Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις έγινα κάτοχος αυτού του πραγματικά άψογου smartphone για τα λεφτά του.

Αλλά μόλις έκανα αναβάθμιση σε ICS 4.0.4 μεσω ΟΤΑ και εχω ένα πολύ ενοχλητικό πρόβλημα.

Λειτουργεί συνέχεια ο ήχος αφής της οθόνης και η δόνηση κατά το άγγιγμα της...και ενώ τα απενεργοποιώ απο τις Ρυθμίσεις >Ήχος, αυτες συνεχιζουν και λειτουργούν. Σαν να μην ανταποκρίνονται.....

Υπαρχει λύση για αυτό?????????....γιατί είναι πολύ ενοχλητικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις το 4,0,4 μεκαθαρή εγκατάσταση χάνοντας βέβαια όλα τα αρχεία σου.'Ετσι θα φτιάξει σίγουρα!Espin_eco εννοώ αν φοράει το κινητό screen protector ήδη στην οθόνη οταν το παίρνεις και σου δίνει και δεύτερο..Γιατί αν συμβαίνει αυτο τότε φοράμε διπλό screen protector!Κοιτάζω τις γωνίες και φαίνεται σα να έχει όντως και δεύτερο screen protector απο κάτω!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα....πήγα στις Ρυθμίσεις> Προσβασιμότητα και απενεργοποίησα το TalkBack μια λειτουργία για ατομα με μειωμένη όραση...Τι έχει φτιάξει αυτη η Sony
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα....πήγα στις Ρυθμίσεις> Προσβασιμότητα και απενεργοποίησα το TalkBack μια λειτουργία για ατομα με μειωμένη όραση...Τι έχει φτιάξει αυτη η Sony

 

το εχουν και αλλες εταιριες αυτο. Το πρωτο πραγμα που τρωει σουτ οταν κανω ρουτ.. :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eμένα είχε το κλασικό που έχουν όλα τα κινητά με τη γωνία να έχει τσάκιση και το βγαλα καθώς άλλο το προστατευτικό που χει ένα κινητό του κουτιού και άλλο η μεμβράνες που αγοράζεις (θέμα υγρασίας που εισδύει και διατηρείται αίσθηση αφής κτλ)

Για κάνα 5μερο το δούλεψα έτσι πριν βάλω αυτή που χε στο κουτί

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Είμαι κάτοχος του xperia p κοντά 1,5-2 μήνες. Τo κινητό το πήρα από cosmote. Δυστυχώς δεν έχω πάρει ακόμα ICS όπως αρκετοί άλλοι από ότι διάβασα εδώ. Επειδή όμως ζω στο εξωτερικό (συγκεκριμένα Αυστρία) τον τελευταίο μήνα δεν ξέρω μήπως φταίει το γεγονός ότι έχω μετακινηθεί που έχει αργήσει η αναβάθμιση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πότε περίπου να περιμένω την αναβάθμιση? Επίσης, πώς μπορώ να δω το SI number της συσκευής (Δυστυχώς πέταξα το κουτί που το αναγράφει).

 

Επίσης, πλέον έχω βάλει sim αυστριακής εταιρείας. Μπορεί αυτό να επηρεάσει το πότε θα πάρω την αναβάθμιση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το SI αν δεν κανω λαθος το γραφει κατω απο την μπαταρια.Δηλαδη βγαζεις την μπαταρια και το γραφει εκει που την τοποθετεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το SI αν δεν κανω λαθος το γραφει κατω απο την μπαταρια.Δηλαδη βγαζεις την μπαταρια και το γραφει εκει που την τοποθετεις.

 

Η μπαταρία δεν αφαιρείται από το Xperia P φίλε ...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν αφαιρείται από το Xperia P φίλε ...

 

αχ ρε φιλε...ουτε που μου περασε απο το μυαλο!(δεν εχει τυχει να παρω κινητο με ενσωματωμενη μπαταρια). Oι μονοι τροποι που ξερω ειναι κουτι και αυτος που σου ειπα.Και με μια γρηγορη αναζητηση στο google δεν βρηκα κατι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τραβάς το πλατικό κομματάκι που γράφει xperia,αυτο που είναι κάτω απο τη διάφανη μπάρα,βγαίνει και έχει απο κάτω τους κωδικούς..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις κατι συμπτωσεις ομως! Απο γερμανικό e-shop το αγορασα κι εγω!!

 

Τωρα, σχετικα με αυτο που λες για την καμερα... αν και στην αρχη το υποψιαστηκα, τωρα μαλλον φαινεται πως με επεισες και ισως ξεκαθαριζει το τοπιο.

Μολις ξανατσεκαρα τις φωτογραφιες τις καμερας (με FULL brightness) και επειτα τις ακυρες φωτογραφιες που κατεβασα απτο pc. Στις πρωτες το προβλημα ειναι πολυ εντονο ενω στις δευτερες σχεδον δεν υπαρχει!! (Απλως εμφανιζονται λιγο -πολυ μαλλον- over-saturated, αλλα αυτο προφανως εχει να κανει με την Bravia engine.)

Αρα οντως λοιπον το προβλημα βρισκεται στην καμερα!! Πιστευεις οτι μπορει να λυθει με καποιο update ή ειναι θεμα hardware? :cry:

Προσωπικα πιστευω πως αυτες ειναι οι δυνατοτητες της καμερας.Θα περασω ομως απο ενα πολυκαταστημα που το εχει εκτεθειμενο και θα βγαλω 2-3 φωτογραφιες και θα κανω συγκριση.Αν δω τεραστια διαφορα,που δεν το πιστευω, θα σκεφτω την λυση του σερβις μιας και φωτογραφιες βγαζω ελαχιστες και το κινητο μου ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσαν γρήγορα,ευτυχώς!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδια!!!!! Υπαρχει αλλος τροπος για αναβαθμισει του κινιτου σε ICS εκτός απο PC companion? Κ εκτος απο το να το παω στη ΣΟΝΥ>?

 

Ναι με το sus.μπες στη σελίδα της Sony κ κατέβασε το

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση!!!το κινητο με χρηση αρκετα σκληρη δηλαδη περιπου τρεις ωρες ομιλιας τη μερα αρκετες αναπαντητες αρκετα μυνηματα περιπου ενατριωρο με τετραωρο wifi!!!!και επισης λιγο σκαλισμα σε καμια εφαρμογη κανα angry birds ποσο περιπου διαρκει η μπαταρια ?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση!!!το κινητο με χρηση αρκετα σκληρη δηλαδη περιπου τρεις ωρες ομιλιας τη μερα αρκετες αναπαντητες αρκετα μυνηματα περιπου ενατριωρο με τετραωρο wifi!!!!και επισης λιγο σκαλισμα σε καμια εφαρμογη κανα angry birds ποσο περιπου διαρκει η μπαταρια ?

 

Αναλογά πότε θα μιλήσεις ... Υπολόγισε ότι η μία ώρα ομιλίας είναι περίπου 12%-15% μπαταρία. Επίσης υπολόγισε ότι κάθε 20 λεπτά ανοιχτής οθόνης είναι 10% μπαταρίας. Όσο για τα παιχνίδια είναι αρκετά ενεργοβόρα ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω το κινητό 1 μήνα και το προσέχω αρκετά.Βλέπω όμως οτι αν ρίξω φως στη διάφανη μπάρα φαίνονται μικρές γρατζουνιές πάνω της (στην μπροτινή μεριά,είναι πολύ μικρές και μόνο αν πέσει φως φαίνονται).Είναι τόσο ευαίσθητο πια αυτο το σημείο και γρατζουνιέται στην τσέπη?Το έχει κάνει και στα δικά σας?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω το κινητό 1 μήνα και το προσέχω αρκετά.Βλέπω όμως οτι αν ρίξω φως στη διάφανη μπάρα φαίνονται μικρές γρατζουνιές πάνω της (στην μπροτινή μεριά,είναι πολύ μικρές και μόνο αν πέσει φως φαίνονται).Είναι τόσο ευαίσθητο πια αυτο το σημείο και γρατζουνιέται στην τσέπη?Το έχει κάνει και στα δικά σας?

 

Φαντάζομαι δεν λες τις μικροσκοπικές γραμμές - επαφές που συνδέουν το κάτω μέρος του κινητού (κεραίες κτλ) με το υπόλοιπο, ε?

Κατά τα άλλα όχι, δε χρειάζεται εύκολα τουλάχιστον σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτές τις γραμμές..επιφανειακό εννοώ,πάνω στο πλαστικό!Νομίζω έκανα και ρεκόρ στην αυτονομία της μπαταρίας! http://imageshack.us/a/img267/4453/screenshot2012100215550.th.png http://imageshack.us/a/img819/4453/screenshot2012100215550.th.png Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγινε κατι κουλό... :blink:

Μετα απο 4 (ή 5) πρωτες φορτισεις, παντα κλειστο, και μερικες μεσω PC, σημερα το εβαλα να φορτιζει ΑΝΟΙΧΤΟ στην πρίζα, περιπου στο 12%. Το κοιταζω μετα απο κανα εικοσαλεπτο, ακομα 12%!!!! ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ!!! μετα απο σχεδον 1 ωρα στην πρίζα ήταν ακομα 12%! :shock: μολις το εβγαλα απτη πριζα και το κουμπωσα στο pc....

Ειναι κανα 15λεπτο και ακομα 12% ενω το εικονιδιο δειχνει οτι φορτιζει!

 

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? :sorry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο..δοκίμασε να κάνεις ένα restart και αν δεν φτιάξει περίμενε να τελειώσει η μπαταρία..Αυτο θυμάμαι το πάθαιναν τα παλιά μου sonyericsson οταν δεν έκανε καλή επαφή το παλιοβύσμα που είχαν..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο..δοκίμασε να κάνεις ένα restart και αν δεν φτιάξει περίμενε να τελειώσει η μπαταρία..Αυτο θυμάμαι το πάθαιναν τα παλιά μου sonyericsson οταν δεν έκανε καλή επαφή το παλιοβύσμα που είχαν..

 

αυτο μολις εκανα φιλε και η μπαταρια δειχνει 100% lol

προφανως η ενδειξη ειχε κολλησει στο 12% και με τρομαξε!!

 

Συγνωμη για την αναστάτωση παιδια :lol:

 

Btw, φιλε Orfea μηπως αντιμετωπιζεις και συ καποιο προβλημα με την κιτρινίλα στην οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Εδω είμαστε για οτι σε απασχολήσει!Κάτι έχω παρατηρήσει οταν είμαι στο ιντερνετ..Δηλαδή:Όταν εχω άσπρο φόντο και μόνο κείμενο όλα είναι οκ.Μόλις κατεβάσω τη σελίδα και κάτω κάτω πχ εμφανιστεί ένα μέρος μιας εικόνας τότε σα να κιτρινίζει λίγο το άσπρο φόντο..Δεν ξέρω βέβαια αν είναι θέμα browser..δεν λεχω δοκιμάσει να μπω με chrome ή opera,μπαίνω με τον stock..Εσύ τι έχεις παρατηρήσει?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Όπως εγραψα και στο προηγούμενο μου post, αυτο που εχω παρατηρησει φιλε ειναι εντονη κιτρινίλα στις φωτογραφιες απο την καμερα, κυριως, σε normal mode (ή SceneRocognition) κατω απο το φως του ήλιου ή λάμπας. Το φαινομενο ελατώνεται μόλις απενεργοποιήσω την Bravia Engine ή χαμηλωσω αρκετα το brightness της οθόνης. Ενω σε εσωτερικό χόρο το προβλημα μοιαζει να λυνεται μολις το βαλω σε Party mode, ομως για εξω βγαζει υπερβολικα φωτεινες φωτο.

Μηπως εχω ελλατωματική καμερα? Συμβαινει κατι αναλογο στο δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...