Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αρα λογικα περασες τη νεα εκδοση πανω απο την παλια.

λοιπον, κατεβαζεις το sus http://www.sonymobile.com/gb/tools/update-service/

το κανεις εγκατασταση στον υπολογιστη.. το τρεχεις... ακολουθας τις οδηγιες και θα την βρεις την ακρη.. ευκολο ειναι.

 

το κατεβαζω και ας ελπισουμε. thanks

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση που την έβαλα και στο topic του arc αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν ήξερε κάποιος. Σε αυτό το topic μπορεί να έχω περισσότερες ελπίδες μιας και είναι στην ουσία σχεδόν ίδια κινητά!

 

"Μια απορία!Όπως καταλαβαίνετε η μνήμη του τηλεφώνου μου είναι γεμάτη και μου βγάζει το μήνυμα για ανεπαρκή χώρο κ.α.!Πήγα στις ρυθμίσεις για να δω τι μπορώ να βγάλω και παρατήρησα κάτι. Κάπου έχει ένα πρόγραμμα που λέγεται "αποθηκευτικός χώρος προγράμματος αποθήκευσης" και τα δεδομένα του είναι γύρω στα 32mb(όχι απεγκατάσταση!)! Δεν έκανα φυσικά εκκαθάριση δεδομένων γιατί δεν ξέρω τι πρόκειται να σβήσει!Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά ακόμα δεν βρήκα κάτι!"

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που την έβαλα και στο topic του arc αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν ήξερε κάποιος. Σε αυτό το topic μπορεί να έχω περισσότερες ελπίδες μιας και είναι στην ουσία σχεδόν ίδια κινητά!

 

"Μια απορία!Όπως καταλαβαίνετε η μνήμη του τηλεφώνου μου είναι γεμάτη και μου βγάζει το μήνυμα για ανεπαρκή χώρο κ.α.!Πήγα στις ρυθμίσεις για να δω τι μπορώ να βγάλω και παρατήρησα κάτι. Κάπου έχει ένα πρόγραμμα που λέγεται "αποθηκευτικός χώρος προγράμματος αποθήκευσης" και τα δεδομένα του είναι γύρω στα 32mb(όχι απεγκατάσταση!)! Δεν έκανα φυσικά εκκαθάριση δεδομένων γιατί δεν ξέρω τι πρόκειται να σβήσει!Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά ακόμα δεν βρήκα κάτι!"

 

Root και app2sd ή link2sd για να γλυτωσεις χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται κάτι τέτοιο σχετικά με το πρώτο.

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!:p

Βασικά με λίγη παραπάνω προσοχή κατάλαβα ότι συμβαίνει αν χρησιμοποιήσω το wifi σε flight mode.

Δηλαδή το βάζω κάθε βράδυ σε flight mode, ανοίγω για λίγο το wifi, μπαίνω για λίγο στο ίντερνετ, κλείνω το wifi.

Το πρωί πατώντας το pin για να επανέλθει στο "κανονικό" κατευθείαν ανοίγει το wifi μόνο του!

Μόλις το ξανατσέκαρα!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όχι τον boot loader! Πονοκέφαλο έχεις! Depon παίρνεις, δεν κόβεις το κεφάλι!

Ένα απλό root θα κάνεις!

 

οχι απλα βαριωμουν να κανω ροοτ.... αλλα αφου πρεπει να κανω ροοτ θα ξεκλειδωσω και τον bootloader μια και καλη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Root και app2sd ή link2sd για να γλυτωσεις χωρο.

 

Κάτι τέτοιο με κόβω να κάνω απλώς έλεγα μήπως γλίτωνα έστω και καμιά 30ΜΒ έτσι! Άσε που δεν ξέρω ακόμα τι κάνει αυτό το πρόγραμμα (που ανέφερα) στο σύστημα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

αρα λογικα περασες τη νεα εκδοση πανω απο την παλια.

λοιπον, κατεβαζεις το sus http://www.sonymobile.com/gb/tools/update-service/

το κανεις εγκατασταση στον υπολογιστη.. το τρεχεις... ακολουθας τις οδηγιες και θα την βρεις την ακρη.. ευκολο ειναι.

 

το προβλημα μαλλον λυθηκε. εφτασε στο 8% κ δεν εκλεισε οποτε κ το φορτισα. θα δω πως θα παει. βεβαια ειναι σαν να εκανα φορματ το κινητο και εσβησε τα παντα. δεν με πειραζει ομως. πολλα ευχαριστω. ελπιζω να μην το ξανακανει.

 

εχω ενα θεματακι με το widget Του καιρου. δεν μου βρισκει απο χτες με τιποτα πολη, οποια κ να βαλω. καμια βοηθεια? ή εστω καποιο widget σε αυτο το στυλ (μαρεσα τα κινουμενα σχηματα που εβγαζε με τις καταιγιδες, τις αστραπες και τους φαρους)

Edited by ilias_7610
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι την εργοστασιακη.

εκανα μια αναζητηση κ εδω και κατακαιρους εχουν αναφερει κ αλλοι το ιδιο προβλημα αλλα χωρις λυση.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!:p

Βασικά με λίγη παραπάνω προσοχή κατάλαβα ότι συμβαίνει αν χρησιμοποιήσω το wifi σε flight mode.

Δηλαδή το βάζω κάθε βράδυ σε flight mode, ανοίγω για λίγο το wifi, μπαίνω για λίγο στο ίντερνετ, κλείνω το wifi.

Το πρωί πατώντας το pin για να επανέλθει στο "κανονικό" κατευθείαν ανοίγει το wifi μόνο του!

Μόλις το ξανατσέκαρα!:wacko:

 

Δεν εισαι ο μονος! Το εχω παρατηρησει παρα πολυ καιρο τωρα, και στο neo v που ειχα αλλα και τωρα στο p ! Μαλλον ειναι καποιο μικρο-bug της ics γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

ναι την εργοστασιακη.

εκανα μια αναζητηση κ εδω και κατακαιρους εχουν αναφερει κ αλλοι το ιδιο προβλημα αλλα χωρις λυση.

Δοκίμασε να ξανά περάσεις την πόλη γράφοντας Αθήναι στην αναζήτηση. Αλλιώς Android Weather και είσαι άρχοντας!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ας δώσω κ εγώ τη βοήθεια μου μιας κ το βρήμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έμπαινε τόνος στο Η (Αθήνα). Το θέμα όμως είναι οτι τόνος δεν μπορεί νΑ μπει. Τ9 δεν βγαζει στην εισαγωγη λεξης στις ρυθμισεις του widget. Οπότε το έγραψα στα μηνύματα και μετά copy paste κ το πηρε.

 

Με την 4.0 παρατήρησα ότι η γραφή στο net είναι πολύ αργή. Έχει lag. Υπάρχει ρύθμιση για αυτό?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση; το βρισκω το κινητο στο e-shop στα 170 ευρω. επειδη δεν θελω να δώσω και πολλά λεφτά (μέχρι εκει καλά είναι) αξιζει να το αγορσω; τι εκδοση android θα φοραει; η μνημη του ειναι αρκετη; δεν εχω εμπειρια με αντροιντ και δεν εχω σκοπο να βαλω πολλα πολλα πανω.... βασικα ιντερνετ θα χρησιμοποιω και καποιο gps προγραμμα θελω να βαλω. θα μπορω να χρησιμποιησω οποιο προγραμμα θελω χωρις χρεωσεις? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά μάτια. Το καλύτερο στα λεφτά του!

 

Για τον πλοηγό, θα πρέπει να τον αγοράσεις και μετά δεν θα υπάρχει κάποια άλλη χρέωση (δεδομένα εννοώ). Έκδοση μάλλον θα φοράει την 2.3 αλλά μπορείς εύκολα να εγκαταστήσεις την 4.0.4.

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα το xperia j. Είναι παρόμοιο σε hardware με το neo v και ποιο νέο κινητό με ότι αυτό συνεπάγεται. Η τιμή του είναι περίπου στα 180 ευρώ στα διάφορα μαγαζάκια. Στο λέω για το "J" γιατί το πήρε πρόσφατα ο αδερφός μου και μου άρεσε αρκετά.

Υ.Γ. Έχω το neo v 1+ χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Φιλικά...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο για καποιο λογο και χωρις να εχω πολυασχοληθει με το κινητο παρατηρω μερικα κολληματα κυριως σε ανοιγματα επαφων,μυνηματων ή τηλεφωνου...θελω να του κανω ροοτ αλλα δεν εχω χρονο...υπαρχει καποια αλλη λυση για να βελτιωθει?μερικες φορες ειναι σπαστικο...καποιος launcher που να βοηθουσε τα πραγματα...

 

 

 

 

μπορεις να γραψεις την διαδικασια για να το κανεις?

 

δεν θα σου παρει πολυ χρονο να κανεις root

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ισως σας φανει γελια η ερωτηση αλλα δεν μπορω να μεταφερω τις επαφες στον υπολογιστη... ανοιγω το pc companion και η μονη επιλογη που εχεις ειναι να μεταφερεις απο παλιο τηλεφωνο σε νεο και τετοια... ασε που απο παλιο sony ericson k750i μετεφερα στο καινουργιο sony xreria u με bluetooth τις επαφες και στις μισες δεν μετεφερε τους αριθμους! καμια βοηθεια? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ισως σας φανει γελια η ερωτηση αλλα δεν μπορω να μεταφερω τις επαφες στον υπολογιστη... ανοιγω το pc companion και η μονη επιλογη που εχεις ειναι να μεταφερεις απο παλιο τηλεφωνο σε νεο και τετοια... ασε που απο παλιο sony ericson k750i μετεφερα στο καινουργιο sony xreria u με bluetooth τις επαφες και στις μισες δεν μετεφερε τους αριθμους! καμια βοηθεια? Ευχαριστω!

 

Δοκιμασε το myphone explorer. Κατεβασε το αντιστοιχο προγραμμα και στο πισι και θα κανεις δουλεια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση; το βρισκω το κινητο στο e-shop στα 170 ευρω. επειδη δεν θελω να δώσω και πολλά λεφτά (μέχρι εκει καλά είναι) αξιζει να το αγορσω; τι εκδοση android θα φοραει; η μνημη του ειναι αρκετη; δεν εχω εμπειρια με αντροιντ και δεν εχω σκοπο να βαλω πολλα πολλα πανω.... βασικα ιντερνετ θα χρησιμοποιω και καποιο gps προγραμμα θελω να βαλω. θα μπορω να χρησιμποιησω οποιο προγραμμα θελω χωρις χρεωσεις? ευχαριστω

Νομίζω ότι πλέον μπορείς να κοιτάξεις και για κάτι άλλο. Δεν χρειάζεται να πας στο Neo V

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα κατάφερες τελικα .Σε αυτη τη περίπτωση μπορείς να κάνεις resize τα διαμερίσματα ώστε να απορροφήσεις το πλεόνασμα που υπάρχει με τη μεγλύτερη κάρτα .Σε παρακαλώ ενημέρωσε με γιατι με ενδιαφέρει και μένα

 

ναι τα καταφερα μια χαρα, [ροσπαθουσα πανω απο 20 ωρες και τελικα ηταν τοσο απλο..... οταν ειχα κανει την διαδικασια τοτε στην παλια καρτα εβαλα 1,4GB σε ext3 πολλα δλδ για μια 8αρα, ηθελα να ττο ελατωσω τον χωρο τωρα αφου εβλεπα οτι ειχα πολυ ελευθερο, αλλα δεν γινοταν, καθως εγινε ακριβως αντιγραφο και στην χωριτηκοτητα στη καινουρια καρτα, αλλα δεν πειραζει.

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το usb on the go

με πιο καλώδιο δουλεύει;

 

βλέπει τα στικακια; ή θέλει τροφοδοσία;

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα το xperia j. Είναι παρόμοιο σε hardware με το neo v και ποιο νέο κινητό με ότι αυτό συνεπάγεται. Η τιμή του είναι περίπου στα 180 ευρώ στα διάφορα μαγαζάκια. Στο λέω για το "J" γιατί το πήρε πρόσφατα ο αδερφός μου και μου άρεσε αρκετά.

Υ.Γ. Έχω το neo v 1+ χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Φιλικά...

 

θα προτιμουσα το neo v λογω ληψης hd video. στην περιπτωση που αγορασω το J απο αυτα τα "μαγαζακια" επειδη ειμαι στην επαρχια πως καλυπτομαι απο εγγυηση? το στελνω πισω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ξερετε καποιον player να μπορω να παιιξω ασυρματα ταινιες με ξεχωριστους υποτιτλους που εχω στο κινητο μου,στην τηλεοραση μεσω ασυρματου internet?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια custom παιζει για το u;κ αν ναι καποιο λινκ σας παρακαλώ. ..θελω αν γινεται να το κανω πιο γρηγορο...γιατι η γυναικα μου θα με σκοτωσει με τα κολλήματα που τρώει. ..αν καποιος ξερει κατι παρακαλω...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...