Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πιο πιθανό είναι να μην περνάς τον σωστό kernel στην ανάλογη rom.Παράδειγμα μην προσπαθείς στην official rom να βάλεις custom kernel παρα μόνο τον original kernel.

Αφού δεν βρίσκεις τον official kernel θα στον ανεβάσω.

Ορίστε το Link -> http://www.sendspace.com/file/z5r18y

Να ξέρεις πως αν χρησιμοποιήσεις το flashtool για να βάλεις πάλι την official ron 587 τότε θα σου περάσει και τον official kernel.

 

Ευχαριστω πολυ που το ανεβασες ! Μολις το περασα ομως το κινητο δεν ανοιγει καν ,κανει την βζζτ μονο και τιποτα αλλο :P

Μονο φαστμπουτ μπορω να μπω ,Rom εχω την Jelly sandwitch 8.5 !

Περασα αλλο κερνελ παλι και δουλευει ,απλα γμτ δεν ανοιγει το γοογλε πλει αρα δεν μπορω να κατεβασω το ρομ μαναγερ και το χπαρτς ! Εχει τροπο να μπω σε recovery για να βαλω την Ultimate Rom μπας και στρωσει ? Η να περασω τα app στο κινητο αλλιως ? Σορρυ που πριζω αλλα τωρα αρχησα να ασχολουμε και εχω χαθει λιγο :P

Edited by XristosKom

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ που το ανεβασες ! Μολις το περασα ομως το κινητο δεν ανοιγει καν ,κανει την βζζτ μονο και τιποτα αλλο :P

Μονο φαστμπουτ μπορω να μπω ,Rom εχω την Jelly sandwitch 8.5 !

Περασα αλλο κερνελ παλι και δουλευει ,απλα γμτ δεν ανοιγει το γοογλε πλει αρα δεν μπορω να κατεβασω το ρομ μαναγερ και το χπαρτς ! Εχει τροπο να μπω σε recovery για να βαλω την Ultimate Rom μπας και στρωσει ? Η να περασω τα app στο κινητο αλλιως ? Σορρυ που πριζω αλλα τωρα αρχησα να ασχολουμε και εχω χαθει λιγο :P

 

Φίλε το λάθος το έχεις κάνει στην αλλαγή kernel,γι'αυτό δε σου παίζει το google play store.Για μένα θα πρέπει να βάλεις μέσω flashtool την official rom 587 και μετά να κάνεις root,να βάλεις το cwm στην συνέχεια να βάλεις όποια custom rom θέλεις.

Για να βάλεις το cwm τώρα όπως θες ορίστε το link -> http://www.sendspace.com/file/iparwv

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΒΑΛΑ!!!!!!

Αν δεν δεις φως τότε κάνε αυτά που σου είπα με το flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Χρωσταω καφε ;)

Περασα το cwm παλι και εβαλα την ultimate ! Επιτελους το κινητο δουλευει με τα παντα του ! Θα τσεκαρω και σταθεροτητα σημερα και αυριο και θα γραψω :P Παμε για OC τωρα χΑΧαχΑχ :P

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Χρωσταω καφε ;)

Περασα το cwm παλι και εβαλα την ultimate ! Επιτελους το κινητο δουλευει με τα παντα του ! Θα τσεκαρω και σταθεροτητα σημερα και αυριο και θα γραψω :P Παμε για OC τωρα χΑΧαχΑχ :P

 

Ωραία χαίρομαι που σε βοηθήσα. Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Κατι πρεπει να εκανα λαθος την ωρα που εβαζα την ROM μεσω cwm και μετα το reboot το κινητο εχει κολλησει οταν ανοιγει στο Logo της sony!

Πως σωζεται;

 

Και κατι ακομα!

Πως ανοιγει το κινητο σε cwm recovery manually και οχι μεσω x-parts;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Κατι πρεπει να εκανα λαθος την ωρα που εβαζα την ROM μεσω cwm και μετα το reboot το κινητο εχει κολλησει οταν ανοιγει στο Logo της sony!

Πως σωζεται;

 

Και κατι ακομα!

Πως ανοιγει το κινητο σε cwm recovery manually και οχι μεσω x-parts;

 

Αν έχεις κλειδωμένο Bootloader το επαναφέρεις με το SEUS.

Αν έχεις ξεκλείδωτο με το flashtool.

Manually το cwm ανοίγει πατώντας το volume down πολλές φορές με το που ανοίγεις το κινητό ώσπου να σε βάλει στο μενού. Αλλιώς δοκιμάζεις κάνωντας tap στην οθόνη πολλές φορές πάλι με το άνοιγμα του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχω custom rom περασμενη και παω να κανω unlock bt πηραζει?

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε ολα με το κινητο και την Ultimate ! Κανενα προβλημα στην λειτουργια του ! Δεν κολλαει ,ουτε restart ουτε τιποτα ! Πενα ειναι ! :P

 

Παιδια αν εχω custom rom περασμενη και παω να κανω unlock bt πηραζει?

 

Νομιζω δεν υπαρχει προβλημα ,αλλα κατσε να σου απαντησει και αλλος για σιγουρια !

 

 

 

P.S Εκανα 2 ποστ καταλαθος :S

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εβαλα τελικα τον lupus me στοκ ρομ και δουλευε μια χαρα μετα ηθελα να περασω την ultimate HD μπορεσα και μπηκα στο CWM toy lupus αλλα δεν μπορεσα να δω τα αρχεια που εχει μεσα η καρτα μνημης ωστε να επιλεξω το .ζιπ τι κανω?

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..

 

Κάποια καλή πρόταση για rom για το V μου?

 

Είμαι στην stock κατά ώρας.

 

 

Ευχαριστώ Θάνος

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..

 

Κάποια καλή πρόταση για rom για το V μου?

 

Είμαι στην stock κατά ώρας.

 

 

Ευχαριστώ Θάνος

 

Από JB πολύ καλή είναι αυτή, και αυτή.

 

Από ICS πιστεύω ότι η καλύτερη είναι αυτή.

 

Και από GB δεν υπάρχει άλλη επιλογή από αυτή. Πραγματικά ότι γρηγορότερο μπορείς να βάλεις στο NEO V.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε μολις καινουριο θεμα "Ποια ρομ προτιμάτε για το xperia neo v /kernel?" http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375252

 

μπες τωρα και εσυ στην ψυφοφορια..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εβαλα τελικα τον lupus me στοκ ρομ και δουλευε μια χαρα μετα ηθελα να περασω την ultimate HD μπορεσα και μπηκα στο CWM toy lupus αλλα δεν μπορεσα να δω τα αρχεια που εχει μεσα η καρτα μνημης ωστε να επιλεξω το .ζιπ τι κανω?

 

Βλέπεις τα άλλα αρχεία που έχεις μέσα στην κάρτα μνήμης σου? Αν ναι, τότε δεν έχεις το σωστό αρχείο ζιπ. Αν όχι, δοκιμάζεις με άλλη κάρτα μνήμης, ή έστω κάνεις format στην ήδη υπάρχουσα...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Από JB πολύ καλή είναι αυτή, και αυτή.

 

Από ICS πιστεύω ότι η καλύτερη είναι αυτή.

 

Και από GB δεν υπάρχει άλλη επιλογή από αυτή. Πραγματικά ότι γρηγορότερο μπορείς να βάλεις στο NEO V.

 

 

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος :P μια βοήθεια με την εγκατάσταση κτλ?

Κατέληξα σε αυτήν..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

 

Στις οδηγίες που έχει δεν πολυ καταλαβαίνω τι εννοεί..κάποια βοήθεια?

 

Ευχαριστώ Θάνος

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να κανω μερικες εροτισεις αν και μπορι να ειναι αστιες μερικες τεσπα 1ον η αλαγη Kernel σε τι βοηθαει το κιν μας? επισις προσπαθισα να την αλακσς οπος ελεγε ο οδιγος με την μονη διαφορα οτι εμενα μου πηρε 1sec και μου ειπε οτι ειναι ετιμο ενω εκει λεει 3-4sec και εντελι δεν αλακσε το kernel μου! κανω κατι λαθος ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να κανω μερικες εροτισεις αν και μπορι να ειναι αστιες μερικες τεσπα 1ον η αλαγη Kernel σε τι βοηθαει το κιν μας? επισις προσπαθισα να την αλακσς οπος ελεγε ο οδιγος με την μονη διαφορα οτι εμενα μου πηρε 1sec και μου ειπε οτι ειναι ετιμο ενω εκει λεει 3-4sec και εντελι δεν αλακσε το kernel μου! κανω κατι λαθος ?

 

Νομίζω ότι εδώ ισχύει ο πιο βασικός κανόνας: "Αν δεν είναι χαλασμένο ή δεν έχει πρόβλημα, μην το πειράζεις"

 

Η αλλαγή Kernel αφορά "προχωρημένους" χρήστες και γίνεται υπό προϋποθέσεις με 1η και βασικότερη στις περισσότερες περιπτώσεις να είναι ξεκλείδωτος στο κινητό σου ο bootloader. Το τι προσφέρει το διαφορετικό kernel εξαρτάται από το ποιός το έφτιαξε και τι έχει βάλει σε αυτό. Πάντα από εκεί που το κατέβασες υπάρχει λίστα με τα χαρακτηριστικά του κάθε kernel.

 

Όπως και να'χει, επιμένω στον 1ο κανόνα γιατί αν κάνεις κάτι λάθος υπάρχει μια καλή πιθανότητα να κρασάρει το κινητό σου.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο πολλες αλλαγες rom η καλυτερη χωρις ανταγωνισμο ειναι η [ROM][Neo V][JB] [4.1.2] Super Jelly Bean™ 7.0 (Perfection Redefined) [15th oct 13] με κερνελ https://db.tt/2JTMncma ειναι ενας modαρισμενος fusion kernel του vishal_android freak που υποσχεται καλυτερη αποδοση.χωρις πηραγμενο build.prop μονο με ενα script (συν σε αυτα που εχει) αυτo... swap2cache script xda.με περασμενο θεμα z1 αλλα πολυ ποιο γρηγορο οχι τοσο σε scrolling (αν και ειναι ποιο γρηγορο) ,αλλα σε χρονο ανοιγματος ενος apk.Aπο παιχνιδια παιζω χωρις προβλημα τα εξης:

Real racing 3( με το τελευταιο update)

Bladeslinger

Zombie tsunami

Fifa 14

Modern combat 4

Need for speed most wanted

Virtual tennis

Fantashooting

Nba jam

Dead trigger(στα χαμηλα με μεσαια γραφικα για ανετο παιχνιδι)

Can knowdown

Into the dead

Turbo

Manuganu

Danger dash

Zombie runaway

Flick shoot

Cycling

Prince of persia (το τελευταιο)

Tα αλλα δυο κολανε αλλα δεν παιζουν ουτως η αλλιως με αλλη ρομ

Fast&furious 6 (πριν το τελαιυταιο update επαιζε special ισως με αλλο update ξανα παιξει special)

Asphalt 8

Oλα αυτα χωρις OVERCLOCK!!!!!!!!Mπορω να πω πως αυτη η ρομ εχει performance μιας παρα πολυ καλης gingerbread και ολα τα καλουδια μιας 4.1.2 jelly bean ..AYTA:)

edit:2 παιχνιδια που δεν παιζανε καθολου και με καμια ρομ ΤΩΡΑ ΠΑΙΞΑΝΕ!!!!

Hungry Shark evolution και το REAL BOXING(και παιζει χωρις πολλα ενοχλητικα κολληματα!!!!)

Αυτη η rom τα ΣΠΑΕΙ!!!!!!

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Δώσε και κανένα Link. Κάνει για κλειδωμένο Bootloader?

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Fp%3D46537570&ei=DsVmUpySDI2TswbTyoGIAw&usg=AFQjCNHGj-m5_WwgP3XC_BwfXJXxFYzL3g οριστε η rom αλλα θελει ξεκλειδωτο bootloader γιατι ειναι jelly bean.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μεγάλο πρόβλημα και ζητάω την βοήθεια σας για να με σώσετε από την καταστροφή..έχω το Xperia Neo V και εχω κανει root και Ξεκλείδωμα bootloader..Ήθελα να περάσω μια Rom αυτη εδω [ROM.ICS.13] [Neo V] [Xperia Z1 Honami ROM_Professional] και την κατεβαζω σε ενα Zip αρχειο και την περνάω σε SD όπως ήταν χωρίς να κάνω κάτι άλλο.. μετά πάω και την εγκαθιστώ μεσω boot του κινητού και με το που τo περνάει κάνει restart..πάει να ανοίξει και κολλάει στην αρχή στο λογότυπο της Sony δεν κάνει τπτ ούτε καν συνδέεται με το pc μου είναι νεκρό..Δεν ξέρω τη να κάνω έχω φρικάρει.. opoios μπορεί ας μου πει τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του.. ευχαριστώ πολύ ..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μεγάλο πρόβλημα και ζητάω την βοήθεια σας για να με σώσετε από την καταστροφή..έχω το Xperia Neo V και εχω κανει root και Ξεκλείδωμα bootloader..Ήθελα να περάσω μια Rom αυτη εδω [ROM.ICS.13] [Neo V] [Xperia Z1 Honami ROM_Professional] και την κατεβαζω σε ενα Zip αρχειο και την περνάω σε SD όπως ήταν χωρίς να κάνω κάτι άλλο.. μετά πάω και την εγκαθιστώ μεσω boot του κινητού και με το που τo περνάει κάνει restart..πάει να ανοίξει και κολλάει στην αρχή στο λογότυπο της Sony δεν κάνει τπτ ούτε καν συνδέεται με το pc μου είναι νεκρό..Δεν ξέρω τη να κάνω έχω φρικάρει.. opoios μπορεί ας μου πει τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του.. ευχαριστώ πολύ ..

 

αλλαξες kernel? αν ναι οκ,κατεβασε αυτο και περασε το τελευταιο λογισμικο (ics) για το κινητο http://sony-ericsson-update-service.en.uptodown.com/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μεγάλο πρόβλημα και ζητάω την βοήθεια σας για να με σώσετε από την καταστροφή..έχω το Xperia Neo V και εχω κανει root και Ξεκλείδωμα bootloader..Ήθελα να περάσω μια Rom αυτη εδω [ROM.ICS.13] [Neo V] [Xperia Z1 Honami ROM_Professional] και την κατεβαζω σε ενα Zip αρχειο και την περνάω σε SD όπως ήταν χωρίς να κάνω κάτι άλλο.. μετά πάω και την εγκαθιστώ μεσω boot του κινητού και με το που τo περνάει κάνει restart..πάει να ανοίξει και κολλάει στην αρχή στο λογότυπο της Sony δεν κάνει τπτ ούτε καν συνδέεται με το pc μου είναι νεκρό..Δεν ξέρω τη να κάνω έχω φρικάρει.. opoios μπορεί ας μου πει τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του.. ευχαριστώ πολύ ..

 

Οκ μην αγχώνεσαι. Κλασσικό προβλημα ολων οσων δε διαβαζουν σωστα τις οδηγίες εγκατάστασης. Θα πρέπει να εγκαταστησεις στο pc σου το flashtool και μεσω αυτού να βαλεις μια official rom. Οταν θα ανοιξεις το κινητό σου θα πρεπει νατο ξαναρουταρεις και να βάλεις το cwm για να περασεις την ρομ που θες. Απλα πριν την περασεις θα πρέπει να κάνεις eipe data cache κτλ μεσω του cwm και μετα να βαλεις την ρομ σου. Οτι απορια έχεις μας ξαναλες. Παντως το λινητο σου δεν επαθε κατι μην αγχώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά παιδιά το έφτιαξα μετά από πάρα πολλές ώρες και πέρασα την rom HD.. άλλαξα το kernel και έβαλα από ένα τύπος στο forum που έλεγε ότι ταιριάζε.να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδιά αν θέλω να αλλάξω πάλι την ρομ και να βάλω αυτήν εδώ [Xperia Z1 Honami ROM_Professional] πρέπει να αλλάξω πάλι το kernel και να βάλω κάποιο άλλο?? αν ναι τη μου προτείνετε να βάλω για την συγκεκριμένη..ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Tελικά παιδιά το έφτιαξα μετά από πάρα πολλές ώρες και πέρασα την rom HD.. άλλαξα το kernel και έβαλα από ένα τύπος στο forum που έλεγε ότι ταιριάζε.να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδιά αν θέλω να αλλάξω πάλι την ρομ και να βάλω αυτήν εδώ [Xperia Z1 Honami ROM_Professional] πρέπει να αλλάξω πάλι το kernel και να βάλω κάποιο άλλο?? αν ναι τη μου προτείνετε να βάλω για την συγκεκριμένη..ευχαριστώ πολύ

 

Επειδη ειχα αυτην την ρομ πριν, ο καλυτερος kernel για αυτην (για μενα) ειναι αυτος http://www.mediafire.com/?m01glkg874j4d4b δηλ

[KERNEL][NEO] The Alliance kernel mod for ICS (V1.5) η lite 1,5 εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...