Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δοκιμασα και μπαινει στο αθορυβο.

 

Συγχρονισου καλύτερα!θέλει κάποια δευτερόλεπτα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις περάσει την ρομ για λάθος μοντέλο κινητού! Ξανά παίρνα την ρομ και διάλεξε το σωστό μοντέλο δηλαδή neo v!

μηπως εχεις λινκ για το NEO V?

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Με ondemand τι είναι καλύτερο; deadline ή sio;

 

Διαβασε εδω για ολους τους governors.Ο συντακτης λεει οτι για ondemand και ondemandx καλυτερος ειναι ο SIO

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα se neo v το είχα rootάρει κανονικά με default rom , πρόσφατα μου έπιασε η μακακία να βάλω custom rom , έκανα τη διαδικασία και την έβαλα το : xperia_ultimate_hd_2.0_UNIQUE_by_jader13254@xda

 

όλα καλά πήγανε και η συσκευή ακόμη root.

 

σκέφτηκα ότι όταν το πέρναγα είχε μια επιλογή για 'gamingboost' έτσι λοιπόν το ξαναπέρασα και κάπου εκεί κάτι πήγε λάθος , μόλις έγινε η δεύτερη εγκατάσταση το κινητό έμενε στο 'sony logo' , με τα πολλά με το seus του ξαναπέρασα το default αλλά με όσες προσπάθειες και εάν έχω κάνει δεν έχω καταφέρει να πάρω root παλι , σε ένα batch που τρέχει κάπου βγάζει ότι δε μπορεί να κάνει copy στο κινητό τα αρχεία που του στέλνει γιατί βρίσκει το filesystem read-only , δοκίμασα και όλες τις επιλογές του flashtool αλλά fail. προφανώς κάτι έχω ξεχάσει να κάνω αλλά δε μπορώ να βρω τι..

 

το error που παίρνω από το doomlord rootkit είναι το εξής:

 

busybox: /system/xbin/which: Read-only file system
busybox: /system/xbin/who: Read-only file system
busybox: /system/xbin/whoami: Read-only file system
busybox: /system/xbin/xargs: Read-only file system
busybox: /system/xbin/xz: Read-only file system
busybox: /system/xbin/xzcat: Read-only file system
busybox: /system/xbin/yes: Read-only file system
busybox: /system/xbin/zcat: Read-only file system
busybox: /system/xbin/zcip: Read-only file system
--- pushing SU binary
failed to copy 'files\su' to '/system/bin/su': Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting symlinks
rm failed for /system/xbin/su, Read-only file system
link failed Read-only file system
--- pushing Superuser app
failed to copy 'files\Superuser.apk' to '/system/app/./Superuser.apk': Read-only
file system
--- cleaning
rm failed for /data/local.prop, No such file or directory
rm failed for /data/local/tmp, Permission denied
failed on '/data/local/tmp.bak' - No such file or directory
--- rebooting
ALL DONE!!!
Press any key to continue . . .

τώρα και με netmonitor
Link to comment
Share on other sites

Μηπως προσπαθεις να rootαρεις τον kenrel της 587 ο οποιος δεν rootαρεται?Διαβασε εδω και θα το βρεις.Ουσιαστικα πρεπει να rootαρεις τον kernel της Α.562 και μετα να περασεις τον τελευταιο της Β.587
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλε! θα το δοκιμάσω σε ευχαριστώ! :hypno:

 

δούλεψε φίλε! χίλια ευχαριστώ έφαγα 2 μέρες με τη μακακία!! :)

Edited by ndd
τώρα και με netmonitor
Link to comment
Share on other sites

http://viewitem.eim.ebay.gr/BLACK-ARMOUR-HARD-CASE-FOR-SONY-XPERIA-NEOSCREEN-GUARD/230656481062/item

Λέω να πάρω αυτή..Την έχει κανείς; είναι καλή;

Πόσο μέρες περίπου κάνει να έρθει η παραγγελία από e- bay;

εχω και αυτην και την http://www.e-click.gr/inde...oduct_id=52456 απο ebay και μονο με περιπου 3 ευρω η καθε μια.η αποστολη απο ebay ειναι περιπου 10 με 15 ημερες.ειναι τελειες και πολυ ανθεκτικες σε σκληρη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

εχω και αυτην και την http://www.e-click.gr/inde...oduct_id=52456 απο ebay και μονο με περιπου 3 ευρω η καθε μια.η αποστολη απο ebay ειναι περιπου 10 με 15 ημερες.ειναι τελειες και πολυ ανθεκτικες σε σκληρη χρηση.

 

Μια χαρά!!! Και μήπως ξέρεις για καλώδιο hdmi με micro usb ή adapter;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!!! Και μήπως ξέρεις για καλώδιο hdmi με micro usb ή adapter;

2.80 ευρω απο ebay καλωδιο hdmi σε micro hdmi με μηκος 1,5 μετρα.http://www.ebay.co.uk/itm/New-5FT-1-5M-Micro-HDMI-Type-D-to-HDMI-Cable-HTC-EVO-4G-/170663515447?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item27bc569537

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι για το κινητο μου?

Περασα μια 4ρα μνημη,εκανα αντιγραφη επικολληση ολα τα αρχεια απο την προηγουμενη ( 2G ) αλλα τωρα ενω βλεπει 4G μου λεει οτι δεν εχει χωρο.

Να σημειωσουμε οτι η μνημη ειναι στο 1,95.

EDIT : ηταν προβλημα με την εσωτερικη μνημη τελικα,οχι την SD.

Επισης,τι προτεινετε για να << τρεξει >> λιγο πιο γρηγορα η συσκευη?

Δειξτε μου που να διαβασω και θα το κανω χωρις περαιτερω συζητησεις :)

Ευχαριστω!

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κατεβάσεις αυτούς τους drivers http://dl.dropbox.com/u/17902502/Flashtool-drivers.exeτο .Μετά κατεβάζεις το flashtool για PC από εδώ http://uploaded.net/file/96iwd3hdκαι τους kernel 4.1.A.0.562 από εδώ http://www.sendspace.com/file/ay821r και τον 4.1.B.0.587 από εδώ http://www.sendspace.com/file/s7nwp7. Στην συνέχεια θα κατεβάσεις αυτό DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su από εδώ http://dl.dropbox.com/u/17902502/DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip. Αφού τα κατεβάσεις όλα αυτά πάμε στα βήματα εγκατάστασης.

1) Εγκαθιστάς στο PC τους drivers.

 

2) Εγκαθιστάς το flashtool

 

3) Βάζεις το αρχείο MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf στο C/flashtool/firmwares (φρόντισε να σβήσεις τα πάντα από τον φάκελο firmware πριν βάλεις το αρχείο MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf)

 

4) Επανεκκίνηση το PC

 

5) Στο κινητό μας πάμε στις ρυθμίσεις/xperia/Συνδεσιμότητα/Λειτουργία σύνδεσης USB και διαλέγουμε ''Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC)''.Μετά πάμε ρυθμίσεις/Επιλογές για προγραμματιστές και τσεκάρουμε να είναι ενεργοποιημένο το ''Εντοπισμός σφαλμάτων USB'' και ''Να επιτρέπονται ψευδείς τοποθεσίες''.

 

6) Τρέχουμε το flashtool και διαλέγουμε το κουμπί με τον κεραυνό,τσεκάρουμε το flashmode και πατάμε ok.Μετά πατάμε ξανά ok και όταν βγάλει εικόνες σύνδεσης με το κινητό μας,τότε κλείνουμε το κινητό κρατάμε πατημένο το πλήκτρο back (γυριστό βελάκι) και συνδέουμε το usb στο κινητό μας.Η μπάρα θα ξεκινήσει να γεμίζει και αφήνουμε το back πλήκτρο.Όταν τελειώσει (περίπου 5-10 δευτερόλεπτα) αποσυνδέουμε το usb και ανοίγουμε το κινητό.

 

6) Στην συνέχεια συνδέουμε το κινητό με το PC όπως είναι ανοιχτό και αποσυμπιέζουμε το DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip σε ένα φάκελο (περιέχει 1 αρχείο ''runme'' και 1 φάκελο ''files''). Αφού τα αποσυμπιέσουμε τρέχουμε το αρχείο runme και ανοίγει ένα μαύρο παράθυρο.Όπου λέει press any button πατάμε ένα οποιοδήποτε πλήκτρο στο πληκτρολόγιο μας για να προχωρήσει η διαδικασία.Το τηλέφωνο σας θα κάνει περίπου 4-5 επανεκκινήσεις οπότε μη φοβηθείτε.Κάποια στιγμή θα σας βγάλει μήνυμα ότι τελείωσε.Πατάτε πάλι ένα οποιοδήποτε πλήκτρο που σας ζητάει και αποσυνδέετε το usb από το τηλέφωνο.

 

7) Είστε ROOT και το γνωρίζουμε μιας και στο κεντρικό μενού του κινητού μας υπάρχει πλέον το εικονίδιο Superuser.

 

8) Τέλος αν θέλετε μπορούμε να ξαναβάλουμε το πρώτο kernel MT11i_4.1.B.0.587_kernel.ftf μιας και τον είχαμε αλλάξει.Αυτό το κάναμε γιατί ο kernel MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf μπορεί να ''πειραχτεί'' ενώ ο MT11i_4.1.B.0.587_kernel.ftf είναι καλά κλειδωμένος.Το root δεν θα χαθεί.Για να τον βάλουμε κάνουμε τα εξής:

 

9) Βάζεις το αρχείο MT11i_4.1.B.0.587_kernel.ftf στο C/flashtool/firmwares (φρόντισε να σβήσεις τα πάντα από τον φάκελο firmware πριν βάλεις το αρχείο MT11i_4.1.B.0.587_kernel.ftf)

 

10) Τρέχουμε το flashtool και διαλέγουμε το κουμπί με τον κεραυνό,τσεκάρουμε το flashmode και πατάμε ok.Μετά πατάμε ξανά ok και όταν βγάλει εικόνες σύνδεσης με το κινητό μας,τότε κλείνουμε το κινητό κρατάμε πατημένο το πλήκτρο back (γυριστό βελάκι) και συνδέουμε το usb στο κινητό μας.Η μπάρα θα ξεκινήσει να γεμίζει και όταν τελειώσει (περίπου 5-10 δευτερόλεπτα) αποσυνδέουμε το usb και ανοίγουμε το κινητό.

Είστε έτοιμοι!!! Ο τρόπος είναι γελοίος και πάρα πολύ σύντομος. Ότι απορία έχετε μου λέτε.Ο οδηγός φτιάχτηκε από εμένα και ελπίζω να βοηθήσει αρκετούς από εσάς που δυσκολεύεστε με άλλους οδηγούς μιας και τον έκανα όσο πιο απλό και κατανοητό.Ισχύει για όσους έχουν official ICS 4.0.4 4.1.B.0.587.

 

αδερφε soulfunkdjx χρειαζομαι παλι την βοηθεια σου. θελω να ροοταρω το κινητο της αδερφης μου, αλλα εκανα την βλακεια και απεγκατεστησα τους drivers απο το laptop, και τωρα οταν παω να τους ξανακατεβασω απο το link που εχεις δωσει μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοια σελιδα. αν μπορεις δωσε ενα αλλο link για τους drivers μονο.ολα τα αλλα τα εχω.

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

αδερφε soulfunkdjx χρειαζομαι παλι την βοηθεια σου. θελω να ροοταρω το κινητο της αδερφης μου, αλλα εκανα την βλακεια και απεγκατεστησα τους drivers απο το laptop, και τωρα οταν παω να τους ξανακατεβασω απο το link που εχεις δωσει μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοια σελιδα. αν μπορεις δωσε ενα αλλο link για τους drivers μονο.ολα τα αλλα τα εχω.

 

????? Μια χαρά λειτουργεί το link. Μήπως επειδή είναι κολλημένα τα γράμματα ''το'' τα έκανες και αυτά αντιγραφή επικόλληση.

Να το λινκ --> http://dl.dropbox.com/u/17902502/Flashtool-drivers.exe

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εβαλα τον tsf shell launcher ειναι βαρυς στη μνημη χωρις να κολλαει καθολου ομως...και πρεπει να τρωει και μπαταρια μπολικη
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από e-bay και είμαι λίγο άσχετος :p .Όταν έρθει αυτό που πήρα θα πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο; Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από e-bay και είμαι λίγο άσχετος :p .Όταν έρθει αυτό που πήρα θα πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο;

 

οχι δεν πληρωνεις κατι αλλο τουλαχιστον μεχρι 35 περιπου ευρω που εχω αγορασει απο ebay μονο την τιμη και εξοδα αποστολης αν εχει...στο σπιτι στο φερνει ο ταχυδρομος και αν δεν σε βρει εκει συνηθως το παραταει απ εξω

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό μου χάνει συνέχεια τους ήχους κλήσης που βάζω για κάθε επαφή ξεχωριστά. Εγκατέστησα και την xperia ultimate hd 2.0 και πάλι τα ίδια. Κάπου διάβασα ότι κάποια εγκατεστημένη εφαρμογή το κάνει αυτό αλλά δεν μπορώ να βρώ τπτ. Καμιά βοήθεια;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να περασω την xperia Ultimate HD στο ΝΕΟ V??

 

eεγω ακολουθησα αυτον τον οδηγο και εγιναν ολα γρηγορα και χωρις να χασω το ρουτ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1920207

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι να αγοράσω το U δώρο για τη γυναίκα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο υψηλός δείκτης SAR. 1.62 . Τραγικά υψηλή τιμή νομίζω. Είναι υπερβολική αυτή μου η σκέψη;Λογικά Θα μου πείτε το bluetooth είναι η λύση αλλά δυστηχώς δεν χρησιμοποιείται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά.... μου έχει έρθει το update 4.1.Β.0.587 αλλά δεν θέλω να το κάνω τώρα προς το παρόν... Το πρόβλημα είναι οτι το τηλεφωνάκι που μου βγάζει πάνω στην status bar δεν φεύγει με τίποτα... Μήπως ξέρει κανείς πως να το διώξω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις/Apps (Εφαρμογές) μετά στο πάνω δεξιά εικονίδιο all (όλες) βρίσκεις όνομα "Update Center" πατάς στο force stop και clear data.

Αυτό θα κάνεις άμα στο εμφάνιση κάθε φορά που ενεργοποιείς το wifi.

Και τέλος αν θέλεις του κάνεις "πάγωμα" freez με το Link2SD του Update Center.

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις/Apps (Εφαρμογές) μετά στο πάνω δεξιά εικονίδιο all (όλες) βρίσκεις όνομα "Update Center" πατάς στο force stop και clear data.

Αυτό θα κάνεις άμα στο εμφάνιση κάθε φορά που ενεργοποιείς το wifi.

Και τέλος αν θέλεις του κάνεις "πάγωμα" freez με το Link2SD του Update Center.

 

Προς το παρόν το έκανα αναγκαστική διακοπή αν μου το ξαναεμφανισει θα κατεβασω την εφαρμογη!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...