το 4s;

Ρωτάω και για τους επίσημους φορτιστές της apple αλλά και για άλλους που κυκλοφορούν (ταξιδίου-αυτοκινήτου-docks κλπ...)

Ευχαριστώ

ναι, ολοι οι φορτιστες της Apple ταιριαζουν σε ολα τα devices (ακομα και οι 10 watts φορτιστες των ipads δεν προκειται να βλαψουν τα iphones και ipods) και αντιστροφως οι 5 watt φορτιστες θα φορτισουν και τα ipads (απλα σε περισσοτερο χρονο) https://discussions.apple.com/thread/2451168?start=0&tstart=0

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο iPad με τον δικο του φορτιστή θελει 6ωρες να φορτίσει, φαντάζομαι δεν θα θέλει να τις κάνει 12+. :) Edited by Kharmacoma
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως κολλαω κατι χρωματιστα αυτοκολλητα πανω στους φορτιστες μου για να μην μπερδευω αυτους των iphones και ipod-touch με του ipad ;)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις συσκευές mifi, μπορείς να αγοράσεις και mugen μπαταρία διπλάσιας χωρητικότητας. Το έχω κάνει και μου βγάζει 8 ώρες συνεχούς χρήσης!
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις συσκευές mifi, μπορείς να αγοράσεις και mugen μπαταρία διπλάσιας χωρητικότητας. Το έχω κάνει και μου βγάζει 8 ώρες συνεχούς χρήσης!

Εγώ πήρα αυτή και είναι κ είναι τούμπανο-http://www.ebay.co.uk/itm/Yoobao-11200-mAh-Dual-USB-Sockets-Portable-External-Battery-Power-Pack-Charger-/120888193505?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneChargers&hash=item1c257f71e1

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

Ειχα ξαναρωτησει σχετικα με τη χωριτηκοτητα... Ειχα πει να παω στο 64ρι αλλα οπως ξαναγραψα δεν υπαρχει πουθενα, ενω 32ρι υπαρχει. Και το σκεφτομαι παλι, μηπως παω σ αυτο τελικα...

Μου χαν απαντησει 2 ατομα, αν ειχα κ αλλες γνωμες θα ταν καλυτερα.

Εγω θα το χω για ιντερνετ κυριως, καποια παιχνιδια, 2-3 ταινιες, καποιες φωτο και βιντεο. Για τραγουδια δεν ενδιαφερομαι, κι απο κειμενα το πολυ κανα pdf. Μηπως ειναι υπερωβολη το 64ρι??

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

Ειχα ξαναρωτησει σχετικα με τη χωριτηκοτητα... Ειχα πει να παω στο 64ρι αλλα οπως ξαναγραψα δεν υπαρχει πουθενα, ενω 32ρι υπαρχει. Και το σκεφτομαι παλι, μηπως παω σ αυτο τελικα...

Μου χαν απαντησει 2 ατομα, αν ειχα κ αλλες γνωμες θα ταν καλυτερα.

Εγω θα το χω για ιντερνετ κυριως, καποια παιχνιδια, 2-3 ταινιες, καποιες φωτο και βιντεο. Για τραγουδια δεν ενδιαφερομαι, κι απο κειμενα το πολυ κανα pdf. Μηπως ειναι υπερωβολη το 64ρι??

 

Για αυτά που το θες και 2 φορές πιο πολύ θα σε βολέψει και με το παραπάνω το 32αρι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το χω για ιντερνετ κυριως, καποια παιχνιδια, 2-3 ταινιες, καποιες φωτο και βιντεο. Για τραγουδια δεν ενδιαφερομαι, κι απο κειμενα το πολυ κανα pdf. Μηπως ειναι υπερωβολη το 64ρι??

τοτε μια χαρα θα εισαι με το 32αρι, μην το σκεφτεσαι καθολου ... Εγω εχω το 64αρι αλλα του εχω περασει μεσα χιλαδες MP3 και αρκετα CD και του τρωνε καπου 25 GB απο τα 59-60 που ειναι καθαρα διαθεσιμα ... Χωρανε πολλα σε ενα 32αρι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...