Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον έχει CM 10: στις επιλογές->επιδόσεις υπάρχουν, εκτός από τις ρυθμίσεις του επεξεργαστή, και άλλες τρεις επιλογές (Διαχείριση μνήμης, Διαφάνεια 16bit και Βελτίωση επιφάνειας). Έχετε ασχοληθεί καθόλου με αυτές; Τι θα προτείνεται να τα βάλω;

 

Edit: Και επίσης κάποια λύση για τη φωτεινότητα γιατί μου φαίνεται κάπως χαμηλή. Δοκίμασα το disable autobrightness xperia αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει, εκτός και αν έκανα εγώ κάτι λάθος......

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν δουλευει το ραδιο απο καμια αλλη ρομ

 

οσο για κερνελ http://d-h.st/users/maxworks/?fld_id=9347&s=file_name&d=ASC

 

και συγκεκριμενα τον NEO_NE4f_boot.img

 

τον kernel τον περνας με flashtool?οπως καναμε στο x8?σκεφτομαι να βαλω την ultimate hd 2.0.2!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

τον kernel τον περνας με flashtool?οπως καναμε στο x8?σκεφτομαι να βαλω την ultimate hd 2.0.2!!!

 

Τον kernel τον περνας ειτε με το flashtool ειτε με το fastboot.Αρκει να εχεις ξεκλειδωτο bootloader ετσι?Απο προσωπικη εμπειρια πλεον περναω μονο με fastboot γιατι οσες φορες το εκανα με το flashtool κατι δεν γινοταν σωστα και ειχα τρελλο baterry drain.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με το προβλημα.

κατεβασα μια εφαρμογη σχετικα με καλιμπραρισμα μπαταριες οπως μου ειχε πει καποιο μελος απο εδω. αφου το εκανα 2-3 φορες, το προβλημα δυστηχως δεν διορθωθηκε. πλεον οταν φτανει στο 25% το τηλ κλεινει. δεν ξερω τιμπορει να φταιει αλλα αρχιω να ξενερωνω. καμια αλλη ιδεα υπαρχει?

 

 

με το προβλημα να παρεμενει, εκανα μια αναβαθμηση στην 4.0 για να δω μηπως κ φτιαξει.

βασικα ειδα καποιες μικροδιαφορες σε σχεση με την 2.3 που ημουν και θα ηθελω λιγο τα φωτα σας.

δεν βρηκα widget για τα αγαπημενα.

επισης, ψαχνω μια εφαρμογη που να μου δειχνει ποσα mb εχω καταναλωσει και να μπορω να το ρυθμιζω οταν φτανω σε καποια συγκεκριμενα mb. να μην ξεπερναμε το οριο. στην 2.3 ειχε ενα τετοιο widget (το data monitor), στην 4.0 δεν βρισκω κατι.

Edited by ilias_7610
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

με το προβλημα να παρεμενει, εκανα μια αναβαθμηση στην 4.0 για να δω μηπως κ φτιαξει.

βασικα ειδα καποιες μικροδιαφορες σε σχεση με την 2.3 που ημουν και θα ηθελω λιγο τα φωτα σας.

δεν βρηκα widget για τα αγαπημενα.

επισης, ψαχνω μια εφαρμογη που να μου δειχνει ποσα mb εχω καταναλωσει και να μπορω να το ρυθμιζω οταν φτανω σε καποια συγκεκριμενα mb. να μην ξεπερναμε το οριο. στην 2.3 ειχε ενα τετοιο widget (το data monitor), στην 4.0 δεν βρισκω κατι.

 

Το widget για τα αγαπημενα δεν υπαρχει στην ICS.Περιμενε λιγο γιατι το εχουν ανεβασει κατα καιρους καποια παιδια.Ολο και καποιος θα κανει το καλο.Για τα δεδομενα πας ρυμισεις-χρηση δεδομενων.Αλλιως κατεβαζεις το 3G watchdog απο το playstore.

Link to comment
Share on other sites

με το προβλημα να παρεμενει, εκανα μια αναβαθμηση στην 4.0 για να δω μηπως κ φτιαξει.

βασικα ειδα καποιες μικροδιαφορες σε σχεση με την 2.3 που ημουν και θα ηθελω λιγο τα φωτα σας.

δεν βρηκα widget για τα αγαπημενα.

επισης, ψαχνω μια εφαρμογη που να μου δειχνει ποσα mb εχω καταναλωσει και να μπορω να το ρυθμιζω οταν φτανω σε καποια συγκεκριμενα mb. να μην ξεπερναμε το οριο. στην 2.3 ειχε ενα τετοιο widget (το data monitor), στην 4.0 δεν βρισκω κατι.

 

απλα το κανεις εγκατασταση...

https://rapidshare.com/#!download|984p1|795852166|widgetfavouritepeople.apk

Link to comment
Share on other sites

Το widget για τα αγαπημενα δεν υπαρχει στην ICS.Περιμενε λιγο γιατι το εχουν ανεβασει κατα καιρους καποια παιδια.Ολο και καποιος θα κανει το καλο.Για τα δεδομενα πας ρυμισεις-χρηση δεδομενων.Αλλιως κατεβαζεις το 3G watchdog απο το playstore.

 

εγω για τις αγαπημενες επαφες εχω το favorit ενα αστερακι ειναι και στην 2.3 αυτη ειχα και τωρα στην 4 αυτο εχω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Στην ICS έχω παρατηρήσει 2 πραγματάκια.

Το πρώτο είναι ότι όποτε γυρίζω από flight mode σε normal ανοίγει αυτόματα το ασύρματο δίκτυο.

Το δεύτερο είναι ότι πριν περάσω την ICS στο κουμπί On/Off υπήρχε και η επιλογή "Λήψη στιγμιότυπου οθόνης". Αυτό δεν υπάρχει πλέον και δεν ξέρω γιατί.

Το πρώτο συμβαίνει και σε άλλους;

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο για καποιο λογο και χωρις να εχω πολυασχοληθει με το κινητο παρατηρω μερικα κολληματα κυριως σε ανοιγματα επαφων,μυνηματων ή τηλεφωνου...θελω να του κανω ροοτ αλλα δεν εχω χρονο...υπαρχει καποια αλλη λυση για να βελτιωθει?μερικες φορες ειναι σπαστικο...καποιος launcher που να βοηθουσε τα πραγματα...

 

λοιπον φιλοι μου περασα την συγκεκριμενη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599516

βασισμενη στην gb και το κινητο πεταει!!!!

αλλα με εκεινο που εχω παθει την πλακα μου πιστεψτε με ειναι με το σημα του wifi του κινητου μας

θα μου πειτε τι μ.....ιες μας λες πως ειναι δυνατον,κι ομως

δεν ξερω τι να πω...πιανω internet σε σημεια-αποστασεις που πριν δεν εβρισκε καν το ρουτερ.

και το κυριοτερο δεν το χανει με τιποτα.

μιλαμε οτι εχουμε και γ@μω τα κινητα...ενα ψεγαδακι ειχε με την σταθεροτητα και την εμβελεια

του σηματος....εβρεθει και αυτο.

 

υ.γ καλα στην δουλεια,κατι iphoneακηδες τους εχω πεθανει στο πειραγμα!!!

να ειστε καλα...απλως ηθελα να μοιραστω τη χαρα μου!!

 

 

μπορεις να γραψεις την διαδικασια για να το κανεις?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Στην ICS έχω παρατηρήσει 2 πραγματάκια.

Το πρώτο είναι ότι όποτε γυρίζω από flight mode σε normal ανοίγει αυτόματα το ασύρματο δίκτυο.

Το δεύτερο είναι ότι πριν περάσω την ICS στο κουμπί On/Off υπήρχε και η επιλογή "Λήψη στιγμιότυπου οθόνης". Αυτό δεν υπάρχει πλέον και δεν ξέρω γιατί.

Το πρώτο συμβαίνει και σε άλλους;

οταν λες ασυρματο δικτυο? -wifi?

οσο για την ληψη στιγμ. οθονης πλεον γινεται πατωντας και κρατωντας πατημενα ταυτοχρονα το Volume down μαζι με το on/off

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ασυρματο δικτυο? -wifi?

Ναι το wifi εννοώ.

οσο για την ληψη στιγμ. οθονης πλεον γινεται πατωντας και κρατωντας πατημενα ταυτοχρονα το Volume down μαζι με το on/off

Είπα κι εγώ. Είναι δυνατόν να το εξαφάνισαν τελείως;:p

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το wifi εννοώ.

περιεργο.. νομιζω δεν εχει ξανα αναφερθει κατι τετοιο... παντως μολις το δοκιμασα σε custom rom ics (jelly sandwich 9) δεν ανοιγει wifi μετα απο λειτουργια πτησης !

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο για καποιο λογο και χωρις να εχω πολυασχοληθει με το κινητο παρατηρω μερικα κολληματα κυριως σε ανοιγματα επαφων,μυνηματων ή τηλεφωνου...θελω να του κανω ροοτ αλλα δεν εχω χρονο...υπαρχει καποια αλλη λυση για να βελτιωθει?μερικες φορες ειναι σπαστικο...καποιος launcher που να βοηθουσε τα πραγματα...

 

Launcer δεν ειναι αυτο που θα σε βοηθησει αλλα καποιος dialer αν ψαξεις στο playStore (π.χ. EXDialer)

να φανταστω πως εχεις την ics 4.0.4 ?

για τα μηνυματα δοκιμασε το hanndset sms παλι απο το playStore

αν παλι δεν μεινεις ικανοποιημενος κρατα ενα backup οτι χρειαζεσαι και κανε επαναφορα εργοστ.δεδομ. που ειναι στις

ρυθμισεις/δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας και επαναφορα

Link to comment
Share on other sites

στην δουλεια πριν την αναβαθμηση, η σκαλα του σηματος ηταν φουλ.

σημερα ομως, πρωτη μερα εδω με την νεα εκδοση, το σημα δειχνει ασθενεσταρο (1-2 σκαλες). πρεπει να κανω καμια ρυθμιση?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, έχω χάσει αρκετά επεισόδια, έχει βγει καμία καλή Rom η μόνο η ultimate?

 

Εγώ θα σου πρότεινα την CM10. Είναι ακόμη nightly βέβαια αλλά είναι πολύ σταθερή και γρήγορη, δεν έχω εντοπίσει κάποιο ενοχλητικό bug και είναι και πιο smooth από την Ultimate. Είναι πολύ καλύτερη από την CM9 που είχαν βγάλει πάντως γιατί έχει πολλές επιλογές και ρυθμίσεις, τα παλικάρια τα έχουν σκεφτεί όλα, ή τουλάχιστον όσα έχω χρειαστεί υπάρχουν από ρυθμίσεις (statusbar, toggles .......). Το κινητό μας τα πάει μία χαρά με Jelly Bean και ας λέει η Sony, ειδικά αν καταφέρουν να φτιάξουν kenrnel 3.4 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2044262) θα είναι κορυφή!

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γραψεις την διαδικασια για να το κανεις?

 

How o Install MIUIv2:

1) Download & copy ROM file to your SD-card

2) Copy and flash kernel for your phone from the ROMs archive. (ARC/s, NEO/v and RAY have different kernels)

3) Enter in to CWM and do factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache.

4) Flash ROM using "Install zip from SD-card"

5) Reboot your phone.

6) 1st boot will be much longer (5 mins maximum)

7) Reboot after 1st boot.

Link to comment
Share on other sites

Είχα απεγκαταστησει την εφαρμογή του YouTube με το titanium και άνετα αποφάσισα να την ξανά βάλω.

Έχει μπεί κανονικά άλλα δε θα έπρεπε όταν πχ από το Facebook παρακολουθώ βίντεο να δίνει επιλογή για αναπαραγωγή από την εφαρμογή του YouTube;;;

Link to comment
Share on other sites

Στην ICS έχω παρατηρήσει 2 πραγματάκια.

Το πρώτο είναι ότι όποτε γυρίζω από flight mode σε normal ανοίγει αυτόματα το ασύρματο δίκτυο.

Το δεύτερο είναι ότι πριν περάσω την ICS στο κουμπί On/Off υπήρχε και η επιλογή "Λήψη στιγμιότυπου οθόνης". Αυτό δεν υπάρχει πλέον και δεν ξέρω γιατί.

Το πρώτο συμβαίνει και σε άλλους;

Είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται κάτι τέτοιο σχετικά με το πρώτο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κ μετά την αναβάθμιση το πρόβλημα δεν έφτιαξε. Στο 29% έκλεισε. Θα το πάω στο service για να μην το πετάξω σε κάνα τοιχο
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κ μετά την αναβάθμιση το πρόβλημα δεν έφτιαξε. Στο 29% έκλεισε. Θα το πάω στο service για να μην το πετάξω σε κάνα τοιχο

την αναβαθμιση πως την εκανες?

εγω στη θεση σου πριν παω για service θα κρατουσα backup τηλ.καταλογο μηνυματα η τελος παντων οτι θες, και μετα θα εκανα μια επαναφορα με το sus σαν τελευταια ελπιδα..

Link to comment
Share on other sites

Backup κράτησα. Το σύνδεση στο pc , βρήκε νέα έκδοση κ προχώρησα. Επαναφορά πως κάνω?
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Backup κράτησα. Το σύνδεση στο pc , βρήκε νέα έκδοση κ προχώρησα. Επαναφορά πως κάνω?

αρα λογικα περασες τη νεα εκδοση πανω απο την παλια.

λοιπον, κατεβαζεις το sus http://www.sonymobile.com/gb/tools/update-service/

το κανεις εγκατασταση στον υπολογιστη.. το τρεχεις... ακολουθας τις οδηγιες και θα την βρεις την ακρη.. ευκολο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

111.png

τα καταφερα και μεταφερα ολα τα αρχεια με το "EASEUS Partition Maste" απο την καρτα των 8 στην καρτα τον 16gb, αλλα μενει ελευθερο 7.13gb, πως γινετε να τα βαλω με το υπολοιπο fat32 6gb χωρις να χαθουν τα αρχεια στο υπάρχον διαμερισμα, και χωρις να πειραχτει φυσικα και το διαμερισμα του ext3. ξερεις κανεις να με βοηθησει;

 

Φιλε μου τα κατάφερες τελικα .Σε αυτη τη περίπτωση μπορείς να κάνεις resize τα διαμερίσματα ώστε να απορροφήσεις το πλεόνασμα που υπάρχει με τη μεγλύτερη κάρτα .Σε παρακαλώ ενημέρωσε με γιατι με ενδιαφέρει και μένα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...