Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει το illumination bar στο οποιο μπορεις να επιλεξεις τι χρωμα θα εχει στις αναπαντητες, στα μυνηματα, στις κλησεις, οταν τελειωνει η μπαταρια κοκ.

Υπαρχει και το LEDs-U-CTRL το οποιο δινει και αλλες επιλογες, οπως να υπαρχει τριχωμια κλπ αλλα ειναι μονο για ανοιχτο root νομιζω.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες :)

Λοιπον σημερα μετα απο κανα 2-3 μερες ψαξιμο εβαλα την Jelly Sandwich 8.4

το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα στο κινητο εκτος απο το τι γραφει στις ρυθμισεις κατα τα αλλα ειναι σαν να εχω την rom που ειχα απλα στις ρυθμισεις γραφει εκδοση 4.2 και οτι φοραω την jelly...τι προβλημα παιζει?

(να πω οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με τον bootloader)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις αν παιζει το NFS Most Wanted στο Neo V γιατι σε εμενα δεν παιζει

 

σε μενα επαιζε κανονικα οταν ετρεχα jelly sandwich 7.4,τωρα με την 8,2 δεν το χω ξαναβαλει...ποια ρομ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα να φοράει το neo v μου την καλύτερη και την ποιο σταθερή rom που έχω βάλει ποτέ. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430 δεν έχω καταφέρει εδώ και πέντε μέρες να βρω ένα ψεγάδι είναι απλά για σεμινάριο. Το μόνο που έκανα (δεν έχει την εφαρμογή Google search) είναι να την κατεβάσω από τους xda. Στο antutu έβγαλε σκορ 3458 χωρίς να έχω κάνει overclock με μαμά 1024 ο άνθρωπος έκανε την ics να πετάει στο neo v μακάρι να ασχοληθεί και να μας δώσει και μία ισάξια jelly beans.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες :)

Λοιπον σημερα μετα απο κανα 2-3 μερες ψαξιμο εβαλα την Jelly Sandwich 8.4

το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα στο κινητο εκτος απο το τι γραφει στις ρυθμισεις κατα τα αλλα ειναι σαν να εχω την rom που ειχα απλα στις ρυθμισεις γραφει εκδοση 4.2 και οτι φοραω την jelly...τι προβλημα παιζει?

(να πω οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με τον bootloader)

 

Καταρχήν μάλλον εννοείς την 7.4 ... γιατί 8,4 δεν έχει βγει ακόμα!!! :p

 

Τώρα, μέσα από το AROMA, σου έδινε κάποιες επιλογές για να διαλέξεις τα νέα στοιχεία που θέλεις να έχει η ROM σου... Δεν παρατήρησες αλλαγές στις ρυθμίσεις, στα εικονίδια, στην επιλογή superuser ... έστω στην ταχύτητα και στην smooth έκδοση της 7.4???!!! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα την 7.4 στη 8.2 κατευθείαν απο οτα. Με αυτόν τον τρόπο περνάει και τις αλλαγές των 8.0 και 8.1; Η έπρεπε πρώτα να περάσω αυτές; Πάντως στο antutu η βαθμολογία μειώθηκε απο 4650 σε 4310 με overclock 1612mhz.
Link to comment
Share on other sites

σε μενα επαιζε κανονικα οταν ετρεχα jelly sandwich 7.4,τωρα με την 8,2 δεν το χω ξαναβαλει...ποια ρομ εχεις?
δεν εχω κανει απολυτος τιποτα στο κινητο, ειναι οπως οταν το πειρα, μπορεις να μου πεις τι ειναι οι ρομ και πως μπαινουν, και αν μπορω να βαλω jelly bean η jelly sandwich, ποια ειναι πιο καλη??
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μάλλον εννοείς την 7.4 ... γιατί 8,4 δεν έχει βγει ακόμα!!! :p

 

Τώρα, μέσα από το AROMA, σου έδινε κάποιες επιλογές για να διαλέξεις τα νέα στοιχεία που θέλεις να έχει η ROM σου... Δεν παρατήρησες αλλαγές στις ρυθμίσεις, στα εικονίδια, στην επιλογή superuser ... έστω στην ταχύτητα και στην smooth έκδοση της 7.4???!!! :shifty:

βασικα εννοουσα 8.2 μαλλον αυτο ηταν το λαθος μου :D, απο απροσεξια και αμαθια φλασαρα το ota update :P

κατεβασα την 7.4 και θα την περασω τωρα τα OTA updates πως τα περναω?Φλασαρω πανω στην 7.4 το 8.0 κοκ? :P

 

βασικα εννοουσα 8.2 μαλλον αυτο ηταν το λαθος μου :D, απο απροσεξια και αμαθια φλασαρα το ota update :P

κατεβασα την 7.4 και θα την περασω τωρα τα OTA updates πως τα περναω?Φλασαρω πανω στην 7.4 το 8.0 κοκ? :P

 

ΕDIT :Φλασαρα την 7.4 και το κινητο κολησε στο σημα της sony.... τι γινετε τωρα?Oτι και να προσπαθησω να κανω δεν ανοιγει :(

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ειναι συμβατά αυτά τα παιχνίδια με το Neo V και δεν τα δείχνει (αν και δεν λειτουργεί με βάση αυτή τη φιλοσοφία το play)

 

ισχυει αυτο...το angry birds star wars στο l3 που εχει ενας γνωστος μου δεν το δειχνει (το δειχνει εως μη συμβατο αμα παει μεσα απο το λογαριασμο θα το δει) και στο neo v το δειχνει κανονικα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ΕDIT :Φλασαρα την 7.4 και το κινητο κολησε στο σημα της sony.... τι γινετε τωρα? :(

 

Άνοιξε το sus.

Kρατησε πατημένο το κουμπί(που κάνεις πισω)και σύνδεσε το στο pc

Link to comment
Share on other sites

ΕDIT :Φλασαρα την 7.4 και το κινητο κολησε στο σημα της sony.... τι γινετε τωρα?Oτι και να προσπαθησω να κανω δεν ανοιγει :(

 

Κάποιο απο τα 10-12 βήματα που συνοδευουν το φλασαρισμα, μάλλον το παρέλειψες...

Δες καμια 100αρια ποστς πίσω ή στο thread της ROM και ακολούθα τις οδηγιες ΑΚΡΙΒΩΣ (wipe cache, clear, etc)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο απο τα 10-12 βήματα που συνοδευουν το φλασαρισμα, μάλλον το παρέλειψες...

Δες καμια 100αρια ποστς πίσω ή στο thread της ROM και ακολούθα τις οδηγιες ΑΚΡΙΒΩΣ (wipe cache, clear, etc)

 

δεν παρελειψα τιποτα απο οσα ελεγε το ποστ τις jelly sandwich ουτε απο τον οδηγο που εχει το φορουμ το θεμα ειναι οτι δεν γινετε να ξανακανω τα βηματα γιατι απλουστατα το κινητο ΔΕΝ ανοιγει, απλα κολαει στο σημα της σονυ.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πειραξει ton bootloader αρα δεν μπορω να συνδεθω σe fastboot mode και να φλασαρω κερνελ...

Edited by Aimar
Link to comment
Share on other sites

δεν παρελειψα τιποτα απο οσα ελεγε το ποστ τις jelly sandwich ουτε απο τον οδηγο που εχει το φορουμ το θεμα ειναι οτι δεν γινετε να ξανακανω τα βηματα γιατι απλουστατα το κινητο ΔΕΝ ανοιγει, απλα κολαει στο σημα της σονυ.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πειραξει ton bootloader αρα δεν μπορω να συνδεθω σe fastboot mode και να φλασαρω κερνελ...

 

Επανέφερέ το μέσω SUS. Θα στο φέρει στην αρχική κατάσταση, ολοκαίνουργιο!!!

Κατέβασέ το από το site της Sony, εγκατέστησέ το στο PC κι ακολούθα τις οδηγίες, θα έχεις το τηλέφωνό σου ολοκαίνουργιο... Ελπίζω μόνο να κράτησες backup των επαφών σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα να φοράει το neo v μου την καλύτερη και την ποιο σταθερή rom που έχω βάλει ποτέ. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430 δεν έχω καταφέρει εδώ και πέντε μέρες να βρω ένα ψεγάδι είναι απλά για σεμινάριο. Το μόνο που έκανα (δεν έχει την εφαρμογή Google search) είναι να την κατεβάσω από τους xda. Στο antutu έβγαλε σκορ 3458 χωρίς να έχω κάνει overclock με μαμά 1024 ο άνθρωπος έκανε την ics να πετάει στο neo v μακάρι να ασχοληθεί και να μας δώσει και μία ισάξια jelly beans.

 

θα συμφωνησω και γω μαζι σου φιλε μου για την Ultimate HD παρα πολυ καλη... καλυτερη απο την jelly sandwich 7.4 και 8.1 και εννοειται και απο την pureness 13, απλα μετα απο καμια βδομαδα χρησης ποσεξα οτι καποιες φορες τρεμοπαιζει η οθονη και σαν να πεφτει ηφωτεινοτητα στιγμιαια. Απο χθες παντως με την codename 9.3 δεν παρατηρησα αυτο το "τρεμοπαιγμα" της οθονης-φωτεινοτητας...

 

δεν παρελειψα τιποτα απο οσα ελεγε το ποστ τις jelly sandwich ουτε απο τον οδηγο που εχει το φορουμ το θεμα ειναι οτι δεν γινετε να ξανακανω τα βηματα γιατι απλουστατα το κινητο ΔΕΝ ανοιγει, απλα κολαει στο σημα της σονυ.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πειραξει ton bootloader αρα δεν μπορω να συνδεθω σe fastboot mode και να φλασαρω κερνελ...

Αν θες να ξαναπροσπαθησεις μετα απο την επαναφορα με το sus, στο cwm θα κανεις οπωςδηποτε αυτα τα βηματα:

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και γω μαζι σου φιλε μου για την Ultimate HD παρα πολυ καλη... καλυτερη απο την jelly sandwich 7.4 και 8.1 και εννοειται και απο την pureness 13, απλα μετα απο καμια βδομαδα χρησης ποσεξα οτι καποιες φορες τρεμοπαιζει η οθονη και σαν να πεφτει ηφωτεινοτητα στιγμιαια. Απο χθες παντως με την codename 9.3 δεν παρατηρησα αυτο το "τρεμοπαιγμα" της οθονης-φωτεινοτητας...

 

 

Αν θες να ξαναπροσπαθησεις μετα απο την επαναφορα με το sus, στο cwm θα κανεις οπωςδηποτε αυτα τα βηματα:

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

 

η ultimate hd ειναι μονο για ξεκλειδωτους bootloaders η και για κλειδωμενους?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και γω μαζι σου φιλε μου για την Ultimate HD παρα πολυ καλη... καλυτερη απο την jelly sandwich 7.4 και 8.1 και εννοειται και απο την pureness 13, απλα μετα απο καμια βδομαδα χρησης ποσεξα οτι καποιες φορες τρεμοπαιζει η οθονη και σαν να πεφτει ηφωτεινοτητα στιγμιαια. Απο χθες παντως με την codename 9.3 δεν παρατηρησα αυτο το "τρεμοπαιγμα" της οθονης-φωτεινοτητας...

 

 

Αν θες να ξαναπροσπαθησεις μετα απο την επαναφορα με το sus, στο cwm θα κανεις οπωςδηποτε αυτα τα βηματα:

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

 

Κατσε ομως γιατι προσπαθω να καταλαβω το λαθος μου, λοιπον τωρα που εχω την ,587 φλασαρω την .562 οπως λεει ο οδηγος, με το xparts κανω install το cwm recovery menu αλλα μετα ξαναπερναω με καποιο τροπο την 587 πριν κανω εγκατασταση την JS? Γιατι sτο τοπικ της JS λεει latest stock rom... :/

 

Edit : Κατεβασα και τον κερνελ .587 εκανα ροοτ στην .562 περασα ξανα 587 εβαλα cwm με το xparts ακολουθησα ολα τα βηματα ΑΚΡΙΒΩΣ και το κινητο παλι σκαλωνει στην αρχικη στο σημα της σονυ.δεν γινετε αυτο το πραγμα

Edited by Aimar
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ομως γιατι προσπαθω να καταλαβω το λαθος μου, λοιπον τωρα που εχω την ,587 φλασαρω την .562 οπως λεει ο οδηγος, με το xparts κανω install το cwm recovery menu αλλα μετα ξαναπερναω με καποιο τροπο την 587 πριν κανω εγκατασταση την JS? Γιατι sτο τοπικ της JS λεει latest stock rom... :/

 

Edit : Κατεβασα και τον κερνελ .587 εκανα ροοτ στην .562 περασα ξανα 587 εβαλα cwm με το xparts ακολουθησα ολα τα βηματα ΑΚΡΙΒΩΣ και το κινητο παλι σκαλωνει στην αρχικη στο σημα της σονυ.δεν γινετε αυτο το πραγμα

 

Εχει συμβει και σε αλλους αυτο( σε μενα περασε η JS ΜΕ ΤΗΝ 3η..) ,κάνε πριν το φλασαρισμα της rom απαραιτητα τα παρακατω ( στο εγραψε και ο Χρηστος πιο πάνω ):

1)in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

2)in CWM format system then format data then format cache

:)

Υ.Γ αξίζει τον κοπο η js 7.4 ,μεταμορφωνει το τηλεφωνο ( γρηγορο,χωρις lag πουθενα..) αλλα και απο θεμα μπαταριας θα δεις διαφορα ( πάντα με μετρια χρήση..)

 

η ultimate hd ειναι μονο για ξεκλειδωτους bootloaders η και για κλειδωμενους?

 

και για τους δυο κανει:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ομως γιατι προσπαθω να καταλαβω το λαθος μου, λοιπον τωρα που εχω την ,587 φλασαρω την .562 οπως λεει ο οδηγος, με το xparts κανω install το cwm recovery menu αλλα μετα ξαναπερναω με καποιο τροπο την 587 πριν κανω εγκατασταση την JS? Γιατι sτο τοπικ της JS λεει latest stock rom... :/

 

Edit : Κατεβασα και τον κερνελ .587 εκανα ροοτ στην .562 περασα ξανα 587 εβαλα cwm με το xparts ακολουθησα ολα τα βηματα ΑΚΡΙΒΩΣ και το κινητο παλι σκαλωνει στην αρχικη στο σημα της σονυ.δεν γινετε αυτο το πραγμα

επειδη ετσι οπως τα λες γα το ροοτ, κατι δεν μου κολλαει... αναφερεσαι πιο πολυ σε ρομ και οχι σε κερνελ, ριξε μια ματια αυτο τον αναλυτικοτατο οδηγο του soulfunkdjx

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

 

οσο για την διαδικασια που ακολουθω εγω οταν ειμαι ροοτ και ποτε δεν κολλαει στο logo Της sony ειναι:

αφου κανεις επανεκκινηση το κινητο, μπαινεισ στο cwm πατωντας πολλεσ φορες επαναλαμβανομενα το volume down οσο βλεπεις το λογοτυπο της sony, αν εχεις εγκαταστησει απο το xparts δεν πατας volume down αλλα χτυπας την οθονη (απαλα!)

μετα απο το κεντρικο μενου του cwm: wipe data/ factory reset, wipe cache partition, μετα πηγαινεις στην επιλογη advanced και κανεις wipe dalvk cache kai wipe battery stats, μετα ξανα απο το κεντρικο μενου mounts and storage Και απο εκει format system, format data και format cache.

τελος στο aroma installer αν σου δινει επιλογη για format kai wipe δεν τα επιλεγεις, η επιλεγεις nothing.

λογικα εισαι θα εισαι οκ!

Edited by xristos9298
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο σπίτι του ξαδέρφου μου κ πήγα να συνδεθώ στο WiFi του αλλά δε το έβρισκε καν,έκανα κ restart αλλά τίποτα.κάπου είχε αναφερθεί στο topic αλλά δε το βρήκα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

επειδη ετσι οπως τα λες γα το ροοτ, κατι δεν μου κολλαει... αναφερεσαι πιο πολυ σε ρομ και οχι σε κερνελ, ριξε μια ματια αυτο τον αναλυτικοτατο οδηγο του soulfunkdjx

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

 

οσο για την διαδικασια που ακολουθω εγω οταν ειμαι ροοτ και ποτε δεν κολλαει στο logo Της sony ειναι:

αφου κανεις επανεκκινηση το κινητο, μπαινεισ στο cwm πατωντας πολλεσ φορες επαναλαμβανομενα το volume down οσο βλεπεις το λογοτυπο της sony, αν εχεις εγκαταστησει απο το xparts δεν πατας volume down αλλα χτυπας την οθονη (απαλα!)

μετα απο το κεντρικο μενου του cwm: wipe data/ factory reset, wipe cache partition, μετα πηγαινεις στην επιλογη advanced και κανεις wipe dalvk cache kai wipe battery stats, μετα ξανα απο το κεντρικο μενου mounts and storage Και απο εκει format system, format data και format cache.

τελος στο aroma installer αν σου δινει επιλογη για format kai wipe δεν τα επιλεγεις, η επιλεγεις nothing.

λογικα εισαι θα εισαι οκ!

Aναφερθηκα σε ρομ αλλα με ερωτηση :P

Τελως παντων την δευτερη φορα που προσπαθησα ακολουθησα αυτον τον οδηγο(χωρις να τον διαβασω)

Τελικα περναω τον κερνελ .562 μετα το ροοτ να περασω τον 587 η να φλασαρω την JS στον .562?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και μπραβο για τη καταπληκτικη δουλεια που προσφερετε.

θα ηθελα τη βοηθεια σας μιας και κανοντας root συμφωνα με τον οδηγο του φιλου στο post 989, δημιουργηθηκε το εξης θεμα.

δεν μπορω να τηλεωνησω ουτε μηνημα να στειλω ασχετα που εχω κανονικα σημα.

το εκανα επαναφορα ρυθμισεων, επαωαφορα εργοστασιακων δεδομενων και επαναφορα με sus, αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει....

καμια ιδεα το τι μπορει να εχει συμβει και πως το αντιμετωπιζουμε???

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο σπίτι του ξαδέρφου μου κ πήγα να συνδεθώ στο WiFi του αλλά δε το έβρισκε καν,έκανα κ restart αλλά τίποτα.κάπου είχε αναφερθεί στο topic αλλά δε το βρήκα

Τα αποθηκευμένα δίκτυα τα έσβησες; Αν ναι τότε μπορεί να φταίει το κανάλι του router.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aναφερθηκα σε ρομ αλλα με ερωτηση :P

Τελως παντων την δευτερη φορα που προσπαθησα ακολουθησα αυτον τον οδηγο(χωρις να τον διαβασω)

Τελικα περναω τον κερνελ .562 μετα το ροοτ να περασω τον 587 η να φλασαρω την JS στον .562?

Εχεις την ρομ 587 αροοταριστη, φλασαρεις κερνελ 562, κανεις ροοτ, φλασαρεις κερνελ 587 και μετα περνας jelly sandwich.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την ρομ 587 αροοταριστη, φλασαρεις κερνελ 562, κανεις ροοτ, φλασαρεις κερνελ 587 και μετα περνας jelly sandwich.

 

μαλιστα οπως ακριβως το εκανα και τις 2 φορες :wacko:

Τωρα εβαλα την συσκευη να φορτιζει μολις τελειωσει θα ξανακανω την διαδικασια και θα σας γραψω αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...