Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεγεια φιλε Αρη.Πανεμορφο το κινητο σου!καλοριζικο!

 

Σ ευχαριστω Κωνστατινε, να σαι καλα! Κι εγω ειμαι της αποψης οτι ειναι πανεμορφο.

 

Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση είναι το γιατί δεν έχει αντιχαρακτική οθόνη;;; Στο iPod touch 4g που έχω το χρησιμοποιώ καθημερινά και ποτέ μου δεν είδα κάποια γρατσουνιά στην οθόνη! Και φυσικά πάντα ήμουν αντιθέτως στην χρήση τέτοιον after market ανταλλακτικών! Απλά σκέφτομαι ότι ίσως για να το δίνει η Sony μαζί με την συσκευή προφανώς έχει χρησιμοποιήσει χαμηλής ποιότητα οθόνη η οποία χαράσσεται πολύ εύκολα!

Τώρα δεν ξέρω αν βγαίνω και εκτός θέματος, αλλά απορώ πως τοποθετείς μια ζελατίνα στην οθόνη του κινητού σου και καταφέρνεις να μην έχει αέρα από κάτω σκόνη ή οτιδήποτε άλλο;;;;

 

Δεν ξερω φιλε Δημητρη τι ποιοτητα γυαλιου χρησιμοποιει η sony στις οθονες της. Εχω κι εγω το ιδιο ipod και οντως δεν εχει παθει τιποτα παρολο που δεν του εχω βαλει προστασια. Δεν ξερω τι ποιοτητα χρησιμοποιει ο ενας και τι ο αλλος.

Μπορει οντως να εχει χρησιμοποιησει μιας μετριας ποιοτητας γυαλι αλλα δεν μπορω να το ξερω με σιγουρια για να στο πω. :)

Οσο για το τελευταιο ερωτημα σου, αμα δεις στην φωτογραφια θα δεις οτι μαζι με το screen protector, εχει και ενα πανακι και ενα σκληρο παραλληλογραμο πλαστικο. Πρωτα καθαριζεις με το πανακι την οθονη, επειτα παιρνεις το screen protector και το ευθυγραμιζεις με την κατω μερια της οθονης και αφου το κανεις αυτο ταυτοχρονα παρινεις με το αλλο χερι σου το πλαστικο. Τελος, αφου βαζεις σιγα σιγα την μεμβρανη με το αλλο χερι σου περνας το μερος που κολλησε η μεμβρανη για να μην εχει κανενα κενο αερος.

Αμα πας παντως στο youtube και κανεις αναζητηση "screen protector" θα βρεις παρα πολλα βιντεακια που δειχνουν βημα βημα το πως γινεται σε περιπτωση που δεν σε καλυψα.

 

Καλομιλητο :)

Σε αρκετα τηλεφωνα η sony βαζει screen protector.

Αρκετοι δεν το καταλαβαινουν οτι εχει επανω screen protector και νομιζουν οτι την εχουν κανει γρατζουνιες :lol: :p

 

Ναι αυτο ειναι αληθεια. Το εχω διαβασει και σε αλλα topics. Δεν ειναι και τοσο δυσκολο παντως..:p

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια κριμα παντως γιατι οταν το ειδα το κινητο μου αρεσε παρα πολυ και θα ηθελα να το παρω αλλα με το που ειδα το sar του τοσο υψηλο.....

Κριμα παντως.... :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω εδώ και λίγες μέρες το κινητό, πάω να κάνω update το λογισμικό στην 4 μέσω pc companion Και μ βγάζει error. Ξέρεται κάτι? Κανονικά πλαγκαρισμένο το κινητό με το usb και αναγνωρισμένο απο το προγραμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες κάθε φορά που βάζω μία rom για ξεκλείδωτο bootloader συμβαίνει το ίδιο πράγμα: το κινητό κολλάει εκεί που λέει "Sony Ericsson" ή "Sony" ,αν πρόκειται για ICS, για πολύ ώρα και δεν ανοίγει καθόλου. Για παράδειγμα εγκατέστησα αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1570499 , έκανα ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες και τίποτα, τα ίδια. Μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Υ.Γ. Ο bootloader είναι σίγουρα ξεκλείδωτος γιατί όταν περνάω custom kernel και αφήνω stock rom δουλεύει κανονικά και τον αναφέρει στις πληροφορίες.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

για δωστε μου λιγο τα φωτα σας. σημερα το πρωι, μπηκα λιγο στο ιντερνετ απο το τηλ. εκανα μια πλοηγηση καπου στα 15 λεπτα. οταν βγηκα, προσεξα οτι ο διαθεσιμος χωρος αποθηκευσης, ειχε μειωθει κατα 7 mb, χωρις να κανω καποια αναβαθμιση σε καποια εφαρμογη.

αυτος ο χαμενος χωρος, που πηγε?

 

αν δω τον διαθεσιμο χωρο μεσα απο τις ρυθμισεις-εφαρμογες, μου δειχνει 199mb.

αν παω μεσα απο τις υθμισεις-αποθηκευτικος χωρος και απο την εφαρμογη APP2SD, ο χωρος ειναι 179mb

Edited by ilias_7610
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

για δωστε μου λιγο τα φωτα σας. σημερα το πρωι, μπηκα λιγο στο ιντερνετ απο το τηλ. εκανα μια πλοηγηση καπου στα 15 λεπτα. οταν βγηκα, προσεξα οτι ο διαθεσιμος χωρος αποθηκευσης, ειχε μειωθει κατα 7 mb, χωρις να κανω καποια αναβαθμιση σε καποια εφαρμογη.

αυτος ο χαμενος χωρος, που πηγε?

 

αν δω τον διαθεσιμο χωρο μεσα απο τις ρυθμισεις-εφαρμογες, μου δειχνει 199mb.

αν παω μεσα απο τις υθμισεις-αποθηκευτικος χωρος και απο την εφαρμογη APP2SD, ο χωρος ειναι 179mb

 

Πανε ρυθμισεις-εφαρμογες και επελεξε τον browser...πιθανον ειναι η μνημη cache που κραταει οπως αρκετουτσικα mb κραταει και το market και μπορεις να διαγραψεις οποτε θελεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω εδώ και λίγες μέρες το κινητό, πάω να κάνω update το λογισμικό στην 4 μέσω pc companion Και μ βγάζει error. Ξέρεται κάτι? Κανονικά πλαγκαρισμένο το κινητό με το usb και αναγνωρισμένο απο το προγραμα.

 

Κάνε το με SEUS (τωρα πλέον SUS).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Jimmys ποιο ειναι το app που εχεις βαλει και εχεις στη status bar το wifi και τα αλλα?.

 

δοκιμασε αυτο κανει την ιδια δουλεια

 

ο φιλος μας παραπανω εννοει αυτο

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση! Δεχεται micro-sd για επεκταση μνημης! Ειμαι μεταξυ του u και του p ειδικα αυτη η φωτιζομενη "μπαρα" ειναι ολα τα λεφτα! Απλα γιατι να μην εχει 1GB RAM; :(
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση! Δεχεται micro-sd για επεκταση μνημης! Ειμαι μεταξυ του u και του p ειδικα αυτη η φωτιζομενη "μπαρα" ειναι ολα τα λεφτα! Απλα γιατι να μην εχει 1GB RAM; :(

Οχι φιλε μου δεν δεχεται δυστυχως sd καρτες. Γενικα εχει μικρη μνημη, μοκις 4 gb αμεσα διαθεσιμα για τον χρηστη.

Αμα εισαι user που εχει απαιτησεις απο το κινητο του και χρειαζεται μνημη δεν ειναι το κινητο αυτο για εσενα, αποψη μου βεβαια.

Αμα εισαι αναμεσα σε αυτο και το P και εισαι οντως τετοιου ειδους χρηστης πηγαινε στο 2ο. Και αλουμινενια πλατη εχει και μεγαλυτερη μνημη με επεκταση και γενικα ειναι πιο πανω απο το U. Kαι μεγαλυτερη οθονη εχει, 4΄.

Αμα θες μια συσκευη για 2ο κινητο, πχ εγω γι αυτο το θελω, τοτε ειναι παραπανω απο μια χαρα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν δεχεται δυστυχως sd καρτες. Γενικα εχει μικρη μνημη, μοκις 4 gb αμεσα διαθεσιμα για τον χρηστη.

Αμα εισαι user που εχει απαιτησεις απο το κινητο του και χρειαζεται μνημη δεν ειναι το κινητο αυτο για εσενα, αποψη μου βεβαια.

Αμα εισαι αναμεσα σε αυτο και το P και εισαι οντως τετοιου ειδους χρηστης πηγαινε στο 2ο. Και αλουμινενια πλατη εχει και μεγαλυτερη μνημη με επεκταση και γενικα ειναι πιο πανω απο το U. Kαι μεγαλυτερη οθονη εχει, 4΄.

Αμα θες μια συσκευη για 2ο κινητο, πχ εγω γι αυτο το θελω, τοτε ειναι παραπανω απο μια χαρα.

 

Και το P δεν δέχεται κάρτες μνήμης.

Το box δίνει 50 GB στα xperia.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.box.android&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ib3guYW5kcm9pZCJd

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν δεχεται δυστυχως sd καρτες. Γενικα εχει μικρη μνημη, μοκις 4 gb αμεσα διαθεσιμα για τον χρηστη.

Αμα εισαι user που εχει απαιτησεις απο το κινητο του και χρειαζεται μνημη δεν ειναι το κινητο αυτο για εσενα, αποψη μου βεβαια.

Αμα εισαι αναμεσα σε αυτο και το P και εισαι οντως τετοιου ειδους χρηστης πηγαινε στο 2ο. Και αλουμινενια πλατη εχει και μεγαλυτερη μνημη με επεκταση και γενικα ειναι πιο πανω απο το U. Kαι μεγαλυτερη οθονη εχει, 4΄.

Αμα θες μια συσκευη για 2ο κινητο, πχ εγω γι αυτο το θελω, τοτε ειναι παραπανω απο μια χαρα.

 

Εχεις δικιο φιλε μου! Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη! Μαλλον για το P θα παω,απλα μου αρεσει πολυ το φως της μπαρας :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο φιλος Θανασης. Ουτε το P παιρνει επεκταση. Και οντως υπαρχει και η λυση του box. Το ειχα ξεχασει τελειως. Ευχαριστω Θαναση που με διορθωσες.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες κάθε φορά που βάζω μία rom για ξεκλείδωτο bootloader συμβαίνει το ίδιο πράγμα: το κινητό κολλάει εκεί που λέει "Sony Ericsson" ή "Sony" ,αν πρόκειται για ICS, για πολύ ώρα και δεν ανοίγει καθόλου. Για παράδειγμα εγκατέστησα αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1570499 , έκανα ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες και τίποτα, τα ίδια. Μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Υ.Γ. Ο bootloader είναι σίγουρα ξεκλείδωτος γιατί όταν περνάω custom kernel και αφήνω stock rom δουλεύει κανονικά και τον αναφέρει στις πληροφορίες.

δες λίγο τις οδηγίες αυτού του οδηγού http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1674506 .είχα και εγώ ανάλογο θέμα.μήπως πρέπει να τικάρεις την επιλογή 2 (no final vertification check) στην εικόνα 4 του οδηγού που σου έδωσα

Link to comment
Share on other sites

αν ενεργοποιησω το gps για να χρησημοποιησω το endomondo...χρεωνει το ιντερνετ?

 

Απλά καταγράφει την διαδρομή.

Χρέωση δεδομένων θα έχεις αν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα και επιλεξεις να ανεβάσεις την άσκηση που έκανες στον λογαριασμό σου στο endomomdo. Αυτό όμως μπορείς να το κάνεις απλά με συγχρονισμό μέσω wi-fi

Link to comment
Share on other sites

Αλάνια, δεν έκανα backup με titanium μετά από το ρουταρισμα και δεν μπορώ να κάνω update μέσω WiFi ..τώρα πως μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις χωρίς να χάσω τα αρχεία μου;
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ο bootloader είναι σίγουρα ξεκλείδωτος γιατί όταν περνάω custom kernel και αφήνω stock rom δουλεύει κανονικά και τον αναφέρει στις πληροφορίες.

 

1. δουλευει καστομ κερνελ με στοκ ρομ?.... !!...:alien:

2. μπορω να τον φλασαρω σε ηδη εγκατεστημενη στοκ ICS ?? ...η θελει "στησιμο" απ την αρχη?

3. ποιον καστομ κερνελ θα προτεινες?

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρισκω αυτο που λες.

βρες την εφαρμογη που χρεισιμοποιηεις να μπεις στο ιντερνετ και κανε εκκαθαρση δεδομενων(χανονται και οι κωδικοι που εχεις αποθυκευσει) ή αλλιως πηγαινε στην καρτα μνημης με καποιον file manager και δες ολα σου τα αρχεια

Παιδιά root για την ICS 4.0.4 δεν παίζει?

το κανουν με flashtool -περασμα kernel της 4.0.3 - root- και ξαναπερασμα kernel 4.0.4

ποιο αναλυτικα εδω

Αλάνια, δεν έκανα backup με titanium μετά από το ρουταρισμα και δεν μπορώ να κάνω update μέσω WiFi ..τώρα πως μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις χωρίς να χάσω τα αρχεία μου;

γινε λιγο ποιο σαφης να σε βοηθησουμε,τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα δυο αναβαθμίσεις την ics και από τότε έχω ένα σωρό προβλήματα κυρίως με το wifi. συνδέομαι σε ένα router παίζει κανονικά, φεύγω, και μετά την επόμενη όταν πάω να συνδεθώ δεν γίνεται τίποτα. Συνδέεται μου γράφει συνδεδεμένο αλλά ίντερνετ δεν έχω. Αν αλλάξω κανάλι στο ρουτερ τότε ξανασυνδέομαι κανονικά. Για μία φορά. Αυτό μου συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα ασύρματα ρουτερς. Δεν μπορώ να βρω λύση ταλαιπωριέμαι εδώ κι πόσες μέρες.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσω την ics μου δυο εκδόσεις πίσω, να την κάνω δηλαδή όπως όταν πήρα το τηλέφωνο; ή θα πρέπει να κοιτάξω άλλη έκδοση ανδρόιδ; Μήπως να πάω σε gb ή nordic?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...