Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Εχτες πηρα το καλωδιο για να συνδεσω το κινητο με την τηλεωραση μεσω hdmi

Αψογο πολυ ωραίο.Παρατήρησα όμως οτι χάνει το σήμα του wifi σαν να το απενεργοποιει χωρις να το κλεινει, η σαν να ελατώνει το σήμα του και να χάνει το σήμα του.

Anyway θα το ελένξω και σήμερα να δω τι παιίζει.

Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι.έβαλα να δω μια ταινία μεσω σελιδας βεβαια και εχω απο αποθηκευμένω αρχει που είχα στο κινητο και η αναλυση ηταν λιγο χάλι.

Αν θελω να κατεβάσω μια ταινία και θελω να την δω μέσω κινητου θα πρεπει λογικα να την κανω καποια παραμετροποήση η σε οτι μορφη ειναι να κατεβάσω τον αναλογο "player" για να την παιξει και να την δω μεσω hdmi.

Ευχαριστω.

sehlen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Εχτες πηρα το καλωδιο για να συνδεσω το κινητο με την τηλεωραση μεσω hdmi

Αψογο πολυ ωραίο.Παρατήρησα όμως οτι χάνει το σήμα του wifi σαν να το απενεργοποιει χωρις να το κλεινει, η σαν να ελατώνει το σήμα του και να χάνει το σήμα του.

Anyway θα το ελένξω και σήμερα να δω τι παιίζει.

Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι.έβαλα να δω μια ταινία μεσω σελιδας βεβαια και εχω απο αποθηκευμένω αρχει που είχα στο κινητο και η αναλυση ηταν λιγο χάλι.

Αν θελω να κατεβάσω μια ταινία και θελω να την δω μέσω κινητου θα πρεπει λογικα να την κανω καποια παραμετροποήση η σε οτι μορφη ειναι να κατεβάσω τον αναλογο "player" για να την παιξει και να την δω μεσω hdmi.

Ευχαριστω.

 

Εγώ δε χάνω στο σήμα.Οι ταινίες όσες έχω βάλει παίζουν κανονικά με την ανάλυση που είναι κατεβασμένες χωρίς να κάνω καμία παραμετροποίηση. Για τσέκαρε το καλώδιό σου πάλι ή άλλαξε θύρα στην tv σου. Συνήθως βάζω .avi αρχεία και τα πάιζει τέλεια!!! Δοκίμασε τον MX Player στο κινητό σου.Θα το βρεις στο Play Store.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις να μου στειλει το stock αρχειο build.prop για τη 2.3.4

για να το συγκρινω με αυτο της codename 9.1 γιατι θελω να δω

μηπως προσθεσω και καποια tweaks του zxr

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει ευκολος τροπος να κάνω ροοτ σε 2.3.4 με αριθμο εκδοσης 4.0.2.Α.0.62?

 

Οχι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου στειλεις τον οδηγο πως το ροοταρες εσυ?

 

Εγώ έκανα downgrade σε 0.42 το έκανα root κ update σε 0.62 στο καπάκι.Οδηγός για downgrade στην υπογραφή μου:D

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα downgrade σε 0.42 το έκανα root κ update σε 0.62 στο καπάκι.Οδηγός για downgrade στην υπογραφή μου:D

1000 sorry που σε πριζω ,αλλα γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος γιατι τα είδα ολα και πελαγωσα...

Link to comment
Share on other sites

1000 sorry που σε πριζω ,αλλα γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος γιατι τα είδα ολα και πελαγωσα...

 

Χαχα ψυχραιμία:p

Λοιπόν βρήκα τον οδηγό που έκανα downgrade.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513

Εσύ θα ακολουθήσεις το βημα 1,κάνεις ότι ακριβώς λέει.

Για τη 0.62 δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για root οπότε πρέπει να κατεβείς σε έκδοση.

Αν κάνεις τα βήματα όπως τα λέει είναι πανεύκολο

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 εβδομάδα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έχω το κινητό σε αθόρυβο ή δόνηση και μετά απο οποιαδήποτε κλήση γυρνάει μόνο του σε νορμαλ προφίλ.

Έχει κανείς καμία λύση πριν φύγει αεροπορικώς απο μπαλκονόπορτα;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου που μένεις και σε πόση ώρα θα το πετάξεις....:p:p

Λοιπόν...μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή και στο κάνει απο τότε???Ψάξε αυτή την εφαρμογή και απεγκατέστησέ την.Επίσης απεγκατέστησε οποιαδήποτε εφαρμογή έχεις που να σχετίζεται με τους ήχους κλήσεις.Εννοείται κάνεις πάντα επαννεκκίνηση μετά απο τις παεγκαταστάσεις...Συνήθως αυτές προκαλούν τέτοια προβλήματα.Αν πάλι δεν φτιάξει τότε ξαναπερνάς απο την αρχή την rom σου...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις να μου στειλει το stock αρχειο build.prop για τη 2.3.4

για να το συγκρινω με αυτο της codename 9.1 γιατι θελω να δω

μηπως προσθεσω και καποια tweaks του zxr

 

Απ'όσο με κόβει το ρημάδι το μυαλό μου η έκδοση codenmame 9.1 έχει ήδη πειραγμένα tweaks γι'αυτό και υπάρχουν μερικές διαφορές μνήμης στις 2 εκδόσεις codename 9.1 και 2.3.4 official.Ίσως καλύτερα να μην τα πείραζες,όπως επίσης να ξέρεις ότι δεν πρέπει να βάλεις task killer στην codename 9.1 για τον λόγο που προανέφερα (έχει ήδη πειραγμένα tweaks).Tα tweaks του zxr είναι νομίζω μόνο για official roms και όχι για custom roms μιας και είναι ήδη πειραγμένα εκεί...Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην 4.0.4 θα πρέπει πρώτα να την ρουτάρω για να εχω τους 160 χαρακτηρες στα μηνύματα ?

 

Οχι δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην 4.0.4 θα πρέπει πρώτα να την ρουτάρω για να εχω τους 160 χαρακτηρες στα μηνύματα ?

 

Ναι φίλε μου.Πρώτα root και μετά το διορθώνεις.Δες τον οδηγό εδώ.Είναι πολύ απλό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου.Πρώτα root και μετά το διορθώνεις.Δες τον οδηγό εδώ.Είναι πολύ απλό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

 

Αυτο βλεπω οτι ισχυει για την εκδοση Nordic. Δηλαδη απο οτι καταλαβαινω rom που προερχεται απο τις σκανδιναβικες χωρες. Οποιος εχει την ελληνικη για ποιο λογο να χρειαστει κατι τετοιο; Εβαλα την stock 4.0.4 Build Number 4.1.B.0.431 και μια χαρα υποστηριζει τους 160 χαρακτηρες χωρις root. ;)

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην 4.0.4 θα πρέπει πρώτα να την ρουτάρω για να εχω τους 160 χαρακτηρες στα μηνύματα ?

 

Αν το κανεις αναβαθμιση μεσω SUS λογικα οχι δεν θα χρειαστεις, αν περασεις κανα ftf μεσω flashtool λογικα εκεινη η εκδοση θα θελει.

Αλλα και στις δυο περιπτωσεις βαζεις ενα προγραμμα οπως το handcent sms και ουτε root ουτε ζημια!

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά απο σήμηρα θα φάτε παγωτάκι!!Άργησε βέβαια και πέρασε το καλοκαίρι!

http://techblog.gr/mobile/sony-xperia-sole-xperia-u-xperia-go-ice-cream-sandiwch-update-90589/

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την 4.0.3 που δεχεται ροοτ και το εκανα, εγκατεστησα το cmw σωστα, αλλα μολις κανω τη διαδικασια για να μπω(ενω αναβει και το μπλε φωτακι|) δεν κανει τιποτα και κολλαει...δεν ξερω τι αλλο να κανω

 

εχω κανει και τον δυτερο τροπο με το xparts και κανει ακριβως το ιδιο:mad:

 

Μια ερωτησουλα παιδια..Εχω την ρομ Purenes 11 και μαμα κερνελ..Μπορω να περασω τον 1.5 (αυτον που λεει ο φιλος παραπανω) κανοντας την διαδικασια που λεει?Χωρις δηλαδη να χασω δεδομενα απο το κινητο η να χρειαστει να περασω ρομ μετα??Εχει και ροοτ το κινητο και εχω και ξεκλειδωτο bootloader ειναι η τα νουμερα πισω απο την μπαταρια 11/51W αλλα και ο κωδικος μου δειχνει yes οτι ειναι ξεκλειδωτος!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα παιδια..Εχω την ρομ Purenes 11 και μαμα κερνελ..Μπορω να περασω τον 1.5 (αυτον που λεει ο φιλος παραπανω) κανοντας την διαδικασια που λεει?Χωρις δηλαδη να χασω δεδομενα απο το κινητο η να χρειαστει να περασω ρομ μετα??Εχει και ροοτ το κινητο και εχω και ξεκλειδωτο bootloader ειναι η τα νουμερα πισω απο την μπαταρια 11/51W αλλα και ο κωδικος μου δειχνει yes οτι ειναι ξεκλειδωτος!!

 

μηπως απλα σου λεει bootloader unlock allowed : YES ?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα..Μεσα ο φακελος που κανω unzip εχει 2 υποφακελους (Fastboot και sd κατι) το αρχειο kernel που εχω αλλαξει το ονομα που το βαζω ακριβως?Στον κεντρικο και εξω απο αυτους τους 2 η σε εναν απο αυτους και ποιον?

 

μηπως απλα σου λεει bootloader unlock allowed : YES ?

 

Ναι το λεει τι αλλο πρεπει να λεει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το λεει τι αλλο πρεπει να λεει?

 

αυτο που σου λεει ειναι οτι σου επιτρεπει να τον ξεκλειδωσεις... οχι οτι ειναι ξεκλειδωτος..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ntisco στο ειπα και πριν απο καμια βδομαδα.Αυτα που λες σημαινουν οτι μπορεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader σου οχι οτι ειναι ηδη ξεκλειδωτος.Για να περασεις αλλον kernel πρεπει πρωτα να τον ξεκλειδωσεις.Τι δεν καταλαβαινεις δλδ και το ρωτας καθε τρεις και λιγο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...