Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Επειδή δε πάει άλλο με τη χωρητικότητα του κινητού και δε κάθε αναβάθμιση εφαρμογής λέει ότι δεν υπάρχει χώρος,

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω partition τη κάρτα και να μην έχω πλέον αυτό το πρόβλημα;

Εννοείται πως είμαι root

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά!

Επειδή δε πάει άλλο με τη χωρητικότητα του κινητού και δε κάθε αναβάθμιση εφαρμογής λέει ότι δεν υπάρχει χώρος,

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω partition τη κάρτα και να μην έχω πλέον αυτό το πρόβλημα;

Εννοείται πως είμαι root

 

Καλημέρα Μαίρη, πήγαινε εδώ http://www.greek-android.gr/topic/263-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-link2sd-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-sd/ αναλυτικές οδηγίες και πολύ εύκολο να το εκτελέσεις, Κάνε τουλάχιστον 1gb χώρο στην κάρτα σου, στείλε μου pm όταν το κάνεις.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα viper και τω παιδιά...έκανα μια πλήρη φόρτιση και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει...φαίνεται πολύ ωραία όμως με περισσότερες δυνατότητες...έχω κάποια κενά βέβαια οποίος την έχει αναλύσει καλά ας μ στείλει πμ να ρωτήσω...

 

εμενα εμεινε στην αρχικη οθονη με τα χρωματα κι καποια στιγμη μετα απο 5-6 λεπτα ανοιξε αλλα με τα μισα πραγματα και δεν εκλεινε και δεν μπορουσα να παω πουθενα εκλεινε η οθονη αμεσως και αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια να γυρισω παλι στην ICS με flashtool

να ξανα γινω root κλπ και περασα παλι την zelly που για μενα ειναι πολυ καλη αφου εβαλα και την HD και μου φανηκε πολυ φτωχη σε σχεση με την zelly στην οποια θα παραμεινω και δεν κανω αλλες αλχημειες

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

ALL DONE!!!

Press any key to continue . . .[/code]

 

Δοκιμασε να κανεις extract τα αρχεια του doomlord χυμα στο C:...Οχι σε καποιο αλλο subfolder.Ακουγεται χαζο ξερω αλλα μονο ετσι γινεται.Δοκιμασε και πες.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα κ εγω αυτες τις 3 rom την zelly cream 2,5 κ την Smart Xperia ™ ROM JB / ICS ,ultimate hd 3.0.2 k την 2.0 με ξεκλειδωτο bootloader,η zelly cream 2,5 νομιζω οτι ειναι μια ταχυτητα πανω απο ολες.....ενα αλλο που παρατηρησα σε αυτες τις roms οταν εισαι στο μενου εξουσια κ κανεις την επιλογη reboot,cwm recovery η screenshots αυτα τα 3 δουλευουν κανονικα!οταν κανεις απενεργοποιηση ομως δν δουλευει σωστα η επιλογη αυτη με αποτελεσμα να σου βγαζει μια απο τις 3 παραπανω επιλογες.ο πυρηνας δν φταιει παντως!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

bootloader unlocked

ξανακατεβασα doomlords tools χυμα στο C

rooted

 

μου εσπασε τα νευρα,αλλα τα καταφερα..κατι σκαλωμα ετρωγε...

 

ηρθε η ωρα να παιξω με ρομς και κερνελς τωρα!!

 

ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

[quote=sofix;46boot loader loader unlocked

ξανακατεβασα doomlords tools χυμα στο C

rooted

 

μου εσπασε τα νευρα,αλλα τα καταφερα..κατι σκαλωμα ετρωγε...

 

ηρθε η ωρα να παιξω με ρομς και κερνελς τωρα!!

 

ευχαριστω για την βοηθεια!

 

Αν ξεκλειδωσες bootloader δε χρειαζεται να κανεις root..απλα περνάς εναν custom kernel πχ suave που έχουν pre installed το cwm και φλασαρεις οτι ROM θες...όλες οι custom είναι prerooted..

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα στο πέρασμα της viper, γράφω 2-3 πράγματα που κατάλαβα:

 

Στον aroma:

1) Επιλέξτε LAUNCHER μόνο τον Xperia Z Advanced (3ος, κατά σειρά). Προτείνεται από τον ίδιο τον xda dev, προς αποφυγή bootloop, εως ότου διορθωθεί το bug.

2) Στην δήλωση KERNEL, επιλέξτε μόνο STOCK. Οι υπόλοιποι αφορούν μόνο τα κινητά ARC/ARC S.

 

:!: Μετά την εγκατάσταση και το restart το κινητό μένει στο "μπλε-μωβ" σχέδιο για 5 περίπου λεπτά, και μετά ανοίγει. Μη τα παρατήσετε!!

 

Αν μετά, δε δουλέψει το wifi:

Αν είστε σε stock kernel ή custom kernel που δουλεύει με stock ICS wifi modules κατεβάστε από εδώ τα stock ICS 4.0.4 wifi modules και φλασάρετέ, απ'ευθείας το zip από την sd, με cwm.

 

Προσωπικές εμπειρίες τώρα, μετά από ένα 24ωρο χρήσης, με suave...

*Αν και μετά τα παραπάνω μου άνοιξε σωστά 1-2 φορές, την 3η νομίζω μου έκανε το γνωστό μαύρισμα του launcher, με ορατά πλέον μόνο την notification bar και το power-button menu. Έκανα ξανά restart και έστρωσε.

*Ένα άλλο πρόβλημα που παρατήρησα και δεν βλέπω να το έχει αντιμετωπίσει άλλος, είναι κόλλημα στο ξεκλείδωμα. Αρκετές φορές χρειάζεται 3-4 slides μέχρι να ξεκλείδώσει.

*Και τέλος μου παρουσιάζει lags και κάποιες δυσλειτουργείες μέσα σε apps.

 

Κατα τ' άλλα, στα θετικά:

Είναι πολύ smooth στα menu. Μ' αρέσει η δυνατότητα δημιουργίας φακέλων στο menu (app dock).

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκλειδωσες bootloader δε χρειαζεται να κανεις root..απλα περνάς εναν custom kernel πχ suave που έχουν pre installed το cwm και φλασαρεις οτι ROM θες...όλες οι custom είναι prerooted..

 

οσο ζω μαθαινω,thanks!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

[...]

*Ένα άλλο πρόβλημα που παρατήρησα και δεν βλέπω να το έχει αντιμετωπίσει άλλος, είναι κόλλημα στο ξεκλείδωμα. Αρκετές φορές χρειάζεται 3-4 slides μέχρι να ξεκλείδώσει.

*Και τέλος μου παρουσιάζει lags και κάποιες δυσλειτουργείες μέσα σε apps.

[...]

 

Κοίτα να δεις τώρα τι γίνεται..

Εκτός αυτά που έγραψα, ξαναχαλάει το wifi. Λέω, "Πολλά προβλήματα αυτή η προσπάθεια για τη viper. Κάτσε να περάσω και τη Zelly Cream τώρα που έχω ξανά εύκαιρο τον πειραματισμό".

Ακριβώς τα παραπάνω προβλήματα λοιπόν, μου έκανε και στη Zelly Cream. Συν το ότι, εκτός το κόλλημα στο ξεκλείδωμα, μου χανόταν και από τη lock screen του Xperia Z που φοράει, το "Σύρε προς τα πάνω ή κάτω κλπ."

 

Έτσι δεν το γλίτωσα και επανεγκατέστησα το nandroid backup με Pureness και το μπάχαλο που είχα μέσα.. :( :lol:

Ελπίζω να σταθεροποιηθεί η νεα έκδοση της viper, γιατί έχει ωραία στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Συν το ότι, εκτός το κόλλημα στο ξεκλείδωμα, μου χανόταν και από τη lock screen του Xperia Z που φοράει, το "Σύρε προς τα πάνω ή κάτω κλπ."

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Έτσι λειτουργεί αυτή η lockscreen. Μετά από 3 ξεκλειδώματα εξαφανίζεται απλώς το κείμενο. Συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά με slide προς τα κάτω ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

παιδια αφτες τις MIUI ρομ τις εχει δοκιμασει κανεις τι λενε ?????

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2221798

Την συγκεκριμενη την εβαλα χθες και την εβγαλα μετα απο 20 λεπτα.

Ωραια εμφανισιακα αλλα δεν εχει ελληνικα, μονο αγγλικα και κινεζικα! Αλλα το βασικοτερο προβλημα που το κανει δυσχρηστο για μενα ειναι οτι δεν υπαρχει το μεσαιο κουμπι του μενου (φαινεται και στα screenshots)... δεν ασχοληθηκα παραπανω για να δω αν υπαρχει τετοια επιλογη απο τις ρυθμισεις.

Παιδια καλημερα!

Στην Viper 5 δεν λειτουργει το Handcent SMS?

οντως δεν λειτουργει το handcent, βαλε το Gosms

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμενη την εβαλα χθες και την εβγαλα μετα απο 20 λεπτα.

Ωραια εμφανισιακα αλλα δεν εχει ελληνικα, μονο αγγλικα και κινεζικα! Αλλα το βασικοτερο προβλημα που το κανει δυσχρηστο για μενα ειναι οτι δεν υπαρχει το μεσαιο κουμπι του μενου (φαινεται και στα screenshots)... δεν ασχοληθηκα παραπανω για να δω αν υπαρχει τετοια επιλογη απο τις ρυθμισεις.

 

οντως δεν λειτουργει το handcent, βαλε το Gosms

 

Στην viper 5 πως κανω να εχω στο πληκτρολογιο και αγγλικους χαρακτηρες? δεν μπορω να το βρω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Στην viper 5 πως κανω να εχω στο πληκτρολογιο και αγγλικους χαρακτηρες? δεν μπορω να το βρω

Ρυθμίσεις/γλώσσα και εισαγωγή/Γλώσσες πληκτρολογίου η οδηγός ρύθμισης

 

Πάντως επειδή είδα κάποια προβλήματα με τη viber (μετά την εγκατάσταση μαύρη οθόνη) ο δημιουργός λέει για launcher να επιλέξουμε τον xperia advance

Και όσον αφορά το widget καιρού μην επιλέξετε στην εγκατάσταση κανένα widget για καιρό είναι ήδη μέσα!!!

Αυτό το βρήκα μόνος μου...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή είδα κάποια προβλήματα με τη viber (μετά την εγκατάσταση μαύρη οθόνη) ο δημιουργός λέει για launcher να επιλέξουμε τον xperia advance

Και όσον αφορά το widget καιρού μην επιλέξετε στην εγκατάσταση κανένα widget για καιρό είναι ήδη μέσα!!!

Αυτό το βρήκα μόνος μου...

 

εγω θελω να πω πως απ ολες καλυτερη για μενα ειναι η zelly στην οποια και θα ξαναγυρισω και δεν αλλαζω πια

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή είδα κάποια προβλήματα με τη viber (μετά την εγκατάσταση μαύρη οθόνη) ο δημιουργός λέει για launcher να επιλέξουμε τον xperia advance

Και όσον αφορά το widget καιρού μην επιλέξετε στην εγκατάσταση κανένα widget για καιρό είναι ήδη μέσα!!!

Αυτό το βρήκα μόνος μου...

 

Αυτό για τον launcher το ανέφερα κι εγώ προχθές εδώ, αλλά όπως έγραψα και παρακάτω στο ίδιο post, τη μαύρη οθόνη δεν την γλίτωσα και στον "xperia advance". Έστρωσε μετά από 1-2 restarts, βέβαια. Το lockscreen δεν σας βγάζει πρόβλημα μη-ξεκλειδώματος? Το ίδιο πρόβλημα στο lockscreen επίσης, μου έκανε και zelly που την πέρασα για λίγο.

Πίσω στην Pureness πλέον, μέχρι νεωτέρας.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε στο CWM για να περασουμε μια custom ROM ποια ειναι?

 

αυτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4625711#post4625711

_______________________________________

παντως οταν πηγα να βαλω την viber5 τρεις φορες το ξαναεστησα απ'την αρχη γιατι επεφτα κι εγω σε μαυρη οθονη,μεχρι που διαλεξα τον 3 launcher δουλευουν τα παντα,αφου δεν εκανε δουλεια η sony εκανε ο jerrytan93,μπραβο!

 

οσοι εχετε ξεκλειδομενο bootloader,βλεπετε καποια διαφορα?

το σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παιδιά. Χωρισα την καρτα με αυτον τον οδηγο που εδωσε ο φίλος Κώστας αλλά οταν πηγα να συνδεσω καποια εφαρμοφη μου εβγαζε μνμ λάθους.

Κανω μια επανεκκίνηση το κινητο και οταν το ανοιγω βλεπω στο link2sd πως δεν υπαρχει 2ο διαμέρισμα!!!!!!:shock:

 

Καμιά βοήθεια; Ή κάποιος άλλος οδηγός ίσως;;;

 

Σημ.: έχω 4.0.4 και ultimate 2.0

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμενη την εβαλα χθες και την εβγαλα μετα απο 20 λεπτα.

Ωραια εμφανισιακα αλλα δεν εχει ελληνικα, μονο αγγλικα και κινεζικα! Αλλα το βασικοτερο προβλημα που το κανει δυσχρηστο για μενα ειναι οτι δεν υπαρχει το μεσαιο κουμπι του μενου (φαινεται και στα screenshots)... δεν ασχοληθηκα παραπανω για να δω αν υπαρχει τετοια επιλογη απο τις ρυθμισεις.

 

οντως δεν λειτουργει το handcent, βαλε το Gosms[/QUO :P

 

 

 

ok thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας kernel που να πατάει καλά; Ο vengeance έχω την εντύπωση ότι δεν πατάει καλά!

 

Σαν τον suave δεν έχει βγει άλλος! Αλλά κι ο δημιουργός τον άφησε στάσιμο!

 

Εχεις δοκιμασει τον alliance?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1566871

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επαναδημιουργία των mount script! Από τοτε που έχω φτιάξει τον οδηγό μέχρι και σήμερα ποτέ μα ποτέ δεν ξανά ασχολήθηκα γιατί δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα! Οποία Rom κι αν είχα! Μήπως δεν έχεις δώσει δικαιώματα root?

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις απεγκατάσταση το link2sd και να το ξαναπεράσεις! Και προσέχε να επιλέξεις σωστά τον τύπο του δεύτερου διαμερίσματος [ext3]!

 

Μα κάνω αλλά μου λεει πως δεν υπάρχει 2ο διαμερισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας kernel που να πατάει καλά; Ο vengeance έχω την εντύπωση ότι δεν πατάει καλά!

 

Σαν τον suave δεν έχει βγει άλλος! Αλλά κι ο δημιουργός τον άφησε στάσιμο!

Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά γιατί είμαι με lupus v5 & cm10 . Με την ultimate 3.0.2 είχα τον lupus v2 που είναι για ics νομίζω ότι είναι ο καλύτερος κερνελ .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...