Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι όταν πρωτοβγήκε η ics έπαιζε σωστά, στο επόμενο update της ics χάλασε! Κ γω αυτό θα το δώσω στη γυναίκα μου κ μάλλον ics θα της περάσω! Για jb ούτε λόγος!

 

εχεις λινκ για τη συγκεκριμενη εκδοση? να της ριξω αυτη πρωτα και αν δεν παιξει καλα να την παω σε 2.3

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε και την Enigma 6.4 αυτη έχω εδω και κάτι μήνες και το κινητό πετάει. Εχω δοκιμάσει ολα τα υπόλοιπα και μόνο αυτη μου εκατσε καλά.Μη γυρίζεις πίσω.

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/p-development/rom-enigma-v6-3-final-rev-09-01-2014-t2391858

Edited by ni63
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και την Enigma 6.4 αυτη έχω εδω και κάτι μήνες και το κινητό πετάει. Εχω δοκιμάσει ολα τα υπόλοιπα και μόνο αυτη μου εκατσε καλά.Μη γυρίζεις πίσω.

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/p-development/rom-enigma-v6-3-final-rev-09-01-2014-t2391858

 

οπως ειπα, δε θελω να μπλεξω με κερνελ κτλ γιατι ειναι φιλης το κινητο που αν γινει κατι θα πρεπει με ενα SUS να μπορει να επανελθει. γιαυτο με ενδιεφερε η HD, αλλα γενικα δε βλεπω φως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η enigma μπαίνει και σε locked bootloader

 

Εγώ με την enigma πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όλα λειτουργούν αψογα.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Η enigma μπαίνει και σε locked bootloader

 

Σε locked bl τα σοβαρά bugs όπως call lag κλπ παραμένουν και κάποια άλλα.

Αφού είναι για κοπέλα ας περάσει ginger να τελειώνουμε να μην έχει και lag κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε locked bl τα σοβαρά bugs όπως call lag κλπ παραμένουν και κάποια άλλα.

Αφού είναι για κοπέλα ας περάσει ginger να τελειώνουμε να μην έχει και lag κλπ

 

Ναι, εξάλλου δεν έχει απαιτήσεις.. Απλά να παίζει καλά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σε locked bl τα σοβαρά bugs όπως call lag κλπ παραμένουν και κάποια άλλα.

Αφού είναι για κοπέλα ας περάσει ginger να τελειώνουμε να μην έχει και lag κλπ

 

Επειδή την έχω εδώ και 10 μέρες περίπου σε locked bootloader, δεν λαγκαρει καθόλου στις κλήσεις, όπως επίσης και η moonwalker 8. Τώρα όσον αφορά την γενικότερη απόδοση του κινητού μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ως τώρα με unlocked bootloader. Θα το ξεκλειδώσω μόλις βγει σταθερή final 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω εδώ και 10 μέρες περίπου σε locked bootloader, δεν λαγκαρει καθόλου στις κλήσεις, όπως επίσης και η moonwalker 8. Τώρα όσον αφορά την γενικότερη απόδοση του κινητού μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ως τώρα με unlocked bootloader. Θα το ξεκλειδώσω μόλις βγει σταθερή final 4.4.2

 

Είχα την enigma περασμένη. Στις κλήσεις έτρωγε ένα ελαφρύ σκάλωμα μια δυο φορές τη μέρα. Τώρα έχω την moonwalker, δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την enigma πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όλα λειτουργούν αψογα.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Για την 2.3.4 υπάρχει και prerooted kernel με cwm ενσωματωμένο αλλα φυσικά θέλει unlocked bl που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνουν όλοι οι εκτός εγγύησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την είχα περάσει παλιά και πήγαινε άψογα το κινητό,την άλλαξα αργότερα γιατί είμαι άρρωστος με τα φλασαρισματα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω εδώ και 10 μέρες περίπου σε locked bootloader, δεν λαγκαρει καθόλου στις κλήσεις, όπως επίσης και η moonwalker 8. Τώρα όσον αφορά την γενικότερη απόδοση του κινητού μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ως τώρα με unlocked bootloader. Θα το ξεκλειδώσω μόλις βγει σταθερή final 4.4.2

 

προβλιμαμτα αρχίζουν και παρουσιάζονται μετά από 2+ βδομάδες (όπως και στην stock) ;)

 

Για την 2.3.4 υπάρχει και prerooted kernel με cwm ενσωματωμένο αλλα φυσικά θέλει unlocked bl που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνουν όλοι οι εκτός εγγύησης

καθαρά και μόνο θέμα εγγύησης τπτ άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μιας και μολις τελείωσε η εγγύηση και εχω αποφασίσει να κανω root την συσκευή μου εχω να θέσω καποια ερωτήματα περιμένοντας τις απαντήσεις σας. Αρχικά για να κανω unlock bootloader στο κινητο μου καλυτερα να χρησιμοποιήσω τον τροπο που εχει η Sony στο site της μιας και μου φαινεται και ο πιο απλός και "επίσημος" ή καποιον αλλον;; Έπειτα να μου πειτε καποιον ασφαλή τροπο για root μιας και σε youtube και αλλα site δεν τους βγαινει σε πολλούς βγάζοντας προβλήματα γιατι απ'οσο εχω καταλαβει υπάρχουν αρκετοί και τελος πειτε μου ορισμένα custom rom που εχετε δουλέψει ως χρήστες του συγκεκριμένου μοντέλου και βοηθάνε πιο πολυ το κινητο στις λειτουργίες του και οχι μονο αν και απο προηγούμενα μηνυματα εχω καταλαβει πως παιζει πολυ το enigma. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων !! :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εύκολος τρόπος για root στη .544 ics δεν είχε βγεί;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εύκολος τρόπος για root στη .544 ics δεν είχε βγεί;

 

Για τσέκαρε αυτό. http://www.cydiaimpactor.com

 

Με ένα Xperia e πάντως δούλεψε εκεί που όλα όσα είχα βρει σε xda κλπ δεν έκαναν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αυτό. http://www.cydiaimpactor.com

 

Με ένα Xperia e πάντως δούλεψε εκεί που όλα όσα είχα βρει σε xda κλπ δεν έκαναν τίποτα

 

Θα το δοκιμάσω κ αυτό Δημήτρη το βραδάκι!

Μήτσο πέτυχε! Με τη μια κ χωρίς πολλά πολλά!

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτώντας αυτό το κιτ (μπαταρία + εργαλεία) στο ebay αναρωτιώμουνα αν έχει δοκιμάσει κανείς να αντικαταστήσει τη μπαταρία του Xperia P;

http://www.ebay.com/itm/Original-Sony-Battery-AGPB009-A001-1265-mAh-for-Sony-Xperia-P-LT22i-LT22-/141146996338?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item20dd043e72

 

Αν ναι:

1) γίνεται εύκολα;

2) αξίζει τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτώντας αυτό το κιτ (μπαταρία + εργαλεία) στο ebay αναρωτιώμουνα αν έχει δοκιμάσει κανείς να αντικαταστήσει τη μπαταρία του Xperia P;

http://www.ebay.com/itm/Original-Sony-Battery-AGPB009-A001-1265-mAh-for-Sony-Xperia-P-LT22i-LT22-/141146996338?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item20dd043e72

 

Αν ναι:

1) γίνεται εύκολα;

2) αξίζει τον κόπο;

 

1, ναι εύκολα γίνεται..........

2. δεν θα δεις διαφορά μετά από ενάμισι χρόνια χρήσις μπαταρίας που την μέτρησα ήταν 98% health.... so αν καταναλώνει περισσότερο από συνήθως φταίει software

 

+ αν έχεις καμία εφαρμογή της fb στο κινητό αφαίρεσε την είναι δολοφόνος της ram και της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

1, ναι εύκολα γίνεται..........

2. δεν θα δεις διαφορά μετά από ενάμισι χρόνια χρήσις μπαταρίας που την μέτρησα ήταν 98% health.... so αν καταναλώνει περισσότερο από συνήθως φταίει software

 

+ αν έχεις καμία εφαρμογή της fb στο κινητό αφαίρεσε την είναι δολοφόνος της ram και της μπαταρίας

Οπου και να κοιτάξω ένα πράγμα συναντώ...Ντέμης...Έλεος!:lol:

Και πάνω που σκεφτόμουν ποιος θα με βοηθήσει να ξεκλειδώσω bootloader και ποιος θα μου δώσει οδηγίες να ρουτάρω επάνω σε GB...:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το κινητό 1.5 χρόνο περίπου έχει αρκετούς μήνες που το χω rootαρισμένο με περασμένη rom την THE DARK ROM_v2.5 (android 4.1.2) με απειραχτο bootloader δηλαδή αν stock είναι locked τότε τον έχω ακόμη locked. Με αυτή τη λογική, δηλαδή ότι έχω locked bootloader, προχώρησα παρακάτω. Μιας και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την rom θέλω να περάσω cyanogenmod 11 χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό. Διαβάζω και γω εκεί που λέει "First time flashing CyanogenMod 11.0 your device, or coming from another ROM? You need to be on Unlocked bootloader" οπότε λέω πάμε να ξεκλειδώσουμε μπουτλοουντερ. Βρίσκω αυτόν εδώ τον οδηγό και λέω κομπλέ. Έχουμε και λέμε, απορία Νο1, Τι σημαίνει αυτό: "Τον fastboot driver για τη συσκευή μας αν χρησιμοποιούμε υπολογιστή Windows" Απορία Νο2, ΓΙΑΤΙ όταν χρησιμοποιώ αυτή τη διαδικασία ενώ το ΙΜΕΙ που βγάζει το κινητό είναι 15ψήφιο στη φόρμα δέχεται μόνο 14ψήφιο αριθμό και δεν μου έρχεται κανένα e-mail μετά? Απορία Νο3, γιατί ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το κινητό και όταν το συνδέω και με ρωτάει αν θέλω να κάνω εγκατάσταση το PC Companion μόλις κατεβάσει την "Εγκατάσταση Υποστήριξης MTP" μου βγάζει το εξής "Note: PkgMgr.exe has been deprecated. Please update your scripts to use DISM.exe to install, uninstall, configure, and update features ad packages for Windows. See http:...... for more information. Operation failed with 0x80070307 The implementation is not capable of performing the request" ? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις όποιες απαντήσεις.

 

ΥΓ1 Στο πισι τρέχω Windows 8.1 και διάβασα εδώ ότι γενικά και άλλοι έχουν θέμα με την εγκατάσταση MTP

ΥΓ2 Εγκατέστησα ADB & Fastboot σύμφωνα με αυτό και πάτησα "Υ" και στις 2 περιπτώσεις

ΥΓ3 Λογικά κάπου μέσα στις 370 σελίδες που έχει το συγκεκριμένο θέμα θα έχει ξανα αναφερθεί το πρόβλημά μου, αλλά μου είναι πρακτικώς αδύνατο να ελέγξω και τις 370 σελίδες γι αυτό και ρωτάω εδώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα, εγκαθιστώ το Windows Assessment and Deployment Kit for Windows 8.1 από τη σελίδα υποστήριξης των Windows.

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Οπου και να κοιτάξω ένα πράγμα συναντώ...Ντέμης...Έλεος!:lol:

Και πάνω που σκεφτόμουν ποιος θα με βοηθήσει να ξεκλειδώσω bootloader και ποιος θα μου δώσει οδηγίες να ρουτάρω επάνω σε GB...:D

 

Αφού ξέρεις είμαι πανταχού παρόν :p

Ότι θέλει θα σε βοηθήσω αν δεν είναι εδώ στείλε pm

Καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το κινητό 1.5 χρόνο περίπου έχει αρκετούς μήνες που το χω rootαρισμένο με περασμένη rom την THE DARK ROM_v2.5 (android 4.1.2) με απειραχτο bootloader δηλαδή αν stock είναι locked τότε τον έχω ακόμη locked. Με αυτή τη λογική, δηλαδή ότι έχω locked bootloader, προχώρησα παρακάτω. Μιας και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την rom θέλω να περάσω cyanogenmod 11 χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό. Διαβάζω και γω εκεί που λέει "First time flashing CyanogenMod 11.0 your device, or coming from another ROM? You need to be on Unlocked bootloader" οπότε λέω πάμε να ξεκλειδώσουμε μπουτλοουντερ. Βρίσκω αυτόν εδώ τον οδηγό και λέω κομπλέ. Έχουμε και λέμε, απορία Νο1, Τι σημαίνει αυτό: "Τον fastboot driver για τη συσκευή μας αν χρησιμοποιούμε υπολογιστή Windows" Απορία Νο2, ΓΙΑΤΙ όταν χρησιμοποιώ αυτή τη διαδικασία ενώ το ΙΜΕΙ που βγάζει το κινητό είναι 15ψήφιο στη φόρμα δέχεται μόνο 14ψήφιο αριθμό και δεν μου έρχεται κανένα e-mail μετά? Απορία Νο3, γιατί ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το κινητό και όταν το συνδέω και με ρωτάει αν θέλω να κάνω εγκατάσταση το PC Companion μόλις κατεβάσει την "Εγκατάσταση Υποστήριξης MTP" μου βγάζει το εξής "Note: PkgMgr.exe has been deprecated. Please update your scripts to use DISM.exe to install, uninstall, configure, and update features ad packages for Windows. See http:...... for more information. Operation failed with 0x80070307 The implementation is not capable of performing the request" ? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις όποιες απαντήσεις.

 

ΥΓ1 Στο πισι τρέχω Windows 8.1 και διάβασα εδώ ότι γενικά και άλλοι έχουν θέμα με την εγκατάσταση MTP

ΥΓ2 Εγκατέστησα ADB & Fastboot σύμφωνα με αυτό και πάτησα "Υ" και στις 2 περιπτώσεις

ΥΓ3 Λογικά κάπου μέσα στις 370 σελίδες που έχει το συγκεκριμένο θέμα θα έχει ξανα αναφερθεί το πρόβλημά μου, αλλά μου είναι πρακτικώς αδύνατο να ελέγξω και τις 370 σελίδες γι αυτό και ρωτάω εδώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα, εγκαθιστώ το Windows Assessment and Deployment Kit for Windows 8.1 από τη σελίδα υποστήριξης των Windows.

 

Λοιπόν με 8.1 παίζουν κάποιες ασυμβατοτιτες και κάποια θέματα

Για να περάσεις drivers του fastboot πρέπει να απενεργοποιησεις το drivers signature check

Όσο για το email περνάς τα πρώτα 14 ψηφία. Α να μην περνάς ακόμη cm11 έχει κάποια θέμα περίμενε μερικές μέρες μέχρι ο percy βγάλει weekly 4 που από ότι λέει θα έχει σταθερό bluetooth και σταθερό wifi

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε γίνεται τίποτα. Έχω φάει άλλες 3 ώρες σήμερα και δε μπόρεσα να βρω τι φταίει. Θα δοκιμάσω από Windows XP

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε γίνεται τίποτα. Έχω φάει άλλες 3 ώρες σήμερα και δε μπόρεσα να βρω τι φταίει. Θα δοκιμάσω από Windows XP

 

αν δεν καταφέρεις τπτ στείλε μου pm θα σου τα πω αναλυτικά, στην χειρότερη θα μπω με TeamViewer να τελειώνει η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

μπορω να αλλαξω την εικονα της μπαταριας υπαρχει κανενα theme icon και που μπορω να το βρω

 

Κατέβασε το gsam battery. Έχει επιλογή για εικονίδιο μπαταρίας.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...