Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια κ απο μενα.εδω κ 1-1.5 μηνα εχω το P.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το τηλεφωνο ακομη κ με την αυτονομια του.με μετρια χρηση μου βγαζει 24ωρο σιγουρα.χθες βραδυ ομως ειχα μια 'δυσαρεστη' εμπειρια!την ωρα που ηταν να κοιμηθω,προσπαθησα να το κλεισω για να το βαλω να φορτισει και κολλησε!!επειδη εχω κοσμοτε πριν κλεισει τελειως πρασινιζει η οθονη με το log της εταιρειας κ μετα κλεινει.χθες λοιπον εμεινε κολλημενο εκει!!ηταν το πρωτο κολημα που μου εκανε και το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα τι να κανω γιατι δεν βγαινει η μπαταρια του οπως σε αλλα κινητα!τελικα το αφησα ολη νυχτα ξεφορτισε τελειως κ εσβησε οπως αναμενοταν.τωρα το φορτιζω κ ελπιζω να μην μου ξανακανει κατι τετοιο!

ειχε καποιος απο εσας παρομοιο προβλημα?βασικα ξενερωσα γιατι το εχω προσεξει πολυ το τηλ,ουτε πεσιματα εχει φαει κ δεν περιμενα τοσο νωρις να τα ξεκινησει αυτα..:(

επισης να πω (δεν ξερω αν πεζει καποιο ρολο) οτι φοραει την 2.3 και οχι την ICS αφου ακομα δεν μου εχει εμφανισει το companion την 4αρα.

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια κ απο μενα.εδω κ 1-1.5 μηνα εχω το P.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το τηλεφωνο ακομη κ με την αυτονομια του.με μετρια χρηση μου βγαζει 24ωρο σιγουρα.χθες βραδυ ομως ειχα μια 'δυσαρεστη' εμπειρια!την ωρα που ηταν να κοιμηθω,προσπαθησα να το κλεισω για να το βαλω να φορτισει και κολλησε!!επειδη εχω κοσμοτε πριν κλεισει τελειως πρασινιζει η οθονη με το log της εταιρειας κ μετα κλεινει.χθες λοιπον εμεινε κολλημενο εκει!!ηταν το πρωτο κολημα που μου εκανε και το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα τι να κανω γιατι δεν βγαινει η μπαταρια του οπως σε αλλα κινητα!τελικα το αφησα ολη νυχτα ξεφορτισε τελειως κ εσβησε οπως αναμενοταν.τωρα το φορτιζω κ ελπιζω να μην μου ξανακανει κατι τετοιο!

ειχε καποιος απο εσας παρομοιο προβλημα?βασικα ξενερωσα γιατι το εχω προσεξει πολυ το τηλ,ουτε πεσιματα εχει φαει κ δεν περιμενα τοσο νωρις να τα ξεκινησει αυτα..:(

επισης να πω (δεν ξερω αν πεζει καποιο ρολο) οτι φοραει την 2.3 και οχι την ICS αφου ακομα δεν μου εχει εμφανισει το companion την 4αρα.

 

Φιλε γιωργο μην αγχωνεσαι.Συμβαινουν αυτα και στις καλυτερες οικογενειες..:p

Μηχανηματα του διαβολου ειναι λογικο να κολλησουν καποια στιγμη.Στις περιπτωσεις που δεν υπαρχει αποσπωμενη μπαταρια στα κινητα μας, το restart/soft reset γινεται με καποιον συνδυασμο κουμπιων.Π.χ. power button και volume up.Νομιζω με μια απλη αναζητηση στο google θα βρεις την απαντηση σου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την αμεση απαντηση.:)οκ θα το ψαξω για το reset που λες γιατι χθες προσπαθουσα κ δεν εσβηνε με τιποτα το ατιμο!!:mad:
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Αναφερω κι εγω οτι η cosmote συσκευη μου με si 1261-6935.4 EL,EN (οπως του sfikas) δεν εχει παρει ακομα το update.

Εκτιμω οτι ειναι θεμα ημερων να παρουμε και εμεις το update αφου κυκλοφόρησε και για εκδοσεις cosmote σαν του telis_pq.[/

 

Ετσι πιστευω κ εγω φιλε μου!!!! Αντε να δουμε!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για την ics η για το καινούριο μικρο-upadate που έχει βγεί?Γιατί το δεύτερο δεν υπάρχει ούτε για το δικό μου που δεν είναι branded...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν είναι κλειδωμένο το κιν μου,με σβηστή την οθόνη,αχνοφαίνεται ένα μκρό κόκκινο ledάκι,όχι όμως αυτο που είναι στο ηχείο και παίρνει πολλά χρώματα,ακριβώς αριστερά απο αυτό.Όταν το ξεκλειδώνω και το χρησιμοποιώ γίνεται λιγότερο έντονο(μόνο σε βαθύ σκοτάδι φαίνεται).Αν κλείσω μερικά προγράματα με τον task killer,σβήνει,αλλά αφου στα android τα προγράμματα μετα απο λίγη ωρα ξαναανοίγουν μόνο τους,ξαναανάβει και το ledακι...Το έχει παρατηρήσει κανείς??Μάλλον κάποιο πρόγραμμα το δημιουργεί αυτο.. Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν είναι κλειδωμένο το κιν μου,με σβηστή την οθόνη,αχνοφαίνεται ένα μκρό κόκκινο ledάκι,όχι όμως αυτο που είναι στο ηχείο και παίρνει πολά χρώματα,ακριβώς αριστερά απο αυτό.Όταν το ξεκλειδώνω και το χρησιμοποιώ γίνεται λιγότερο έντονο(μόνο σε βαθύ σκοτάδι φαίνεται).Αν κλείσω μερικά προγράματα με τον task killer,σβήνει,αλλά αφου στα android τα προγράμματα μετα απο λίγη ωρα ξαναανοίγουν μόνο τους,ξαναανάβει και το ledακι...Το έχει παρατηρήσει κανείς??Μάλλον κάποιο πρόγραμμα το δημιουργεί αυτο..

 

:lol:

 

απίστευτο αλλά μετά απο 3 βδομάδες το παρατήρησα και γω σήμερα και για αυτό μπήκα για brainstorming...

 

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ιδεα.

χρησιμοποιειτε το viber εσεις που βλεπετε αυτο το φως στον αισθητηρα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ ναι.

Καταρχήν τι αισθητήρας είναι αυτός, γιατί δεν προλαβαίνω να κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το viber το κάνει..το έβγαλα και δεν άναβε...τι λαμπάκι έιναι αυτό?Σε τι χρησιμεύει?Το viber εχει κάποιο bug και μας το ανάβει!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το xperia από τελη Μαίου αγορασμένο από Πλαίσιο.

Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα, γνώριζα το πρόβλημα αυτονομίας του αφού συζητείται τόσο καιρό, αλλά το έλεγχα ικανοποιητικά φορτίζοντάς το κάθε βράδυ (γενικά μου έβγαζε δε μου έβγαζε 24ωρο). Την ISC την πέρασα από τη στιγμή που ήρθε η επίσημη ΟΤΑ και έβγαλε μήνυμα και πάλι δεν είδα διαφορά στην αυτονομία.

Και ξαφνικά από χτές η αυτονομία του έπεσε δραματικά. Μιλάμε για διάρκεια 2-3ώρες. Τη πρώτη φορά δε πολυέδωσα σημασία γιατί δούλευαν πολλες ενεργοβόρες λειτουργίες και wi-fi και bluethooth και σερφάρισα και δέχτηκα κλήσεις-μηνύματα, γενικά αρκετή χρήση. Το φορτισα λοιπόν και ως συνήθως σε 2ωρίτσες ήταν πάλι 100%. Και εκεί αρχίζουν τα περίεργα. Χωρίς πια ιδιαίτερη χρήση μετά κανα 3 ώρο ήταν πάλι 10%. Σκέφτηκα μην άφησα τίποτα να τρέχει που δε κοίταξα και το ξαναφόρτισα. Σε 1 ώρα πάλι 100%. 4ωρες μετά (βράδυ νυχτα 0 χρήση) σηκώνομαι να τσεκάρω ξυπνητήρι: 1%!!!:blink: Τώρα το φορτίζω απενεργοποιημένο. Να το στείλω σέρβις;

Να αναφέρω ότι συχνά συμπλήρωνα τη φόρτιση (αν ήταν κάτω από 35%) και στο αυτοκίνητο με το φορτιστή που αγόρασα από Πλαίσιο, αλλά είναι ένα τηλέφωνο που χρησιμοποιώ επαγγελματικά και δε μ' επαιρνε να μείνει από μπαταρία, ούτε ενώ τρέχω για εξωτερικές δουλειές να ψάχνω μπρίζα για φόρτιση. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που δεν ήταν γνήσιο SONY;

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ ναι.

Καταρχήν τι αισθητήρας είναι αυτός, γιατί δεν προλαβαίνω να κοιτάξω...

 

 

 

 

 

 

 

Παιδιά το viber το κάνει..το έβγαλα και δεν άναβε...τι λαμπάκι έιναι αυτό?Σε τι χρησιμεύει?Το viber εχει κάποιο bug και μας το ανάβει!

 

Ναι παιδια το κωλοviber φταιει μετα την τελευταια του αναβαθμιση.

Αυτο το "λαμπακι" αν δεν κανω λαθος ειναι ο αισθητηρας εγγυτητας που οταν πχ παιρνεις τηλεφωνο και το πας κοντα στο αυτι, σβηνει η οθονη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και γω. :-)

Χωρίς να το απεγκαταστήσω πάτησα exit καθώς έτρεχε η εφαρμογή και το λαμπάκι έσβησε.

Δεν ξέρω αν θα το βγάλω γιατί είμαι εκτός Ελλάδας και καμιά φορά ανταλασσω στιχομυθίες με φιλαράκια, αλλά κ πάλι για free sms το WhatsApp τρώει κάτι kb ενώ για κλήση-video το Skype δεν έχει ανταγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και γω. :-)

Χωρίς να το απεγκαταστήσω πάτησα exit καθώς έτρεχε η εφαρμογή και το λαμπάκι έσβησε.

Δεν ξέρω αν θα το βγάλω γιατί είμαι εκτός Ελλάδας και καμιά φορά ανταλασσω στιχομυθίες με φιλαράκια, αλλά κ πάλι για free sms το WhatsApp τρώει κάτι kb ενώ για κλήση-video το Skype δεν έχει ανταγωνισμό...

 

λογικα θα αλλαξει σε επομενη αναβαθμιση.Το θεμα ειναι οτι καμια φορα το εχω πιασει να ξεκιναει και να τρεχει μονο του στο backround παρολο που εχω πατησει exit. Εφαγε σουτ απο μενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το hard reset στο κινητό μας γίνεται κρατώντας πατημένά το power και το πλήκτρο που αυξάνει την ένταση στο πλάι...

(Για όσους δεν το διάβασαν στο manual)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει χθες ύστερα από καμιά 100αριά φωτογραφίες με την εφαρμογή του κινητού κ την fx camera μου κόλλησε η οθόνη στη λήψη. Ταυτόχρονο πάτημα και όλα κομπλέ
Link to comment
Share on other sites

Γενικά παιδιά το κινητό προτείνεται για αγορά τώρα;εχει αλλα προβλήματα εκτός της μπαταρίας;

Μια ημέρα μέτριας χρήσης την βγάζει;ευχαριστω:)

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το προτίμησα από το nexus και δεν το μετανιώνω είναι ωραιότερο σε ιδανικό μέγεθος και δεν τρώει κολλήματα πουθενά. Ωραιότατη φωτό και βίντεο καλή ενσωμάτωση σε εφαρμογές άψογη λειτουργία. Θα το χεζα μόνο αν έβγαινε σε στυλ nexus s το nexus. Στην τελική αγοράζεις Sony

Η μπαταρία μπορεί να δώσει με ήπια χρήση 1.5 μέρα πιστεύω. Με τσιγγουνιές και φειδώ μου βγαλε κ 2.5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρήκα.

 

Αυτες τις μερες παρελαβα το Sony μου και τα συναισθήματα ειναι ανάμικτα, με μια ροπή προς την απογοήτευση...

Ενώ ημουν ενθουσιασμενος κατα την διαρκεια της πρωτης εξερευνησης της συσκευης, δεν αργησε η ώρα που εκανε την εμφανιση του το πρωτο " "προβληματάκι" "...

 

Ανοιγω λοιπον την καμερα για να βγαλω τις πρωτες αναγνωριστικες φωτογραφιες... Η πρωτη εντυπωση, ΚΙΤΡΙΝΙΛΑ!! Ναι, πολυ κιτρινο :mad: Συγκεκριμενα, ο τονος του δερματος στις φωτογραφιες εχει υπερβολικα κιτρινοπή αποχρωση, και ειδικα οταν αυτες γινονται με ενεργοποιημενο το flash... ενα πραγμα σαν "over-saturation" αν μπορω να πω.. Τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα οταν ανεβασω το Brightness της οθονης...Το κίτρινο πλεον τίνει προς ΠΡΑΣΙΝΟ(!!) και το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο!! Αλλα ακομα και με την ρυθμιση στο αυτοματο το προβλημα ειναι εμφανες.... Τα κίτρινα γινονται πρασινα κ τα πορτοκαλι-κοκκινα ΠΟΛΥ εντονα (ασχημα) κόκκινα... Να μη ξεχασω οτι ακομα και στα video το προβλημα κανει ΒΑΜ...

 

Και μου κανει εντυπωση, γιατι παρακολουθω το thread αρκετο καιρο πριν αγορασω το P και δεν διαβασα αναλογες περιπτωσεις, αντιθετα, ολοι λεγανε για το ποσο εκλπηκτικη ειναι η οθόνη του, εκτος απο εναν χρηστη που φωναζε για "κιτρινάδα" αλλα κανεις δεν εδινε σημασια...

Ειναι κριμα απο μια τοσο πολυδιαφημισμενη οθόνη με την "επαναστατική" υποτιθεται τεχνολογια WhiteMagic να εχουμε τετοια αποτελεσματα... Και ειναι κριμα γιατι το κινητακι το ειχα ερωτευτει και αποφασισα να το αγορασω.... :(

 

Τι συμβαινει λοιπον? Μηπως προκειται για ελλατωματικη παρτίδα? Θα μπορουσε η SONY να βρει λυση με καποιο update? Ή να τρεξω γρηγορα για επιστροφη οσο προλαβαινω?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαινω φιλε μου το προβλημα το εχεις με την καμερα και οχι με την οθονη του κινητου.

Κι εγω προσωπικα δεν ειμαι ευχαριστημενος με την καμερα του P, ιδιαιτερα σε χωρους με χαμηλο φωτισμο και εν συνεχεια σε κλειστους χωρους.

Σε εξωτερικες ληψεις δεν εχω παραπονο,οπως επισης και στο σκοταδι.

Ειχα κανει μια αναρτηση κι εγω πριν καμια εβδομαδα για τις φωτο με χαμηλο φωτισμο οτι μου κοκκινιζουν αλλα κανεις δεν εμφανιστηκε με αναλογο προβλημα.

Κι ο γαμπρος μου που το εχει κι αυτος παραπονιεται για την ποιοτητα της καμερας.Και ειμαστε χρονια χρηστες sony ericsson κινητων, και περιμεναμε κατι καλυτερο απο την Sony στο θεμα της καμερας.

Προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο απο την οθονη του κινητου και γενικοτερα σαν τηλεφωνο.

Το τηλεφωνο το αγορασα απο ιντερνετομαγαζο,εισαγωγη απο Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαινω φιλε μου το προβλημα το εχεις με την καμερα και οχι με την οθονη του κινητου.

Το τηλεφωνο το αγορασα απο ιντερνετομαγαζο,εισαγωγη απο Γερμανια.

 

Κοίτα να δεις κατι συμπτωσεις ομως! Απο γερμανικό e-shop το αγορασα κι εγω!!

 

Τωρα, σχετικα με αυτο που λες για την καμερα... αν και στην αρχη το υποψιαστηκα, τωρα μαλλον φαινεται πως με επεισες και ισως ξεκαθαριζει το τοπιο.

Μολις ξανατσεκαρα τις φωτογραφιες τις καμερας (με FULL brightness) και επειτα τις ακυρες φωτογραφιες που κατεβασα απτο pc. Στις πρωτες το προβλημα ειναι πολυ εντονο ενω στις δευτερες σχεδον δεν υπαρχει!! (Απλως εμφανιζονται λιγο -πολυ μαλλον- over-saturated, αλλα αυτο προφανως εχει να κανει με την Bravia engine.)

Αρα οντως λοιπον το προβλημα βρισκεται στην καμερα!! Πιστευεις οτι μπορει να λυθει με καποιο update ή ειναι θεμα hardware? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό φοράει screen protector ήδη και δίνει και άλλο ένα?Γιατί όταν το πήρα,έβαλα αμέσως αυτό που έδινε στο κουτί,αλλά έχει μπει λίγο χάλια.Διάβασα όμως στους xda ότι τα s φόραγαν ήδη screen protector και μου δημιουργήθηκε η απορία..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω αυτές τις μέρες ήταν σα να έκανα ψιλοδιακοπές και είχαμε ξεχάσει την φωτογραφική

Έβγαζα εγώ κ ένα 4s

Για κινητό στα 340€ που αγόρασα πολύ δυνατότερο σε ανάλυση, απόδοση προσώπων και φόντου από ένα κινητό που θέλει σχεδόν 600€ μη μιλήσω για το βίντεο.

Ελευθερία κ δυνατότητες android, επίδοση σστο mkv που έπαιξε με mx player και έτσι όπως διαπίστωσα εφάμιλλη ή κ καλύτερη μπαταρία, GPS.

Είχε κ μένα screen protector μέσα στη συσκευασία και το 'βαλα παρήγγειλα και μιά 6άδα με 4€ να χω για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...