Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον θέλει να αλλάξει πρόσοψη βάζω φώτο από την εσωτερική μεριά που είναι το digitizer..

Πολύ προσοχή στο βγαλσιμο.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εφοσον δεν εχει stock kernel δεν θα επιλεξεις STOCK KERNEL! Ο Suave εχει μεινει στασιμος χωρις κανενα update (δυστυχως, ηταν πολυ καλος), ξεψου να πας σε καποιον αλλον ;)

Εγώ πάντως έχω suave και επέλεξα stock και δουλεύουν ΟΛΑ.

Αντίθετα όταν επέλεξα άλλον (ενώ είχα suave) δεν δούλευε το wifi.

Τέλος πάντων κάντε μια δοκιμή και δείτε το εγώ είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προβλημα μονο ειναι το WiFi τοτε δεν χρειαζεται να ξανα φλασαρεις την rom απλα παιρνας τα module και τελειωσες! Ευκολο ειναι τα περασεις, ουτε 1 λεπτο δεν κανεις!

Ναι συμφωνώ το έγραψα άλλωστε και πιο πρίν ένα λεπτό δουλειά είναι.

Για πές μου κάτι μπροστινή κάμερα έχεις στις ρυθμίσεις της κάμερας?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο...UBUNTU!!!στο NEO V

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219740

 

κι εγω πριν λιγο το ειδα και τρελαθηκα ανυπομονο να βγει beta εκδοση

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο...UBUNTU!!!στο NEO V

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219740

 

Εδω δε τρεχει καλα σε Nexus 4 θα τρεχει στο Neo V?Υπεραισιοδοξους σας βρισκω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την viper πριν λίγο, προερχόμενος από την ultimate. Οι εφαρμογές μου ήταν περασμένες σε external που είχα περάσει με link2sd. Επανέφερα το link2sd, όπως και τις υπόλοιπες εφαρμογές, αλλά το link2sd όταν το ανοίγω πρώτη φορά και διαλέγω το ext2, μου βγάζει ένα μήνυμα ότι το σενάριο δεν μπορεί να δημιουργηθεί. Το partition χάθηκε και πρέπει να το πάρω από την αρχή πάλι?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την viper πριν λίγο, προερχόμενος από την ultimate. Οι εφαρμογές μου ήταν περασμένες σε external που είχα περάσει με link2sd. Επανέφερα το link2sd, όπως και τις υπόλοιπες εφαρμογές, αλλά το link2sd όταν το ανοίγω πρώτη φορά και διαλέγω το ext2, μου βγάζει ένα μήνυμα ότι το σενάριο δεν μπορεί να δημιουργηθεί. Το partition χάθηκε και πρέπει να το πάρω από την αρχή πάλι?

Oxi το partition δεν χάθηκε αλλά μη κάνεις τον κόπο προσπαθήσεις να το φέρεις γιατί απο ότι φαίνεται δεν υποστηρίζεται το link2sd στην έκδοση 5 της viper:mad:

Βασικά μην πειράξεις το partition άλλαξε ίσως τον kernel και δοκίμασε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Oxi το partition δεν χάθηκε αλλά μη κάνεις τον κόπο προσπαθήσεις να το φέρεις γιατί απο ότι φαίνεται δεν υποστηρίζεται το link2sd στην έκδοση 5 της viper:mad:

Βασικά μην πειράξεις το partition άλλαξε ίσως τον kernel και δοκίμασε έτσι.

 

Χμμ..μετά από κανα 2 reboot, όλα οκ με το partition!:)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είστε στην Viper, ο εντοπισμός θέσης μέσω δικτύου (network location) δουλεύει σε σας; Σε μένα δεν δουλεύει :mad: Μόνο στο google maps δουλεύει και σε κανένα άλλο πρόγραμμα. Καμία λύση;
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. ενώ δουλεύω το κινητό χωρίς sim card και σε flight mode και φυσικά έχω την μεταφορά δεδομένων ανενεργή γιατί μου έρχονται ειδοποιήσεις στο άσχετο ότι η μεταφορά δεδομένων απενεργοποιηθήκέ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια LG Smart TV του 2012 και την έχω συνδεδεμένη στο οικιακό δίκτυο όπως και το Neo. Όταν πατάω να παίξει μια φωτογραφία στην TV για να τη δω σε μεγάλη δεν μπορεί να την παίξει ενώ όταν κάνω περιήγηση στις φωτογραφίες του neo (στα album) μέσω της tv τις δείχνει όλες (σε μικρό μέγεθος)! Τι γίνεται;
Koucos.
Link to comment
Share on other sites

Δώστε ρε παιδιά μια σελίδα από τη viper να δούμε κάνα screenshot...

Αυτό είναι το link της Viper για το κινητό μας.

Για τα downloads και περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις το αντίστοιχο link για το Arc.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα viper και τω παιδιά...έκανα μια πλήρη φόρτιση και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει...φαίνεται πολύ ωραία όμως με περισσότερες δυνατότητες...έχω κάποια κενά βέβαια οποίος την έχει αναλύσει καλά ας μ στείλει πμ να ρωτήσω...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα viper και τω παιδιά...έκανα μια πλήρη φόρτιση και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει...φαίνεται πολύ ωραία όμως με περισσότερες δυνατότητες...έχω κάποια κενά βέβαια οποίος την έχει αναλύσει καλά ας μ στείλει πμ να ρωτήσω...

 

Στείλε pm φίλος,ρωτά ότι θες.παρεμπιπτόντως το Bluetooth δε λειτουργεί στην viper 5.Δε βγάζει επιλογή στο root explorer όταν διαλέγω ένα αρχείο για να στείλω μέσω Bluetooth...περίεργο.Ίσως φταίει κάποιος συνδυασμός με τον launcher.Ας πει κάποιος Αν αντιμετωπίζει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είστε στην Viper, ο εντοπισμός θέσης μέσω δικτύου (network location) δουλεύει σε σας; Σε μένα δεν δουλεύει :mad: Μόνο στο google maps δουλεύει και σε κανένα άλλο πρόγραμμα. Καμία λύση;

 

Κανείς για αυτό που ρώτησα παιδιά; Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος και να μου πει; Ευχαριστώ!

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Κανείς για αυτό που ρώτησα παιδιά; Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος και να μου πει; Ευχαριστώ!

 

εγω εβαλα την viper αλλα απογοητευτικα γιατι εμεινε στην αρχη εκει που δειχνει τα χρωματα και δεν ανοιγεε.

καποια στιγμη ανοιξε με τα μισα πραγματα και δεν μπορουσα να το κλεισω

εβγαλα την μπαταρια περασα παλι απο την αρχη ICS και εγινα παλι ροοτ και περασα μολις την HD

δεν ξερω ακομα να σας πω για την HD , τωρα θα κανω επαναφορα με titaniume και θα τα πουμε

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αποπειρα να βαλω viper και σε εμενα κολησε εκει που δειχνει τα μπλε γραφικα/συννεφακια και δεν ανοιγει...

 

ημουν με στοκ,routed κ κλειδωμενο bl..

 

βγαζω μπαταρια προσπαθω να μπω recovery ,τιποτα...

 

τι κανουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αποπειρα να βαλω viper και σε εμενα κολησε εκει που δειχνει τα μπλε γραφικα/συννεφακια και δεν ανοιγει...

 

ημουν με στοκ,routed κ κλειδωμενο bl..

 

βγαζω μπαταρια προσπαθω να μπω recovery ,τιποτα...

 

τι κανουμε τωρα?

 

Το επαναφέρεις με flashtool ή με το SEUS

 

παρεμπιπτόντως το Bluetooth δε λειτουργεί στην viper 5.Δε βγάζει επιλογή στο root explorer όταν διαλέγω ένα αρχείο για να στείλω μέσω Bluetooth...περίεργο.Ίσως φταίει κάποιος συνδυασμός με τον launcher.Ας πει κάποιος Αν αντιμετωπίζει το ίδιο.

 

Παιδιά το βρήκα.Όποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα απλά ας αντικαταστήσει το αρχείο bluetooth.apk. Εγώ χρησιμοποίησα αυτό της ULTIMATE HD.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το επαναφέρεις με flashtool ή με το SEUS

κατεβασα seus,κανω διαδικασια και λεει οτι το κινητο εχει την τελευταια ενημερωση και δεν κανει τπτ...

το pc companion δεν το βρισκει καν σαν συσκευη..

 

κατεβασα flashtool

 

edit

 

flashara 4.04

ξεκολησε...

 

 

προσπαθω να ξανακανω ροοτ αλλα ματαια..

ακολουθω τα παρακατω απο xda

 

ROOT for LOCKED bootloaders

1)Flash(if you didn't already) 4.0.4(4.1.B.0.587) ICS and boot phone (links are in post#1)

1.1) turn usb debugging on

1.2) allow unknown sources

1.3) select MSC mode (settings->Xperia->connectivity->USB connection mode->MSC mode)

2)Flash kernel from 4.0.3(4.1.A.0.562) ICS and boot phone. Flash only kernel, don't wipe anything!

Note: in settings->about phone: nothing will change, nor kernel version, nor the build number (That is OK)

3)download DooMLoRD's Rooting Toolkit for Xperia 2011 ICS [FW:.562]: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1601038

read instructions and root your phone

(in case you are on linux, thanks to cha0sxl go here: http://forum.xda-developers.com/show...&postcount=114)

4)flash back kernel from 4.0.4(4.1.B.0.587) ICS. Flash only kernel, don't wipe anything!

 

 

φλασαρω 0.562 ,τρεχω root tool ,μου λεει ALL OK,restart αλλα root πουθενα...τι σκατα κανω λαθος?> στο flashtool τι τσεκαρω απο τις επιλογες (πχ no final verification)?

 

τα ιδια και απο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092793#post4092793

 

αν και δεν μου εμφανιζει εικονες και δεν ξερω τι να επιλεξω στο flashtool

 

 

root tool doomlord μου βγαζει αυτο

 

busybox: /system/xbin/zcip: Read-only file system
--- pushing SU binary
failed to copy 'files\su' to '/system/bin/su': Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting symlinks
rm failed for /system/xbin/su, Read-only file system
link failed Read-only file system
--- pushing Superuser app
failed to copy 'files\Superuser.apk' to '/system/app/./Superuser.apk': Read-only
file system
--- cleaning
--- rebooting
ALL DONE!!!
Press any key to continue . . .

Edited by sofix
Link to comment
Share on other sites

Στείλε pm φίλος,ρωτά ότι θες.παρεμπιπτόντως το Bluetooth δε λειτουργεί στην viper 5.Δε βγάζει επιλογή στο root explorer όταν διαλέγω ένα αρχείο για να στείλω μέσω Bluetooth...περίεργο.Ίσως φταίει κάποιος συνδυασμός με τον launcher.Ας πει κάποιος Αν αντιμετωπίζει το ίδιο.

 

Παίζει κανονικά σε μένα. Μήπως φταίει ο kernel; Εγώ έχω stock.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα seus,κανω διαδικασια και λεει οτι το κινητο εχει την τελευταια ενημερωση και δεν κανει τπτ...

το pc companion δεν το βρισκει καν σαν συσκευη..

 

κατεβασα flashtool

 

edit

 

flashara 4.04

ξεκολησε...

 

 

 

 

 

προσπαθω να ξανακανω ροοτ αλλα ματαια..

ακολουθω τα παρακατω απο xda

 

ROOT for LOCKED bootloaders

1)Flash(if you didn't already) 4.0.4(4.1.B.0.587) ICS and boot phone (links are in post#1)

1.1) turn usb debugging on

1.2) allow unknown sources

1.3) select MSC mode (settings->Xperia->connectivity->USB connection mode->MSC mode)

2)Flash kernel from 4.0.3(4.1.A.0.562) ICS and boot phone. Flash only kernel, don't wipe anything!

Note: in settings->about phone: nothing will change, nor kernel version, nor the build number (That is OK)

3)download DooMLoRD's Rooting Toolkit for Xperia 2011 ICS [FW:.562]: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1601038

read instructions and root your phone

(in case you are on linux, thanks to cha0sxl go here: http://forum.xda-developers.com/show...&postcount=114)

4)flash back kernel from 4.0.4(4.1.B.0.587) ICS. Flash only kernel, don't wipe anything!

 

 

φλασαρω 0.562 ,τρεχω root tool ,μου λεει ALL OK,restart αλλα root πουθενα...τι σκατα κανω λαθος?> στο flashtool τι τσεκαρω απο τις επιλογες (πχ no final verification)?

 

τα ιδια και απο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092793#post4092793

 

αν και δεν μου εμφανιζει εικονες και δεν ξερω τι να επιλεξω στο flashtool

 

 

root tool doomlord μου βγαζει αυτο

 

busybox: /system/xbin/zcip: Read-only file system
--- pushing SU binary
failed to copy 'files\su' to '/system/bin/su': Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting symlinks
rm failed for /system/xbin/su, Read-only file system
link failed Read-only file system
--- pushing Superuser app
failed to copy 'files\Superuser.apk' to '/system/app/./Superuser.apk': Read-only
file system
--- cleaning
--- rebooting
ALL DONE!!!
Press any key to continue . . .

 

 

 

 

 

 

ρε συ γιατι δεν ξεκλιδονεις τον βοοτλοαδερ να τελιονεις τι ταλεπορια ειναι ολη αφτη καντο μεσο τις σονυ 2 λεπτακια δουλεια ειναι.............................. το ιδιο ειχα παθει κ εγω παλια.........................δεν τηα το μετανιοσεις εκτος αν εχεις ακομα την εγγιηση κ δεν θες να τιν χασις αλο αφτο ..............

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...